Falkenbergs OK Veteran-RM Kort 21/9 2002må 2002-09-23 20:36
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (24)      2000 m                      

    1          Gunnar  Johansson         20    20 Horreds SK                   22:58 G        
    2          Gunnar  Johansson         22    20 OK Mark                      23:14 G        
    3          Sten  Zackari             22    10 Sundsvalls OK                23:39 G        
    4          Åke  Andersson            21     6 IFK Göteborg                 24:46 G        
    5          Rune  Erixon              22    23 Finspångs AIK                25:13 G        
    6          Åke Svensson              22    23 Mjölby OK                    25:39 G        
    7          Ulf  Renborg              20    17 OK Linné                     25:47 G        
    8          Ragnar  Rodestam          19    14 Nässjö OK                    25:54 G        
    9          Erik  Lång                22    14 OK Gränsen                   26:28 S        
   10          Nils  Carlsson            22    13 FK Snapphanarna              27:20 S        
   11          Olle  Lövgren             21    21 Västerås SOK                 28:13 S        
   12          Tage  Johansson           21    21 Västerås SOK                 28:26 S        
   13          Claes-Erik  Andersson     22     7 Halmstad OK                  28:41 S        
   14          Alvar  Asplund            20    17 OK Rodhen                    29:45 S        
   15          Carl  Berthag             20     7 Halmstad Garnisons IF        31:11 S        
   16          Erik  Sillerström         19    20 OK Skogshjortarna            35:19          
   17          Åke  Åkesson              20    13 Helsingborgs SOK             35:24          
   18          Artur  Pettersson         20    13 Frosta OK                    35:45          
   19          Einar  Jading             19    14 Västerviks OK                36:27          
   20          Gunnar  Karlsson          19    23 Motala AIF OL                39:44          
   21          Per-Allan  Svensson       22     7 Halmstad OK                  40:12          
   22          Börje  Engström           20    23 Linköpings OK                49:43          

               Hugo  Ahldén              19     7 FK Friskus Varberg          Felst.          
               Sven  Johansson           21    17 OK Linné                    Felst.          



H75  (38)      2070 m                      

    1          Nisse  Bohman             27    13 OK Kompassen                 20:26 G        
    2          Arne  Nordahl             26    13 Örkelljunga FK               21:15 G        
    3          Mats  Lomås               27    20 OK Tranan                    21:28 G        
    4          Evald Gustavsson          27     7 Fagereds IF                  21:57 G        
    5          Tor  Korsman              25     5 Gävle OK                     22:09 G        
    6          Sven  Granstedt           26    13 OK Pan-Kristianstad          22:46 G        
    7          Arne  Svahn               27    20 Främmestads IK               23:02 G        
    8          Harry  Ahlqvist           24    14 Växjö OK                     23:04 G        
    9          Rune  Isaksson            25    13 Helsingborgs SOK             23:37 G        
   10          Kurt Stålfors                   14 KFUM Jönköping IA            23:49 G        
   11          Yngve  Jönsson            27    13 Stockamöllans IF             24:24 S        
   12          Bertil  Nilsson           27    13 OK Tyringe                   24:25 S        
   13          Knut  Nilsson             27    13 OK Kompassen                 24:35 S        
   14          Willy Hansson             25    23 Mjölby OK                    25:37 S        
   15          Stig  Engström            26    20 OK Skogshjortarna            25:42 S        
   16          Margen Adolfsson          26    23 Björkfors GOIF               25:44 S        
   17          Ingvar  Johansson         27     2 Stenungsunds OK              25:50 S        
   18          Håkan  Bark               26    20 IF Hagen                     27:07 S        
   19          Allan Bengtsson           25    23 OK Eken                      27:11 S        
   20          Tage  Fredriksson         25     2 Ljungskile FK                27:51 S        
   21          Lennart  Pepa             25    18 OK Djerf                     27:55 S        
   22          Åke  Hall                 25    15 Järla IF OK                  28:16 S        
   23          Bertil  Eriksson          24    16 Nyköpings OK                 28:18 S        
   24          Yngve  Olsson             25    14 SK Graal                     29:06 S        
   25          Gustaf  Almqvist          24    14 OK Älme                      29:42 S        
   26          Gunnar Aronsson                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        30:30 B        
   27          John  Olsson              26    20 Trollhättans SK              30:43 B        
   28          Åke Söderblom             27     7 FK Friskus Varberg           32:25          
   29          Per  Gustafsson           25    23 OK Roxen                     33:40          
   30          Lars-Gustaf  Pettersson   26    14 IK Hakarpspojkarna           35:12          
   31          Vive  Sundberg            26    23 Linköpings OK                37:31          
   32          Karl Erik  Fredemark      24    14 Vimmerby OK                  38:01          
   33          Arne  Wahlgren            27    20 SOK Träff                    40:59          
   34          Lars  Branth              27    21 Västerås SOK                 43:40          
   35          Birger  Wänermo           25    13 OK Silva                     50:30          

               Nils  Andersson           24    23 Linköpings OK               Felst.          
               Uno  Åshage               23     7 Halmstad OK               ej start          
               Yngve  Hederström         24    20 OK Skogshjortarna         ej start          



H70  (50)      2090 m                      

    1          Per-Olof  Skogum          32    12 Hällefors OK                 18:56 G        
    2          Göran  Ekebjär            32     3 OK Kåre                      19:05 G        
    3          Sven  Andersson           30    14 OK Stigen                    19:20 G        
    4          Helmer  Ekberg            29     7 Ätrans IF                    19:28 G        
    5          Arvid  Johansson          31     7 OK Nackhe                    19:43 G        
    6          Bertil  Johansson         31    20 Kinnaströms SK               19:44 G        
    7          Rune  Lindgren            31    14 IK Hakarpspojkarna           19:49 G        
    8          Lars-Erik  Malmqvist      32    14 Växjö OK                     20:01 G        
    9          Björn  Broman             31     6 Göteborg-Majorna OK          20:37 G        
   10          Ture  Gunnarsson          28     6 Göteborg-Majorna OK          20:49 G        
   11          Jonny  Blomqvist          31     6 Göteborg-Majorna OK          20:56 G        
   12          Sture Pettersson          32    20 Falköpings AIK               21:07 S        
   13          Lars-Gunnar  Enström      29    20 OK Tranan                    21:12 S        
   14          Carl-Åke  Hansson         29     7 Laholms IF                   21:47 S        
   15          Gunnar  Gustafsson        28    18 OK Grane                     21:48 S        
   16          Sture  Josefsson          30     3 OK Kåre                      21:57 S        
   17          Rune  Mases               28     3 Leksands OK                  22:16 S        
   17          Åke Hermansson            31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        22:16 S        
   19          Stig-Allan  Jönsson       28     7 Halmstad Garnisons IF        22:35 S        
   20          Lasse Olsson              32     7 IK Trenne Ullared            23:12 S        
   21          Rubert Engblom            32    23 Linköpings AIK               23:25 S        
   22          Lennart  Nilsson          30    13 OK Kompassen                 23:27 S        
   23          Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        24:00 S        
   24          S-O  Jonsson              32    16 Nyköpings OK                 24:48 S        
   25          Rolf  Blom                32     6 Frölunda OL                  24:54 S        
   26          Claes  Sjöberg            32    12 Lindebygdens OK              25:08 S        
   27          Stile  Holst              29    14 Nässjö OK                    26:25 S        
   28          Alf  Emanuelsson          32    20 OK Tranan                    26:36 S        
   29          Egon  Persson             30    13 OK Kompassen                 27:33 B        
   30          Börje  Persson            28    13 OK Gynge                     28:13 B        
   31          Lars  Sandvik             32    15 OK Ravinen                   28:42 B        
   32          Bertil  Johansson         30    13 Frosta OK                    29:09          
   33          Carl-Henrik  Hallberg     32     6 IK Uven                      29:49          
   34          Olle Pettersson           30    14 OK Isaberg                   30:26          
   35          Rune  Karlsson            28    23 Linköpings OK                30:43          
   36          Lennart  Öberg            29    21 Västerås SOK                 31:40          
   37          Sven  Håkansson           32    20 Skene Sim o IS               33:22          
   38          Nils  Andersson           28    13 OK Kompassen                 33:28          
   39          Lars  Magnusson           32    18 Kristinehamns OK             33:56          
   40          Göte  Boudrie             28    15 Väsby OK                     35:07          
   41          Thage  Olsson             29     1 OK Orion                     36:12          
   42          Rolf  Fridström           29    23 Finspångs AIK                37:37          
   43          Valter  Alama             31    18 OK Grane                     40:38          
   44          Ingvar  Lundström         30     3 Stora Tuna IK                44:58          

               Stig  Sjöholm             29    13 Ringsjö OK                  Felst.          
               Sven-Johan Persson        31    20 IK Gandvik                  Felst.          
               Olle  Pettersson          31    16 Nyköpings OK                Felst.          
               Sven-Erik Andersson       31    20 Falköpings AIK              Felst.          
               Per-Olof  Qvirist         29     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Olle  Lif                 29    14 Sol Tranås                ej start          



H65  (77)      2570 m                      

    1          Rolf  Schagerström        35    12 Almby IK                     18:11 G        
    2          Ingemar  Alfredsson       37     6 IK Uven                      19:44 G        
    3          Rune  Carlsson            36    15 Sundbybergs IK               20:07 G        
    4          Sivert  Axelsson          37    14 Kalmar OK                    21:12 S        
    5          Tord  Lidström            34    12 Hagaby GoIF                  21:16 S        
    6          Nils  Nilsson             37    15 Järla IF OK                  21:36 S        
    7          Nils  Grann               36    18 Kristinehamns OK             22:16 S        
    8          Åke  Hogedal              35     6 Kungälvs OK                  22:22 S        
    9          Ragnar  Collryd           35    14 Bredaryds SOK                22:52 S        
   10          Håkan  Skogum             37    20 Skene Sim o IS               23:11 S        
   11          Göran Rastborg            35    15 Bromma-Vällingby SOK         23:21 S        
   12          Gunnar Aronsson           37    20 Bredareds IF                 24:17 S        
   13          Sune Nilsson              35     7 Laholms IF                   24:26 S        
   14          Göran  Nordh              37    20 Trollhättans SK              24:27 S        
   15          John Berglund             36     8 Alfta-Ösa OK                 24:37 S        
   16          Stig  Fransson            35    14 OK Stigen                    24:39 S        
   17          Lennart  Nilsson          37    20 Rydboholms SK                24:40 S        
   18          Kaj  Wirén                36     4 Visborgs OK                  24:54 S        
   19          Karl-Erik  Persson        35    13 OK Kompassen                 24:59 S        
   20          Arne  Yngström            36    12 Hagaby GoIF                  25:04 S        
   21          Sven-Erik  Lund           34    14 Anderstorps OK               25:06 S        
   22          Stig  Josefsson           35     7 Halmstad OK                  25:34 S        
   23          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     25:41 S        
   24          Ingemar  Holmberg         37    20 IF Hagen                     25:46 S        
   25          Åke  Strand               33    13 Örkelljunga FK               25:48 S        
   26          Leif  Bäckman             37    14 Jönköpings OK                25:53 S        
   27          Mats Birgersson           37    14 Forserums SOK                25:54 S        
   28          Stig  Seger               33    13 Hjärnarps GH OL              25:58 S        
   29          Bernt Larsson             37     7 OK Lindena                   26:12 S        
   30          Rolf  Gunnarsson          35    12 Almby IK                     26:16 S        
   31          Sten  Johansson           34    20 OK Kullingshof               26:19 S        
   32          Bengt  Olofsson           36    13 Hjärnarps GH OL              26:21 S        
   33          Ingvar  Josefsson         37    20 Rydboholms SK                26:52 S        
   34          Lars  Lundkvist           34     3 Hjs-Vansbro OK               27:20 B        
   35          Karl  Åkerman             33    23 Motala AIF OL                27:30 B        
   36          Lennart  Olsson           34     6 Kungälvs OK                  27:42 B        
   37          Alf  Kinn                 35    20 Kinnaströms SK               27:59 B        
   38          Holger Persson            35    23 OK Eken                      28:05 B        
   39          Rolf  Gäverth             37    18 OK Jösse                     28:12 B        
   40          Karl-Erik  Holmberg       36     7 Fjärås Allmänna IK           28:16 B        
   41          Kurt  Johansson           36     7 Fjärås Allmänna IK           28:31 B        
   42          Karl-Erik Andersson       37     7 Oskarströms OK               28:41 B        
   43          Rolf Osbeck               33     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:13          
   44          Tore  Andersson           37     7 Halmstad OK                  29:45          
   45          Harry  Söderberg          34     7 FK Friskus Varberg           29:52          
   46          Ulf  Andersson            37    23 Finspångs AIK                31:03          
   47          Bertil  Ståhl             35    14 Kalmar OK                    31:12          
   48          Göran Larsson             33    16 Föreningen Södertälj         31:35          
   49          Ahti  Pärssinen           33    13 OK Silva                     31:37          
   50          Leif  Sjögren             37     1 OK Orion                     31:50          
   51          Egon Johansson            36     7 FK Friskus Varberg           32:24          
   52          Kjell  Persson            35    20 Mariestads FK                32:27          
   53          Stig  Johansson           35     7 Halmstad OK                  32:54          
   54          Ingvar  Zell              36     7 Halmstad OK                  32:56          
   55          Sven E  Jonsson           34    23 OK Roxen                     33:45          
   56          Göran  Olofsson           37     7 Fjärås Allmänna IK           33:58          
   57          Bo  Elmgren               33    15 Sundbybergs IK               34:08          
   58          Stig Karlsson             35     7 IK Dran                      34:38          
   59          Arnfinn Kappfjell         36     7 IK Dran                      35:41          
   60          Evald  Johansson          34    14 Lessebo OK                   37:29          
   61          Hans  Lindström           36    14 Kalmar OK                    37:32          
   62          Håkan Kristensson         37     7 IK Dran                      37:58          
   63          Stig  Härlin              37    14 Nässjö OK                    38:39          
   64          Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:01          
   65          Rune  Karlsson            35     7 OK Löftan                    39:53          
   66          Bernt  Fasting            34    15 Väsby OK                     41:05          

               Per  Fresk                33    13 Frosta OK                   Felst.          
               Lennart  Larsson          35    18 Kristinehamns OK            Felst.          
               Rolf  Andersson           34    17 Rimbo SOK                   Felst.          
               Roland  Ekelöf            37     1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          
               Göte Nilsson              37     1 Ronneby OK                ej start          
               Sauli  Jacobsson          33     4 Gotlands Bro OK           ej start          
               Karl-Erik  Jonasson       37    14 Kalmar OK                 ej start          
               Lars  Lång                37    20 OK Klyftamo               ej start          
               Allan  Lindskog           33    12 OK Milan                  ej start          
               Arne  Persson             36     7 Hylte OK                  ej start          
               Totte  Holm               35    20 OK Räven                  ej start          



H60  (69)      2750 m                      

    1          Björn  Linnersjö          42     1 OK Orion                     18:38 G        
    2          Arne  Berg                42    23 Linköpings OK                19:51 G        
    3          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 19:56 G        
    4          Göran  Karlsson           38    14 OK Bävern                    20:27 G        
    5          Lars  Finbom              42     6 OK Landehof                  20:34 G        
    6          Rolf Jakobsson            42     8 Alfta-Ösa OK                 20:42 G        
    7          Torsten  Löfgren          38     3 Karlsbyhedens IK             20:50 G        
    8          Gösta  Lindqvist          42     7 OK Löftan                    21:50 S        
    9          Stig  Karlsson            41    14 Lessebo OK                   22:06 S        
   10          Henrik  Bergman           42    20 OK Tranan                    22:30 S        
   10          Alvar  Andersson          38    20 Tibro AIK SOK                22:30 S        
   12          Mats-Erik  Andersson      38    20 Ulricehamns OK               22:35 S        
   13          Göran  Andersson          42     1 Stigmännen Karlshamns OK     22:42 S        
   13          Kurt  Larsson             38     7 OK Nackhe                    22:42 S        
   15          Bengt  Bergkvist          41     1 Stigmännen Karlshamns OK     23:07 S        
   16          Erling  Ekelöf            42    14 Värend GN OL                 23:17 S        
   17          Roland  Lagesson          41     6 IFK Göteborg                 23:27 S        
   18          Göran  Hejdström          40     4 Svaide-Roma SOK              23:33 S        
   19          Torsten Westman           41    22 OK Nolaskogsarna             23:36 S        
   20          Yngve  Johansson          41    18 Kristinehamns OK             23:41 S        
   21          Rune  Bengtsson           38     1 Ronneby OK                   23:42 S        
   22          Raimo  Salminen           41    14 Växjö OK                     23:47 S        
   23          Rune  Arvidsson           40    20 OK Mark                      23:48 S        
   24          Sven-Olof  Fransson       39    14 OK Stigen                    24:23 S        
   25          Gösta  Lindman            40    23 Finspångs AIK                24:26 S        
   26          Lars  Lindén              42    13 OK Gynge                     24:49 S        
   27          Ernie  Broström           38     7 Halmstad OK                  25:08 S        
   28          Torsten  Claesson         39    14 OK Älme                      25:09 S        
   28          Bo  Svensson              40    13 Tockarps IK                  25:09 S        
   30          Bernt  Kvist              41    20 Ulricehamns OK               25:21 S        
   31          Owe  Svensson             42     1 OK Orion                     25:22 S        
   32          Erik  Jakobsson           41     7 OK Nackhe                    25:24 S        
   33          Erland  Ling              40    14 IK Hakarpspojkarna           25:27 S        
   34          Göran  Persson            41    14 FK Finn                      25:35 S        
   35          Kurt  Bergstrand          39    14 Lessebo OK                   25:47 S        
   36          Harry  Lundström          42     7 OK Löftan                    25:50 S        
   37          Kennerth  Gustafsson      40    14 OK Virdarna                  25:57 S        
   38          Folke  Lindgren           38     4 Visborgs OK                  26:05 S        
   39          Ivan Ernvid               40    20 Nitta IF                     26:07 S        
   39          Sigurd  Olsson            41     3 Säterbygdens OK              26:07 S        
   41          Jan  Norrby               40     4 Gotlands Bro OK              26:20 S        
   42          Gunnar Karlsson           41     7 Ätrans IF                    26:50 S        
   43          Hagbert  Persson          41    14 Växjö OK                     27:01 B        
   44          Stig Nilsson              38    14 Hultsfreds OK                27:03 B        
   45          Magne  Hagström           40     6 Frölunda OL                  27:14 B        
   46          Hubert  Hugosson          40    13 OK Gynge                     27:20 B        
   47          Kjell  Månsson            42     1 Ronneby OK                   27:38 B        
   48          Tore Andersson            38     7 Fagereds IF                  28:24 B        
   49          Bengt Karlsson                  23 Hammarkinds OK               28:30 B        
   50          Allan  Sunnergren         40    13 Hjärnarps GH OL              28:39 B        
   51          Börje Wallin              39    20 Tidaholm SOK Sisu            28:47 B        
   52          Bertil Engman             39    23 IFK Norrköping               29:15          
   53          Regor Niklasson           41    20 IK Albion                    29:52          
   54          Bengt  Hansson            41     7 OK Löftan                    29:57          
   55          Boris Pettersson          39     7 OK Lindena                   31:47          
   56          Ellert  Thunholm          40    23 OK Roxen                     32:40          
   57          Bror  Andreasson          41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:06          
   58          Olle  Petersson           39     6 Frölunda OL                  33:47          
   59          Ingemar  Gustavsson       38     7 OK Nackhe                    34:34          
   60          JB  Larsson               38     7 OK Löftan                    34:36          
   61          Gunnar  Bylund            38    20 Rydboholms SK                35:17          
   62          Stig  Bengtsson           38    23 Motala AIF OL                35:50          
   63          Ronny  Persson            42    23 Finspångs AIK                37:27          
   64          Heikki  Rissanen          40    20 Mariestads FK                41:00          
   65          Bengt  Åberg              38    13 Frosta OK                    41:11          
   66          Kjell  Olofsson           38    13 Stockamöllans IF             44:16          

               Stig  Lindskog            38     4 Visborgs OK               ej start          
               Ingemar  Erlandsson       42    14 Växjö OK                  ej start          
               Melvin Kristiansen        40     7 IF Rigor                  ej start          



H55  (58)      3330 m                      

    1          Leif  Sandgren            47    13 Frosta OK                    21:57 G        
    2          Lars-Gunnar  Flink        46    14 OK Njudung                   22:48 G        
    3          Stefan  Larsson           45    14 OK Njudung                   23:19 G        
    4          Per-Arne  Källén          47     2 Uddevalla OK                 23:36 G        
    5          Anders  Sellgren          45    17 Sigtuna OK                   23:55 G        
    6          Bengt  Bergman            44    13 Lunds OK                     24:24 G        
    7          Sören Andersson           44     7 IK Dran                      24:35 G        
    8          Kjell Erlandsson          45     7 OK Lindena                   24:59 G        
    9          Bo-Göran  Gunnarsson      45    20 OK Mark                      25:01 S        
   10          Ronny  Hjalmarsson        47    14 Emmaboda Verda OK            25:09 S        
   11          Morgan  Ljung             45    14 Vaggeryds SOK                25:15 S        
   12          Håkan Gustafsson          47    23 Boxholm-Mjölby OL            25:31 S        
   13          Kalle  Johansson          44    20 OK Skogshjortarna            25:33 S        
   14          Per  Knubbe               46    20 OK Mark                      25:52 S        
   15          Christer  Johansson       46    20 SOK Träff                    25:56 S        
   16          Lars-Åke  Åberg           47    14 Kalmar OK                    25:57 S        
   17          Vello  Pihel              43    12 OK Tisaren                   26:00 S        
   18          Håkan C  Nilsson          47    13 Malmö OK                     26:31 S        
   19          Rune  Sandberg            45     2 Uddevalla OK                 27:37 S        
   20          Christer  Sandh           46    23 OK Roxen                     27:53 S        
   21          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            27:54 S        
   22          Aymonn  Andersson         46     1 OK Dacke                     28:11 S        
   23          Lars-Göran Molin          46    20 Fritsla VIK                  28:13 S        
   24          Waste  Byström            43    14 OK Virdarna                  28:18 S        
   25          Ulf  Jönsson              45     7 Laholms IF                   28:42 S        
   26          Bo  Fransson              46    14 OK Njudung                   29:09 S        
   27          Benkt  Anderson           44    13 Lunds OK                     29:17 S        
   28          Bengt  Sterner            45    16 Föreningen Södertälj         29:22 S        
   29          Åke  Höglund              45    10 Timrå SOK                    29:37 S        
   30          Bengt  Ståhl              47    13 Hjärnarps GH OL              29:39 S        
   31          Torbjörn  Wikström        47     7 OK Nackhe                    29:42 S        
   32          Roger  Danielsson         46    23 Linköpings OK                29:53 S        
   33          Bengt Gard                44     7 Oskarströms OK               30:11 S        
   34          Håkan Mossberg            44    12 OK Järnbärarna               30:49 S        
   35          Anders  Nilsson           46     4 Gotlands Bro OK              31:38 B        
   36          Göran  Karlsson           45    14 Lessebo OK                   32:26 B        
   37          Göte  Gustafsson          44    14 Emmaboda Verda OK            32:33 B        
   38          Jörgen  Fransson          47    14 Emmaboda Verda OK            32:37 B        
   39          Lars  Knutsson            43    20 Skene Sim o IS               33:23          
   40          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    33:33          
   41          Bengt-Åke  Svensson       43    20 IK Ymer                      33:39          
   42          Nils  Johannesson         43    13 Helsingborgs SOK             33:52          
   43          Lars  Tuvesson            44    20 Ulricehamns OK               34:10          
   44          Björn Andersson           45     4 Gotlands Bro OK              35:44          
   45          Roger Skoog                     20 Hestra IF                    37:18          
   46          Conny  Tisell             43     6 Lerums SOK                   37:48          
   47          Jan  Påhlstorp            46    14 Emmaboda Verda OK            37:49          
   48          Bo  Senje                 47     7 Halmstad OK                  38:35          
   49          Anders  Andreasson        47    14 Emmaboda Verda OK            38:38          
   50          Stefan  Tcholakov         44    14 Växjö OK                     42:37          
   51          Göran  Lindström          45     4 Visborgs OK                  42:45          

               Leif  Stenström           44     7 OK Nackhe                   Felst.          
               Olle  Adolfsson           47     6 Lerums SOK                ej start          
               Sven-Erik  Forsell        43    13 Lunds OK                  ej start          
               Roland  Alsén             44    23 OK Roxen                  ej start          
               Ingvar  Bergman           47    20 OK Tranan                 ej start          
               Hans  Carlsson            43    15 OK Österåker              ej start          
               Kjell  Johansson          44    20 Skene Sim o IS            ej start          



H50  (40)      3540 m                      

    1          Rune  Larsson             49    20 OK Skogshjortarna            21:53 G        
    2          Anders  Derebrant         52    14 SOK Aneby                    22:30 G        
    3          Bo  Herdersson            51    20 OK Mark                      22:58 G        
    4          Ove Thorsson              48     7 IK Trenne Ullared            23:04 G        
    5          Yngve  Norell             52     6 FK Herkules                  23:09 G        
    6          Per  Ivarsson             50    20 Trollhättans SOK             23:12 G        
    7          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            24:05 G        
    8          Agne  Bengtsson           48    13 OK Kompassen                 24:16 G        
    9          Magnus  Wretman           52    23 OK Roxen                     24:45 G        
   10          Ingemar  Gard             50    15 Söders SOL Tyresö            25:06 S        
   11          Bengt  Palm               52     1 OK Vilse 87                  25:07 S        
   12          Anders  Thomasson         51    20 Ulricehamns OK               25:26 S        
   13          Pär  Eriksson             51    23 Linköpings OK                25:37 S        
   14          Owe  Nilsson              49     1 Stigmännen Karlshamns OK     26:11 S        
   15          Pelle  Skullman           52    23 Linköpings OK                26:25 S        
   16          Björn Johansson           49    14 OK Hjorten                   26:53 S        
   17          Kjell  Martinsson         49    20 OK Tranan                    26:59 S        
   18          Rolf Andersson            49     7 IK Dran                      27:34 S        
   19          Stig  Johansson           48    14 Bredaryds SOK                27:53 S        
   20          Hans-Åke  Djurbäck        50    20 Kinnaströms SK               28:14 S        
   21          Kenth  Sundgren           49    13 OK Silva                     28:35 S        
   22          Åke  Persson              48    13 Hjärnarps GH OL              28:59 S        
   23          Sven-Erik  Molander       50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:04 S        
   23          Jan Kuchler               51     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:04 S        
   25          Björn  Nilsson            52     7 OK Nackhe                    30:09 S        
   26          Lars-Gunnar  Bengtsson    48     1 Stigmännen Karlshamns OK     32:35 B        
   27          Mats  Kågeson             48     6 Lerums SOK                   32:44 B        
   28          Sven-Olle  Söderberg      50     1 OK Skogsfalken               33:19          
   29          Lars-Göran  Stenberg      48    14 OK Vivill                    33:53          
   30          Sten  Blomström           51     6 IK Stern                     33:54          
   31          Ingolf  Bengtsson         48     7 Halmstad OK                  36:40          
   32          Gert  Olsson              48    13 OK Silva                     38:02          
   33          Per-Ola  Johnsson         52    20 OK Kullingshof               39:59          
   34          Rolf  Hultman             49    14 Vaggeryds SOK                43:13          

               Stig  Gustavsson          51    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Lasse  Karlsson           51     3 IFK Moras OK              ej start          
               Björn  Svedin             51    15 Järfälla OK               ej start          
               Ulf  Radler               51    15 Järfälla OK               ej start          
               Bo  Johansson             48    14 OK Stigen                 ej start          
               Lars-Göran Bengtsson      52     7 Simlångsdalens IF         ej start          



H45  (31)      4050 m                      

    1          Kurt  Svensson            56    14 IK Hakarpspojkarna           25:14 G        
    2          Jan-Olof  Eriksson        55    14 Bredaryds SOK                25:41 G        
    3          Ulf  Palmér               56    20 Ulricehamns OK               26:52 G        
    4          Ingemar Björkman          56     6 Göteborg-Majorna OK          27:13 G        
    5          Lars Karlsson             56    20 Ulricehamns OK               28:19 G        
    6          Lennart  Karlsson         57    20 OK Mark                      28:22 G        
    7          Morgan Erixon                    7 Hylte OK                     28:34 G        
    8          Per-Olof  Larsson         55    20 Hestra IF                    29:38 S        
    9          Lennart  Erfors           53    13 OK Torfinn                   29:58 S        
   10          Per  Lindgren             54    14 IK Hakarpspojkarna           30:31 S        
   10          Peter  Henriksson         57     1 Ronneby OK                   30:31 S        
   12          Håkan  Forsman            56     1 Ronneby OK                   30:37 S        
   13          Jerker  Netz              57    20 Trollhättans SOK             30:45 S        
   14          Torgny  Ottosson          54    13 OK Torfinn                   31:32 S        
   15          Kent  Hansson             54     7 Halmstad Garnisons IF        31:52 S        
   16          Jan-Åke  Sörliklev        54    20 Trollhättans SOK             32:13 S        
   17          Tomas  Georgsson          55     7 OK Nackhe                    33:21 S        
   18          Björn  Karlsson           55     7 Halmstad OK                  33:23 S        
   19          Kjell  Ehrencrona         53     6 IFK Göteborg                 33:25 S        
   20          Björn-Olof  Waldemarsso   53     7 OK Nackhe                    33:35 S        
   21          Bo  Salomonsson           56    14 Kalmar OK                    34:03 S        
   22          Stefan Janslätt           53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:09 S        
   23          Bo  Engborg               55    12 Hällefors OK                 35:13 S        
   24          Arne  Bogren              53    14 OK Vivill                    35:36 S        
   25          Tommy  Johnsson           57     7 OK Nackhe                    35:39 S        
   26          Ingemar  Petersson        57     7 Halmstad OK                  36:28 S        
   27          Agne  Karlsson            53     7 Simlångsdalens IF            39:51          
   28          Bo  Månsson               53     7 OK Löftan                    40:20          
   29          Torgny Johansson          53    23 OK Eken                      43:45          

               Mats Tellqvist            55     7 Halmstad OK                 Felst.          
               Sören  Kaspersson         53    20 Fritsla VIK               ej start          



H40  (13)      4050 m                      

    1          Lennart  Larsson          58    20 Hestra IF                    23:46 G        
    2          Maths  Carlsson           61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        25:30 G        
    3          Per  Flakberg             62     6 IFK Göteborg                 26:25 G        
    4          Anders  Sjögren           60    20 OK Kullingshof               26:28 G        
    5   (0355) Björn  Stenberg           59     6 IFK Göteborg                 26:40 G        
    6          Owe  Svensson             58    20 OK Tranan                    27:45 S        
    7   (0742) Göran  Månsson            61     1 OK Dacke                     27:54 S        
    8          Morgan  Eriksson          59     7 IF Rigor                     29:49 S        
    9          Christer  Bech            62     2 Idefjordens SK               30:14 S        
   10          Sven Erik Dahlberg        61     7 IK Trenne Ullared            30:46 S        
   11          Lars  Petrisson           60    13 Hjärnarps GH OL              32:02 S        
   12          Håkan  Eriksson           62    20 OK Räven                     35:23 B        

               Per  Backlund             60    15 OK Södertörn              ej start          



H35  (21)      4260 m                      

    1   (0212) Peter  Wilhelmsson        65     1 OK Dacke                     23:36 G        
    2          Kennet  Olander           63    15 Tullinge SK                  25:12 G        
    3          Per  Svensson             63    23 Finspångs AIK                25:27 G        
    4          Henrik  Nordholm          67     6 Sävedalens AIK               26:30 G        
    5          Fredrik  Barrulf          64    18 OK Tyr                       27:11 S        
    6          Marko  Karkulehto         66     1 OK Vilse 87                  27:23 S        
    7          Magnus  Sterner           66    16 Föreningen Södertälj         27:25 S        
    8   (1302) Ulf  Johansson            66     7 Halmstad OK                  28:06 S        
    9          Lars  Holmgård            63    18 Kils OK                      28:07 S        
   10          Anders  Pettersson        65     1 OK Dacke                     29:14 S        
   11          Bengt Johansson           66     7 FK Friskus Varberg           30:08 S        
   12          Mats Lindgren             66     7 Halmstad OK                  30:52 S        
   13          Ulf  Danielsson           66     2 Åmåls OK                     31:21 S        
   14          Ulf  Johansson            64     1 OK Dacke                     32:00 S        
   15          Lars Ekman                65     7 FK Friskus Varberg           32:13 S        
   16          Christer  Borg            63     6 Göteborg-Majorna OK          32:43 S        
   17          Lennart  Holst            64    14 Nässjö OK                    34:39 B        
   18          Ragnar  Uppström          64     6 FK Herkules                  37:10          

        (0534) Jonas Hansson             67     7 FK Friskus Varberg        ullföljt          
               Kennet  Horvath           65     7 Halmstad OK               ej start          
        (0147) Bertil  Åkesson           63    20 Skene Sim o IS            ej start          



D75  (7)       2000 m                      

    1          Karin  Rehn               27    14 Jönköpings OK                30:08 G        
    2          Netty  Egeröd             25     6 FK Herkules                  31:52 G        
    3          Britt  Ardmar             25    23 Finspångs AIK                32:25 G        
    4          Lena  Nordahl             26    13 Örkelljunga FK               32:49 G        
    5          Ellen  Nöjd               27    14 IF Hallby                    37:49 S        
    6          Asta  von Porat           25    20 IK Ymer                      40:10 S        

               Anna  Nilsson             25    13 OK Tyringe                  Felst.          



D70  (28)      2000 m                      

    1          Clarie  Ek                32    13 OK Pan-Kristianstad          21:47 G        
    2          Jonna Engblom             31    23 Linköpings AIK               22:53 G        
    3          Eva  Falk                 32     6 IK Stern                     23:27 G        
    4          Inga-Maj  Persson         32    13 OK Gynge                     24:00 G        
    5          Maj  Boudrie              30    15 Väsby OK                     25:00 G        
    6          Ulla-Britta  Hall         29    15 Järla IF OK                  25:33 S        
    7          Ester  Holgersson         29    14 Jönköpings OK                25:48 S        
    8          Signe Nyman               28     2 Uddevalla IS                 27:43 S        
    9          Maj-Britt  Larsson        32     7 Fjärås Allmänna IK           28:58 S        
   10          Annalisa Andersson        31     7 IK Trenne Ullared            29:16 S        
   11          Evelyn  Alexandersson     32     6 Lerums SOK                   29:31 S        
   12          Gullan  Almqvist          31    14 OK Älme                      30:23 S        
   13          Edith  Borg               29    13 Helsingborgs SOK             31:08 B        
   14          Stina  Zackari            30    10 Sundsvalls OK                31:28 B        
   15          Anna-Lisa Berglund        32     6 Sävedalens AIK               31:47 B        
   16          Gunvor  Håkansson         31    20 Skene Sim o IS               32:35 B        
   17          Iris  Lundström           31     3 Stora Tuna IK                33:20          
   18          Solvey  Bergdahl          30    13 Helsingborgs SOK             33:39          
   19          Elvy  Jönsson             31    13 Helsingborgs SOK             33:50          
   20          Birgitta  Enocson         31    14 OK Stigen                    34:07          
   21          Karin  Johnsson           32    15 Skarpnäcks OL                35:00          
   22          Vira  Nordh               32    20 Trollhättans SK              37:05          
   23          Alice Stålfors            30    14 IK Hakarpspojkarna           37:07          
   24          Stina  Pettersson         28    14 IK Hakarpspojkarna           39:29          
   25          Maj-Britt  Sjöholm        29    13 Ringsjö OK                   44:35          
   26          Aster  Olsson             28    14 SK Graal                     47:08          
   27          Margit  Larsson           28    23 Finspångs AIK                52:36          

               Marianne  Ericsson        30     7 Laholms IF                  Felst.          



D65  (26)      2070 m                      

    1          Eivor  Steen-Olsson       37     6 Kungälvs OK                  19:54 G        
    2          Kerstin  Granstedt        35    13 OK Pan-Kristianstad          21:19 G        
    3          Kerstin  Fredriksson      37     2 Ljungskile FK                21:48 G        
    4          Marianne  Höglund         33     6 FK Herkules                  24:01 S        
    5          Gunvor  Göransson         33     7 Laholms IF                   24:03 S        
    6          Ruth Gustavsson           35     7 Fagereds IF                  24:34 S        
    7          Berit  Olofsson           37    13 Stockamöllans IF             24:58 S        
    8          Inez  Johansson           34     7 OK Nackhe                    25:25 S        
    9          Inga-Lisa  Johansson      33     7 Fjärås Allmänna IK           25:38 S        
   10          Kerstin  Henmyr           36     1 OK Vilse 87                  26:05 S        
   11          Marianne  Petersson       35     6 Frölunda OL                  26:09 S        
   12          Ulla-Britt  Magnusson     34    14 IK Hakarpspojkarna           27:40 S        
   13          Irma  Andersson           34    17 Rimbo SOK                    27:43 S        
   14          Maj  Carlsson             35    13 FK Snapphanarna              28:06 B        
   15          Inger  Hallberg           37     6 IK Uven                      30:26          
   16          Astrid  Svensson          34    14 OK Bävern                    30:33          
   17          Birgitta  Lång            33    14 OK Gränsen                   31:49          
   18          Ann-Marie  Nilsson        36    20 Rydboholms SK                31:55          
   19          Laila  Grann              37    18 Kristinehamns OK             32:50          
   20          Mona  Åkerman             33    23 Motala AIF OL                35:30          
   21          Laila  Malmqvist          35    14 Växjö OK                     38:42          
   22          Gunnel Nilsson            34    23 Linköpings AIK               39:26          
   23          Inger Karlsson            37     7 IK Dran                      43:42          

               Gunnel  Jonsson           33    23 OK Roxen                    Felst.          
               Karin  Olsson             36    17 OK Rodhen                   Felst.          
               Hansi  Fridström          36    23 Finspångs AIK             ej start          



D60  (35)      2090 m                      

    1          Dagny  Gustavsson         42    17 Sigtuna OK                   21:07 G        
    2          Ulla  Lindhe              42     6 IK Stern                     21:27 G        
    3          Mariann Kjellberg         41    20 Bredareds IF                 22:14 G        
    4          Asta  Sjöberg             38    12 Lindebygdens OK              23:13 G        
    5          Gunnel  Börjesson         38     6 IK Uven                      23:33 G        
    6          Inga-Britt  Bengtsson     39    13 OK Pan-Kristianstad          24:28 G        
    7          Gunvor Nilsson            39    14 Hultsfreds OK                24:42 G        
    8          Gunni  Ekberg             38     7 Ätrans IF                    24:50 G        
    9          Birgit  Karlsson          41    20 Mariestads FK                26:13 S        
   10          Britten  Persson          42    23 Finspångs AIK                26:28 S        
   11          Britt  Axelsson           41    14 Kalmar OK                    27:10 S        
   12          Elisabeth  Kimell         42     4 Gotlands Bro OK              27:33 S        
   13          Inger  Axelsson           42     1 OK Orion                     28:01 S        
   14          Christina  Hogedal        38     6 Kungälvs OK                  28:29 S        
   15          Britt  Pettersson         38    23 OK Roxen                     28:35 S        
   16          Barbro  Blom              38     6 Frölunda OL                  29:15 S        
   17          Anne-Catrine  Persson     39    20 Mariestads FK                29:24 S        
   18          Ann-Marie Birgersson      41    14 Forserums SOK                29:49 S        
   19          Margareta Bengtsson       42     7 OK Gläntan                   30:18 S        
   20          Barbro  Vallin            38     6 Kungälvs OK                  30:20 S        
   21          Margareta  Holmberg       38    20 IF Hagen                     30:40 S        
   22          Lisbeth  Bernhed          41     6 IK Uven                      30:58 S        
   23          Gudrun  Olofsson          40    13 Hjärnarps GH OL              31:12 B        
   24          Ingalill  Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     31:30 B        
   25          Vivi-Anne  Bylund         38    20 Rydboholms SK                32:56 B        
   26          Vanja Kristensson         41     7 IK Dran                      33:17          
   27          Ann-Britt  Björkman       42     6 Kungälvs OK                  33:57          
   28          Ann-Marie Tillman         38    20 Falköpings AIK               35:17          
   29          Gudrun  Broman            39     6 Göteborg-Majorna OK          36:33          
   30          Mildred  Josefsson        38    20 Rydboholms SK                37:00          
   31          Ing-Mari  Larsson         42     7 OK Löftan                    38:57          
   32          Eina-Britt Kappfjell      38     7 IK Dran                      39:26          

               Lena Leandersson          42     3 Älvdalens IF              ej start          
               Birgit  Lång              38    20 OK Klyftamo               ej start          
               Birgitta  Olsson          41    14 OK Stigen                 ej start          



D55  (41)      2400 m                      

    1          Gunnel  Svensson          43    20 IK Ymer                      22:18 G        
    2          Maud Sundén               47    21 Västerås SOK                 23:02 G        
    3          Christina  Schedwin       44     6 FK Herkules                  23:07 G        
    4          Gun Larsson               43     7 OK Lindena                   23:40 G        
    5          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 24:19 G        
    6          Monica  Påhlstorp         47    14 Emmaboda Verda OK            24:30 G        
    7          Kerstin  Johansson        44    20 OK Mark                      24:39 G        
    8          Eva Alsin                 47    20 IK Ymer                      24:49 G        
    9          Marie-Louise  Lundström   43     7 OK Löftan                    24:54 G        
   10          Torill  Svendsen          44    13 Lunds OK                     25:15 G        
   11          Britt  Forsell Pirozzi    45    13 Lunds OK                     25:20 G        
   12          Kaarina  Voudinmäki       44    20 Mullsjö SOK                  25:34 G        
   13          Birgit  Tisell            46     6 Lerums SOK                   26:51 S        
   14          Gull  Svensson            44    13 Tockarps IK                  26:52 S        
   15          Carina  Lindman           44    23 Finspångs AIK                27:00 S        
   16          Ann-Mari  Persson         46    14 Växjö OK                     27:09 S        
   17          Gullan  Svensson          43    13 Hjärnarps GH OL              27:21 S        
   18          Margareta  Larsson        45    14 OK Njudung                   27:23 S        
   19          Britt  Rangert            43    14 Växjö Allmänna IS            27:42 S        
   20          Berit Boberg                     7 IF Rigor                     28:02 S        
   21          Kerstin Ernvid            44    20 Nitta IF                     28:58 S        
   22          Carola  Andersson         44     7 OK Löftan                    29:40 S        
   23          Rose-Marie Johansson      43     7 FK Friskus Varberg           30:19 S        
   24          Kerstin  Bengtsson        43    23 Motala AIF OL                31:35 S        
   25          Lisbeth  Carlsson         47    14 Vaggeryds SOK                33:24 B        
   26          Britta Wallin             46    20 Tidaholm SOK Sisu            33:26 B        
   27          Anna-Lena  Nyth           45     7 OK Nackhe                    33:30 B        
   28          Inger Svensson            44    20 Kinnarumma IF                34:16 B        
   29          Birgitta  Parkner         43     6 OK Landehof                  35:04          
   30          Barbro  Cassing           45     1 Ronneby OK                   36:12          
   31          Astrid  Johannesson       45    13 Helsingborgs SOK             38:03          
   32          Ulla  Bergkvist           43     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:38          
   33          Siw  Ekelöf               43    14 Värend GN OL                 42:00          
   34          Solbritt  Gustafsson      45    14 OK Virdarna                  42:32          
   35          Britt-Marie  Persson      47    14 FK Finn                      51:25          

               Lena Skoog                      20 Hestra IF                   Felst.          
               Elisabeth  Ramhult        43     7 FK Friskus Varberg          Felst.          
               Ulla  Ling                45    14 IK Hakarpspojkarna          Felst.          
               Anita  Carlsson           44    15 OK Österåker              ej start          
               Gunnel  Karlsson          45    20 SOK 68                    ej start          
               Göta Severinsson                 7 OK Gläntan                ej start          



D50  (29)      2400 m                      

    1          Ingmarie  Brander Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          18:02 G        
    2          Margaretha  Svensson      50     1 OK Vilse 87                  18:32 G        
    3          Margareta  Johansson      52     7 Halmstad OK                  18:56 G        
    4          Ingela  Beckman           49     7 OK Nackhe                    19:42 G        
    5          Karin  Modig              48    13 Frosta OK                    21:13 S        
    6          Christina Sjölander       51    16 OK Hällen                    21:14 S        
    7          Britt-Marie  Magnusson    49     7 Laholms IF                   21:27 S        
    8          Inger  Lindholm           51     7 Fjärås Allmänna IK           22:31 S        
    9          Monica  Knutsson           1     6 Sävedalens AIK               22:36 S        
   10          Lena  Söderberg           51     1 OK Skogsfalken               23:00 S        
   11          Kerstin  Hjalmarsson      52    14 Emmaboda Verda OK            23:15 S        
   12          Lisbeth  Lindqvist        52     7 OK Löftan                    24:35 S        
   13          Kerstin Svensk            51    16 OK Hällen                    24:44 S        
   14          Pirkko Turpeinen          52     7 OK Löftan                    25:40 S        
   15          Maud Andersson            50     4 Gotlands Bro OK              25:44 S        
   16          Gurli  Hörnell-Rondahl    52     4 Visborgs OK                  26:34 S        
   17          Gunilla  Andersson        50     1 OK Dacke                     26:48 S        
   18          Åsa  Ståhl                50    13 Hjärnarps GH OL              28:09 B        
   19          Britt-Marie  Larsson      50    20 SOK 68                       29:00 B        
   20          Lena  Weiming-Nyberg      50    20 Kinnaströms SK               29:18          
   21          Maria  Norell             51     6 FK Herkules                  29:46          
   22          Ann-Helen  Linnersjö      50     1 OK Orion                     30:18          
   23          Ingalill  Nilsson         50     1 Stigmännen Karlshamns OK     31:18          
   24          Gun-Britt  Fransson       48    14 Emmaboda Verda OK            31:45          
   25          Marianne  Sellgren        48    17 Sigtuna OK                   36:02          

               Eva  Blomström            50     6 IK Stern                    Felst.          
               Bigge  Bengtsson          49     1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          
               Åsgerd  Bergman           51    20 OK Tranan                 ej start          
               Gun-Britt Skoglundh       52    20 Fritsla VIK               ej start          



D45  (15)      2980 m                      

    1          Ina  Lindeberg            55    13 Ringsjö OK                   22:03 G        
    2          Inger  Westerberg         55    20 IF Hagen                     25:10 G        
    3          Ann-Christin  Nero        57     1 Ronneby OK                   26:14 S        
    4          Ingrid  Karlsson          54    20 Ulricehamns OK               26:22 S        
    5          Eva  Bergstrand           53     1 OK Vilse 87                  27:49 S        
    6          Anna-Karin  Argus-J       54    14 Sol Tranås                   31:21 S        
    7          Gertie  Hultman           53    14 Vaggeryds SOK                32:20 S        
    8          Birgitta  Stenberg        55     6 IFK Göteborg                 34:09 B        
    9          Britt-Marie Bengtsson     56     7 Simlångsdalens IF            34:17 B        
   10          Lena  Nyström             54     4 Visborgs OK                  34:18 B        
   11          Monica  Martinsson        54    20 OK Tranan                    34:22 B        
   12          Birgitta  Nilsson         57     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:24          
   13          Katarina  Bengtsson       54     7 Halmstad OK                  38:18          
   14          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared            45:52          

               Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared         ej start          



D40  (21)      2980 m                      

    1   (0043) Laila B  Höglund          62     6 FK Herkules                  21:09 G        
    2          Ann  Nilsson              60    14 Markaryds FK                 22:59 G        
    3          Elisabeth  Strandhagen    60     6 Göteborg-Majorna OK          23:30 G        
    4          Agneta  Erfors            59    13 OK Torfinn                   24:24 G        
    5          Lena  Henriksson          60     1 Ronneby OK                   24:35 G        
    6          Susanne  Nilsson          58     7 Halmstad OK                  26:54 S        
    7          Christina  Olsson         58    13 OK Silva                     27:35 S        
    8          Ingela  Ekelöv            58    13 Ringsjö OK                   27:42 S        
    9          Gunilla  Carlsson         59     6 FK Herkules                  30:02 S        
   10          Christina Söderblom       60     7 FK Friskus Varberg           30:30 S        
   11          Marie  Claesson           58    20 Rydboholms SK                31:18 B        
   12          Gunilla  Persson          60     7 Ätrans IF                    31:58 B        
   13          Britt  Svensson           59    13 Hjärnarps GH OL              32:50 B        
   14          Annmarie Röllike          58     7 OK Lindena                   33:03          
   15          Helena  Larsson           60    20 Hestra IF                    33:34          
   16          Elisabet  Månsson         58     7 OK Löftan                    38:46          
   17          Leila Ljunggren           59    20 Fritsla VIK                  39:07          

               Monica  Kollberg          61    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Silke  Klick              59     6 IK Stern                  ej start          
               Sofie  Nylander           60     3 OK Kåre                   ej start          
               Eva-Carin Lindgren        62     7 Halmstad OK               ej start          



D35  (11)      3330 m                      

    1          Åsa  Wadensjö Leo         65    14 OK Stigen                    24:35 G        
    2          Ina  Skalberg             65    14 Eksjö SOK                    25:23 G        
    3          Susanne  Håkansson        66     7 Halmstad OK                  26:22 G        
    4          Eva  Pettersson           66     1 OK Dacke                     26:40 G        
    5          Marie  Andersson          67    23 Norrköpings AIS              28:33 S        
    6          Carina  Jönsson           63    23 Finspångs AIK                30:07 S        
    7          Anne  Johansson           67     1 OK Dacke                     30:57 S        

               Barbara  Svensson         67    23 Finspångs AIK               Felst.          
        (0495) Carina  Bergander         67    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Anette  Bernhed           65     6 FK Herkules               ej start          
               Anna  Ekbring             67    14 Kexholms SK               ej start          



Öppen 4  (8)   2180 m                      

    1          Agneta Nordholm                  6 Sävedalens AIK               19:29 B        
    2          Gunnar Bengtsson          41     7 OK Gläntan                   35:55          
    3          Sven-Olof Karlsson        42    14 Växjö Allmänna IS            40:20          
    4          Birgitta Josefsson        39     7 Halmstad OK                  43:13          
    5          Britt-Marie Knutsson      48    20 Skene Sim o IS               47:33          
    6          Lena Bohman               28    13 OK Kompassen                 62:17          

               Karl-Erik Strömstedt      33     7 OK Löftan                   Felst.          
               Rosita Andreasson         90    14 Emmaboda Verda OK           Felst.          



Öppen 5  (12)  2660 m                      

    1          Erik Wedin                67    23 Norrköpings AIS              26:54 B        
    2          Eva-Lena Frick                  23 Tjällmo-Godegårds OK         27:04 B        
    3          Stig Gustafsson                  7 Falkenbergs OK               32:30 B        
    4          Reino Josefsson           41     7 Falkenbergs OK               34:14 B        
    5          Björn Johansson                  7 FK Friskus Varberg           41:03          
    6          Anna-Stina Arnesson       43     7 IK Dran                      43:50          
    7          Hildur Olsson             39     7 IK Trenne Ullared            49:38          
    8          Thorbjörn Nordin          66     7 OK Löftan                    51:02          
    9          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 53:02          
   10          Nils-Erik Pettersson            23 OK Roxen                     54:32          
   11          Charlotta Johnsson        71     7 Falkenbergs OK               67:05          
   12          Frida Andersson           86     7 Falkenbergs OK               67:06          



Öppen 7  (15)  3260 m                      

    1          Ingemar Arnesson          46     7 IK Dran                      27:18 B        
    2          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK               27:53 B        
    3          Rune Eliasson             47     7 Falkenbergs OK               31:17 B        
    4          Hans Svensson                   20 Kinnarumma IF                31:21 B        
    5   (1169) Stefan Månsson            85     7 OK Löftan                    36:04 B        
    6          Lennart Igerud                   7 OK Löftan                    38:15          
    7          Bernt Thelin              49     7 Hylte OK                     38:24          
    8          Fredrik Carlqvist               20 Mariestads FK                38:40          
    9          Marie Andersson           87     7 Falkenbergs OK               41:31          
   10          Eva Persson                     14 Växjö OK                     43:22          
   11          Matilda Thelin            89     7 Hylte OK                     46:03          
   12          Renja Skog                55    13 Hjärnarps GH OL              46:08          
   13          Anita Igerud                     7 OK Löftan                    52:49          
   14          Marie Andersson           83     7 OK Löftan                    54:41          
   15          Lars Anebreid                    7 Falkenbergs OK               54:52          



Öppen 8  (8)   4190 m                      

    1          Kjell-Ove Arvidsson       60     7 Falkenbergs OK               29:10 B        
    2          Magnus Ericsson                 14 Växjö OK                     32:28 B        
    2   (0049) Sofia Holmgård            70    18 Kils OK                      32:28 B        
    4          Magnus Wallin             74     7 IK Trenne Ullared            36:15 B        
    5          Staffan Skog              55    13 Hjärnarps GH OL              39:12          
    6          Ola Karlsson              92    14 Kalmar OK                    45:35          
    7          Torbjörn Toreson          44     7 OK Löftan                    59:54          
    8          Toivo Voudinmäki                20 Mullsjö SOK                  63:20          



D80  (3)       2000 m                      

    1          Astrid  Andersson         21    23 Norrköpings AIS              32:39 G        
    2          Britta  Erixon            19     7 Halmstad OK                  38:57 S        
    3          Gertrud  Andersson        20     6 IFK Göteborg                 40:48 S        



H85  (2)       2000 m                      

    1          Sven  Widman              16    14 Eksjö SOK                    37:58 G        
    2          Arne  Larsson             16    20 OK Skogsstjärnan             39:39 G