Headerbild

Vinterträningen drar snart igång!

2026-10-23 i Allmänt

Prenumerera via:

RSS

Snart går vi in i november och det betyder att klubbens vinterträningar drar igång! Här kommer information om vinterns träningsupplägg.

Måndagar

Nattcup varannan vecka.

Övriga måndagar blir det korridorlöpning med utgångspunkt från FOK-stugan och samling kl. 18.00.

Det finns ingen utsedd ledare för korridorlöpningarna, utan kartor finns uppsatta på anslagstavlan i klubbstugan. Du väljer själv om du vill springa på egen hand eller tillsammans med andra.

Onsdagar

Kl. 18.00 – Intervaller

Vi samlas vid Fajansskolans parkering och springer sedan intervaller på slingan på Vallarna. Håll koll i kalendern på hemsidan för att se vilken typ av intervaller som står på schemat.

Kl. 19.00 – MAQ-träning

Styrketräning i Fajansskolans idrottshall.

Både intervallerna och MAQ-träningen anpassas så att alla kan vara med, oavsett nivå!

Fler träningstillfällen i vinter

Det blir även ett par träningsdagar i Göteborg under vintern. Den första går av stapeln den 19 december.

Som vanligt blir det också träningsläger i Örkelljunga den 5–6 februari.

Boka in datumen redan nu!

Vi behöver hjälp med nattcuperna!

För att kunna genomföra nattcuperna behöver vi fler som hjälper till som arrangörer.

Du behöver inte kunna lägga banor själv – det finns många andra uppgifter att hjälpa till med. Du kan till exempel sätta ut eller plocka in kontroller, sköta tidtagningen eller hjälpa till med annat praktiskt.

Precis som förra året satsar vi också på att erbjuda mat efter några av nattcuperna. Här tar vi gärna emot hjälp! Kan du tänka dig att laga en maträtt till ett av tillfällena är vi väldigt tacksamma (klubben står självklart för alla kostnader).

Vill du hjälpa till? Hör av dig till Henrik (hbengtsson@hotmail.com)


Adress

Falkenbergs OK Christer Nelsén, Thomas Thorilds väg 6 31140 Falkenberg

Kontakt

E-post: info@fok.se

Drivs med KlubbenOnline

Logga in