Laxträffen 2003sö 2003-03-16 20:23
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       2330 m                      

    1          Nils  Carlsson            22    13 FK Snapphanarna              28:53 G        
    2          Gunnar  Johansson         20    20 Horreds SK                   29:32 G        
    3          Uno  Åshage               23     7 Halmstad OK                  38:54 S        
    4          Hugo  Ahldén              19     7 FK Friskus Varberg           43:03 B        
    5          Per-Allan  Svensson       22     7 Halmstad OK                  54:58          
    6          Joel Waldemarsson         19     7 OK Lindena                 1:31:29          

               Claes-Erik  Andersson     22     7 Halmstad OK               ej start          



H75  (5)       2850 m                      

    1          Stig Alla Jönsson                  Halmstad Garnisonens IF      28:37 G        
    2          Evald Gustavsson                   Fagereds IF                  29:54 G        
    3          Karlerik  Fransson        28    20 Trollhättans SOK             30:02 G        
    4          Ingvar  Wilander          26    14 Anderstorps OK               34:32 S        
    5          Mats  Lomås               27    20 OK Tranan                    35:46 S        



H70  (15)      3290 m                      

    1          Sven  Andersson           30    14 OK Stigen                    31:56 G        
    2          Helmer  Ekberg            29     7 Ätrans IF                    33:25 G        
    3          Bertil Johansson                20 Kinnaströms SK               34:51 G        
    4          Arvid  Johansson          31     7 OK Nackhe                    36:30 S        
    5          Björn  Broman             31     6 Göteborg-Majorna OK          36:34 S        
    6          Urban  Jacobsson          33     7 FK Friskus Varberg           36:55 S        
    7          Åke  Strand               33    13 Örkelljunga FK               37:37 S        
    8          Lars-Gunnar  Enström      29    20 OK Tranan                    37:53 S        
    9          Stig  Seger               33    13 Hjärnarps GH OL              39:45 S        
   10          Torsten Andersson          0    14 FK Finn                      40:11 S        
   11          Jonny  Blomqvist          31     6 Göteborg-Majorna OK          43:15 S        
   12          Lasse  Olsson             32     7 IK Trenne Ullared            44:19 S        
   13          Carl-Henrik  Hallberg     32     6 IK Uven                      46:39 B        
   14          Knut  Collryd             29    14 Bredaryds SOK                48:18          
   15          Torsten Karlsson                 7 Ätrans IF                  1:24:36          



H65  (24)      3830 m                      

    1          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      33:54 G        
    2          Ingemar  Holmberg         37    20 IF Hagen                     34:39 G        
    3          Ernie  Broström           38     7 Halmstad OK                  35:06 G        
    4          Ragnar  Collryd           35    14 Bredaryds SOK                35:19 G        
    5          Lennart  Östanbäck        36    20 IK Ymer                      36:28 G        
    6          Lennart Nyman             38    20 Hestra IF                    38:18 S        
    7          Tore Andersson                     Fagereds IF                  38:25 S        
    8          Alf  Kinn                 35    20 Kinnaströms SK               39:05 S        
    9          Göte Nilsson              37     1 Ronneby OK                   39:33 S        
   10          Sune  Nilsson             35     7 Laholms IF                   40:33 S        
   11          Hans  Aronsson            38     7 Hylte OK                     41:18 S        
   12          Harry  Söderberg          34     7 FK Friskus Varberg           42:37 S        
   13          Stig  Johansson           35     7 Halmstad OK                  46:15 S        
   14          Per-Hugo  Lundgren        38     6 Lerums SOK                   48:38 B        
   15          Bengt  Olofsson           36    13 Hjärnarps GH OL              49:01 B        
   16          Gunnar  Bylund            38    20 Rydboholms SK                49:08 B        
   17          Arnfinn  Kappfjell        36     7 IK Dran                      49:19 B        
   18          Rolf  Severinsson         36    20 Kinnaströms SK               50:15 B        
   19          J B  Larsson              38     7 OK Löftan                    59:18          
   20          Stig  Karlsson            35     7 IK Dran                    1:02:08          
   21          Owe  Dammvik              37     7 Oskarströms OK             1:05:35          

               Stig  Josefsson           35     7 Halmstad OK               ej start          
               Håkan  Kristensson        37     7 IK Dran                   ej start          
               Lennart  Eriksson         37    14 OK Stigen                 ej start          



H60  (17)      4500 m                      

    1          Kenneth  Aronsson         43    20 Fritsla VIK                  35:48 G        
    2          Lars  Johansson           40    16 Södertälje-Nykvar            40:31 S        
    3          Rolf Jakobsson            42     8 Alfta-Ösa OK                 45:35 S        
    4          Olle  Hermansson          42    20 IK Ymer                      46:29 S        
    5          Gunnar Karlsson           41     7 Ätrans IF                    50:37 S        
    6          Alf Lindahl               42     7 IK Dran                      53:10 B        
    7          Erik  Jakobsson           41     7 OK Nackhe                    53:16 B        
    8          Allan  Sunnergren         40    13 Hjärnarps GH OL              53:32 B        
    8          Lars-Göran  Rosén         42    20 Rydboholms SK                53:32 B        
   10          Karl-Axel  Johansson      42     6 IK Uven                      55:36          
   11          Bernt  Kvist              41    20 Ulricehamns OK               57:30          
   12          Bengt  Hansson            41     7 OK Löftan                    58:41          
   13          Ingvar  Bengtsson         42     7 Oskarströms OK             1:00:03          
   14          Roland  Andersson         43     7 FK Friskus Varberg         1:01:53          
   15          Boris Pettersson          39     7 OK Lindena                 1:09:55          

               Per  Dalberg              42     6 IK Stern                  ej start          
               Gert  Johansson           43    20 Rydboholms SK             ej start          



H55  (38)      4500 m                      

    1          Ingvar  Bergman           47    20 OK Tranan                    35:04 G        
    2          Stig  Johansson           48    14 Bredaryds SOK                36:50 G        
    3          Bill  Schölin             48    13 Örkelljunga FK               36:59 G        
    4          Claes-Göran  Johansson    48    20 Ulricehamns OK               38:30 G        
    5          Kjell-Åke  Nilsson        48    20 Ulricehamns OK               38:38 G        
    6          Kjell Erlandsson          45     7 OK Lindena                   38:58 G        
    7          Åke Eckerblom                      IFK Sävsjö                   39:49 G        
    8          Kalle  Johansson          44    20 OK Skogshjortarna            40:29 S        
    9          Lars  Tuvesson            44    20 Ulricehamns OK               40:45 S        
   10          Lars-Göran  Molin         46    20 Fritsla VIK                  41:08 S        
   11          Bo-Göran  Gunnarsson      45    20 OK Mark                      41:30 S        
   11          Lars-Göran  Stenberg      48    14 OK Vivill                    41:30 S        
   13          Leif  Rylander            48    20 Kinnaströms SK               41:34 S        
   14          Åke  Persson              48    13 Hjärnarps GH OL              41:50 S        
   15          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    41:53 S        
   16          Ulf  Jönsson              45     7 Laholms IF                   42:43 S        
   17          Lars  Arnesson            47    20 Ulricehamns OK               43:02 S        
   18          Roy  Owesson              46    13 Helsingborgs SOK             46:41 S        
   19          Per  Knubbe               46    20 OK Mark                      47:24 S        
   20          Bengt  Gard               44     7 Oskarströms OK               48:15 S        
   21          Torbjörn Wikström         47     7 OK Nackhe                    48:57 S        
   22          Benny  Ivarsson           47     7 Fjärås AIK                   49:38 S        
   23          Bengt  Ståhl              47    13 Hjärnarps GH OL              49:44 S        
   24          Sören  Svensson           48     6 Sjövalla FK                  51:27 B        
   25          Jan  Martner              46     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:47 B        
   26          Lars-Olof  Rönnqvist      48     7 OK Löftan                    52:56 B        
   27          Olof  Karlsson            46     2 Uddevalla OK                 55:18          
   28          Göran  Larsson I          48    13 OK Kompassen                 58:37          
   29          Erling  Svensson          44     7 IK Trenne Ullared            59:03          
   30          Erling  Svensson          47    14 Bredaryds SOK              1:02:23          
   31          Håkan  Jonsson            46    13 Hjärnarps GH OL            1:05:47          
   32          Ingolf  Bengtsson         48     7 Halmstad OK                1:07:23          
   33          Arne  Bigsten             47     6 FK Herkules                1:10:28          
   34          Claes  Lindegårdh         48     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:10:54          
   35          Torbjörn  Toreson         44     7 OK Löftan                  1:19:40          

               Sven-Gunnar  Svensson     45     7 Halmstad OK               ej start          
               Göran  Bengtsson          44     7 IK Trenne Ullared         ej start          
               Åke  Andersson            47    14 OK Stigen                 ej start          



H55 MOTION  (7 4020 m                      

    1          Håkan  Junfors            44    20 OK Skogshjortarna            42:38 S        
    2          Göran Svahn               46    20 Borås GIF                    48:03 S        
    3          Leif Larsson              39     7 Fjärås AIK                   48:36 S        
    4          Leif  Stenström           44     7 OK Nackhe                    51:36 S        
    5          Bengt-Göran Nilsson       47     7 OK Löftan                    54:26 B        
    6          Bernt  Josefsson          47    20 Ulricehamns OK               57:07 B        
    7          Toivo  Voudinmäki         43    20 Mullsjö SOK                1:03:16 B        



H50  (31)      5070 m                      

    1          Yngve  Norell             52     6 FK Herkules                  34:54 G        
    2          Bo  Herdersson            51    20 OK Mark                      36:31 G        
    3          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            36:46 G        
    4          Björn-Olof  Waldemarsso   53     7 OK Nackhe                    39:22 S        
    5          Arne  Bogren              53    14 OK Vivill                    39:46 S        
    6          Hans  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK             39:50 S        
    7          Björn Johansson                    OK Hjorten                   39:55 S        
    8          Håkan  Sellgren           52    14 OK Stigen                    40:56 S        
    9          Kent Jogeland             49    20 IK Ymer                      43:06 S        
   10          Bengt  Joviken            52     7 IF Rigor                     43:26 S        
   11          Bengt  Ek                 50     7 Halmstad OK                  43:32 S        
   12          Stefan  Janslätt          53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:41 S        
   13          Bo Edespong               53     7 FK Friskus Varberg           44:59 S        
   14          Sven-Erik  Molander       50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:01 S        
   15          Lars  Ekberg              53    20 Trollhättans SOK             45:44 S        
   16          Kent  Ivarsson            52    20 OK Skogshjortarna            45:49 S        
   17          Björn  Nilsson            52     7 OK Nackhe                    46:23 S        
   18          Tommy  Westerberg         52    20 IF Hagen                     46:37 S        
   19          Bo  Månsson               53     7 OK Löftan                    48:38 S        
   20          Bengt  Marmander          51    20 OK Mark                      49:39 B        
   21          Håkan  Carlsson           49     7 IK Dran                      49:42 B        
   22          Ingvar  Jakobsson         51     7 OK Nackhe                    50:01 B        
   23          Ulf  Jogbratt             99    20 OK Tranan                    50:05 B        
   24          Bengt  Jönsson            52     7 Halmstad OK                  52:55 B        
   25          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK               54:06          
   26          Stanley  Mattsson         50     6 IK Uven                      54:35          
   27          Björn Engström            50     6 Lerums SOK                   55:17          
   28          Lennart  Widerström       53    20 IK Ymer                      55:50          
   29          Jan  Widerström           50    20 IK Ymer                    1:04:21          

               Lars  Widerström          50    20 IK Ymer                   ej start          
               Gunnar  Vejedal           53    20 OK Mark                   ej start          



H45  (29)      5070 m                      

    1          Morgan  Erixon             0     7 Hylte OK                     33:26 G        
    2          Tomas  Georgsson          55     7 OK Nackhe                    33:42 G        
    3          Lars  Karlsson            56    20 Ulricehamns OK               34:33 G        
    4          Kent  Olsson              58     1 OK Orion                     34:45 G        
    5          Magnus  Andersson         55    20 Ulricehamns OK               35:20 G        
    6          Owe  Svensson             58    20 OK Tranan                    35:57 G        
    7          Tommy  Johnsson           57     7 OK Nackhe                    37:22 G        
    8          Anders  Wilander          54    14 Anderstorps OK               38:26 S        
    9          Hans  Andersson           56     7 Halmstad OK                  39:03 S        
   10          Mats  Strandhagen         55     6 Göteborg-Majorna OK          39:08 S        
   11          Christer  Hermansson      58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:54 S        
   12          Jan-Olof  Svensson        56    14 Burseryds IF                 41:08 S        
   13          Ulf Ä  Johansson          54     7 Halmstad OK                  41:13 S        
   14          Mats Tellqvist            55     7 Halmstad OK                  41:59 S        
   15          Alf Persson                      7 OK Lindena                   42:24 S        
   16          Christer  Bergagård       58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        42:38 S        
   17          Björn  Karlsson           55     7 Halmstad OK                  42:40 S        
   18          Kent Hansson                       Halmstad Garnisonens IF      43:56 S        
   19          Sven-Åke  Andersson       56     7 IF Rigor                     44:32 S        
   20          Anders  Hedlund           57     7 FK Friskus Varberg           45:47 S        
   21          Arne Svärm                54    14 OK Gisle                     46:16 S        
   22          Sune  Knutsson            54    20 Ulricehamns OK               47:35 S        
   23          Kaj  Bäcklund             56    20 Kinnaströms SK               48:12 B        
   24          Christer  Jansson         55    14 Bredaryds SOK                49:20 B        
   25          Mats Runesson                    7 OK Lindena                   51:49          
   26          Göran  Håkansson          57     6 IK Uven                      55:56          
   27          Jan  Axelsson             54     6 IK Uven                    1:04:51          

               Ulf Sundin                58     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Ulf  Palmér               56    20 Ulricehamns OK            ej start          



H45 MOTION  (7 5010 m                      

    1          Lennart  Isaksson         55     7 Fjärås AIK                   49:16 S        
    2          Lars  Johansson           52     7 OK Nackhe                    55:45 S        
    3          Rolf Olofsson             49     7 FK Friskus Varberg           56:08 S        
    4          Jan-Bertil  Lundblad      56     7 OK Nackhe                    57:05 S        
    5          Mats  Lyding              57     7 Hylte OK                   1:00:29 B        
    6          Bengt  Kvarnström         57     6 OK Landehof                1:01:27 B        
    7          Leif  Lovén               56     7 Halmstad OK                1:07:42 B        



H40  (18)      6400 m                      

    1   (0389) Bertil  Åkesson           63    20 Skene Sim o IS               39:23 G        
    2          Sören  Sand               61    12 OK Tisaren                   45:19 S        
    3          Morgan  Eriksson          59     7 IF Rigor                     47:14 S        
    4          Thomas  Johansson         61    13 Örkelljunga FK               49:08 S        
    5          Pär  Claesson             62     6 Sävedalens AIK               50:04 S        
    6          Jonas Persson             63    14 Skillingaryds FK             50:44 S        
    7          Lars  Andersson           60     7 Ätrans IF                    51:16 S        
    8          Tomas  Tranberg           62    20 Kinnaströms SK               53:09 S        
    9          Anders  Granqvist         61    14 OK Gisle                     53:53 S        
   10          Sven Erik  Dahlberg       61     7 IK Trenne Ullared            55:52 S        
   11          Peter  Hallenberg         59    20 Kinnaströms SK               57:04 B        
   12          Krister  Karlsson         59     7 OK Nackhe                    57:46 B        
   13          Claes  Lindberg           60    20 OK Skogshjortarna            58:55 B        
   14          Claes-Göran  Petersson    60    14 Burseryds IF               1:00:46          
   15          Lars  Eriksson            59    20 Skene Sim o IS             1:02:55          
   16          Stefan  Hornebrant        62    20 Trollhättans SOK           1:05:33          
   17          Gunnar  Jansson           61     6 Göteborg-Majorna OK        1:06:34          
   18          Bengt  Marthinsson        61     7 Hylte OK                   1:38:02          



H35  (8)       6780 m                      

    1   (0370) Peter  Wilhelmsson        65     1 OK Dacke                     42:09 G        
    2          Roger  Carlsson           65    20 OK Tranan                    46:00 G        
    3          Peter  Nilsson            64    20 OK Tranan                    46:22 G        
    4          Bengt  Johansson          66     7 FK Friskus Varberg           46:57 G        
    5          Mårten  Wikström          66     7 Halmstad OK                  49:51 S        
    6          Lars  Ekman               65     7 FK Friskus Varberg           50:56 S        

               Niklas  Andersson         64    20 Kinnaströms SK            ej start          
               Håkan Hansson                      Halmstad Garnisonens IF   ej start          



H35 MOTION  (4 6020 m                      

    1          Håkan  Hansson                     Halmstad Garnisonens IF      51:31 S        
    2          Jan-Olof  Bengtsson       59     7 FK Friskus Varberg           55:19 S        
    3          Anders  Claesson          64    14 Burseryds IF                 56:42 S        
    4          Lars  Kellström           67     7 OK Nackhe                  2:08:36          



H21 LÅNG  (26) 13180 m                     

    1   (0163) Andreas J  Johansson      80     6 Göteborg-Majorna OK        1:17:00 G        
    2   (0428) Ola  Tengnér              67     7 FK Friskus Varberg         1:19:17 G        
    3   (0122) Martin  Claesson          72     6 IFK Göteborg               1:21:25 G        
    4   (0454) Jonas  Martner            75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:21:37 G        
    5   (0052) Tobias Bengtsson          77     6 Göteborg-Majorna OK        1:23:07 G        
    6   (0141) Michael  Sörensen          0     6 Göteborg-Majorna OK        1:23:41 G        
    7   (0178) Fredrik  Herdersson       73    20 OK Mark                    1:24:50 G        
    8   (0371) Kalle  Wrane              69     6 Sävedalens AIK             1:25:09 S        
    9   (0464) Magnus  Johansson         78    20 Rydboholms SK              1:25:58 S        
   10   (0319) Fredrik  Persson          81    13 Pan-Kristianstad           1:26:52 S        
   11          Patric Mcgrais                     Ok Pan Åhus                1:27:23 S        
   12   (0604) Peter  Sandqvist          75     6 Göteborg-Majorna OK        1:29:16 S        
   13   (0734) Andreas Holmqvist         81    20 Hestra IF                  1:29:36 S        
   14   (0473) Rickard Pentonen          83    20 Hestra IF                  1:30:42 S        
   15          Jakob  Physant            78     6 Göteborg-Majorna OK        1:31:26 S        
   16   (0358) Mattias  Larsson          78    20 OK Tranan                  1:31:29 S        
   17   (0414) Andreas Johansson               20 Rydboholms SK              1:31:48 S        
   18   (0646) Gabriel Bengtsson         81     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:34:27 S        
   19   (0904) Stefan Larsson            80    20 Rydboholms SK              1:37:26 S        
   20   (0577) Rickard  Lindkvist        67    23 OK Denseln                 1:37:57 S        
   21   (0356) Niklas Åberg              75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:44:19 S        

        (0232) Andreas  Andersson        78    20 OK Skogshjortarna           Felst.          
        (0039) Pär  Hansson              69     7 FK Friskus Varberg        ej start          
        (0006) Thomas  Asp               66     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0614) Björn  Stenberg           59     6 IFK Göteborg              ej start          
               Per  Jonsson              70     6 Sjövalla FK               ej start          



H21  (23)      8550 m                      

    1          Per  Flakberg             62     6 IFK Göteborg                 59:01 G        
    2          Mattias  Carlsson         75     7 IK Trenne Ullared            59:34 G        
    3          Mikael  Bergstedt         69     6 Göteborg-Majorna OK        1:00:25 G        
    4          Kenth Inglund             71     7 FK Friskus Varberg         1:00:55 G        
    5   (0764) Kenneth  Johansson        70    20 OK Tranan                  1:01:40 G        
    6          Anders  Johansson         75     7 IK Trenne Ullared          1:01:42 G        
    7          Roine  Schölin            74    13 Örkelljunga FK             1:01:58 G        
    8          Sven  Igerud              76     7 OK Löftan                  1:03:12 G        
    9          Mikael Adrian                      Åmåls OK                   1:05:01 G        
   10          Johan  Persson            77    20 Ulricehamns OK             1:05:02 G        
   11          Mats Lindqvist            58     6 Sävedalens AIK             1:05:34 G        
   12          Fredrik  Ståhl            77     7 Halmstad OK                1:06:26 S        
   13   (0631) Tobias  Thorsson          82     7 IK Trenne Ullared          1:06:41 S        
   14          Magnus  Wallin            74     7 IK Trenne Ullared          1:09:09 S        
   15   (0720) Martin  Johansson         72     7 Halmstad OK                1:13:43 S        
   16   (1320) Andreas  Claesson         81    20 OK Kullingshof             1:17:00 S        
   17          John-Patrik  Treptow      71     7 OK Löftan                  1:18:39 S        
   18          Per-Åke  Bastestad        76     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:20:18 S        
   19          Per Forsberg                    20 IK Ymer                    1:23:32 S        
   20          Mats  Eliasson            74     7 FK Friskus Varberg         1:29:16 B        

               Magnus  Eliasson          74     7 FK Friskus Varberg          Felst.          
        (1314) Roger  Ivarsson           82     7 Fjärås AIK                ej start          
        (0634) Håkan  Eriksson           67     7 FK Friskus Varberg        ej start          



H20  (3)       6780 m                      

    1   (1245) Joel Sanderi              83    20 Lidköpings Vinter-SK       1:00:50 G        

        (1088) John  Johansson           83     7 IK Trenne Ullared           Felst.          
               Fredrik  Andersson        84     7 IF Rigor                  ej start          



H18 LÅNG  (11) 7310 m                      

    1   (0793) Mathias  Jansson          85    14 Bredaryds SOK                48:36 G        
    2          Björn  Arnesson           85    20 Ulricehamns OK               48:46 G        
    3   (0983) Karl  Karlsson            85     7 Halmstad OK                  49:20 G        
    4   (0986) Joel  Bengtsson           85     7 Fjärås AIK                   50:33 G        
    5   (0895) Niclas  Westerberg        85    20 IF Hagen                     51:03 G        
    6   (0814) Mikael  Bogren            86    14 OK Vivill                    53:19 G        
    7   (0998) Alexander Gustavsson      86    14 OK Gisle                     53:26 G        
    8   (1072) Johan Davidsson           85    20 OK Tranan                    59:09 S        
    9   (1174) Karl  Gustavsson          85     7 Fjärås AIK                 1:13:09 B        
   10   (1003) Erik  Schultz             86     7 OK Löftan                  1:15:33          

        (0912) Robert  Karlsson          86    14 Bredaryds SOK             ej start          



H18  (7)       6400 m                      

    1   (1270) Andreas  Lundblad         86     7 OK Nackhe                    53:14 G        
    2   (1040) Martin  Mårtenson         86    14 OK Vivill                    55:58 G        
    3   (1170) Henrik Lidhage            85    20 IK Ymer                      59:27 G        
    4   (1212) Stefan  Månsson           85     7 OK Löftan                  1:00:52 S        
    5   (1342) Sebastian Hasselblom      86     7 FK Friskus Varberg         1:08:12 S        
    6   (1315) Marcus  Erixon            86     7 Hylte OK                   1:18:17 B        
    7          Rickard Björkman          86    20 Trollhättans SOK           1:33:27          



H16  (30)      4660 m                      

    1          Ola  Martner              87     6 Tolered-Utby Ol-klubb        32:53          
    2          David  Lingfors           87    14 IF Hallby                    33:02          
    3          Ola Nilsson               87    14 OK Gisle                     34:44          
    4          Johan  Knubbe             87    20 OK Mark                      35:43          
    5          Johan  Strand             87     6 Göteborg-Majorna OK          36:22          
    6   (1115) Peter  Stenbeck           87     7 Halmstad OK                  38:04          
    7          Markus  Johansson         87    20 Rydboholms SK                39:04          
    8          Rasmus  Leo               88    14 OK Stigen                    39:36          
    9          Patrik  Andersson         88     7 Halmstad OK                  40:01          
   10   (1307) Alexander  Larsson        87     7 IK Trenne Ullared            40:33          
   11          Simon Larsson                   20 Kinnaströms SK               40:55          
   12          Mikael  Cassel            88     7 Halmstad OK                  41:07          
   13          Markus  Nilsson           87     7 OK Nackhe                    42:08          
   14          Benjamin Edlund           88    20 IK Ymer                      42:56          
   15          Robin Braaf               87     6 IK Uven                      43:03          
   16          Fredrik  Johansson        88    14 Bredaryds SOK                43:48          
   17          Anders  Bergman           88     6 IK Uven                      44:25          
   18          Thor  Bengtsson           88     7 Fjärås AIK                   44:52          
   19   (1291) Jimmy  Johansson          87     7 FK Friskus Varberg           44:56          
   20          Sebastian Ljungdal              13 Hjärnarps GH OL              47:46          
   21          Simon  Eriksson           88    20 Rydboholms SK                47:52          
   22          Petter  Mattsson          88     6 IK Uven                      48:20          
   23          Stefan  Larsson           88    14 Bredaryds SOK                49:06          
   24          Anders  Hermansson        87     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:14          
   25          Karl-Oskar  Jogbratt      88    20 OK Tranan                    54:48          
   26          Fredrik  Carlsson         88     7 OK Löftan                  1:01:22          
   27          Arvid  Jogbratt           88    20 OK Tranan                  1:03:19          

               Oskar  Waldemarsson       87     7 OK Nackhe                   Felst.          
               Henrik  Gisslander        88    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Alexander  Nilsson        88    20 Rydboholms SK             ej start          



H14  (21)      3990 m                      

    1          Erik  Johansson           89     7 Halmstad OK                  26:25          
    2          Kalle  Johansson          89     7 Halmstad OK                  26:40          
    3          Johan  Runesson           90    14 OK Vivill                    28:21          
    4          Anders  Carlsson          89     7 Halmstad OK                  29:04          
    5          Emil  Jönsson             89     7 Halmstad OK                  30:53          
    6          Viktor  Hermansson        89    14 OK Stigen                    33:54          
    7          Simon Janlöv                     7 OK Lindena                   34:22          
    8          Fredrik  Norell           89     6 FK Herkules                  35:20          
    9          Johan Samuelsson                   Fagereds IF                  36:49          
   10          Alexander  Westberg       89    20 OK Tranan                    36:54          
   11          Sebastian  Birgersson     90    20 Kinnaströms SK               38:27          
   12          Sami  Lassila             89    20 Rydboholms SK                40:33          
   13          Johan  Antonsson          90     7 OK Löftan                    41:51          
   14          Markus  Lindberg          89    20 OK Skogshjortarna            44:20          
   15          Mikael  Mårtensson        89    14 OK Vivill                    44:38          
   16          Erik  Johansson           90    20 OK Tranan                    46:25          
   17          Christian  Nilsson        90     7 OK Löftan                    48:06          
   18          Lukas  Brodin              0     7 Hylte OK                     54:29          

               Johan  Gerhardsson        90     7 Fjärås AIK                ej start          
               Jens  Kvarnström          99     6 OK Landehof               ej start          
               David  Boman              89     2 Stångenäs AIS             ej start          



H12  (21)      2770 m                      

    1          Martin  Sand              91    12 OK Tisaren                   18:10          
    2          Johan  Bergagård          91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        18:19          
    3          Karl-Johan  Westberg      92    20 OK Tranan                    19:52          
    4          Erik  Åkesson             91     7 IK Dran                      20:33          
    5          David  Johansson          92    20 Rydboholms SK                20:34          
    6          Mikael  Andersson         91     7 IF Rigor                     22:09          
    7          Daniel  Svensson          91    14 Burseryds IF                 22:33          
    8          Victor  Ljungblad         91    20 Rydboholms SK                22:55          
    9          Tomas  Axelsson           91     7 OK Löftan                    23:42          
   10          Gustav  Marthinsson       92     7 Hylte OK                     24:07          
   11          Rasmus  Schurmann         91     7 Hylte OK                     24:22          
   12          Hugo Engström             91     6 Lerums SOK                   24:47          
   13          Daniel  Josefsson         91    20 Rydboholms SK                25:21          
   14          Tibor Tar                 91    20 Rydboholms SK                25:31          
   15          Marcus  Olsson            92     7 FK Friskus Varberg           25:47          
   16          Martin  Jakobsson         91     7 OK Nackhe                    25:54          
   17          Johan  Kvarnström         99     6 OK Landehof                  27:33          
   18          Simon  Bengtsson          92     7 FK Friskus Varberg           29:03          
   19          Elias  Borgelsson         91     6 Göteborg-Majorna OK          36:10          
   20          Simon  Svärd              92     7 OK Löftan                    38:22          
   21          Kevin  Lotzner            92     7 FK Friskus Varberg           38:48          



H10  (5)       2520 m                      

    1          David L  Johansson        93     7 IK Dran                      17:19          
    2          Joel  Johnsson            93     7 OK Nackhe                    19:26          
    3          Martin  Baerveldt         94     7 Halmstad OK                  20:10          
    4          Martin  Assarsson         93    20 Rydboholms SK                25:43          

               Emil  Olsson              94     1 OK Orion                  ej start          



D70  (6)       2330 m                      

    1          Inga-Lisa  Johansson      33     7 Fjärås AIK                   24:42 G        
    2          Marianne  Ericsson        30     7 Laholms IF                   29:46 S        
    3          Annalisa  Andersson       31     7 IK Trenne Ullared            33:01 S        
    4          Anna-Lisa Berglund        32     6 Sävedalens AIK               33:28 S        
    5          Evelyn Alexandersson      32     6 Lerums SOK                   37:47 B        
    6          Maj-Britt  Larsson        32     7 Fjärås AIK                   39:24          



D65  (13)      2850 m                      

    1          Gunnel  Börjesson         38     6 IK Uven                      32:43 G        
    2          Ruth Gustavsson                    Fagereds IF                  33:51 G        
    3          Vivi-Anne  Bylund         38    20 Rydboholms SK                34:53 G        
    4          Gunni  Ekberg             38     7 Ätrans IF                    35:12 G        
    5          Inez  Johansson           34     7 OK Nackhe                    36:29 G        
    6          Margareta  Holmberg       38    20 IF Hagen                     37:14 S        
    7          Lisbeth  Johansson        38    16 Södertälje-Nykvar            37:26 S        
    8          Inger  Hallberg           37     6 IK Uven                      39:23 S        
    9          Maj  Carlsson             35    13 FK Snapphanarna              39:50 S        
   10          Ann-Marie Särén           36    20 Borås GIF                    42:04 S        
   11          Eina-Britt  Kappfjell     38     7 IK Dran                      48:49 B        
   12          Inger  Karlsson           37     7 IK Dran                      49:06 B        
   13          Anita  Andersson          36     7 Fjärås AIK                 1:20:25          



D60  (15)      3190 m                      

    1          Gunnel  Svensson          43    20 IK Ymer                      33:26 G        
    2          Marie-Louise  Lundström   43     7 OK Löftan                    36:29 G        
    3          Gudrun  Broman            39     6 Göteborg-Majorna OK          37:12 G        
    4          Gullan  Svensson          43    13 Hjärnarps GH OL              37:28 G        
    5          Ingrid  Hermansson        43    20 IK Ymer                      38:05 S        
    6          Margaretha Bengtsson               OK Gläntan                   39:23 S        
    7          Hildur  Olsson            39     7 IK Trenne Ullared            43:45 S        
    8          Ann-Catrine  Ahlström     41     7 Fjärås AIK                   53:44          
    9          Gudrun  Olofsson          40    13 Hjärnarps GH OL              55:21          
   10          Ingrid  Hansson           38     7 Laholms IF                   57:07          
   11          Ing-Mari  Larsson         42     7 OK Löftan                  1:10:33          
   12          Maj-Britt  Eliasson       43    20 Fritsla VIK                1:11:00          
   13          Kajsa  Larsson            40     7 Halmstad OK                1:15:10          

               Rose-Marie  Johansson     43     7 FK Friskus Varberg          Felst.          
               Vanja  Kristensson        41     7 IK Dran                   ej start          



D55  (15)      3190 m                      

    1          Eva  Alsin                47    20 IK Ymer                      30:49 G        
    2          Kaarina  Voudinmäki       44    20 Mullsjö SOK                  35:41 S        
    3          Kerstin  Johansson        44    20 OK Mark                      36:56 S        
    4          Carola  Andersson         44     7 OK Löftan                    36:59 S        
    5          Ingrid  Rex Wallström     46     6 IK Uven                      37:26 S        
    6          Lena  Jönsson             48     7 Laholms IF                   38:28 S        
    7          Gunilla  Jonsson          47    13 Hjärnarps GH OL              41:11 S        
    7          Eva-Britt  Martner        48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:11 S        
    9          Gunborg  Gustafsson       45    20 Borås GIF                    42:14 S        
   10          Anna-Lena Nyth            45     7 OK Nackhe                    44:24 B        
   11          Gunnel Lindahl            45     7 IK Dran                      45:22 B        
   12          Barbro  Bengtsson         46     7 Oskarströms OK               49:29          

               Bibi  Svensson            47     7 Halmstad OK               ej start          
               Rosa  Johansson           47     6 IK Uven                   ej start          
               Göta Severinsson                   OK Gläntan                ej start          



D55 MOTION  (4 2730 m                      

    1          Ylva Larsson              48     7 Fjärås AIK                   31:25 S        
    2          Lisbeth  Larsson          44     7 OK Nackhe                    35:31 S        
    3          Inger  Persson            48     7 Fjärås AIK                   44:29 B        
    4          Anita  Toreson            42     7 OK Löftan                    48:59          



D50  (18)      3830 m                      

    1          Ingmarie  Brander Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          32:21 G        
    2          Margareta  Johansson      52     7 Halmstad OK                  35:21 G        
    3          Ingela Beckman            49     7 OK Nackhe                    38:41 S        
    4          Erén Lång- Albinsson      53    14 Bredaryds SOK                39:23 S        
    5          Britt-Marie  Magnusson    49     7 Laholms IF                   39:26 S        
    6          Solveig  Hedenblom        53     6 Sjövalla FK                  42:18 S        
    7          Ann-Kristin  Lindegårdh   50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:52 S        
    8          Irene  Andersson          49     7 Ätrans IF                    45:13 S        
    9          Åsa  Ståhl                50    13 Hjärnarps GH OL              47:57 B        
   10          Ann-Britt  Lingfors       50    14 IF Hallby                    48:24 B        
   11          Eva  Bergman              51     6 IK Uven                      51:12          
   12          Monica  Ivarsson          52    20 OK Skogshjortarna            54:09          
   13          Karin  Larsson            50    13 OK Kompassen                 54:13          
   14          Annika  Johansson         48     7 IK Trenne Ullared            58:26          
   15          Mirjam  Norén             51     6 IK Uven                    1:04:17          
   16          Sinikka  Teperi           49    14 Anderstorps OK             1:05:57          
   17          Gun-Britt  Skoglundh      52    20 Fritsla VIK                1:12:47          

               Karin  Axelsson           51     6 IK Uven                   ej start          



D45  (18)      3830 m                      

    1          Susanne  Nilsson          58     7 Halmstad OK                  30:59 G        
    2          Ingrid  Karlsson          54    20 Ulricehamns OK               35:24 S        
    3          Ann Svärm                 57    14 OK Gisle                     37:14 S        
    4          Marianne  Klasson         57    20 Ulricehamns OK               37:22 S        
    5          Lena  Karlsson            58     7 Halmstad OK                  39:23 S        
    6          Elisabet  Månsson         58     7 OK Löftan                    40:10 S        
    7          Ann  Wilander             56    14 Anderstorps OK               40:25 S        
    8          Helen  Axelsson           58     6 IK Uven                      42:40 S        
    9          Anna  Larsson             57    13 Örkelljunga FK               44:10 B        
   10          Ann-Britt Winnberg        75     7 IK Trenne Ullared            46:48 B        
   11          Lisbeth  Dahl             56    13 Helsingborgs SOK             47:59          
   12          Annmarie Röllike          58     7 OK Lindena                   49:08          
   13          Eva  Andreasson           54    20 Borås GIF                    50:14          
   14          Marianne  Thorsson        57     7 IK Trenne Ullared            52:04          
   15          Katarina  Bengtsson       54     7 Halmstad OK                  53:02          
   16          Lena  Håkansson           58     6 IK Uven                      53:44          
   17          My Engström               56     6 Lerums SOK                   56:00          
   18          Anna-Lena  Berthag        54     7 Halmstad OK                  56:33          



D45 MOTION  (8 3390 m                      

    1          Kristina  Karlsson        57    14 Bredaryds SOK                41:31 S        
    2          Ann-Kristin Rundberg      55     7 FK Friskus Varberg           41:42 S        
    3          Ann  Hedlund              58     7 FK Friskus Varberg           46:02 S        
    4          Annika  Herdersson        51    20 OK Mark                      53:21 B        
    5          Inger  Johansson          53     7 OK Nackhe                    55:49 B        
    6          Åsgerd  Bergman           51    20 OK Tranan                    57:26 B        
    7          Anita  Karlsson           55     7 Oskarströms OK             1:00:35 B        
    8          Monica  Isaksson          57     7 Fjärås AIK                 1:07:52          



D40  (10)      4060 m                      

    1          Monica  Johansson         60    13 Hjärnarps GH OL              42:05 G        
    2          Christina  Söderblom      60     7 FK Friskus Varberg           42:15 G        
    3          Silke  Klick              59     6 IK Stern                     42:20 G        
    4          Lena Runesson             59    14 OK Vivill                    43:38 G        
    5          Gunvor  Waldemarsson      59     7 OK Nackhe                    45:15 G        
    6          Ulrika  Johansson         63     7 OK Löftan                    45:20 G        
    7          Lisbeth  Bergagård        60     6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:11 G        
    8          Maria  Johnsson           62     7 OK Nackhe                    49:55 S        
    9          Maria  Hermansson-Ström   60    14 OK Stigen                    53:33 S        
   10          Barbro  Hallenberg        61    20 Kinnaströms SK             1:02:33 B        



D35  (4)       4060 m                      

    1          Åsa  Wadensjö Leo         65    14 OK Stigen                    35:18 G        
    2          Ingrid  Johansson         64     7 Laholms IF                   43:58 S        
    3          Annika  Josefsson         65     1 OK Dacke                     48:11 S        
    4          Pia  Kellström            65     7 OK Nackhe                  1:04:12          



D35 MOTION  (5 3540 m                      

    1          Anna  Sand                66    12 OK Tisaren                   34:04 S        
    2          Annika  Stener-Bengtsso   59     7 FK Friskus Varberg           35:05 S        
    3          Annika  Svärd             67     7 OK Löftan                    38:25 S        
    4          Annika  Marthinsson       62     7 Hylte OK                     41:49 S        
    5          Gunilla  Lovén            59     7 Halmstad OK                  58:29          



D21 LÅNG  (13) 7790 m                      

    1   (0008) Carina  Svensson          67    14 Eksjö SOK                    56:42 G        
    2          Frauke Schmitt Gran                Halden SK                  1:00:29 G        
    3   (0098) Yvonne  Fjordside         74     6 Sävedalens AIK             1:00:34 G        
    4   (0240) Åsa  Holmstrand           75     6 IFK Göteborg               1:02:14 G        
    5   (0121) Maria  Holmstrand         79     6 IFK Göteborg               1:02:55 G        
    6   (0254) Karolina  Karlsson        82    14 Bredaryds SOK              1:07:26 S        
    7   (0206) Sofia  Malmqvist          76     6 Göteborg-Majorna OK        1:08:31 S        
    8   (0183) Agnes  Svensson           75     6 Sävedalens AIK             1:09:47 S        
    9   (0656) Anna-Karin Claesson       86    20 OK Kullingshof             1:10:28 S        
   10   (0250) Josefina  Berntsson       82     7 OK Löftan                  1:11:54 S        
   11   (0223) Ida  Svensson             83     6 Sjövalla FK                1:15:32 S        
   12   (0437) Anna  Bigsten             79     6 FK Herkules                1:16:55 S        
   13   (0517) Johanna Bygdell           82    10 Njurunda OK                1:18:48 S        



D21  (14)      5070 m                      

    1   (0385) Lisa  Bigsten             76     6 FK Herkules                  42:25 G        
    2          Annika  Johansson         72    20 OK Tranan                    43:09 G        
    3          Christina  Südhoff        70     6 Sävedalens AIK               45:47 G        
    4          Jenny  Martinsson         77    20 OK Tranan                    46:22 G        
    5          Åsa  Martinsson           79    20 OK Tranan                    47:19 G        
    6          Annica  Jönsson           69     7 FK Friskus Varberg           50:02 S        
    7          Linda  Gränsvall          77    20 Främmestads IK               50:39 S        
    8   (0557) Ann-Charlotte  Johansso   64     6 IFK Göteborg                 53:06 S        
    9          Anna  Granfors            78     7 OK Löftan                    56:04 S        
   10          Madeleine  Johansson      70    20 OK Tranan                  1:04:44 B        
   11          Annika  Bengtsson         79    13 Rävetofta OK               1:18:29          

               Hanna  Arnell             83    20 Fritsla VIK                 Felst.          
               Linda  Skog               80     7 Halmstad OK               ej start          
        (0462) Frida  Kjellberg          81     6 IFK Göteborg              ej start          



D21 MOTION  (4 4020 m                      

    1          Malin  Johansson          71     7 FK Friskus Varberg           45:41 S        
    2          Hanna  Persson            77     7 IK Trenne Ullared            48:03 S        
    3          Malin  Marthinsson        86     7 Hylte OK                     58:52 B        

               Sara  Andreasson          77     7 OK Nackhe                 ej start          



D20 LÅNG  (5)  6400 m                      

    1   (0504) Frida  Kjäll              84     7 FK Friskus Varberg           55:53 G        
    2          Linda  Klasson            84    20 Ulricehamns OK             1:00:48 G        
    3          Anne Kretzschmar                   Halden SK                  1:01:57 G        
    4   (0666) Therese  Bengtsson        84     7 FK Friskus Varberg         1:13:14 S        

        (0333) Marie  Andersson          84    14 OK Stigen                 ej start          



D18 Lång  (5)  5070 m                      

    1   (0657) Linn  Olsson              86     1 OK Orion                     43:35 G        
    2          Carolina  Klasson         86    20 Ulricehamns OK               44:12 G        
    3   (0483) Josefin  Antonsson        85     7 OK Löftan                    44:22 G        
    4   (0397) Anna  Nilsson             85    20 IK Ymer                      47:38 G        
    5   (0467) Hanna Johansson           85    20 OK Skogshjortarna            48:11 G        



D18  (7)       4060 m                      

    1   (0801) Lisa Engström             86     6 Lerums SOK                   44:47 G        
    2          Anna Torstensson                   OK Gläntan                   45:08 G        
    3   (0783) Emmy  Bengtsson           86     7 Fjärås AIK                   48:30 G        
    4   (0860) Ida  Hallenberg           85    20 Kinnaströms SK               57:19 S        
    5          Hanna  Weimann            85     6 IK Uven                    1:02:53 S        
    6   (0828) Josefine  Ekman           86     7 FK Friskus Varberg         1:10:25          

               Emma  Jakobsson           86     7 OK Nackhe                 ej start          



D16  (21)      3740 m                      

    1          Lina  Strand              88     6 Göteborg-Majorna OK          32:07          
    2          Linnéa  Johnsson          87     7 OK Nackhe                    33:37          
    3   (0362) Jennie  Runesson          87    14 OK Vivill                    34:15          
    4          Kajsa  Waldemarsson       88     7 OK Nackhe                    35:00          
    5          Helena Lidhage            87    20 IK Ymer                      35:33          
    6          Martina  Petersson        88    14 Burseryds IF                 37:28          
    7   (0755) Sanna  Eriksson           87     7 IF Rigor                     39:37          
    8          Sara  Davidsson           88    14 Anderstorps OK               40:55          
    9          Marie  Johansson          88    20 OK Tranan                    41:32          
   10          Anna  Månsson             88     7 OK Löftan                    41:42          
   11          Ellen  Albinsson          87    14 Bredaryds SOK                42:16          
   12          Jonna Engström            87     6 Lerums SOK                   42:28          
   13          Ida  Olsson               88     1 OK Orion                     42:37          
   14          Sanna  Söderlind          88    14 Bredaryds SOK                42:50          
   15          Julia  Lyding             87     7 Hylte OK                     44:35          
   16          Sofia Larsson             87     7 OK Nackhe                    47:07          
   17          Emma  Hallenberg          87    20 Kinnaströms SK               48:05          
   18          Sofia  Johansson          88    20 OK Tranan                    48:22          
   19          Johanna  Svensson         87    14 Burseryds IF                 49:27          

               Jenny  Jakobsson          88     7 OK Nackhe                 ej start          
               Lina  Arnesson            87    20 Ulricehamns OK            ej start          



D14  (30)      3150 m                      

    1          Hanna  Axelsson           89    20 OK Skogshjortarna            25:07          
    2          Emma  Lovén               89     7 Halmstad OK                  27:23          
    3          Helena  Isaksson          89     7 Fjärås AIK                   29:18          
    4          Åsa  Söderblom            89     7 Ätrans IF                    30:25          
    5          Maria  Johansson          90     7 OK Löftan                    31:36          
    6          Emelie  Unosson           89    20 Bredareds IF                 32:23          
    7          Malin  Jareteg            89    20 Rydboholms SK                32:38          
    8          Josefin  Bergagård        90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        32:49          
    9          Emma  Marthinsson         89     7 Hylte OK                     33:36          
   10          Lisa  Wilander            89    14 Anderstorps OK               33:50          
   11          Mathilda  Carlsson        89    14 OK Stigen                    33:55          
   12          Caroline Eneman           90    20 Rydboholms SK                34:10          
   13          Angelika  Larsson         89    13 Örkelljunga FK               34:22          
   14          Lisa  Weimann             89     6 IK Uven                      34:37          
   15          Malin  Hermansson         90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:41          
   16          Karin Torstensson                  OK Gläntan                   34:48          
   17          Åsa  Lindström            90    14 Bredaryds SOK                36:02          
   18          Lisa  Lindström           90    14 Bredaryds SOK                36:30          
   19          Petra Östanbäck                 20 Fritsla VIK                  37:52          
   20          Therese Sjöblom                 20 Fritsla VIK                  38:38          
   21          Evelina  Nilsson          90    20 OK Tranan                    38:39          
   22          Sofie Östanbäck                 20 Fritsla VIK                  41:39          
   23          Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK               42:59          
   24          Lisa  Åkesson             89     7 IK Dran                      43:24          
   25          Frida  Eriksson           90    20 Rydboholms SK                46:27          
   26          Linnea Edespong           90     7 FK Friskus Varberg           48:20          
   27          Malin  Assarsson          90    20 Rydboholms SK                52:01          
   28          Johanna  Börjesson        90     7 FK Friskus Varberg           56:01          
   29          Ida Engström              89     6 Lerums SOK                   56:45          
   30          Manda  Eriksson           90     7 FK Friskus Varberg         1:07:59          



D12  (12)      2770 m                      

    1          Sara Johansson            91    14 Bredaryds SOK                20:05          
    2          Elin  Månsson             92     7 OK Löftan                    21:15          
    3          Amanda  Leo               92    14 OK Stigen                    22:25          
    4          Sofie  Söderblom          91     7 Ätrans IF                    22:32          
    5          Pernilla  Petersson       91    14 Burseryds IF                 22:52          
    6          Victoria  Nilsson         91    20 Rydboholms SK                23:03          
    7          Linda  Johansson          92     7 OK Löftan                    23:12          
    8          Jonna  Johansson          92    13 Örkelljunga FK               24:48          
    9          Amanda  Karlsson          91    20 Ulricehamns OK               28:05          
   10          Jenny  Jareteg            91    20 Rydboholms SK                29:09          
   11          Linnea  Johansson         91     7 IK Dran                      36:30          

               Hanna  Åkesson            91     7 IK Dran                   ej start          



U4  (2)        3150 m                      

    1          Erik  Andersson           90     7 Ätrans IF                    38:24          
    2          Daniel  Ryndal            90    20 Kinnaströms SK               47:24          



U3  (7)        2770 m                      

    1          Johan  Carlsson           90    20 OK Tranan                    25:23          
    2          Joni  Lassila             90    20 Rydboholms SK                25:28          
    3          Albin  Andersson          92    20 Kinnaströms SK               28:46          
    4          Fredrik  Johansson        89    14 OK Vivill                    29:19          
    5          Kristin  Davidsson        91    14 Anderstorps OK               32:18          
    6          Tore  Mårtensson          91    14 OK Vivill                    32:37          

               Mats Halvarsson           92     7 Fjärås AIK                ej start          



U2  (14)       2520 m                      

    1          Simon Karlsson            91    20 Rydboholms SK                17:59          
    2          Alexander Samuelsson      92    20 Rydboholms SK                19:30          
    3          Ida  Carlsson             92    20 OK Tranan                    20:15          
    4          Gustav  Andersson         92     7 Ätrans IF                    21:39          
    5          Björn  Johansson          91     7 Laholms IF                   23:17          
    6          Josefin  Andersson        94    20 Kinnaströms SK               24:44          
    7          Dennis Johansson          91    20 Rydboholms SK                27:06          
    8          Lina  Nilsson             92    20 OK Tranan                    31:43          
    9          Melker  Kellström         93     7 OK Nackhe                    33:02          
   10          Elsa  Borgelsson          93     6 Göteborg-Majorna OK          33:10          
   11          Simon  Davidsson          93    14 Anderstorps OK               34:49          

               Helena  Gisslander        92    14 Bredaryds SOK               Felst.          
               Lina  Josefsson           93    20 Rydboholms SK               Felst.          
               Beatrice  Birgersson      93    20 Kinnaströms SK            ej start          



U1  (8)        1840 m                      

    1          Sara  Nilsson             94    20 OK Tranan                    16:00          
    2          Andreas Karlsson          94    20 Rydboholms SK                16:18          
    3          Anton  Nilsson            95    20 OK Tranan                    16:27          
    4          Martin  Johansson         94    14 OK Vivill                    23:04          
    5          Elin  Sundqvist           94    20 OK Tranan                    24:29          

               Jessica  Gerhardsson      91     7 Fjärås AIK                ej start          
               Anton  Johansson          93    20 OK Tranan                 ej start          
               Pontus  Hermansson        95     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



INSKOLNING  (1 1840 m                      

               Melinda Westberg                 7 Oskarströms OK               Godk.          
               Markus  Johansson         95    14 OK Vivill                    Godk.          
               Jenny Andersson                  7 Falkenbergs OK               Godk.          
               Jonathan Andersson               7 Falkenbergs OK               Godk.          
               Johan Ågren                      7 Oskarströms OK               Godk.          
               Ellen Johnsson                   7 OK Nackhe                    Godk.          
               Sara Josarp                      7 FK Friskus Varberg           Godk.          
               Sandra Baerveldt                 7 Halmstad OK                  Godk.          
               Maria Gerdle                     7 Halmstad OK                  Godk.          
               Niclas Baerveldt                 7 Halmstad OK                  Godk.          
               Anna Gerdle                      7 Halmstad OK                  Godk.          
               Matilda Broberg                  7 Halmstad OK                  Godk.          
               Lovisa Johansson                 7 IK Dran                      Godk.          
               Emma Svärd                       7 OK Löftan                    Godk.          
               Julin Svärd                      7 OK Löftan                    Godk.          
               Katarina Johansson              13 Örkelljunga FK               Godk.          
               Elin Johanson                    7 Fjärås AIK                   Godk.          



Öppen 1  (15)  2520 m                      

    1          Jennie Johansson          93    14 Bredaryds SOK                20:41 B        
    2          Sonia Eriksson            57    20 Rydboholms SK                21:01 B        
    3          Agnes Leo                 94    14 OK Stigen                    22:11 B        
    4          Henning Gustfsson                7 Falkenbergs OK               23:48 B        
    4          Andreas Brämersson               7 Falkenbergs OK               23:48 B        
    6   (1346) Johanna Brämersson        86     7 Falkenbergs OK               24:11 B        
    7          Maria Stellvik                  20 OK Tranan                    28:05          
    8          John Johansson                  20 Kinnaströms SK               29:48          
    9          Marcus Bengtsson                   OK Gläntan                   30:30          
   10          Gunnar Bengtsson                   OK Gläntan                   30:36          
   11          Åke Westberg                     7 Oskarströms OK               32:31          
   12          Karin Karlsson                   7 OK Löftan                    34:20          
   13          Bertil Svensson                  7 IK Trenne Ullared            59:02          

               Mattias Broberg                  7 Halmstad OK                 Felst.          
               Johannes Südhoff          69     6 Sävedalens AIK              Felst.          



Öppen 2  (19)  2770 m                      

    1          Torbjörn Hess-Petersen          20 Kinnaströms SK               21:28 B        
    2          Ma-Loo Cassel             56     7 Halmstad OK                  22:45 B        
    3          Ann-Mari Johansson        51    14 Bredaryds SOK                24:11 B        
    4          Dag Svensson              58     7 Hylte OK                     24:19 B        
    5          Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF            25:09 B        
    6          Kalle Westgård                   7 Fjärås AIK                   26:33 B        
    7          Axel Karlsson             92     7 Simlångsdalens IF            27:40 B        
    8          Eva-Karin Jogbratt        60    20 OK Tranan                    27:59 B        
    9          Aino Lassila              63    20 Rydboholms SK                28:52 B        
   10          Sandra Ågren              89     7 Oskarströms OK               31:02          
   11          Jonas Westgård                   7 Fjärås AIK                   31:34          
   12          Ellinor Bornetun          67    14 Skillingaryds FK             33:29          
   13          Ulla Tengnér              42     7 FK Friskus Varberg           36:59          
   14          Birgitta Axelsson                  OK Gläntan                   38:42          
   15          Ingrid Werlin             49     7 Simlångsdalens IF            38:59          
   16          Lena Eliasson             75     7 FK Friskus Varberg           39:33          
   17          Gunnel Fransson           37    14 OK Stigen                    42:12          
   18          Alice Ställvik                  20 OK Tranan                    46:22          
   19          Klaes Robertsson                20 OK Mark                      49:09          



Öppen 3  (6)   3750 m                      

    1          Birgitta Hansson          61    20 OK Tranan                    32:34 B        
    2          Elias Johnsson            89     7 OK Nackhe                    38:37 B        
    3          Viktor Waldemarsson       90     7 OK Nackhe                    39:09 B        
    4          Lizkulla Pettersson             20 Kinnaströms SK               46:10          
    5          Agneta Böreård                     OK Gläntan                   46:18          

               Gerd Olofsson             51     7 FK Friskus Varberg          Felst.          



Öppen 4  (27)  2730 m                      

    1          Åke Johansson             52    20 Rydboholms SK                17:19 B        
    2          Karl-Erik Assarsson       66    20 Rydboholms SK                22:32 B        
    3          Kristina Unosson          55    20 Bredareds IF                 27:31          
    4          Tore Andersson            37     7 Halmstad OK                  28:14          
    5          Mats Johansson            92     7 Falkenbergs OK               28:33          
    6          Albert Jan Baervelt       71     7 Halmstad OK                  29:41          
    7          Conny Johansson           64     7 Laholms IF                   30:29          
    8          Karin Karlsson            85     7 Oskarströms OK               31:43          
    9          Helena Svensson           80    14 Bredaryds SOK                33:09          
   10          Monika Åkesson            97     7 IK Dran                      33:17          
   11          Marianne Petersson        35     6 Frölunda OL                  33:36          
   12          Lena Lindström            66    14 Bredaryds SOK                33:44          
   13          Hjördis Erlandsson        47     7 OK Lindena                   34:25          
   14          Ingemar Gustavsson        38     7 OK Nackhe                    35:13          
   14          Cecilia Tellqvist         64     7 Halmstad OK                  35:13          
   16          Anna-Stina Arnesson       43     7 IK Dran                      36:42          
   17          Marianne Bertilsson       51    20 OK Räven                     37:18          
   18          Ann-Britt Andersson       44     7 FK Friskus Varberg           37:51          
   19          Elisabeth Lindborg               7 IK Trenne Ullared            40:10          
   20          Ann-Charlotte Hagman K          20 Kinnaströms SK               40:20          
   21          Karin Jareteg             66    20 Rydboholms SK                41:44          
   22          Wivi Johansson            43     7 FK Friskus Varberg           42:31          
   23          Nils-Eric Toftered        37     7 IF Rigor                     43:11          
   24          Linda Ivarsson            88     7 Fjärås AIK                   45:36          
   25          Vera Toftered             36     7 IF Rigor                     49:06          
   26          Berit Svensson                  20 OK Mark                      50:55          
   27          Ingrid Andersson          58     7 IF Rigor                     52:13          



Öppen 5  (28)  3390 m                      

    1          Christian Johansson       78     7 OK Nackhe                    29:21 B        
    2          Mats Svensson             60    14 Bredaryds SOK                33:06 B        
    3          Börje Johansson           89    14 FK Finn                      34:02 B        
    4          Marie Carlsson            64    14 OK Stigen                    34:43 B        
    5          Anders Axelsson                    OK Gläntan                   36:34 B        
    6          Bengt Johansson           55    14 Bredaryds SOK                38:20 B        
    7          Kurt Svensson                   20 OK Mark                      38:29 B        
    8          Bengt Kåberg              40    21 Hallstahammars OK            38:51 B        
    9          Bo Gisslander             58    14 Bredaryds SOK                39:10          
   10          Bertil Andersson                 7 FK Friskus Varberg           40:27          
   11          Lennart Magnusson         44     7 Laholms IF                   41:45          
   12          Monika Johansson          59     7 FK Friskus Varberg           42:02          
   13          Olle Petersson            39     6 Frölunda OL                  44:35          
   14          Sebastian Sanell          88    14 Burseryds IF                 45:34          
   15          Marie Andersson           60     7 Halmstad OK                  46:52          
   16          Christina Schultz         46     7 OK Löftan                    46:55          
   17          Tony Schultz              46     7 OK Löftan                    46:56          
   18          Cecilia Flakberg          72     6 IFK Göteborg                 49:25          
   19          Sven-Ivar Jörgård         44     7 OK Nackhe                    49:47          
   20          Anders Nordelöf                  6 Sävedalens AIK               52:18          
   21          Monica Larsson            46    20 OK Tranan                    56:26          
   22          Helena Axelsson                    OK Gläntan                   57:15          
   23          Jörgen Johansson          50     7 Hylte OK                     57:18          
   24          Britt-Marie Johansson     53     7 Hylte OK                     57:31          
   25          Fredrik  Gunnasson        75    20 Främmestads IK               59:18          

               Stig Gustafsson           36     7 Falkenbergs OK              Felst.          
               Reino Josefsson           41     7 Falkenbergs OK              Felst.          
               Sven-Axel Nilsson         47     7 Falkenbergs OK            ullföljt          



Öppen 6  (12)  5010 m                      

    1          Leif Söderlind            57    14 Bredaryds SOK                41:23 B        
    2   (0086) Kristina Kull             74     6 Sävedalens AIK               42:11 B        
    3          Stefan Pettersson         63     7 Fjärås AIK                   44:27 B        
    4          Mårten Andersson          94       Halmstad Garnisonens IF      46:34 B        
    5          Nils Robertsson                 20 OK Mark                      47:45 B        
    6          Hans Lingfors             92    14 IF Hallby                    49:23 B        
    7          Janni Axelsson            87     6 Sävedalens AIK               52:25 B        
    8          Ingemar Johansson         48     7 Halmstad OK                  52:49 B        
    9          Anders Broberg            50       Halmstad Garnisonens IF      56:18          
   10          Arne Davidsson            51    20 Svenljunga OK                56:29          
   11          Per Johansson             64     7 OK Löftan                    59:51          
   12          Karl-Göran Karlsson       49     7 Hylte OK                   1:06:16          



Öppen 7  (29)  2850 m                      

    1          Bo Josefsson              59    20 Rydboholms SK                22:46 B        
    2          Claes Setthagen           72    20 OK Tranan                    22:49 B        
    3          Jan Larsson               66    20 Rydboholms SK                24:08 B        
    4          Stefan Lindström          64    14 Bredaryds SOK                25:13 B        
    5   (1334) Jonas Andersson           87     7 IF Rigor                     25:57 B        
    6          Nils-Olof Nilsson         58    20 IK Ymer                      26:25 B        
    7          Linda Larsson             74    20 Rydboholms SK                26:51 B        
    8          Tommy Nilsson             63    20 Rydboholms SK                27:12 B        
    9          Christer Samuelsson       61    20 Rydboholms SK                27:27 B        
   10          Oskar Eckerbom                     IFK Sävsjö                   28:48 B        
   11          Susanne Baerveldt         65     7 Halmstad OK                  30:30          
   12          Per Nilsson               57     7 Halmstad OK                  31:47          
   13          Göran Karlsson            45     7 OK Löftan                    32:40          
   14          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF                   32:49          
   15          Egon Johansson            36     7 FK Friskus Varberg           33:10          
   16          Gösta Pettersson          29     6 IK Uven                      33:17          
   17          Lennart Igerud            51     7 OK Löftan                    34:06          
   18          Jennie Karlsson           75     6 Sävedalens AIK               34:53          
   19          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF                   34:56          
   20          Pontus Johansson                20 Kinnaströms SK               36:24          
   21          Mary Ottosson             37     7 Laholms IF                   38:41          
   22          Rune Karlsson             35     7 OK Löftan                    39:27          
   23          Anita Igerud              52     7 OK Löftan                    39:57          
   24          Ingrid Åhlund             43    20 Svenljunga OK                40:05          
   25          Stig Bertilsson           48    20 OK Räven                     40:50          
   26          Lars Moberg               41     7 OK Lindena                   49:50          
   27          Caroline Karlsson         80     6 Sävedalens AIK               51:07          
   28          Agneta Johansson          61    20 Rydboholms SK                54:01          
   29          Anders Östanbäck                20 Fritsla VIK                  54:59          



Öppen 8  (35)  4340 m                      

    1          Torgny Pettersson               20 Kinnaströms SK               33:04 B        
    2          Stefan Johansson          64    14 Bredaryds SOK                37:47 B        
    3          Sverker Borginger         54    14 Burseryds IF                 39:48 B        
    4          Peter Gustavsson          71     7 Hylte OK                     41:56 B        
    5          Johan Virta               88     7 Oskarströms OK               41:59 B        
    6          Gert Mårtensson           52     7 IK Trenne Ullared            42:12 B        
    7          Lennart Nylander          49     7 Falkenbergs OK               42:23 B        
    8          Rune Arvidsson                  20 OK Mark                      42:34 B        
    9          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            42:43 B        
   10          Ingemar Arnesson          46     7 IK Dran                      42:53 B        
   11          Ingmar Johansson          64     7 FK Friskus Varberg           44:25 B        
   11          Martin Ivarsson           85     7 Fjärås AIK                   44:25 B        
   13          Ralf Widarsson            47     7 OK Nackhe                    45:24          
   14          Kurt Johansson            46    20 Svenljunga OK                45:42          
   15          Christer Samuelsson       47     7 OK Löftan                    45:50          
   16          Martin Johansson          52     6 Göteborg-Majorna OK          47:36          
   17          Per Sundqvist             64    20 OK Tranan                    48:30          
   18          Sven-Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    49:08          
   19          Rolf Larsson                     7 IK Trenne Ullared            49:17          
   20          Melvin Kristiansen        40     7 IF Rigor                     49:55          
   21          Krister Kristiansson             7 OK Lindena                   50:55          
   22          Jan Nilsson               41     7 FK Friskus Varberg           51:00          
   23          Stig Fransson             35    14 OK Stigen                    51:09          
   24          Kåre Tengnér              38     7 FK Friskus Varberg           51:10          
   25          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna            51:25          
   26   (0690) Desiré Wallström          80     6 Sävedalens AIK               52:39          
   27          Arne Berntsson            55     7 OK Löftan                    52:45          
   28          Maria Norell              51     6 FK Herkules                  52:56          
   29          Greger Sundgren                  7 Laholms IF                   53:29          
   30   (0269) Pernilla Nilsson          85     7 Halmstad OK                  53:56          
   31          Berbt Robertsson                20 OK Mark                      54:50          
   32          Björn Lekman              44     7 IF Rigor                     55:12          
   33          Lars-Åke Larsson          41    20 OK Tranan                    56:27          

               Bengt Sterner             45    16 Södertälje-Nykvar           Felst.          
               Jan Jönsson               31     7 Falkenbergs OK            ullföljt          



Öppen 9  (19)  6540 m                      

    1   (0477) Björn Liljequist          82    14 OK Älme                      44:52 B        
    2          Emil Andreasson           78    14 Emmaboda Verda OK            45:01 B        
    3   (0436) Nichlas Johansson         68     6 Sävedalens AIK               46:47 B        
    4          Lennart Josefsson         60    20 Rydboholms SK                47:08 B        
    5   (0372) Jan Lager                 70     7 Halmstad OK                  48:17 B        
    6   (0038) Weronica Carlsson         71     6 IFK Göteborg                 50:39 B        
    7          Markus Hermansson         74    20 IK Ymer                      50:41 B        
    8          Anders Zederin            64     6 IFK Göteborg                 53:13 B        
    9          Erik Österlin             70     6 Sävedalens AIK               53:33 B        
   10          Peter Hedström            88     7 Halmstad OK                  54:00 B        
   11   (0244) Frida Wallström           76     6 Sävedalens AIK               56:20 B        
   12          Håkan Larsson                   14 IF Hallby                    57:14 B        
   13          Anna Wallén               76     6 Sävedalens AIK               59:21          
   14          Per Gerdle                63     7 Halmstad Garnisons IF      1:02:30          
   15          Håkan Persson                    7 Laholms IF                 1:06:31          
   16          Joakim Lindblom           74     7 FK Friskus Varberg         1:09:37          
   17   (0296) Anna Runesson             85    14 OK Vivill                  1:12:38          
   18          Per Nordahl                     13 Hjärnarps GH OL            1:55:13          

               Johan Sällfors            51    20 IK Ymer                     Felst.