Falkenbergs OK Veteran-RM Klassisk 22/9 2002sö 2002-09-22 13:41
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (25)      2680 m                      

    1          Gunnar  Johansson         20    20 Horreds SK                   32:14 G        
    2          Gunnar  Johansson         22    20 OK Mark                      32:38 G        
    3          Artur  Pettersson         20    13 Frosta OK                    32:44 G        
    4          Tage Johansson            21    21 Västerås SOK                 34:34 G        
    5          Sten  Zackari             22    10 Sundsvalls OK                37:13 S        
    6          Åke Svensson              22    23 Mjölby OK                    37:14 S        
    7          Claes-Erik  Andersson     22     7 Halmstad OK                  37:38 S        
    8          Rune  Erixon              22    23 Finspångs AIK                38:13 S        
    9          Erik  Lång                22    14 OK Gränsen                   39:11 S        
   10          Olle Lövgren              21    21 Västerås SOK                 39:46 S        
   11          Einar  Jading             19    14 Västerviks OK                40:40 S        
   12          Arne Johansson            21    14 Tenhults SOK                 41:27 S        
   13          Hugo  Ahldén              19     7 FK Friskus Varberg           43:19 S        
   14          Gunnar  Karlsson          19    23 Motala AIF OL                45:13 S        
   15          Alvar  Asplund            20    17 OK Rodhen                    46:25 S        
   16          Ulf  Renborg              20    17 OK Linné                     46:47 S        
   17          Åke  Åkesson              20    13 Helsingborgs SOK             48:46 B        
   18          Erik  Sillerström         19    20 OK Skogshjortarna            51:20          
   19          Åke  Andersson            21     6 IFK Göteborg                 51:57          
   20          Nils  Carlsson            22    13 FK Snapphanarna              53:12          
   21          Börje Engström            20    23 Linköpings OK              1:11:03          
   22          Carl  Berthag             20     7 Halmstad Garnisons IF      1:16:49          
   23          Sven  Johansson           21    17 OK Linné                   1:18:42          
   24          Per-Allan  Svensson       22     7 Halmstad OK                1:20:53          

               Ragnar  Rodestam          19    14 Nässjö OK                 ej start          



H75  (36)      3240 m                      

    1          Tor  Korsman              25     5 Gävle OK                     31:24 G        
    2          Evald Gustavsson          27     7 Fagereds IF                  31:31 G        
    3          Nisse  Bohman             27    13 OK Kompassen                 32:45 G        
    4          Kurt Stålfors                   14 KFUM Jönköping IA            33:42 G        
    5          Arne  Nordahl             26    13 Örkelljunga FK               34:08 G        
    6          Ingvar  Wilander          26    14 Anderstorps OK               34:39 G        
    7          Sven  Granstedt           26    13 OK Pan-Kristianstad          34:57 G        
    8          Mats  Lomås               27    20 OK Tranan                    34:59 G        
    9          Stig  Engström            26    20 OK Skogshjortarna            35:25 G        
   10          Rune  Isaksson            25    13 Helsingborgs SOK             35:34 G        
   11          Allan Bengtsson           25    23 OK Eken                      36:26 S        
   12          Arne  Svahn               27    20 Främmestads IK               36:37 S        
   13          Åke  Hall                 25    15 Järla IF OK                  37:07 S        
   14          Arne  Wahlgren            27    20 SOK Träff                    39:24 S        
   15          Yngve  Jönsson            27    13 Stockamöllans IF             39:29 S        
   16          Tage Fredriksson          25     2 Ljungskile FK                39:45 S        
   17          Ingvar  Johansson         27     2 Stenungsunds OK              40:02 S        
   18          Lennart  Pepa             25    18 OK Djerf                     40:55 S        
   19          Willy Hansson             25    23 Mjölby OK                    41:22 S        
   20          Margen Adolfsson          26    23 Björkfors GOIF               41:41 S        
   21          Åke Söderblom             27     7 FK Friskus Varberg           41:49 S        
   22          Bertil Nilsson            27    13 OK Tyringe                   42:24 S        
   23          Håkan  Bark               26    20 IF Hagen                     42:25 S        
   24          Knut  Nilsson             27    13 OK Kompassen                 43:04 S        
   25          Karl Erik  Fredemark      24    14 Vimmerby OK                  44:13 S        
   26          Lars Branth               27    21 Västerås SOK                 44:55 S        
   27          Yngve  Olsson             25    14 SK Graal                     45:43 B        
   28          Birger  Wänermo           25    13 OK Silva                     47:10 B        
   29          Vive  Sundberg            26    23 Linköpings OK                47:36 B        
   29          Lars-Gustaf  Pettersson   26    14 IK Hakarpspojkarna           47:36 B        
   31          Gustaf  Almqvist          24    14 OK Älme                      49:51          
   32          Per  Gustafsson           25    23 OK Roxen                     51:57          
   33          Nils  Andersson           24    23 Linköpings OK                56:04          

               Bertil  Eriksson          24    16 Nyköpings OK                Felst.          
               John  Olsson              26    20 Trollhättans SK             Felst.          
               Nils Andersson            25    14 Tenhults SOK                Felst.          



H70  (48)      4350 m                      

    1          Valter Alama              31    18 OK Grane                     39:45 G        
    2          Sven  Andersson           30    14 OK Stigen                    40:03 G        
    3          Jonny  Blomqvist          31     6 Göteborg-Majorna OK          40:20 G        
    4          Per-Olof  Skogum          32    12 Hällefors OK                 40:34 G        
    5          Sture  Josefsson          30     3 OK Kåre                      41:03 G        
    6          Bertil  Johansson         31    20 Kinnaströms SK               41:26 G        
    7          Björn  Broman             31     6 Göteborg-Majorna OK          42:04 G        
    8          Claes  Sjöberg            32    12 Lindebygdens OK              42:34 G        
    9          Göran  Ekebjär            32     3 OK Kåre                      42:37 G        
   10          Ture  Gunnarsson          28     6 Göteborg-Majorna OK          43:03 G        
   11          Lennart  Nilsson          30    13 OK Kompassen                 43:39 G        
   12          Lennart Öberg             29    21 Västerås SOK                 43:44 G        
   13          Sven-Johan Persson        31    20 IK Gandvik                   43:50 G        
   14          Rune  Lindgren            31    14 IK Hakarpspojkarna           43:53 G        
   15          Lars  Sandvik             32    15 OK Ravinen                   44:11 S        
   16          Lasse Olsson              32     7 IK Trenne Ullared            44:42 S        
   17          Bertil  Johansson         30    13 Frosta OK                    45:22 S        
   18          Lars-Erik  Malmqvist      32    14 Växjö OK                     45:23 S        
   19          Arvid  Johansson          31     7 OK Nackhe                    46:19 S        
   20          Sture Pettersson          32    20 Falköpings AIK               46:31 S        
   21          Stig  Sjöholm             29    13 Ringsjö OK                   46:33 S        
   22          Åke  Hermansson           31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:35 S        
   23          Helmer  Ekberg            29     7 Ätrans IF                    48:18 S        
   24          Gunnar  Gustafsson        28    18 OK Grane                     48:26 S        
   25          Olle  Pettersson          31    16 Nyköpings OK                 48:44 S        
   26          Rune  Karlsson            28    23 Linköpings OK                48:46 S        
   27          Lars-Gunnar  Enström      29    20 OK Tranan                    49:14 S        
   28          Ingvar  Lundström         30     3 Stora Tuna IK                50:25 S        
   29          Rolf  Blom                32     6 Frölunda OL                  50:35 S        
   30          Stig-Allan  Jönsson       28     7 Halmstad Garnisons IF        50:43 S        
   31          S-O  Jonsson              32    16 Nyköpings OK                 52:00 S        
   32          Lars  Magnusson           32    18 Kristinehamns OK             52:01 S        
   33          Rolf  Forsman             31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:12 S        
   34          Rolf  Fridström           29    23 Finspångs AIK                52:29 S        
   35          Hans  Holmqvist           32    13 Örkelljunga FK               54:36 S        
   35          Carl-Henrik  Hallberg     32     6 IK Uven                      54:36 S        
   37          Rubert Engblom            32    23 Linköpings AIK               55:05 S        
   38          Per-Olof  Qvirist         29     6 Göteborg-Majorna OK          55:22 S        
   39          Nils  Andersson           28    13 OK Kompassen                 55:34 S        
   40          Sven-Erik Andersson       31    20 Falköpings AIK               58:47 B        
   41          Alf  Emanuelsson          32    20 OK Tranan                    59:48 B        
   42          Börje  Persson            28    13 OK Gynge                   1:02:30          
   43          Stile  Holst              29    14 Nässjö OK                  1:02:55          
   44          Sven  Håkansson           32    20 Skene Sim o IS             1:04:04          
   45          Göte  Boudrie             28    15 Väsby OK                   1:07:28          

               Rune  Mases               28     3 Leksands OK                 Felst.          
               Egon  Persson             30    13 OK Kompassen                Felst.          
               Olle  Lif                 29    14 Sol Tranås                ej start          



H65  (71)      4460 m                      

    1          Håkan  Skogum             37    20 Skene Sim o IS               36:56 G        
    2          Rune  Carlsson            36    15 Sundbybergs IK               36:58 G        
    3          Tord Lidström             34    12 Hagaby GoIF                  37:14 G        
    4          Gunnar Aronsson           37    20 Bredareds IF                 37:42 G        
    5          Rolf  Schagerström        35    12 Almby IK                     38:30 G        
    6          Nils  Grann               36    18 Kristinehamns OK             38:49 G        
    7          Ingemar  Holmberg         37    20 IF Hagen                     39:12 G        
    8          Ragnar  Collryd           35    14 Bredaryds SOK                39:16 G        
    9          Karl-Erik  Persson        35    13 OK Kompassen                 39:31 G        
   10          Stig  Fransson            35    14 OK Stigen                    39:55 G        
   11          Lennart  Larsson          35    18 Kristinehamns OK             40:02 G        
   12          Rolf  Andersson           34    17 Rimbo SOK                    40:22 G        
   13          Ingemar  Alfredsson       37     6 IK Uven                      40:23 G        
   14          Lennart  Bernhed          37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        40:25 G        
   15          Rolf  Gunnarsson          35    12 Almby IK                     40:28 G        
   16          Sivert  Axelsson          37    14 Kalmar OK                    40:42 G        
   17          Nils  Nilsson             37    15 Järla IF OK                  40:54 G        
   18          Bernt Larsson             37     7 OK Lindena                   41:05 S        
   19          Leif  Sjögren             37     1 OK Orion                     41:29 S        
   20          Arne Yngström             36    12 Hagaby GoIF                  41:59 S        
   21          Kjell  Persson            35    20 Mariestads FK                42:24 S        
   22          Ahti  Pärssinen           33    13 OK Silva                     42:33 S        
   23          Harry  Söderberg          34     7 FK Friskus Varberg           42:37 S        
   24          Roland  Ekelöf            37     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:59 S        
   25          Göran  Nordh              37    20 Trollhättans SK              44:08 S        
   26          Göran  Olofsson           37     7 Fjärås Allmänna IK           44:23 S        
   27          Sten  Johansson           34    20 OK Kullingshof               44:29 S        
   28          John Berglund             36     8 Alfta-Ösa OK                 44:40 S        
   29          Göran Larsson             33    16 Föreningen Södertälj         44:48 S        
   30          Stig  Josefsson           35     7 Halmstad OK                  44:57 S        
   31          Ingvar  Josefsson         37    20 Rydboholms SK                45:05 S        
   32          Allan  Lindskog           33    12 OK Milan                     45:24 S        
   33          Kaj  Wirén                36     4 Visborgs OK                  45:52 S        
   34          Bertil  Wiklund           36    20 IK Wilske                    46:19 S        
   35          Åke  Hogedal              35     6 Kungälvs OK                  46:22 S        
   36          Mats Birgersson           37    14 Forserums SOK                46:27 S        
   37          Bengt  Olofsson           36    13 Hjärnarps GH OL              46:44 S        
   38          Holger Persson            35    23 OK Eken                      47:39 S        
   39          Per  Fresk                33    13 Frosta OK                    48:16 S        
   40          Tore  Andersson           37     7 Halmstad OK                  49:11 S        
   41          Karl  Åkerman             33    23 Motala AIF OL                49:12 S        
   42          Egon Johansson            36     7 FK Friskus Varberg           49:53 S        
   43          Karl-Erik Andersson       37     7 Oskarströms OK               50:12 S        
   44          Karl-Erik  Holmberg       36     7 Fjärås Allmänna IK           50:42 S        
   45          Kurt  Johansson           36     7 Fjärås Allmänna IK           50:52 S        
   46          Stig  Johansson           35     7 Halmstad OK                  51:11 S        
   47          Ulf  Andersson            37    23 Finspångs AIK                51:25 S        
   48          Sven E  Jonsson           34    23 OK Roxen                     51:55 S        
   49          Lars  Lundkvist           34     3 Hjs-Vansbro OK               52:08 B        
   50          Stig  Seger               33    13 Hjärnarps GH OL              52:18 B        
   51          Åke  Strand               33    13 Örkelljunga FK               53:47 B        
   52          Göran Rastborg            35    15 Bromma-Vällingby SOK         54:12 B        
   53          Sune  Nilsson             35     7 Laholms IF                   54:56 B        
   54          Rolf  Gäverth             37    18 OK Jösse                     55:56 B        
   55          Stig  Härlin              37    14 Nässjö OK                    56:19          
   56          Sven-Erik  Lund           34    14 Anderstorps OK               59:50          
   57          Evald  Johansson          34    14 Lessebo OK                 1:00:16          
   58          Ingvar  Zell              36     7 Halmstad OK                1:01:16          
   59          Arnfinn Kappfjell         36     7 IK Dran                    1:01:30          
   60          Bernt  Fasting            34    15 Väsby OK                   1:05:42          
   61          Stig Karlsson             35     7 IK Dran                    1:07:07          
   62          Bo  Elmgren               33    15 Sundbybergs IK             1:08:51          
   63          Bertil  Ståhl             35    14 Kalmar OK                  1:24:38          

               Hans  Lindström           36    14 Kalmar OK                   Felst.          
               Sauli  Jacobsson          33     4 Gotlands Bro OK           ej start          
               Karl-Erik  Jonasson       37    14 Kalmar OK                 ej start          
               Lars  Lång                37    20 OK Klyftamo               ej start          
               Lennart  Eriksson         37    14 OK Stigen                 ej start          
               Göte Nilsson              37     1 Ronneby OK                ej start          
               Håkan Kristensson         37     7 IK Dran                   ej start          
               Arne  Persson             36     7 Hylte OK                  ej start          



H60  (75)      4690 m                      

    1          Björn  Linnersjö          42     1 OK Orion                     34:39 G        
    2          Henrik  Bergman           42    20 OK Tranan                    37:10 G        
    3          Rolf Jakobsson            42     8 Alfta-Ösa OK                 37:23 G        
    4          Kurt  Larsson             38     7 OK Nackhe                    37:33 G        
    5          Arne  Berg                42    23 Linköpings OK                38:00 G        
    6          Yngve  Johansson          41    18 Kristinehamns OK             38:22 G        
    7          Lars  Finbom              42     6 OK Landehof                  38:36 G        
    8          Stig  Karlsson            41    14 Lessebo OK                   38:39 G        
    9          Erling  Ekelöf            42    14 Värend GN OL                 38:58 G        
   10          Mats-Erik  Andersson      38    20 Ulricehamns OK               39:26 S        
   11          Erland  Ling              40    14 IK Hakarpspojkarna           39:40 S        
   12          Göran  Andersson          42     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:43 S        
   12          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 39:43 S        
   14          Harry  Lundström          42     7 OK Löftan                    40:10 S        
   15          Torsten  Löfgren          38     3 Karlsbyhedens IK             40:14 S        
   16          Folke  Lindgren           38     4 Visborgs OK                  40:17 S        
   17          Ernie  Broström           38     7 Halmstad OK                  40:34 S        
   18          Göran  Karlsson           38    14 OK Bävern                    40:36 S        
   18          Kjell  Månsson            42     1 Ronneby OK                   40:36 S        
   20          Rune  Bengtsson           38     1 Ronneby OK                   41:12 S        
   21          Sven-Olof  Fransson       39    14 OK Stigen                    41:46 S        
   21          Bertil Engman             39    23 IFK Norrköping               41:46 S        
   23          Gösta  Lindqvist          42     7 OK Löftan                    41:52 S        
   24          Ivan Ernvid               40    20 Nitta IF                     41:58 S        
   25          Bengt Karlsson                  23 Hammarkinds OK               42:10 S        
   26          Alvar  Andersson          38    20 Tibro AIK SOK                42:14 S        
   26          Torsten Westman           41    22 OK Nolaskogsarna             42:14 S        
   28          Gösta  Lindman            40    23 Finspångs AIK                42:23 S        
   29          Sigurd  Olsson            41     3 Säterbygdens OK              42:28 S        
   30          Roland  Lagesson          41     6 IFK Göteborg                 43:01 S        
   31          Lars  Lindén              42    13 OK Gynge                     43:17 S        
   32          Hagbert  Persson          41    14 Växjö OK                     43:33 S        
   33          Raimo  Salminen           41    14 Växjö OK                     43:37 S        
   34          Jerry  Holm               40    16 Eskilstunafors OL            43:39 S        
   34          Kurt  Bergstrand          39    14 Lessebo OK                   43:39 S        
   36          Bernt  Kvist              41    20 Ulricehamns OK               43:40 S        
   37          Kennerth  Gustafsson      40    14 OK Virdarna                  43:44 S        
   38          Magne  Hagström           40     6 Frölunda OL                  43:45 S        
   39          Tore Andersson            38     7 Fagereds IF                  44:49 S        
   40          Owe  Svensson             42     1 OK Orion                     44:55 S        
   41          Stig Nilsson              38    14 Hultsfreds OK                45:06 S        
   41          Rune  Arvidsson           40    20 OK Mark                      45:06 S        
   43          Göran  Hejdström          40     4 Svaide-Roma SOK              45:42 S        
   44          Göran  Persson            41    14 FK Finn                      45:47 S        
   45          Alf  Johansson            40    14 Växjö OK                     45:54 S        
   46          Krister  Sandblad         42    14 Växjö OK                     48:17 S        
   47          Hans  Aronsson            38     7 Hylte OK                     48:54 S        
   48          Börje Wallin              39    20 Tidaholm SOK Sisu            49:11 B        
   49          Hubert  Hugosson          40    13 OK Gynge                     49:21 B        
   50          Ingemar Erlandsson        42    14 Växjö OK                     49:36 B        
   51          Göran  Hektor             38    23 Linköpings OK                49:42 B        
   52          Heikki  Rissanen          40    20 Mariestads FK                49:45 B        
   53          Bo  Svensson              40    13 Tockarps IK                  51:05 B        
   54          Kjell  Olofsson           38    13 Stockamöllans IF             52:05 B        
   55          Jan  Norrby               40     4 Gotlands Bro OK              52:18 B        
   56          Ingvar  Ottosson          40     6 Göteborg-Majorna OK          52:31 B        
   57          Bengt  Hansson            41     7 OK Löftan                    52:37 B        
   58          Ragnar  Olsson            39    14 OK Stigen                    54:07          
   59          Regor Niklasson           41    20 IK Albion                    54:25          
   59          Boris Pettersson          39     7 OK Lindena                   54:25          
   61          Bror  Andreasson          41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        54:39          
   62          Allan  Sunnergren         40    13 Hjärnarps GH OL              58:49          
   63          Olle  Petersson           39     6 Frölunda OL                  59:23          
   64          Ronny  Persson            42    23 Finspångs AIK              1:00:49          
   65          Stig  Bengtsson           38    23 Motala AIF OL              1:01:04          
   66          JB  Larsson               38     7 OK Löftan                  1:01:49          
   67          Ellert  Thunholm          40    23 OK Roxen                   1:05:31          
   68          Lars Moberg               41     7 OK Lindena                 1:09:09          

               Torsten  Claesson         39    14 OK Älme                     Felst.          
               Gunnar  Bylund            38    20 Rydboholms SK               Felst.          
               Bengt  Bergkvist          41     1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          
               Göran  Bengtsson           0    14 FK Finn                   ej start          
               Stig  Lindskog            38     4 Visborgs OK               ej start          
               Melvin Kristiansen        40     7 IF Rigor                  ej start          
               Bo  Wadensjö              38    14 FK Finn                   ej start          



H55  (54)      5340 m                      

    1          Kalle  Johansson          44    20 OK Skogshjortarna            39:29 G        
    2          Lars-Gunnar  Flink        46    14 OK Njudung                   39:36 G        
    3          Leif  Sandgren            47    13 Frosta OK                    39:49 G        
    4          Stefan  Larsson           45    14 OK Njudung                   40:18 G        
    5          Ronny  Hjalmarsson        47    14 Emmaboda Verda OK            41:55 G        
    6          Kjell Erlandsson          45     7 OK Lindena                   42:09 G        
    7          Rune  Sandberg            45     2 Uddevalla OK                 42:20 G        
    8          Håkan Gustafsson          47    23 Boxholm-Mjölby OL            42:21 G        
    9          Anders  Sellgren          45    17 Sigtuna OK                   42:36 G        
   10          Sören Andersson           44     7 IK Dran                      43:14 G        
   11          Aymonn  Andersson         46     1 OK Dacke                     44:20 S        
   12          Christer  Johansson       46    20 SOK Träff                    44:32 S        
   13          Waste  Byström            43    14 OK Virdarna                  44:49 S        
   14          Lars-Åke  Åberg           47    14 Kalmar OK                    45:03 S        
   15          Christer  Sandh           46    23 OK Roxen                     45:05 S        
   16          Per-Arne  Källén          47     2 Uddevalla OK                 45:26 S        
   17          Per  Knubbe               46    20 OK Mark                      46:47 S        
   18          Åke  Höglund              45    10 Timrå SOK                    47:04 S        
   18          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            47:04 S        
   20          Morgan  Ljung             45    14 Vaggeryds SOK                47:09 S        
   21          Bo-Göran  Gunnarsson      45    20 OK Mark                      47:12 S        
   22          Roger  Danielsson         46    23 Linköpings OK                48:28 S        
   23          Lars  Tuvesson            44    20 Ulricehamns OK               48:58 S        
   24          Håkan Mossberg            44    12 OK Järnbärarna               48:59 S        
   25          Benkt  Anderson           44    13 Lunds OK                     49:04 S        
   26          Torbjörn  Wikström        47     7 OK Nackhe                    49:37 S        
   27          Lars  Knutsson            43    20 Skene Sim o IS               49:41 S        
   28          Håkan C  Nilsson          47    13 Malmö OK                     50:01 S        
   29          Ulf  Jönsson              45     7 Laholms IF                   50:29 S        
   30          Göte  Gustafsson          44    14 Emmaboda Verda OK            51:34 S        
   31          Stellan Ahnström          45    14 Forserums SOK                52:52 S        
   32          Bengt  Sterner            45    16 Föreningen Södertälj         53:23 S        
   33          Anders  Nilsson           46     4 Gotlands Bro OK              53:24 S        
   34          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    54:04 S        
   35          Göran  Karlsson           45    14 Lessebo OK                   54:19 S        
   36          Göran  Svensson            0    14 FK Finn                      56:37 B        
   37          Håkan  Jonsson            46    13 Hjärnarps GH OL              57:33 B        
   38          Bengt  Ståhl              47    13 Hjärnarps GH OL              57:47 B        
   39          Jörgen  Fransson          47    14 Emmaboda Verda OK            58:42 B        
   40          Bengt Gard                44     7 Oskarströms OK               59:58 B        
   41          Bengt-Åke  Svensson       43    20 IK Ymer                    1:01:54          
   42          Björn Andersson           45     4 Gotlands Bro OK            1:02:00          
   43          Anders  Andreasson        47    14 Emmaboda Verda OK          1:05:35          
   44          Bengt  Johansson          43    13 OK Silva                   1:11:10          
   45          Göran  Lindström          45     4 Visborgs OK                1:11:57          
   46          Bo Senje                  47     7 Halmstad OK                1:12:22          
   47          Sven-Erik  Forsell        43    13 Lunds OK                   1:41:43          

               Stefan  Tcholakov         44    14 Växjö OK                    Felst.          
               Bo  Fransson              46    14 OK Njudung                ullföljt          
               Olle  Adolfsson           47     6 Lerums SOK                ej start          
               Bengt  Bergman            44    13 Lunds OK                  ej start          
               Roland  Alsén             44    23 OK Roxen                  ej start          
               Hans  Carlsson            43    15 OK Österåker              ej start          
               Åke Eckerbom              44    14 IFK Sävsjö                ej start          



H50  (37)      5720 m                      

    1          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            38:10 G        
    2          Yngve  Norell             52     6 FK Herkules                  38:17 G        
    3          Rune  Larsson             49    20 OK Skogshjortarna            38:24 G        
    4          Anders  Derebrant         52    14 SOK Aneby                    38:31 G        
    5          Ingemar  Gard             50    15 Söders SOL Tyresö            40:17 G        
    6          Ove Thorsson              48     7 IK Trenne Ullared            40:29 G        
    7          Magnus  Wretman           52    23 OK Roxen                     41:07 G        
    8          Bo  Herdersson            51    20 OK Mark                      41:39 G        
    9          Bengt  Palm               52     1 OK Vilse 87                  42:35 G        
   10          Pär  Eriksson             51    23 Linköpings OK                43:12 S        
   11          Torgny  Pettersson        49    20 Kinnaströms SK               43:37 S        
   12          Owe  Nilsson              49     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:36 S        
   13          Björn Johansson           49    14 OK Hjorten                   44:55 S        
   14          Åke  Persson              48    13 Hjärnarps GH OL              45:36 S        
   15          Rolf Andersson            49     7 IK Dran                      45:42 S        
   16          Kjell  Martinsson         49    20 OK Tranan                    45:53 S        
   17          Pelle  Skullman           52    23 Linköpings OK                45:57 S        
   18          Stig  Johansson           48    14 Bredaryds SOK                45:58 S        
   19          Anders  Thomasson         51    20 Ulricehamns OK               46:24 S        
   20          Kenth  Sundgren           49    13 OK Silva                     48:20 S        
   21          Bengt  Marmander          51    20 OK Mark                      49:34 S        
   22          Gert  Olsson              48    13 OK Silva                     50:57 S        
   23          Jan  Kuchler              51     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:47 S        
   24          Sven-Erik  Molander       50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:21 S        
   24          Bengt  Ek                 50     7 Halmstad OK                  52:21 S        
   26          Hans-Åke  Djurbäck        50    20 Kinnaströms SK               52:48 S        
   27          Lars-Göran  Stenberg      48    14 OK Vivill                    54:23 S        
   28          Lars-Gunnar  Bengtsson    48     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:46 S        
   29          Håkan Carlsson            49     7 IK Dran                      57:34 B        
   30          Ingolf  Bengtsson         48     7 Halmstad OK                  58:54 B        
   31          Sten  Blomström           51     6 IK Stern                     59:32          
   32          Karl-Göran  Karlsson      49     7 Hylte OK                   1:08:38          
   33          Rolf  Hultman             49    14 Vaggeryds SOK              1:21:12          

               Stig  Gustavsson          51    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Lasse  Karlsson           51     3 IFK Moras OK              ej start          
               Björn  Svedin             51    15 Järfälla OK               ej start          
               Ulf  Radler               51    15 Järfälla OK               ej start          



H45  (27)      6060 m                      

    1          Per  Lindgren             54    14 IK Hakarpspojkarna           41:47 G        
    2          Jan-Olof  Eriksson        55    14 Bredaryds SOK                41:54 G        
    3          Tomas  Georgsson          55     7 OK Nackhe                    42:22 G        
    4          Kurt  Svensson            56    14 IK Hakarpspojkarna           42:25 G        
    5          Ulf  Palmér               56    20 Ulricehamns OK               43:08 G        
    6          Morgan Erixon                    7 Hylte OK                     43:27 G        
    7          Lennart  Karlsson         57    20 OK Mark                      43:43 G        
    8          Magnus  Andersson         55    20 Ulricehamns OK               43:45 G        
    9          Lars Karlsson             56    20 Ulricehamns OK               43:55 G        
   10          Kent  Hansson             54     7 Halmstad Garnisons IF        45:48 G        
   11          Lennart  Nilsson          57    20 Ulricehamns OK               46:01 G        
   12          Peter  Henriksson         57     1 Ronneby OK                   47:53 S        
   13          Lennart  Erfors           53    13 OK Torfinn                   48:23 S        
   14          Håkan  Forsman            56     1 Ronneby OK                   49:31 S        
   15          Björn  Karlsson           55     7 Halmstad OK                  49:49 S        
   16          Tommy  Johnsson           57     7 OK Nackhe                    51:59 S        
   17          Bo  Engborg               55    12 Hällefors OK                 55:21 S        
   18          Stefan  Janslätt          53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:47 S        
   19          Bo  Salomonsson           56    14 Kalmar OK                    55:48 S        
   20          Agne  Karlsson            53     7 Simlångsdalens IF            55:56 S        
   21          Arne  Bogren              53    14 OK Vivill                    55:57 S        
   22          Bernt  Andersson          55     7 IF Rigor                   1:02:08 B        
   23          Torgny Johansson          53    23 OK Eken                    1:09:18          

               Ingemar  Petersson        57     7 Halmstad OK                 Felst.          
               Sören  Kaspersson         53    20 Fritsla VIK               ej start          
               Göran  Carnander          53    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Björn-Olof  Waldemarsso   53     7 OK Nackhe                 ej start          



H40  (16)      6420 m                      

    1          Lennart  Larsson          58    20 Hestra IF                    40:23 G        
    2          Ulf  Jungstrand           60     1 OK Skogsfalken               44:03 G        
    3          Maths  Carlsson           61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:23 G        
    4          Per  Flakberg             62     6 IFK Göteborg                 45:30 G        
    5   (0355) Björn  Stenberg           59     6 IFK Göteborg                 45:44 G        
    6          Mats  Lindqvist           58     6 IK Stern                     48:18 S        
    7          Morgan  Eriksson          59     7 IF Rigor                     49:44 S        
    7   (0742) Göran  Månsson            61     1 OK Dacke                     49:44 S        
    9          Christer  Bech            62     2 Idefjordens SK               52:53 S        
   10          Sven Erik Dahlberg        61     7 IK Trenne Ullared            55:23 S        
   11          Tomas  Tranberg           62    20 Kinnaströms SK               56:35 S        
   12          Bengt  Marthinsson        61     7 Hylte OK                   1:03:55          
   13          Håkan  Eriksson           62    20 OK Räven                   1:08:15          

               Lars  Petrisson           60    13 Hjärnarps GH OL             Felst.          
               Per  Backlund             60    15 OK Södertörn              ej start          
               Roger  Djupsjö            61     7 Halmstad Garnisons IF     ej start          



H35  (15)      7350 m                      

    1   (0212) Peter  Wilhelmsson        65     1 OK Dacke                     45:05 G        
    2          Per  Svensson             63    23 Finspångs AIK                47:06 G        
    3   (1302) Ulf  Johansson            66     7 Halmstad OK                  52:23 S        
    4          Marko  Karkulehto         66     1 OK Vilse 87                  52:50 S        
    5          Lars  Holmgård            63    18 Kils OK                      55:10 S        
    6          Johan  Mars               67    20 Kinnaströms SK               55:46 S        
    7          Magnus  Sterner           66    16 Föreningen Södertälj         56:39 S        
    8          Bengt Johansson           66     7 FK Friskus Varberg           59:13 S        
    9          Ulf  Danielsson           66     2 Åmåls OK                     59:18 S        
   10          Ulf  Johansson            64     1 OK Dacke                   1:03:22 S        
   11          Lars Ekman                65     7 FK Friskus Varberg         1:03:25 S        
   12          Per  Gerdle               63     7 Halmstad Garnisons IF      1:08:47 B        
   13          Lennart  Holst            64    14 Nässjö OK                  1:09:10          
   14          Ragnar  Uppström          64     6 FK Herkules                1:10:34          

        (0147) Bertil  Åkesson           63    20 Skene Sim o IS            ej start          



D75  (5)       2580 m                      

    1          Anna Nilsson                    13 OK Tyringe                   38:33 G        
    2          Ellen  Nöjd               27    14 IF Hallby                    39:43 G        
    3          Britt  Ardmar             25    23 Finspångs AIK                40:50 G        
    4          Lena  Nordahl             26    13 Örkelljunga FK               42:18 G        
    5          Karin  Rehn               27    14 Jönköpings OK                42:59 G        



D70  (26)      2580 m                      

    1          Eva  Falk                 32     6 IK Stern                     35:33 G        
    2          Gullan  Almqvist          31    14 OK Älme                      35:43 G        
    3          Jonna Engblom             31    23 Linköpings AIK               36:27 G        
    4          Inga-Maj  Persson         32    13 OK Gynge                     37:06 G        
    5          Signe Nyman               28     2 Uddevalla IS                 38:35 G        
    5          Clarie  Ek                32    13 OK Pan-Kristianstad          38:35 G        
    7          Annalisa Andersson        31     7 IK Trenne Ullared            38:56 G        
    8          Maj  Boudrie              30    15 Väsby OK                     39:09 G        
    9          Alice Stålfors            30    14 IK Hakarpspojkarna           40:53 S        
   10          Ester  Holgersson         29    14 Jönköpings OK                42:26 S        
   11          Marianne  Ericsson        30     7 Laholms IF                   42:44 S        
   12          Gunvor  Håkansson         31    20 Skene Sim o IS               42:45 S        
   13          Iris  Lundström           31     3 Stora Tuna IK                43:32 S        
   14          Solvey  Bergdahl          30    13 Helsingborgs SOK             44:28 S        
   15          Ulla-Britta  Hall         29    15 Järla IF OK                  45:36 S        
   16          Stina  Zackari            30    10 Sundsvalls OK                46:21 S        
   17          Birgitta  Enocson         31    14 OK Stigen                    47:45 S        
   18          Edith  Borg               29    13 Helsingborgs SOK             48:36 S        
   19          Maj-Britt  Larsson        32     7 Fjärås Allmänna IK           49:11 S        
   20          Karin  Johnsson           32    15 Skarpnäcks OL                50:53 S        
   21          Maj-Britt  Sjöholm        29    13 Ringsjö OK                   51:10 B        
   22          Margit  Larsson           28    23 Finspångs AIK                52:10 B        
   23          Stina  Pettersson         28    14 IK Hakarpspojkarna           52:59 B        
   24          Vira  Nordh               32    20 Trollhättans SK              58:52          
   25          Aster  Olsson             28    14 SK Graal                   1:02:52          

               Elvy  Jönsson             31    13 Helsingborgs SOK            Felst.          



D65  (26)      3240 m                      

    1          Eivor  Steen-Olsson       37     6 Kungälvs OK                  32:13 G        
    2          Kerstin  Granstedt        35    13 OK Pan-Kristianstad          33:50 G        
    3          Kerstin Fredriksson              2 Ljungskile FK                35:19 G        
    4          Kerstin  Henmyr           36     1 OK Vilse 87                  37:41 S        
    5          Inga-Lisa  Johansson      33     7 Fjärås Allmänna IK           38:01 S        
    6          Marianne  Höglund         33     6 FK Herkules                  40:07 S        
    7          Gunnel Nilsson            34    23 Linköpings AIK               40:40 S        
    8          Gunvor  Göransson         33     7 Laholms IF                   41:04 S        
    9          Ruth Gustavsson           35     7 Fagereds IF                  41:51 S        
   10          Inez  Johansson           34     7 OK Nackhe                    42:42 S        
   11          Berit  Olofsson           37    13 Stockamöllans IF             43:27 S        
   12          Ulla-Britt  Magnusson     34    14 IK Hakarpspojkarna           44:01 S        
   13          Inger  Hallberg           37     6 IK Uven                      44:40 S        
   14          Inger Karlsson            37     7 IK Dran                      45:57 S        
   15          Laila  Malmqvist          35    14 Växjö OK                     46:21 S        
   16          Irma  Andersson           34    17 Rimbo SOK                    46:46 S        
   17          Maj  Carlsson             35    13 FK Snapphanarna              46:49 S        
   18          Laila  Grann              37    18 Kristinehamns OK             47:59 B        
   19          Mary  Ottosson            37     7 Laholms IF                   48:57 B        
   20          Karin  Olsson             36    17 OK Rodhen                    49:01 B        
   21          Astrid  Svensson          34    14 OK Bävern                    51:28          
   22          Birgitta  Lång            33    14 OK Gränsen                   51:40          
   23          Marianne  Petersson       35     6 Frölunda OL                  51:55          
   24          Elvy Holmqvist            35    13 Örkelljunga FK               54:07          
   25          Mona  Åkerman             33    23 Motala AIF OL                58:52          

               Hansi  Fridström          36    23 Finspångs AIK             ej start          



D60  (36)      3560 m                      

    1          Ulla  Lindhe              42     6 IK Stern                     35:07 G        
    2          Birgitta  Olsson          41    14 OK Stigen                    35:25 G        
    3          Dagny  Gustavsson         42    17 Sigtuna OK                   37:10 G        
    4          Inga-Britt  Bengtsson     39    13 OK Pan-Kristianstad          37:52 G        
    5          Asta  Sjöberg             38    12 Lindebygdens OK              38:25 G        
    6          Mariann Kjellberg         41    20 Bredareds IF                 39:31 G        
    7          Inger  Axelsson           42     1 OK Orion                     40:54 S        
    8          Gunni  Ekberg             38     7 Ätrans IF                    41:02 S        
    9          Gunvor Nilsson            39    14 Hultsfreds OK                41:50 S        
   10          Britt  Pettersson         38    23 OK Roxen                     42:01 S        
   11          Britten  Persson          42    23 Finspångs AIK                42:44 S        
   12          Elisabeth  Kimell         42     4 Gotlands Bro OK              42:55 S        
   13          Ingalill  Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:21 S        
   14          Margareta Bengtsson       42     7 OK Gläntan                   43:34 S        
   15          Gunnel  Börjesson         38     6 IK Uven                      43:37 S        
   16          Barbro  Vallin            38     6 Kungälvs OK                  45:41 S        
   17          Britt  Axelsson           41    14 Kalmar OK                    47:00 S        
   18          Birgit  Karlsson          41    20 Mariestads FK                47:01 S        
   19          Christina  Hogedal        38     6 Kungälvs OK                  47:20 S        
   20          Gudrun  Broman            39     6 Göteborg-Majorna OK          47:47 S        
   21          Ann-Britt  Björkman       42     6 Kungälvs OK                  48:22 S        
   22          Ann-Marie Birgersson      41    14 Forserums SOK                48:52 S        
   23          Barbro  Blom              38     6 Frölunda OL                  48:53 S        
   24          Gudrun  Olofsson          40    13 Hjärnarps GH OL              49:28 S        
   25          Anne-Catrine  Persson     39    20 Mariestads FK                51:01 B        
   26          Mildred  Josefsson        38    20 Rydboholms SK                51:45 B        
   27          Margareta  Holmberg       38    20 IF Hagen                     53:12 B        
   28          Ann-Marie Tillman         38    20 Falköpings AIK               53:16 B        
   29          Lisbeth  Bernhed          41     6 IK Uven                      54:21          
   30          Eina-Britt Kappfjell      38     7 IK Dran                    1:01:04          
   31          Ing-Mari  Larsson         42     7 OK Löftan                  1:03:15          
   32          Lotta  Granholm           42    23 Linköpings OK              1:14:31          

               Vivi-Anne  Bylund         38    20 Rydboholms SK               Felst.          
               Birgit  Lång              38    20 OK Klyftamo               ej start          
               Lena Leandersson          42     3 Älvdalens IF              ej start          
               Vanja Kristensson         41     7 IK Dran                   ej start          



D55  (41)      3560 m                      

    1          Christina  Schedwin       44     6 FK Herkules                  34:05 G        
    2          Margareta  Larsson        45    14 OK Njudung                   36:23 G        
    3          Marie-Louise  Lundström   43     7 OK Löftan                    38:04 G        
    4          Gunnel  Svensson          43    20 IK Ymer                      38:18 G        
    5          Eva Alsin                 47    20 IK Ymer                      38:26 G        
    6          Britt  Forsell Pirozzi    45    13 Lunds OK                     38:28 G        
    7          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            38:34 G        
    8          Britt  Rangert            43    14 Växjö Allmänna IS            38:53 G        
    9          Kaarina  Voudinmäki       44    20 Mullsjö SOK                  38:58 G        
   10          Torill  Svendsen          44    13 Lunds OK                     39:40 S        
   11          Carina  Lindman           44    23 Finspångs AIK                40:09 S        
   12          Gun Larsson               43     7 OK Lindena                   40:18 S        
   13          Gull  Svensson            44    13 Tockarps IK                  40:25 S        
   14          Carola  Andersson         44     7 OK Löftan                    40:44 S        
   15          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 41:02 S        
   16          Maud Sundén               47    21 Västerås SOK                 41:21 S        
   17          Berit Boberg                     7 IF Rigor                     42:27 S        
   18          Kerstin  Johansson        44    20 OK Mark                      42:51 S        
   19          Lisbeth  Carlsson         47    14 Vaggeryds SOK                43:09 S        
   20          Gullan  Svensson          43    13 Hjärnarps GH OL              43:52 S        
   21          Inger Svensson            44    20 Kinnarumma IF                45:39 S        
   22          Kerstin Ernvid            44    20 Nitta IF                     47:32 S        
   23          Ann-Mari  Persson         46    14 Växjö OK                     47:56 S        
   24          Anna-Lisa  Hansson        47    13 OK Pan-Kristianstad          48:27 S        
   25          Anna-Lena  Nyth           45     7 OK Nackhe                    48:33 S        
   26          Kerstin  Bengtsson        43    23 Motala AIF OL                48:40 S        
   27          Lena Skoog                      20 Hestra IF                    48:43 S        
   28          Rose-Marie Johansson      43     7 FK Friskus Varberg           48:54 S        
   29          Ell-Britt  Svensson        0    14 FK Finn                      49:46 B        
   30          Birgitta  Parkner         43     6 OK Landehof                  50:26 B        
   31          Gunilla  Jonsson          47    13 Hjärnarps GH OL              51:34 B        
   32          Solbritt  Gustafsson      45    14 OK Virdarna                  51:36 B        
   33          Elisabeth  Ramhult        43     7 FK Friskus Varberg           53:25          
   34          Ulla  Ling                45    14 IK Hakarpspojkarna           54:02          
   35          Ulla  Bergkvist           43     1 Stigmännen Karlshamns OK     55:03          
   36          Britt-Marie  Persson      47    14 FK Finn                      56:34          
   37          Britta Wallin             46    20 Tidaholm SOK Sisu            58:44          
   38          Barbro  Cassing           45     1 Ronneby OK                   59:29          
   39          Siw  Ekelöf               43    14 Värend GN OL               1:02:54          

               Anita  Carlsson           44    15 OK Österåker              ej start          
               Göta Severinsson                 7 OK Gläntan                ej start          



D50  (26)      3700 m                      

    1          Ingmarie  Brander Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          27:46 G        
    2          Margaretha  Svensson      50     1 OK Vilse 87                  29:40 G        
    3          Margareta  Johansson      52     7 Halmstad OK                  31:22 S        
    4          Christina Sjölander       51    16 OK Hällen                    32:33 S        
    5          Lena  Söderberg           51     1 OK Skogsfalken               32:48 S        
    6          Inger  Lindholm           51     7 Fjärås Allmänna IK           33:03 S        
    7          Britt-Marie  Magnusson    49     7 Laholms IF                   33:22 S        
    8          Bigge  Bengtsson          49     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:21 S        
    9          Ingela  Beckman           49     7 OK Nackhe                    35:53 S        
   10          Karin  Modig              48    13 Frosta OK                    35:54 S        
   11          Kerstin Svensk            51    16 OK Hällen                    37:29 S        
   12          Lena  Jönsson             48     7 Laholms IF                   38:32 S        
   13          Kerstin  Hjalmarsson      52    14 Emmaboda Verda OK            38:51 S        
   14          Maria  Norell             51     6 FK Herkules                  39:19 S        
   15          Maud Andersson            50     4 Gotlands Bro OK              39:33 S        
   16          Gun-Britt  Fransson       48    14 Emmaboda Verda OK            39:55 S        
   17          Gurli  Hörnell-Rondahl    52     4 Visborgs OK                  40:10 B        
   18          Lisbeth  Lindqvist        52     7 OK Löftan                    41:52 B        
   19          Ann-Helen  Linnersjö      50     1 OK Orion                     42:10          
   20          Ingalill  Nilsson         50     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:19          
   21          Åsa  Ståhl                50    13 Hjärnarps GH OL              45:17          
   22          Marianne  Sellgren        48    17 Sigtuna OK                   46:43          
   23          Gunilla  Andersson        50     1 OK Dacke                     47:31          
   24          Eva  Blomström            50     6 IK Stern                     49:00          
   25          Pirkko Turpeinen          52     7 OK Löftan                    53:46          

               Titti  Bergendahl         52    16 OK Måsen                  ej start          



D45  (19)      3700 m                      

    1          Ina  Lindeberg            55    13 Ringsjö OK                   27:49 G        
    2          Ingrid  Karlsson          54    20 Ulricehamns OK               30:49 G        
    3          Inger  Westerberg         55    20 IF Hagen                     30:57 G        
    4          Ann-Christin  Nero        57     1 Ronneby OK                   31:02 S        
    5          Anna-Karin  Argus-J       54    14 Sol Tranås                   32:50 S        
    6          Eva  Bergstrand           53     1 OK Vilse 87                  34:02 S        
    7          Monica  Wass              55    20 IF Hagen                     35:38 S        
    8          Britt-Marie Bengtsson     56     7 Simlångsdalens IF            36:41 S        
    9          Gertie  Hultman           53    14 Vaggeryds SOK                36:57 S        
   10          Lena  Nyström             54     4 Visborgs OK                  37:32 S        
   11          Birgitta  Nilsson         57     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:28 S        
   12          Monica  Martinsson        54    20 OK Tranan                    41:48 B        
   13          Ulla Engelby              54     6 IK Stern                     42:30          
   14          Katarina  Bengtsson       54     7 Halmstad OK                  44:45          
   15          Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared            45:21          
   16          Birgitta  Stenberg        55     6 IFK Göteborg                 47:11          
   17          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared            47:58          
   18          Lizkulla  Pettersson      53    20 Kinnaströms SK             1:01:43          

               Inger  Gustafsson         53    14 OK Gisle                  ej start          



D40  (14)      4350 m                      

    1   (0043) Laila B  Höglund          62     6 FK Herkules                  29:03 G        
    2          Ingela  Ekelöv            58    13 Ringsjö OK                   31:32 G        
    3          Ann  Nilsson              60    14 Markaryds FK                 31:54 G        
    4          Lena  Henriksson          60     1 Ronneby OK                   34:59 S        
    5          Susanne  Nilsson          58     7 Halmstad OK                  35:25 S        
    6          Elisabet  Månsson         58     7 OK Löftan                    38:47 S        
    7          Christina  Olsson         58    13 OK Silva                     39:45 S        
    8          Helena  Larsson           60    20 Hestra IF                    41:21 S        
    9          Christina Söderblom       60     7 FK Friskus Varberg           41:52 S        
   10          Britt  Svensson           59    13 Hjärnarps GH OL              42:40 B        
   11          Marie  Claesson           58    20 Rydboholms SK                44:19 B        
   12          Annmarie Röllike          58     7 OK Lindena                   44:22 B        
   13          Gunilla  Persson          60     7 Ätrans IF                    48:51          
   14          Sofie  Nylander           60     3 OK Kåre                      51:25          



D35  (13)      4350 m                      

    1          Åsa  Wadensjö Leo         65    14 OK Stigen                    31:06 G        
    2          Ina  Skalberg             65    14 Eksjö SOK                    32:26 G        
    3          Anette  Bernhed           65     6 FK Herkules                  33:16 G        
    4          Susanne  Håkansson        66     7 Halmstad OK                  33:26 G        
    5          Marie  Andersson          67    23 Norrköpings AIS              34:32 G        
    6          Agneta  Nordholm          66     6 Sävedalens AIK               34:40 G        
    7          Sari  Håkansson           64    14 OK Gränsen                   35:21 G        
    8          Anne  Johansson           67     1 OK Dacke                     36:21 S        
    9          Eva  Pettersson           66     1 OK Dacke                     36:32 S        

               Barbara  Svensson         67    23 Finspångs AIK               Felst.          
        (0495) Carina  Bergander         67    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Anna  Ekbring             67    14 Kexholms SK               ej start          
               Ingrid  Johansson         64     7 Laholms IF                ej start          



Öppen 3  (6)   2340 m                      

    1          Lena Weiming-Nyberg       50    20 Kinnaströms SK               33:32 B        
    2          Agneta Böregård           50     7 OK Gläntan                   42:41 B        
    3          Ingrid Werlin             49     7 Simlångsdalens IF          1:08:39          

               Bertil Svensson           53     7 IK Trenne Ullared           Felst.          
               Johan Hagström            92     7 Falkenbergs OK              Felst.          
               Dolly Fasting             33    15 Väsby OK                    Felst.          



Öppen 4  (15)  3200 m                      

    1          Marie Eriksson                  23 OK Eken                      35:33 B        
    2          Oscar Lyding              89     7 Hylte OK                     42:53 B        
    3          Gustav Marthinsson        92     7 Hylte OK                     45:39 B        
    4          Birgitta Josefsson        39     7 Halmstad OK                  51:17          
    5          Anna-Stina Arnesson       43     7 IK Dran                      52:32          
    6          Hildur Olsson             39     7 IK Trenne Ullared            54:16          
    7          Ann-Britt Andersson       44     7 FK Friskus Varberg           58:49          
    8          Gunnar Bengtsson          41     7 OK Gläntan                   59:43          
    9          Karin Lindén              43    13 OK Gynge                   1:01:27          
   10          Wivi Johansson                   7 FK Friskus Varberg         1:02:32          
   11          Cecilia Tellqvist         64     7 Halmstad OK                1:06:42          
   12          Kärstin Lindblom                 7 FK Friskus Varberg         1:07:45          
   13          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK             1:26:42          
   14          Lena Bohman               28    13 OK Kompassen               1:31:23          

               Karin Torstensson         89     7 OK Gläntan                  Felst.          



Öppen 5  (12)  3700 m                      

    1          Linda Skog                80     7 Halmstad OK                  38:21 B        
    2          Erik Wedin                67    23 Norrköpings AIS              40:54 B        
    3          Eva-Lena Frick                  23 Tjällmo-Godegårds OK         45:39 B        
    4          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            46:26 B        
    5          Reino Josefsson           41     7 Falkenbergs OK               48:16 B        
    6          Kenneth werlin            46     7 Simlångsdalens IF            50:27 B        
    7          Carina Eriksson                 14 Annebergs GIF                51:54          
    8          Mats Lyding               60     7 Hylte OK                     52:03          
    9          Bertil Andersson          38     7 FK Friskus Varberg           52:44          
   10          Emma Marthinsson          89     7 Hylte OK                     53:31          
   11          Olle Söderberg            38     7 Halmstad OK                  55:11          

               Stig Gustafsson                  7 Falkenbergs OK              Felst.          



Öppen 7  (17)  3690 m                      

    1          Håkan Hansson                    7 Halmstad Garnisons IF        31:26 B        
    2          Ingemar Arnesson          46     7 IK Dran                      32:23 B        
    3          Frida Andersson           86     7 Falkenbergs OK               34:10 B        
    4          Hans  Svensson                  20 Kinnarumma IF                35:14 B        
    5          Marcus Erixon                    7 Hylte OK                     38:12 B        
    6          Marie Andersson           87     7 Falkenbergs OK               38:46 B        
    7          Rune Eliasson             47     7 Falkenbergs OK               40:39 B        
    8          Ingela Nelsén             52     7 Falkenbergs OK               42:23          
    8          Roger Skoog                     20 Hestra IF                    42:23          
   10          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               42:28          
   11          Bernt Thelin              49     7 Hylte OK                     42:43          
   12          Greger Sundgren                  7 Laholms IF                   47:19          
   13          Susanne Johansson         64     7 Fjärås Allmänna IK           50:24          
   14          Lennart Magnusson         44     7 Laholms IF                   54:30          
   15          Philip Olsson             83     7 Halmstad OK                  57:59          
   16          Hanna Persson             77     7 IK Trenne Ullared          1:00:46          
   17          Matilda Thelin            89     7 Hylte OK                   1:01:25          



Öppen 8  (18)  5380 m                      

    1          Henrik Nordholm           67     6 Sävedalens AIK               34:55 B        
    2          Kjell-Ove Arvidsson              7 Falkenbergs OK               40:25 B        
    3          Magnus Wallin             74     7 IK Trenne Ullared            41:15 B        
    4          Kalle Ekebjär                   15 Livgardets IK                42:06 B        
    5   (0049) Sofia Holmgård            70    18 Kils OK                      42:10 B        
    6          Ingvar Svanberg           47     7 OK Löftan                    42:47 B        
    7          Fredrik Ståhl             77     7 Halmstad OK                  43:49 B        
    8          Joakim Lindblom                  7 FK Friskus Varberg           54:32          
    9          Nils Wallentin-Tärk       86     7 Halmstad OK                  55:55          
   10          Bengt Arnesson            53     7 IK Dran                      56:02          
   11          Ola Karlsson              92    14 Kalmar OK                    56:30          
   12          Staffan Skog              55    13 Hjärnarps GH OL            1:00:11          
   13          Annika Bechtel            72     7 Falkenbergs OK             1:03:09          
   14          Göran Andersson           44     7 FK Friskus Varberg         1:05:30          
   15          Kåre Tengnér                     7 FK Friskus Varberg         1:09:24          
   16          Eva Persson               71    14 Växjö OK                   1:12:55          
   17          Torbjörn Toreson          44     7 OK Löftan                  1:20:43          
   18          Toivo Voudinmäki                20 Mullsjö SOK                2:05:40          



D80  (3)       2580 m                      

    1          Astrid Andersson          21    23 Norrköpings AIS              47:58 G        
    2          Gertrud Andersson         20     6 IFK Göteborg                 57:16 S        
    3          Britta Erixon             19     7 Halmstad OK                1:07:11 S        



H85  (2)       2680 m                      

    1          Sven Widman               16    14 Eksjö SOK                  1:01:16 G        
    2          Arne Larsson              16    20 OK Skogsstjärnan           1:11:15 S