Vårtävling 2002sö 2002-03-17 15:25
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       2490 m                      

    1          Gunnar Johansson          20    20 Horreds SK                   35:01 G        
    2          Claes-Erik Andersson      22     7 Halmstad OK                  37:34 G        
    3          Carl Berthag              20     7 Lv 6 IF                      44:53 S        
    4          Ragnar Bernandersson      21     7 OK Löftan                    65:42          
    5          Hugo Ahldén               19     7 FK Friskus-Varberg           70:14          
    6          Per-Allan Svensson        22     7 Halmstad OK                  76:33          
    7          Joel Waldemarsson         19     7 OK Lindéna                   97:38          



H75  (6)       2640 m                      

    1          Evald Gustavsson          27     7 Fagereds IF                  34:23 G        
    2          Mats Lomås                27    20 OK Tranan                    37:20 G        
    3          Ingvar Wilander           26    14 Anderstorps OK               39:04 S        
    4          Uno Åshage                23     7 Halmstad OK                  57:04          
    5          Ture Schough              24     7 Hylte OK                     89:04          

               Yngve Hederström          24    20 OK Skogshjortarna         ej start          



H70  (11)      3600 m                      

    1          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF                   42:50 G        
    2          Bertil Johansson          31    20 Kinnaströms SK               44:04 G        
    3          Rolf Gustavsson           29     7 Halmstad OK                  45:08 G        
    4          Lars-Gunnar Enström       29    20 OK Tranan                    46:06 G        
    5          Lasse Olsson              32     7 IK Trenne                    47:46 G        
    6          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    48:27 S        
    7          Helmer Ekberg             29     7 Ätrans IF                    53:17 S        
    8          Knut Collryd              29    14 Bredaryds SOK                56:17 S        
    9          Stig-Allan Jönsson        28     7 Lv 6 IF                      56:31 S        
   10          Nils Andersson            30    20 Skene SOIS                   64:55 B        

               Arvid Johansson           31     7 OK Nackhe                 ej start          



H65  (16)      3750 m                      

    1          Göran Olofsson            37     7 Fjärås AIK                   35:34 G        
    2          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                37:48 G        
    3          Börje Johansson           37    14 FK Finn                      38:07 G        
    4          Bernt Larsson             37     7 OK Lindéna                   39:08 G        
    5          Harry Söderberg           34     7 FK Friskus-Varberg           39:12 G        
    6          Torild Bornetun           35    14 Skillingaryds FK             40:43 S        
    7          Karl-Erik Andersson       37     7 Oskarströms OK               41:48 S        
    8          Lennart Eriksson          37    14 OK Stigen                    42:37 S        
    9          Sven-Erik Lund            34    14 Anderstorps OK               42:49 S        
   10          Stig Josefsson            35     7 Halmstad OK                  43:14 S        
   11          Tore Andersson            37     7 Halmstad OK                  43:21 S        
   12          Sune Nilsson              34     7 Laholms IF                   43:31 S        
   13          Stig Johansson            35     7 Halmstad OK                  47:34 S        
   14          Ingemar Holmberg          37    20 IF Hagen                     47:44 S        
   15          Stig Karlsson             35     7 IK Dran                      61:17          

               Arne Persson              36     7 Hylte OK                  ej start          



H60  (28)      4180 m                      

    1          Mats-Erik Andersson       38    20 Ulricehamns OK               39:43 G        
    2          Kurt Larsson              38     7 OK Nackhe                    40:51 G        
    3          Erland Ling               40    14 IK Hakarpspojkarna           40:54 G        
    4          Gösta Lindqvist           42     7 OK Löftan                    44:07 S        
    5          Rune Spetz                42    20 Nitta IF                     44:59 S        
    6          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  45:14 S        
    7          Harry Lundström           42     7 OK Löftan                    48:28 S        
    8          Lars-Göran Rosén          42    20 Rydboholms SK                51:07 S        
    9          Arne Hedenfelt            41    14 Anderstorps OK               52:25 S        
   10          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  52:58 S        
   11          Lennart Nyman             38    20 Hestra IF                    53:00 S        
   12          Bernt Kvist               41    20 Ulricehamns OK               53:16 S        
   13          Lars Moberg                      7 OK Lindéna                   54:06 S        
   14          Kåre Tengnér              38     7 FK Friskus-Varberg           54:08 S        
   15          Ingvar Bengtsson          42     7 Oskarströms OK               56:28 B        
   16          Tore Andersson            38     7 Fagereds IF                  57:17 B        
   17          Boris Pettersson          39     7 OK Lindéna                   59:06 B        
   18          Ivan Ernvid               40    20 Nitta IF                     61:07          
   19          Ronny Persson             42    23 Finspångs AIK                64:00          
   20          Hans Aronsson             65     7 Hylte OK                     66:21          
   21          Bengt Hansson             41     7 OK Löftan                    67:02          
   22          Olle Söderberg            38     7 Halmstad OK                  69:29          
   23          Jb Larsson                38     7 OK Löftan                    71:05          
   24          Jan Nilsson               41     7 FK Friskus-Varberg           72:41          
   25          Stellan Helgesson         39    20 Skene SOIS                   80:35          
   26          Hans Andersson            40    20 Borås GIF                    90:46          

               Stig Bengtsson            38    23 Motala AIF OL               Felst.          
               Gunnar Karlsson           41     7 Ätrans IF                 Ej godk.          



H55  (20)      4180 m                      

    1          Kalle Johansson           44    20 OK Skogshjortarna            37:33 G        
    2          Kjell Erlandsson          45     7 OK Lindéna                   38:59 G        
    3          Lars Arnesson             47    20 Ulricehamns OK               42:40 S        
    4          Hans-Thore Hansson        44     7 FK Friskus-Varberg           44:51 S        
    5          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF                   45:12 S        
    6          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne                    45:17 S        
    7          Bengt Gard                44     7 Oskarströms OK               48:56 S        
    8          Gunnar Carlstedt          46     6 Sävedalens AIK               50:11 S        
    9          Christer Samuelsson       47     7 OK Löftan                    52:42 S        
   10          Leif Jönsson              44     7 FK Friskus-Varberg           54:14 B        
   11          Bo Senje                  47     7 Halmstad OK                  56:08 B        
   12          Erling Svensson           47    14 Bredaryds SOK                57:01          
   12          Åke Andersson             47    14 OK Stigen                    57:01          
   14          Roland Andersson          43     7 FK Friskus-Varberg           57:53          
   15          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  58:46          
   16          Bengt-Göran Nilsson       47     7 OK Löftan                    59:14          
   17          Arne Andersson            43     7 Oskarströms OK               59:17          
   18          Carl-Eric Wahlfridsson    43    20 Rydboholms SK                69:21          

               Hans Söderström           43    14 OK Stigen                 ej start          
               Erling Svensson           44     7 IK Trenne                 ej start          



H55 MOTION  (5 3980 m                      

    1          Göran Svahn               46    20 Borås GIF                    42:56 S        
    2          Bernt Josefsson           47    20 Ulricehamns OK               44:50 S        
    3          Leif Stenström            44     7 OK Nackhe                    48:47 S        
    4          Kerry Kempe               43    23 Linköpings OK                50:11 S        

               Anders Hjalmarsson        46    20 Borås GIF                 ej start          



H50  (16)      5080 m                      

    1          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne                    41:46 G        
    2          Stig Gustavsson           51    14 Bredaryds SOK                42:01 G        
    3          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                45:14 G        
    4          Ingvar Svanberg           47     7 OK Löftan                    48:47 S        
    5          Kjell-Åke Nilsson         48    20 Ulricehamns OK               48:48 S        
    6          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               49:09 S        
    7          Göran Eliasson            49     7 OK Nackhe                    51:09 S        
    8          Bo Green                  51    14 OK Vivill                    52:31 S        
    9          Ingolf Bengtsson          48     7 Halmstad OK                  58:04 S        
   10          Björn Nilsson             52     7 OK Nackhe                    58:56 S        
   11          Ulf Jogbratt              50    20 OK Tranan                    60:47 B        
   12          Gert Mårtensson           52     7 IK Trenne                    61:43 B        
   13          Göran Svensson            48     7 Halmstad OK                  66:56          
   14          Håkan Carlsson            49     7 IK Dran                      68:21          
   15          Bengt Jönsson             52     7 Halmstad OK                  72:21          
   16          Karl-Göran Karlsson       49     7 Hylte OK                     72:41          



H45  (23)      5080 m                      

    1          Lars Karlsson             56    20 Ulricehamns OK               37:31 G        
    2          Morgan Erixon             56     7 Hylte OK                     38:24 G        
    3          Tomas Georgsson           55     7 OK Nackhe                    39:26 G        
    4          Magnus Andersson          55    20 Ulricehamns OK               39:52 G        
    5          Björn Karlsson            55     7 Halmstad OK                  41:59 G        
    6          Anders Wilander           54    14 Anderstorps OK               42:20 S        
    7          Per Nilsson               57     7 Halmstad OK                  42:36 S        
    8          Hans Andersson            56     7 Halmstad OK                  42:39 S        
    9          Ulf Johansson             54     7 Halmstad OK                  47:20 S        
   10          Mats Tellqvist            55     7 Halmstad OK                  47:45 S        
   11          Christer Jansson          55    14 Bredaryds SOK                53:42 S        
   12          Leif Söderlind            57    14 Bredaryds SOK                54:04 B        
   13          Kent Hansson              54     7 Lv 6 IF                      54:10 B        
   14          Bo Edespong               53     7 FK Friskus-Varberg           55:01 B        
   15          Jan-Olof Svensson         56    14 Burseryds IF                 55:44 B        
   16          Bo Månsson                53     7 OK Löftan                    60:09          
   17          Anders Hedlund            57     7 FK Friskus-Varberg           62:56          

               Egon Johansson            56    20 OK Tranan                   Felst.          
               Nils Andersson            53     7 OK Löftan                 ej start          
               Ingemar Petersson         57     7 Halmstad OK               ej start          
               Bruno Petersson           53     7 Halmstad OK               ej start          
               Arne Bogren               53    14 OK Vivill                 ej start          
               Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK            ej start          



H45 MOTION  (7 4400 m                      

    1          Lennart Isaksson          55     7 Fjärås AIK                   41:12 S        
    2          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            42:21 S        
    3          Lars-Göran Larsson        53    14 Bredaryds SOK                43:34 S        
    4          Lennart Widerström        53    20 IK Ymer                      45:58 S        
    5          Lars Widerström           50    20 IK Ymer                      46:44 S        
    6          Jan-Bertil Lundblad       56     7 OK Nackhe                    46:59 S        
    7          Jan Widerström            50    20 IK Ymer                      63:53          



H40  (9)       6480 m                      

    1          Sören Sand                61    12 OK Tisaren                   49:39 G        
    2          Thomas Davidsson          62     7 Halmstad OK                  50:19 G        
    3          Lars Andersson            60     7 Ätrans IF                    56:20 S        
    4          Owe Svensson              58    20 OK Tranan                    59:16 S        
    5          Sven Erik Dahlberg        61     7 IK Trenne                    65:45 S        
    6          Jan-Olof Bengtsson        59     7 FK Friskus-Varberg           69:39 S        
    7          Bengt Marthinsson         61     7 Hylte OK                     72:18 B        
    8          Lars Eriksson             59    20 Skene SOIS                   74:06 B        
    9          Krister Karlsson                 7 OK Nackhe                    79:04          



H35  (10)      7170 m                      

    1   (0146) Bertil Åkesson            63    20 Skene SOIS                   49:21 G        
    2          Peter Nilsson             64    20 OK Tranan                    55:05 S        
    3          Jonas Persson             63    14 Skillingaryds FK             58:38 S        
    4          Ulf Skogum                65    20 Skene SOIS                   64:58 S        
    5          Per Gerdle                63     7 Lv 6 IF                      66:25 S        
    6          Håkan Hansson             67     7 Lv 6 IF                      86:06          

               Anders Claesson           64    14 Burseryds IF                Felst.          
               Mats Lindgren             66     7 Halmstad OK                 Felst.          
               Bengt Johansson           66     7 FK Friskus-Varberg          Felst.          
               Roger Carlsson            65    20 OK Tranan                 ej start          



H21 LÅNG  (11) 11500 m                     

    1   (0004) Fredrik Löwegren          73    15 IFK Lidingö SOK              72:19 G        
    2   (0059) Martin Jönsson            71     7 FK Friskus-Varberg           75:31 G        
    3   (0085) Tobias Bengtsson          77     3 IFK Hedemora OK              79:28 G        
    4   (0340) Emil Bengtsson            80     7 FK Friskus-Varberg           82:39 S        
    5   (0325) Jan Lager                 70     7 Halmstad OK                  83:54 S        
    6   (0618) Olle Winroth              83     7 FK Friskus-Varberg           83:57 S        
    7   (0601) Kenth Gustavsson          71     7 FK Friskus-Varberg           88:48 S        
    8          Stefan Ring               79     7 OK Löftan                    93:57 S        
    9          Sven Igerud               76     7 OK Löftan                    96:43 S        
   10          Anders Johansson          75     7 IK Trenne                   101:58 S        

               Magnus Johansson          67     7 OK Löftan                 ej start          



H21  (11)      7260 m                      

    1   (0659) Thomas Andersson          71    20 OK Tranan                    55:07 G        
    2          Roine Schölin              0    13 Örkelljunga FK               59:00 G        
    3          Mattias Carlsson          75     7 IK Trenne                    60:51 G        
    4          Magnus Wallin             76     7 IK Trenne                    65:36 S        
    5          Jan-Anders Eliasson       74     7 OK Nackhe                    67:45 S        
    6   (1102) Axel Mårtensson           81     7 IK Trenne                    68:42 S        
    7          Håkan Larsson             68    14 IF Hallby                    71:59 S        
    8          Magnus Carlsson           69    14 OK Stigen                    83:30 B        

        (0647) Fredrik Bartholdsson      74     7 Halmstad OK               ej start          
               Anders Andersson          77    20 OK Tranan                 ej start          
        (0807) Kenneth Johansson         70    20 OK Tranan                 ej start          



H21 MOTION  (4 7100 m                      

    1          Martin Karlsson           75     7 Lv 6 IF                      68:16 S        
    2          Joakim Lindblom           74     7 FK Friskus-Varberg           72:33 S        
    3          Greger Larsson            80     7 Ätrans IF                    76:51 S        
    4          Claes Setthagen           70    20 OK Tranan                    82:57 S        



H20 LÅNG  (8)  9430 m                      

    1   (0632) Jonas Kjäll               82     7 FK Friskus-Varberg           74:45 G        
    2   (0908) Joakim Antonsson          82     7 OK Löftan                    76:19 G        
    3          Christian Arnesson        83    20 Ulricehamns OK               78:05 G        
    4   (0782) Tobias Thorsson           82     7 IK Trenne                    78:29 G        
    5   (0759) Fredrik Johansson         81     7 Halmstad OK                  82:12 G        
    6   (1189) Karl Rundberg             82     7 FK Friskus-Varberg           97:14 S        
    7   (1211) John Johansson            83     7 IK Trenne                   100:33 S        
    8          Björn Johannesson         82     7 OK Löftan                   108:38 B        



H20  (3)       6480 m                      

    1   (1148) Martin Isaksson           84     7 Fjärås AIK                   59:05 G        
    2          Andreas Hansson           83     7 OK Lindéna                   74:41 S        
    3          Emil Johansson            85     7 Halmstad OK                  98:30          



H18 LÅNG  (5)  7260 m                      

    1          Andreas Johansson         84    20 Rydboholms SK                53:31 G        
    2          Karl Karlsson             85     7 Halmstad OK                  66:49 S        
    3          Johan Davidsson           85    20 OK Tranan                    69:57 S        
    4          Björn Arnesson            85    20 Ulricehamns OK               72:09 S        

               Karl Gustavsson           85     7 Fjärås AIK                ej start          



H16  (13)      4620 m                      

    1          Erik Edespong             86     7 FK Friskus-Varberg           40:07          
    2          Markus Johansson          87    20 Rydboholms SK                42:09          
    3          Erik Schultz              86     7 OK Löftan                    44:21          
    4          Mikael Bogren             86    14 OK Vivill                    44:56          
    5          Peter Stenbeck            87     7 Halmstad OK                  45:52          
    6          Karl-Johan Nilsson        86    20 OK Tranan                    47:39          
    7          Andreas Lundblad          86     7 OK Nackhe                    47:48          
    8          Martin Mårtensson         86    14 OK Vivill                    48:40          
    9          Marcus Erixon             86     7 Hylte OK                     49:54          
   10          Kristoffer Jansson        87    14 Bredaryds SOK                50:38          
   11          Markus Nilsson            87     7 OK Nackhe                    52:30          
   12          David Hedlund             86     7 FK Friskus-Varberg           93:19          

               Sebastian Hasselblom      86     7 FK Friskus-Varberg        ej start          



H14  (16)      4000 m                      

    1          Kalle A Johansson         89     7 Halmstad OK                  28:03          
    2          Erik Johansson            89     7 Halmstad OK                  30:28          
    3          Emil Jönsson              89     7 Halmstad OK                  31:30          
    4          Simon Eriksson            88    20 Rydboholms SK                33:28          
    5          Johan Virta               88     7 Oskarströms OK               34:20          
    6          Patrik Andersson          88     7 Halmstad OK                  38:53          
    7          Patrik Rudlid             88     7 Oskarströms OK               38:58          
    8          Stefan Larsson            88    14 Bredaryds SOK                40:54          
    9          Alexander Westberg        89    20 OK Tranan                    42:18          
   10          Anton Svanberg            89     7 OK Löftan                    43:19          
   11          Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK                44:15          
   12          Simon Georgsson           88     7 OK Nackhe                    51:08          
   13          Fredrik Carlsson          88     7 OK Löftan                    85:18          

               Anders Carlsson           89     7 Ätrans IF                   Felst.          
               Sami Lassila              89    20 Rydboholms SK               Felst.          
               Mikael Cassel             88     7 Halmstad OK               ej start          



H12  (12)      2990 m                      

    1          Johan Runesson            90    14 OK Vivill                    25:19          
    2          Martin Sand               91    12 OK Tisaren                   26:10          
    3          Simon Janlöv              90     7 OK Lindéna                   30:22          
    4          Christian Nilsson         90     7 OK Löftan                    30:49          
    5          Erik Andersson            90     7 Ätrans IF                    36:15          
    6          Johan Antonsson           90     7 OK Löftan                    36:50          
    7          Erik Johansson            90    20 OK Tranan                    39:55          
    8          Tomas Axelsson            91     7 OK Löftan                    42:39          
    9          Oskar Carlsson             0    14 OK Stigen                    43:07          

               Rasmus Schurmann                 7 Hylte OK                    Felst.          
               Daniel Svensson           91    14 Burseryds IF              ej start          
               Erik Johansson            90     7 IK Dran                   ej start          



H10  (9)       2630 m                      

    1          Karl Johan Westberg       92    20 OK Tranan                    19:32          
    2          Adam Georsson             92     7 OK Nackhe                    23:51          
    3          David Johansson           92    20 Rydboholms SK                24:29          
    4          Alfred Carlsson           92    14 OK Stigen                    24:42          
    5          Gustav Marthinsson        92     7 Hylte OK                     27:57          
    6          Gustav Andersson          92     7 Ätrans IF                    30:22          
    7          Viktor Lerdalen                  7 IK Dran                      39:07          

               Filip Andersson                  7 IK Dran                   ej start          
               Viktor Johansson          92     7 IK Dran                   ej start          



D70  (3)       2490 m                      

    1          Marianne Ericsson         30     7 Laholms IF                   36:14 G        
    2          Annalisa Andersson        28     7 IK Trenne                    38:23 G        
    3          Maj-Britt Larsson         32     7 Fjärås AIK                   55:50 B        



D65  (8)       2640 m                      

    1          Ruth Gustavsson           35     7 Fagereds IF                  38:10 G        
    2          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF                   38:50 G        
    3          Mary Ottosson             37     7 Laholms IF                   40:31 G        
    4          Inga-Lisa Johansson       33     7 Fjärås AIK                   41:35 G        
    5          Inez Johansson            34     7 OK Nackhe                    43:43 S        
    6          Inger Karlsson            37     7 IK Dran                      48:53 S        
    7          Ann-Marie Särén           36    20 Borås GIF                    49:55 S        

               Berit Andersson           34    20 Skene SOIS                ej start          



D60  (10)      3130 m                      

    1          Margareta Bengtsson       42     7 OK Gläntan                   42:07 G        
    2          Britten Persson           42    23 Finspångs AIK                47:33 G        
    3          Margareta Holmberg        38    20 IF Hagen                     50:12 S        
    4          Hildur Olsson             39     7 IK Trenne                    53:48 S        
    5          Gunni Ekberg              38     7 Ätrans IF                    55:05 S        
    6          Ann-Catrine Ahlström      41     7 Fjärås AIK                   62:29 B        
    7          Margaretha Andersson      40    20 Borås GIF                    70:53          
    8          Ing-Mari Larsson          42     7 OK Löftan                    75:26          
    9          Kajsa Larsson             40     7 Halmstad OK                  84:31          
   10          Inga-Maj Ring             42     7 OK Löftan                   116:09          



D55  (11)      3130 m                      

    1          Gunnel Svensson           43    20 IK Ymer                      40:39 G        
    2          Marie-Louise Lundström    43     7 OK Löftan                    43:50 G        
    3          Carola Andersson          44     7 OK Löftan                    44:02 G        
    4          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  45:34 G        
    5          Birgitta Käll             46    20 Borås GIF                    47:46 S        
    6          Gun Larsson               43     7 OK Lindéna                   48:19 S        
    7          Gunborg Gustafsson        45    20 Borås GIF                    52:20 S        
    8          Kerstin Spetz             44    20 Nitta IF                     52:47 S        
    9          Kerstin Bengtsson         43    23 Motala AIF OL                56:52 S        
   10          Ulla Ling                 45    14 IK Hakarpspojkarna           67:45          

               Kerstin Ernvid            44    20 Nitta IF                  ej start          



D55 MOTION  (3 2930 m                      

    1          Elisabeth Ramhult         43     7 FK Friskus-Varberg           47:55 S        
    2          Lisbeth Larsson           44     7 OK Nackhe                    53:19 S        
    3          Ulla Tengnér              42     7 FK Friskus-Varberg           56:13 S        



D50  (5)       3130 m                      

    1          Ingela Beckman            49     7 OK Nackhe                    42:33 G        
    2          Irene Andersson           49     7 Ätrans IF                    43:08 G        
    3          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF                   43:25 G        
    4          Lisbeth Lindqvist         52     7 OK Löftan                    47:21 G        
    5          Annika Johansson          49     7 IK Trenne                    49:10 S        



D45  (9)       3600 m                      

    1          Ingrid Karlsson           54    20 Ulricehamns OK               36:46 G        
    2          Margareta Johansson       52     7 Halmstad OK                  43:38 S        
    3          Anna-Lena Berthag         54     7 Halmstad OK                  52:09 B        
    4          Inger Gustafsson          53    14 OK Gisle                     54:28 B        
    5          Eva Andreasson            54    20 Borås GIF                    56:36          
    6          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne                    57:21          
    7          Katarina Bengtsson        54     7 Halmstad OK                  60:09          
    8          Ann Wilander              56    14 Anderstorps OK               61:08          
    9          Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne                    63:34          



D45 MOTION  (5 3490 m                      

    1          Inger Persson             48     7 Fjärås AIK                   54:55 S        
    2          Birgitta Axelsson         53     7 OK Gläntan                   57:52 S        
    3          Eva Karlsson              53     7 OK Löftan                    60:42 S        
    4          Irene Svensson            55     7 IK Trenne                    62:21 S        
    5          Agneta Böregård           50     7 OK Gläntan                   67:30 B        



D40  (8)       3750 m                      

    1          Eva-Carin Lindgren        62     7 Halmstad OK                  38:06 G        
    2          Elisabet Månsson          58     7 OK Löftan                    39:46 G        
    3          Lena Karlsson             58     7 Halmstad OK                  43:03 S        
    4          Annmarie Röllike          58     7 OK Lindéna                   48:03 S        
    5          Christina Söderblom       60     7 FK Friskus-Varberg           48:26 S        
    6          Agneta Johansson          61    20 Rydboholms SK                57:14 B        

               Birgitta Hansson          61    20 OK Tranan                 ej start          
               Lena Runesson             59    14 OK Vivill                 ej start          



D35 MOTION  (4 3490 m                      

    1          Anna Sand                 66    12 OK Tisaren                   33:36 S        
    2          Ann Hedlund               58     7 FK Friskus-Varberg           43:40 B        
    3          Marquerite Nilsson        59     7 OK Nackhe                    46:13 B        

               Annika Marthinsson        62     7 Hylte OK                  ej start          



D21 LÅNG  (4)  6220 m                      

    1   (0634) Ylva Sunesson             82    15 Haninge SOK                  62:23 G        
    2   (0331) Jennifer Gull             81     7 FK Friskus-Varberg           64:32 G        

        (0045) Elisabeth Hansson         72    15 IFK Lidingö SOK             Felst.          
               Annika Johansson          72    20 OK Tranan                   Felst.          



D21  (6)       4620 m                      

    1          Berit Bengtsson           69     7 OK Lindéna                   51:16 G        
    2          Malin Andersson           76    20 OK Tranan                    51:38 G        
    3   (0456) Ellinor Johansson         70     6 OK Alehof                    54:07 G        
    4          Kristina Johansson        64    14 Bredaryds SOK                59:42 S        
    5          Ulrika Johansson          63     7 OK Löftan                    72:18 S        

               Sara Andreasson           77     7 OK Nackhe                   Felst.          



D21 MOTION  (2 3980 m                      

    1          Ida Andersson             82     7 Ätrans IF                    48:17 S        
    2          Åsa Dryselius             69    20 Skene SOIS                   50:00 S        



D18 Lång  (6)  4620 m                      

    1          Sofia Thorsson            85     7 Halmstad OK                  45:52 G        
    2   (0392) Marie Andersson           84    14 OK Stigen                    46:03 G        
    3   (0487) Frida Kjäll               84     7 FK Friskus-Varberg           48:40 G        
    4          Linda Andersson           85     7 Halmstad OK                  49:44 G        
    5          Lovisa Senje              85     7 Halmstad OK                  53:54 S        
    6   (0650) Therese Bengtsson         84     7 FK Friskus-Varberg           58:57 S        



D18  (6)       4510 m                      

    1          Anna Torstensson          85     7 OK Gläntan                   63:25 G        
    2          Ida Karlsson              84     7 OK Löftan                    63:56 G        
    3          Carolina Hjort            85    14 OK Stigen                    67:41 G        
    4          Stina Wilander            85    14 Anderstorps OK               71:46 S        
    5   (0786) Sara Pettersson           84     7 FK Friskus-Varberg          110:08          

               Linda Söderström          85    14 OK Stigen                 ej start          



D16  (8)       3690 m                      

    1          Sanna Lovén               86     7 Halmstad OK                  47:42          
    2          Johanna Pettersson        86     7 FK Friskus-Varberg           51:11          
    3          Maria Svensson            89     7 Ätrans IF                    55:34          
    4          Johanna Svensson          87    14 Burseryds IF                 60:08          
    5          Julia Lyding               0     7 Hylte OK                     80:05          

               Malin Sand                87    12 OK Tisaren                ej start          
               Anna Nilsson              86    13 FK Snapphanarna           ej start          
               Jennie Runesson           87    14 OK Vivill                 ej start          



D14  (17)      3490 m                      

    1          Helena Isaksson           89     7 Fjärås AIK                   35:42          
    2          Johanna Svensson          88    14 Bredaryds SOK                36:08          
    3          Martina Petterson         88    14 Burseryds IF                 36:23          
    4          Sara Davidsson            88    14 Anderstorps OK               37:12          
    5          Sanna Söderlind           88    14 Bredaryds SOK                37:14          
    6          Anna Månsson              88     7 OK Löftan                    38:20          
    7          Emma Lovén                89     7 Halmstad OK                  39:50          
    8          Lisa Bengtsson            88     7 FK Friskus-Varberg           42:48          
    9          Sofia Johansson           88    20 OK Tranan                    42:51          
   10          Karin Torstensson         89     7 OK Gläntan                   43:12          
   11          Marie Johansson           88    20 OK Tranan                    43:19          
   12          Lisa Wilander             89    14 Anderstorps OK               45:34          
   13          Matilda Thelin            89     7 Hylte OK                     50:51          

               Malin Ferm                88    20 Rydboholms SK               Felst.          
               Sofie Nilsson             89    20 Skene SOIS                  Felst.          
               Malin Jareteg             89    20 Rydboholms SK             ej start          
               Emma Marthinsson          89     7 Hylte OK                  ej start          



D12  (7)       2990 m                      

    1          Maria Johansson           90     7 OK Löftan                    31:05          
    2          Caroline Eneman           90    20 Rydboholms SK                37:13          
    3          Frida Eriksson            90    20 Rydboholms SK                40:03          
    4          Viktoria Nilsson          91    20 Rydboholms SK                44:24          
    5          Linnea Edespong           90     7 FK Friskus-Varberg           46:42          
    6          Amanda Karlsson           91    20 Ulricehamns OK               49:26          

               Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK            ej start          



D10  (3)       2630 m                      

    1          Elin Månsson              92     7 OK Löftan                    19:41          
    2          Linda Johansson           92     7 OK Löftan                    22:18          
    3          Lina Nilsson              92    20 OK Tranan                    28:09          



U4  (6)        3490 m                      

    1          Karl-Oskar Jogbratt       88    20 OK Tranan                    40:05          
    2          Kalle Arvidsson                 14 OK Vivill                    45:06          
    3          Mikael Mårtensson         89    14 OK Vivill                    46:48          
    4          Emmelie Georgsson         86     7 OK Nackhe                    61:54          
    5          Jonathan Samuelsson       87     7 OK Löftan                    81:50          

               Lina Arnesson             87    20 Ulricehamns OK            ej start          



U3  (8)        2990 m                      

    1          Jesper Larsson                  20 OK Tranan                    34:34          
    2          Sara Johansson            91    14 Bredaryds SOK                34:46          
    3          Evelina Nilsson           90    20 OK Tranan                    39:14          
    4          Ellinore Eneman           87    20 Rydboholms SK                40:35          
    5          Åsa Lindström                   14 Bredaryds SOK                43:20          
    6          Lisa Lindström                  14 Bredaryds SOK                46:20          

               Maja Sidstedt                   20 Ulricehamns OK            ej start          
               Alexander Nilsson               20 Rydboholms SK             ej start          



U2  (9)        2630 m                      

    1          Joni Lassila              90    20 Rydboholms SK                21:54          
    2          Ida Norén                 89    20 Rydboholms SK                24:49          
    3          Ninja Westberg                   7 Oskarströms OK               25:52          
    4          Jenny Jareteg             91    20 Rydboholms SK                28:07          
    5          Tore Mårtensson           91    14 OK Vivill                    29:16          
    6          Jonas Carlsson            86    20 Rydboholms SK                29:22          
    7          Isak Wiklund              90    20 Rydboholms SK                29:38          

               Jonatan Odqvist           89    20 OK Tranan                 ej start          
               Sara Wåkerås              91    20 Rydboholms SK             ej start          



U1  (7)        2220 m                      

    1          Simon Karlsson                  20 Rydboholms SK                17:33          
    2          Alexander Samuelsson      92    20 Rydboholms SK                19:48          
    3          Daniel Josefsson          91    20 Rydboholms SK                21:04          
    4          Martin Assarsson          93    20 Rydboholms SK                31:02          
    5          Elin Johansson            94     7 Fjärås AIK                   34:02          

               Ida Carlsson              92    20 OK Tranan                 ej start          
               Malin Assarsson           90    20 Rydboholms SK             ej start          



INSKOLNING  (6 2220 m                      

               Anton Nilsson                   20 OK Tranan                    Godk.          
               Sara Nilsson              94    20 OK Tranan                    Godk.          
               Henning Gustavsson        42     7 OK Lindéna                   Godk.          
               Jesper Forsgren                  7 Hylte OK                     Godk.          
               Albert Gustavsson                7 OK Lindéna                   Godk.          
               Filip Lindström                 14 Bredaryds SOK                Godk.          



Öppen 1  (8)   2630 m                      

    1          Simon Davidsson           93    14 Anderstorps OK               30:20 B        
    2          Ida Johansson                   14 Bredaryds SOK                35:17 B        
    3          Malin Arvidsson           80    14 OK Vivill                    36:04 B        
    4          Karin Karlsson                   7 OK Löftan                    40:53 B        
    5          Ingrid Hansson            38     7 Laholms IF                   45:15          
    6          Ellinor Bornetun          67    14 Skillingaryds FK             47:12          
    7          Linnea Ekman                     7 FK Friskus-Varberg           48:31          
    8          Amanda Martinsson                  Falkenbergs OK               51:10          



Öppen 2  (16)  2990 m                      

    1          Ma-Loo Cassel             56     7 Halmstad OK                  32:54 B        
    2          Louise Cassel             85     7 Halmstad OK                  32:58 B        
    3          Pernilla Pettersson       91    14 Burseryds IF                 39:11 B        
    4          Åsa Vickhoff                     7 Hylte OK                     46:20          
    5          Lena Lindström                  14 Bredaryds SOK                48:28          
    6          Sandra Ågren              89     7 Oskarströms OK               51:38          
    7          Alice Ställvik                  20 OK Tranan                    51:55          
    8          Karin Stegmark            67     7 Lv 6 IF                      52:23          
    9          Alexandra Hansson                7 Oskarströms OK               54:05          
   10          Jenny Mårtensson          80     7 IK Trenne                    54:54          
   11          Mona Sunesson                   14 Markaryds FK                 55:23          
   12          Sven-Åke Lerdalen                7 IK Dran                      58:34          
   13          Kristin Davidsson               14 Anderstorps OK               60:44          
   14          Elin Thuresson            55    14 Burseryds IF                 67:17          
   15          Stefan Nanneson           91     7 Simlångsdalens IF            82:12          
   16          Inger Nanneson            57     7 Simlångsdalens IF            82:24          



Öppen 3  (2)   3800 m                      

    1          Mattias Forsgren                 7 Hylte OK                     63:04 B        
    2          Cecilia Johansson                7 Hylte OK                     95:23          



Öppen 4  (25)  2930 m                      

    1          Annika Stener-Bengtsson   59     7 FK Friskus-Varberg           32:25 B        
    2          Lennart Igerud            51     7 OK Löftan                    36:53 B        
    3          Oscar Lyding               0     7 Hylte OK                     38:46 B        
    3          Gunilla Lovén                    7 Halmstad OK                  38:46 B        
    5          Rose-Marie Heimler               7 Simlångsdalens IF            40:01 B        
    6          Barbro Bengtsson          46     7 Oskarströms OK               41:15 B        
    7          Anders Nanneson           89     7 Simlångsdalens IF            41:49 B        
    8          Per-Olof Nannesson        53     7 Simlångsdalens IF            41:52 B        
    9          Lars-Erik Karlsson        51     7 OK Löftan                    45:02          
   10          Lena Nilsson                    20 Nitta IF                     45:25          
   11          Per-Olof Särén                  20 Borås GIF                    45:42          
   12          Leif Lovén                91     7 Halmstad OK                  47:19          
   13          Lotta Lyding                     7 Hylte OK                     47:26          
   14          Mats Lyding                      7 Hylte OK                     47:29          
   15          Gunnar Bengtsson          41     7 OK Gläntan                   52:14          
   16          Hasse Ottosson                   7 Laholms IF                   52:16          
   17          Kent Hansson                     7 Oskarströms OK               55:00          
   18          Anne Louise Mårtensson    58     7 IK Trenne                    59:12          
   19          Arvid Jogbratt                  20 OK Tranan                    63:03          
   20          Eva-Karin Jogbratt              20 OK Tranan                    65:04          
   21          Malin Marthinsson         86     7 Hylte OK                     66:57          
   22          Hjördis Gustavsson        33     7 Halmstad OK                  68:16          
   23          Helen Gunnarsson          87     7 Simlångsdalens IF            70:58          
   24          Ingrid Werlin             49     7 Simlångsdalens IF            71:33          

               Lena Thuresson            67    14 Burseryds IF              ej start          



Öppen 5  (15)  3710 m                      

    1          Jan Karlsson              54    20 OK Tranan                    36:28 B        
    2          Lars Broberg              51    20 Borås GIF                    39:54 B        
    3          Urban Jacobsson           33     7 FK Friskus-Varberg           40:41 B        
    4          Kenneth Werlin            46     7 Simlångsdalens IF            43:12 B        
    5          Annika Jönsson            65     7 FK Friskus-Varberg           43:56 B        
    6          Eskil Heimler                    7 Simlångsdalens IF            44:16 B        
    7          Josefine Ekman            86     7 FK Friskus-Varberg           46:35 B        
    8          Birgit Ekman              45    20 Ulricehamns OK               48:50 B        
    9          Mats Svensson                   14 Bredaryds SOK                49:56          
   10          Anita Igerud              52     7 OK Löftan                    51:23          
   11          Filip Olsson                     7 Halmstad OK                  57:15          
   12          Sinikka Teperi            49    14 Anderstorps OK               58:39          
   13          Anders Lindner                  20 OK Räven                     60:09          
   14          Lilian Axelsson           50    20 OK Räven                     60:24          
   15          Mats Johansson            25       Falkenbergs OK               63:58          



Öppen 6  (4)   5220 m                      

    1          Jimmie Gull               55     7 FK Friskus-Varberg           49:13 B        
    2          Ingmar Johansson          64     7 FK Friskus-Varberg           50:30 B        
    3          Krister Kristiansson      48     7 OK Lindéna                   52:12 B        
    4          Mats Runesson                    7 OK Lindéna                   94:09          



Öppen 7  (17)  2840 m                      

    1   (0801) Magnus Larsson            77    20 Rydboholms SK                20:59 B        
    2   (0477) Lennart Josefsson         60    20 Rydboholms SK                21:21 B        
    3          Åke Johansson             52    20 Rydboholms SK                24:55 B        
    4   (1165) Stefan Larsson            80    20 Rydboholms SK                26:53 B        
    5          Hans Antonsson            51     7 OK Löftan                    27:19 B        
    6          Gert Johansson            43    20 Rydboholms SK                28:22          
    7          Tommy Nilsson             63    20 Rydboholms SK                30:05          
    8          Linda Larsson             74    20 Rydboholms SK                34:12          
    9          Malin Johansson           71     7 FK Friskus-Varberg           38:17          
   10          Ingvar Josefsson          37    20 Rydboholms SK                38:27          
   11          Stefan Månsson            85     7 OK Löftan                    38:58          
   12          Marie Andersson           60     7 Halmstad OK                  45:42          
   13          Christer Samuelsson       50    20 Rydboholms SK                46:21          
   14          Rune Karlsson             35     7 OK Löftan                    50:07          
   15          Håkan Kristensson         37     7 IK Dran                      50:58          
   16          Vanja Kristensson         41     7 IK Dran                      60:28          
   17          Göte Johansson            48    20 OK Tranan                    62:36          



Öppen 8  (19)  4430 m                      

    1   (0078) Susanne Håkansson         66     7 Halmstad OK                  39:19 B        
    2          Susanne Nilsson           58     7 Halmstad OK                  41:15 B        
    3          Peter Gustavsson          71     7 Hylte OK                     44:31 B        
    4          Claes-Göran Pettersson    60    14 Burseryds IF                 44:55 B        
    5          Stefan Lindström                14 Bredaryds SOK                47:26 B        
    6   (0486) Karin L Karlsson          70     7 Halmstad OK                  49:19 B        
    7          Anders Karlsson           81     7 Oskarströms OK               49:52 B        
    8          Björn Karlsson            81     7 Oskarströms OK               51:22 B        
    9          Ralf Widarsson            47     7 OK Nackhe                    53:26          
   10          Mats Gunnarsson           59     7 Simlångsdalens IF            54:03          
   11          Stig Gustafsson           36       Falkenbergs OK               55:06          
   12          Ingemar Johansson         48     7 Halmstad OK                  55:44          
   13          Pirkko Turpeinen          52     7 OK Löftan                    56:42          
   14          Göran Andersson           44     7 FK Friskus-Varberg           59:48          
   15          Lennart Nylander          49       Falkenbergs OK               60:26          
   16          Annika Karlsson           84    20 Skene SOIS                   68:11          
   17          Anna Granfors             78     7 OK Löftan                    75:47          
   18          Jennie Karlsson           75     6 Sävedalens AIK               81:26          
   19          Göran Karlsson            45     7 OK Löftan                    81:50          



Öppen 9  (6)   6510 m                      

    1   (0418) Stefan Andersson          81     7 FK Friskus-Varberg           43:19 B        
    2   (0488) Martin Johansson           0     7 Halmstad OK                  48:45 B        
    3          Owe Andersson             65     7 OK Löftan                    52:31 B        
    4   (1085) Magnus Rabe               83     7 FK Friskus-Varberg           55:20 B        
    5          Anders Granqvist                14 OK Gisle                     57:25 B        
    6          Ida Svensson              83     7 Halmstad OK                  63:11