Lång-DM 2007, Klassresultatlista

2007-09-09


H80 2960 meter 2 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Evald GustavssonIK Trenne Ullared46:220:00
Hugo AhldénFK Friskus VarbergEj godk.

H75 3490 meter 5 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Stig-Allan JönssonHalmstad Garnisons IF42:370:00
2Lasse OlssonIK Trenne Ullared47:505:13
3Arvid JohanssonOK Nackhe50:127:35
4Helmer EkbergÄtrans IF51:028:25
5Carl-Åke HanssonLaholms IF OK51:389:01

H70 4080 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Göran OlofssonFjärås AIK41:390:00
2Harry SöderbergFK Friskus Varberg47:215:42
3Stig JohanssonHalmstad OK48:567:17
4Karl-Erik HolmbergFjärås AIK49:137:34
5Bernt LarssonOK Lindena49:438:04
6Gunnar AnderssonIK Trenne Ullared52:2310:44
7Stig JosefssonHalmstad OK56:4315:04
Kurt JohanssonFjärås AIKEj godk.
Arnfinn KappfjellIK DranEj start

H65 4600 meter 13 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ernie BroströmHalmstad OK46:420:00
2Kurt LarssonOK Nackhe47:310:49
3Harry LundströmOK Löftan52:395:57
4Tore AnderssonIK Trenne Ullared59:4413:02
5Bengt HanssonOK Löftan63:3216:50
6Gunnar KarlssonÄtrans IF64:4318:01
7Ingvar BengtssonOskarströms OK69:3522:53
8Rolf AnderssonLaholms IF OK73:0726:25
9Boris PetterssonOK Lindena75:3328:51
Lars MobergOK LindenaEj godk.
Börje KarlssonHalmstad OKEj godk.
Hans AronssonHylte OKEj start
Ragnar GudmundssonIF RigorEj start

H60 4600 meter 13 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Sören AnderssonIK Dran39:240:00
2Ingemar ArnessonIK Dran45:125:48
3Benny IvarssonFjärås AIK51:3512:11
4K-G DäldehögFjärås AIK52:0212:38
5Christer SamuelssonOK Löftan52:1712:53
6Ulf JönssonLaholms IF OK54:5115:27
7Steffen HäggströmIF Rigor55:5916:35
8Kjell JeppsonIF Rigor58:0918:45
9Erling SvenssonIK Trenne Ullared69:2430:00
Bo SenjeHalmstad OKEj godk.
Björn LekmanIF RigorEj godk.
Sune AnderssonHalmstad OKEj start
Hans-thore HanssonFK Friskus VarbergEj start

H55 5260 meter 11 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ove ThorssonIK Trenne Ullared45:170:00
2Håkan WinnbergIK Trenne Ullared45:220:05
3Anders SettergrenOskarströms OK56:4811:31
4Per-Olof NannesonSimlångsdalens IF61:5516:38
5Bengt JönssonHalmstad OK64:0018:43
6Jan BengtssonFK Friskus Varberg64:3019:13
7Anders IsakssonFjärås AIK67:1021:53
8Ulf KristenssonHalmstad OK69:0023:43
Bertil SvenssonIK Trenne UllaredEj godk.
Björn NilssonOK NackheEj start
Ingvar SvanbergOK LöftanEj start

H50 5420 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Morgan ErixonHylte OK44:150:00
2Tommy JohnssonOK Nackhe46:212:06
3Torbjörn HalvarssonFjärås AIK48:274:12
4Björn-Olof WaldemarssonOK Nackhe52:488:33
5Bernt AnderssonIF Rigor58:2914:14
6Bo EdespongFK Friskus Varberg59:1114:56
7Bo MånssonOK Löftan77:4733:32
Sven-Åke AnderssonIF RigorEj godk.
Agne KarlssonSimlångsdalens IFEj start

H45 5910 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Jan-Olof SvenssonHalmstad OK40:080:00
2Roger DjupsjöOskarströms OK49:429:34
3Bengt MarthinssonHylte OK53:3213:24
4Bengt HolménHylte OK54:2614:18
5Erik TofteredIF Rigor56:1216:04
6Magnus BerntssonIF Rigor60:4320:35
7Dag SvenssonHylte OK69:1629:08
8Anders LarssonOK Nackhe70:4830:40
Sven Erik DahlbergIK Trenne UllaredEj start

H40 6420 meter 14 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Lars Anders ZederinIK Trenne Ullared48:210:00
2Ulf JohanssonHalmstad OK48:350:14
3Bengt JohanssonFK Friskus Varberg49:150:54
4Mårten WikströmHalmstad OK51:483:27
5Mikael JohanssonOK Nackhe61:2113:00
6Stefan PetterssonFjärås AIK62:1413:53
7Per GerdleHalmstad Garnisons IF62:3314:12
8Ingmar WahlströmHylte OK63:3215:11
9Roger KjellinHalmstad OK65:1616:55
10Anders AnderssonHylte OK69:4921:28
11Yngve KihlbergHalmstad OK70:1021:49
12Mikael SvärdOK Löftan72:4724:26
13Roger NilssonLaholms IF OK78:2630:05
Kennet HorvathHalmstad OKEj godk.

H35 7200 meter 4 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Thomas JosarpFK Friskus Varberg56:350:00
2Håkan PerssonLaholms IF OK64:368:01
3Martin JohanssonHalmstad OK70:5814:23
Peter JohanssonSimlångsdalens IFEj start

H21 11500 meter 13 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Magnus OlofssonFK Friskus Varberg70:110:00
2Joakim GustavssonHalmstad OK82:4212:31
3Tobias ThorssonIK Trenne Ullared83:0212:51
4Mattias CarlssonIK Trenne Ullared83:0612:55
5Joakim AntonssonOK Löftan88:4918:38
6Martin BobergIF Rigor90:1520:04
7Magnus HanssonOK Löftan90:5820:47
8Stefan RingOK Löftan92:0621:55
9Roger IvarssonFjärås AIK103:5733:46
10Erik KöllerströmFjärås AIK123:2353:12
11Mats GustavssonFK Friskus Varberg141:1571:04
Martin JönssonFK Friskus VarbergEj start
Magnus JohanssonOK LöftanEj start

H20 7910 meter 2 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Markus NilssonOK Nackhe64:110:00
2Jonas AnderssonIF Rigor69:315:20

H18 7200 meter 12 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Kalle JohanssonHalmstad OK43:340:00
2Anders CarlssonHalmstad OK47:073:33
3Emil JönssonHalmstad OK48:124:38
4Johan AntonssonOK Löftan55:2811:54
5Johan SamuelssonHalmstad OK55:3111:57
6Erik GustafssonOK Nackhe56:1012:36
7Lukas BrodinHylte OK56:3813:04
8Patrik AnderssonHylte OK66:2822:54
9Tobias JohanssonLaholms IF OK68:2324:49
10Carl O JohanssonHalmstad OK94:0750:33
Anders NannesonSimlångsdalens IFEj start
Erik JohanssonHalmstad OKEj start

H16 5110 meter 17 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Joakim JohanssonFK Friskus Varberg39:360:00
2Daniel SamuelssonIK Trenne Ullared41:492:13
3Rasmus SchurmannHylte OK42:373:01
4Per SkyggesonOK Nackhe44:545:18
5Mikael AnderssonIF Rigor44:585:22
6Gustav MarthinssonHylte OK46:326:56
7Tomas AxelsonOK Löftan46:477:11
8Jonas NilssonOK Nackhe51:0011:24
9Adam GeorgssonOK Nackhe57:4518:09
10Marcus OhlssonFK Friskus Varberg59:1619:40
11Christofer BerntssonIF Rigor60:1920:43
12Mats HalvarssonFjärås AIK63:4724:11
13Simon SvärdOK Löftan67:4428:08
14David DjupsjöOskarströms OK68:3528:59
15Stefan NannesonSimlångsdalens IF70:3931:03
16Olof NordOskarströms OK79:2839:52
Simon BengtssonFK Friskus VarbergEj start

H14 4040 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Erik LarssonOK Nackhe34:450:00
2Peter AnderssonHylte OK37:262:41
3David JohanssonIK Dran38:013:16
4Daniel GustavssonFK Friskus Varberg41:537:08
5Otto BrodinHylte OK51:1016:25
6Joel JohnssonOK Nackhe57:4623:01
Kristoffer DjupsjöOskarströms OKEj godk.
Filip BerntssonIF RigorEj start

H12 2980 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Per SamuelssonIK Trenne Ullared24:260:00
2Pontus AnderssonOK Löftan25:411:15
3Albin SchurmannHylte OK25:491:23
4Andreas JohanssonHalmstad OK25:561:30
5Filip SvenssonLaholms IF OK29:505:24
6Johan GustafssonOK Nackhe30:195:53
7Jonatan RiberthIK Trenne Ullared46:0121:35

H10 2250 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Daniel AnderssonOK Löftan16:480:00
2Björn SamuelssonIK Trenne Ullared19:332:45
3Anton BobergIF Rigor23:216:33
4Jonas TofteredIF Rigor25:559:07
5Martin SkyggesonOK Nackhe28:5412:06
6Viktor CarlssonIK Trenne Ullared31:5815:10
7Tobias HörgårdFjärås AIK37:1620:28
Axel WahlströmHylte OKEj start

D70 2750 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Gunvor GöranssonLaholms IF OK37:190:00
2Ruth GustavssonIK Trenne Ullared39:232:04
3Inga-Lisa JohanssonFjärås AIK43:266:07
4Anita AnderssonFjärås AIK58:1820:59
5Anna-Lisa AnderssonIK Trenne Ullared61:1823:59
6Inez JohanssonOK Nackhe68:5031:31
Vera TofteredIF RigorEj start

D65 2960 meter 5 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Margareta BengtssonOK Gläntan38:500:00
2Ing-Mari LarssonOK Löftan62:4223:52
3Hildur OlssonIK Trenne Ullared67:0228:12
Eina-Britt KappfjellIK DranEj start
Ann-Catrine AhlströmFjärås AIKEj start

D60 3490 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Gun LarssonOK Lindena41:530:00
2Marie-Louise LundströmOK Löftan46:595:06
3Berit BobergIF Rigor47:215:28
4Maja-Lisa HanssonOK Lindena52:5411:01
5Anna-Stina ArnessonIK Dran64:5423:01
Carola AnderssonOK LöftanEj start

D55 3490 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK36:440:00
2Margareta JohanssonHalmstad OK38:231:39
3Inger LindholmFjärås AIK42:516:07
4Lisbeth LindqvistOK Löftan49:0612:22
5Lena JönssonLaholms IF OK49:0912:25
Irene AnderssonÄtrans IFEj start

D50 3670 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Karin MemmiHalmstad OK51:380:00
2Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared51:500:12
3Katarina BengtssonHalmstad OK54:202:42
4Anita KarlssonOskarströms OK65:0313:25
Marianne ThorssonIK Trenne UllaredEj godk.
Anna-Lena BerthagHalmstad OKEj start

D45 4080 meter 10 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Christina SöderblomÄtrans IF39:230:00
2Maria HalvarssonFjärås AIK43:123:49
3Elisabet MånssonOK Löftan43:294:06
4Ing-Marie SamuelssonIK Trenne Ullared47:207:57
5Annmarie RöllikeOK Lindena47:528:29
6Kerstin LarssonHylte OK52:4413:21
7Annika MarthinssonHylte OK52:5313:30
Lena KarlssonHalmstad OKEj godk.
Gunilla PerssonÄtrans IFEj start
Lena BobergIF RigorEj start

D45 MOTION 2750 meter 2 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ingrid AnderssonIF Rigor56:320:00
2Kaisa LarssonHalmstad OK70:1613:44

D40 4230 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ingrid JohanssonLaholms IF OK40:410:00
2Carina AnderssonFK Friskus Varberg49:308:49
3Annika SvärdOK Löftan53:1712:36
4Ulrika JohanssonOK Löftan54:0213:21
5Susanne JohanssonFjärås AIK62:0321:22
Maria JohnssonOK NackheEj start
Lena JohanssonOK NackheEj start

D35 4580 meter 3 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Berit BengtssonOK Lindena45:160:00
2Jeanette LarssonFK Friskus Varberg48:333:17
3Ulrika AnderssonHylte OK69:2824:12

D21 5700 meter 11 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ingela AlvmyrenHalmstad OK42:230:00
2Jennifer GullFK Friskus Varberg46:123:49
3Jenny Bagge JohanssonHalmstad OK46:304:07
4Helena AnderssonFK Friskus Varberg48:045:41
5Marie ArnessonOK Löftan55:3413:11
6Anna MemmiHalmstad OK55:3813:15
7Josefin AntonssonOK Löftan59:0916:46
8Sanna ErikssonIF Rigor63:4521:22
Susanna AdamssonHalmstad OKEj godk.
Linnéa JohnssonOK NackheEj godk.
Åsa BobergIF RigorEj start

D18 4230 meter 5 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Maria JohanssonOK Löftan39:370:00
2Helena IsakssonOK Löftan40:381:01
3Malin SettergrenOskarströms OK40:551:18
4Emma RoosFjärås AIK51:2611:49
5Johanna BörjessonFK Friskus Varberg51:5912:22

D16 4230 meter 11 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Elin MånssonOK Löftan39:160:00
2Kristin SchybergFjärås AIK41:332:17
3Johanna JohanssonOK Nackhe42:223:06
4Linda JohanssonOK Löftan43:123:56
5Sara SkyggesonOK Nackhe46:447:28
6Linn SöderströmOskarströms OK48:018:45
7Sofie SöderblomÄtrans IF50:5511:39
8Malin KihlbergHalmstad OK53:2114:05
9Linnea JohanssonIK Dran57:1618:00
Sofie LarssonOK NackheEj godk.
Elin SchybergFjärås AIKEj start

D14 3580 meter 13 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Karin ElofssonFjärås AIK34:590:00
2Johanna HolménHylte OK43:358:36
3Fanny MajlövOK Nackhe48:0913:10
4Amanda JohanssonHalmstad OK51:4516:46
5Julia SvärdOK Löftan54:3019:31
6Elin JohanssonFjärås AIK57:1022:11
7Lisa LarssonFK Friskus Varberg58:5023:51
8Elin AnderssonIK Dran59:0124:02
9Lisa ErikssonHylte OK60:0025:01
10Maria GerdleHalmstad OK66:2131:22
11Helén TofteredIF Rigor67:2032:21
Linnea SvenssonFjärås AIKEj start
Jenny GrimbeckFK Friskus VarbergEj start

D12 2980 meter 16 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Sara GrimbeckFK Friskus Varberg29:040:00
2Sara JosarpFK Friskus Varberg30:281:24
3Ellen JohnssonOK Nackhe30:461:42
4Ulrika TofteredIF Rigor31:011:57
5Anna AnderssonIK Dran31:332:29
6Nora Kummel-WelterOK Nackhe35:236:19
7Anna GerdleHalmstad OK36:567:52
8Amanda JohanssonOK Nackhe37:438:39
9Jenny HolménHylte OK37:518:47
10Sofia JohanssonOK Nackhe38:319:27
11Ellen KarlssonOK Nackhe41:4412:40
12Emma SvärdOK Löftan41:5312:49
13Emma KihlbergHalmstad OK55:2526:21
14Fanny WahlströmHylte OK59:4530:41
Alexandra NilssonOK LöftanEj godk.
Lisa JohanssonFK Friskus VarbergEj start

D10 2250 meter 4 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Lovisa JohanssonIK Dran30:260:00
2Felicia CarlssonIK Trenne Ullared40:5710:31
Klara AnderssonIK DranEj start
Emma AnderssonIK DranEj start

U4 3580 meter 2 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Jonas BäckströmIF Rigor58:450:00
2Jonathan SchurmannHylte OK74:5816:13

U3 2980 meter 2 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Anna JohanssonLaholms IF OK44:040:00
Martin OlssonHylte OKEj start

U2 2250 meter 1 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
Axel GyllenstenOK LöftanEj start

U1 2230 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Agnes BobergIF Rigor25:070:00
2Ida GunnarssonHylte OK25:440:37
3Max KarlssonOK Nackhe30:525:45
4Axel CarlenHylte OK31:276:20
5Oskar GunnarssonHylte OK36:2111:14
Johanna NilssonOK LöftanEj start
Sara BainbridgeLaholms IF OKEj start
Lukas NilssonOK NackheEj start

INSKOLNING 1870 meter 4 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
Ebba BengtssonOK LindénaGodkänd
Elin DjupsjöOskarströms OKGodkänd
Lovisa ErikssonOK LindénaGodkänd
Tim JohanssonFK FriskusGodkänd

ÖPPEN 1 2230 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Anna-Karin LundKlubblös20:570:00
2Tim FalkOK Lindena29:228:25
3Lena EliassonOskarströs ok30:019:04
4Anita JohanssonHalmstad OK34:0413:07
5Karin Settergrenoskarsström ok34:1413:17
6Carl WintvikÄtrans IF39:0518:08
7Ninnie WintvikÄtrans IF39:0718:10
Annika WintvikÄtrans IFEj godk.

ÖPPEN 2 2980 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Jessica KarlssonOK Nackhe31:340:00
2Marit ErixonHylte OK35:073:33
3Karl-Erik SkattbergFK Friskus40:369:02
4Sara SöderblomÄtrans IF40:549:20
5Ola WallnäsKlubblös42:5411:20
6Ida KihlbergHalmstad OK47:2615:52
7Birgitta JosefssonHalmstad OK48:0616:32
8Karin Schagerlövoskarsström ok56:1324:39
9Anita ToresonOK Löftan56:2924:55

ÖPPEN 4 2750 meter 18 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Jan JönssonFalkenbergs OK40:280:00
2Barbro BengtssonOskarströms OK43:433:15
3Sune JohanssonLaholms IF OK43:533:25
4Arne PerssonHylte OK45:064:38
5Bengt OlofssonHjärnarps GH OL46:125:44
6Ingrid IngemanssonFalkenbergs OK48:137:45
7Sofia DjupsjöOskarströms OK48:398:11
8Birgitta HammerIF Rigor49:539:25
9Gudrun OlofssonHjärnarps GH OL52:5212:24
10Agneta LarssonOK Nacke54:5714:29
11Ann-Sofie WahlströmHylte OK60:0019:32
12Nils_Erik TofteredIF Rigor60:2619:58
13Catharina GerdleHalmstad OK63:0222:34
14Anita CarlssonFalkenbergs OK63:5323:25
15Ingemar GustavssonOK Nackhe64:1123:43
16Linnea Carling ElofssonFjärås AIK68:1727:49
Tage IngemanssonFalkenbergs OKEj godk.
Kristina TellqvistIK DranEj godk.

ÖPPEN 5 4040 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Rune EliassonFalkenbergs OK48:050:00
2Gert-Erik CarlssonFalkenbergs OK51:573:52
3Runo SchybergFjärås AIK61:5613:51
4Bo MelinFjärås AIK62:1714:12
5Ingolf BengtssonHalmstad OK66:2418:19
6JB LarssonOK Löftan86:2238:17
7Gunilla NilssonOK Nackhe95:3447:29
Simon KjellinHalmstad OKEj godk.
Mariae VictorssonOK LöftanEj godk.

ÖPPEN 6 4800 meter 1 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ingemar JohanssonHalmstad OK54:210:00

ÖPPEN 7 3670 meter 15 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Weronica ZederinIFK Göteborg32:070:00
2Caroline JönssonFK Friskus Varberg36:484:41
3Rolf OlofssonFK Friskus Varberg41:319:24
4Allan SunnergrenHjärnarps GH OL43:5011:43
5Stig GustafssonFalkenbergs OK47:2915:22
6Bo JohanssonFK Friskus Varberg48:1316:06
7Monica JohanssonFK Friskus Varberg48:2016:13
8Roland ElgFjärås AIK50:1018:03
9Lennart MagnussonLaholms IF OK57:5725:50
10Ylva KarlssonOskarströms OK59:4227:35
11Conny JohanssonLaholms IF OK62:0129:54
12Torbjörn ToresonOK Löftan65:2733:20
13Malin MarthinssonHylte OK66:5034:43
Ingvar LennerstedtLunds OKEj godk.
Anna MånssonOK LöftanEj godk.

ÖPPEN 8 5260 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Kjell-Ove ArvidssonFalkenbergs OK41:010:00
2Rikard LundKlubblös47:416:40
3Björn JohanssonHjortens SK55:2114:20
4Ingmar JohanssonFK Friskus Varberg56:4815:47
5Per-Olof FernbergIS Skanne59:1018:09
6Göran AnderssonFK Friskus Varberg74:2533:24


Skapad 2007-09-09 14:23:19 med OLA version 3.5.1