Natt-DM för Halland 2001lö 2001-09-01 10:00
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

      Pl      Rank Namn                     År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (2)       3230 m                      

       1           Claes-Erik Andersson     22     7 Halmstad OK                  74:38 G        

                   Hugo Ahldén              19     7 FK Friskus-Varberg          Felst.          



H70  (5)       3590 m                      

       1           Stig-Allan Jönsson       28     7 I 16 IF                      53:36 G        
       2           Carl-Åke Hansson         29     7 Laholms IF                   60:34 S        
       3           Evald Gustavsson         27     7 Fagereds IF                  84:26          

                   Arvid Johansson          31     7 OK Nackhe                   Felst.          
                   Helmer Ekberg            29     7 Ätrans IF                 ej start          



H65  (6)       3590 m                      

       1           Harry Söderberg          34     7 FK Friskus-Varberg           46:43 G        
       2           Stig Josefsson           35     7 Halmstad OK                  55:04 S        
       3           Stig Johansson           35     7 Halmstad OK                  60:19 S        
       4           Hans Trygg               34     7 FK Friskus-Varberg           63:23 S        

                   Ingvar Zell              36     7 Halmstad OK                 Felst.          
                   Kurt Johansson           36     7 Fjärås AIK                ej start          



H60  (12)      3590 m                      

       1           Kurt Larsson             38     7 OK Nackhe                    39:59 G        
       2           Bernt Larsson            37     7 OK Lindéna                   50:51 S        
       3           Gunnar Karlsson          41     7 Ätrans IF                    58:22 B        
       4           Owe Dammvik              37     7 Oskarströms OK               60:51          
       5           Kåre Tengnér             38     7 FK Friskus-Varberg           64:33          
       6           Jb Larsson               38     7 OK Löftan                    65:01          

                   Ernie Broström           38     7 Halmstad OK                 Felst.          
                   Boris Pettersson         39     7 OK Lindéna                  Felst.          
                   Rolf Andersson           40     7 Laholms IF               fullföljt          
                   Erik Jakobsson           41     7 OK Nackhe                 ej start          
                   Göran Olofsson           37     7 Fjärås AIK                ej start          
                   Bengt Hansson            41     7 OK Löftan                 ej start          



H55  (6)       4550 m                      

       1           Ulf Jönsson              45     7 Laholms IF                   52:57 G        
       2           Harry Lundström          42     7 OK Löftan                    54:52 G        
       3           Bengt Gard               44     7 Oskarströms OK               62:49 S        
       4           Leif Stenström           44     7 OK Nackhe                    83:35          
       5           Arne Andersson           43     7 Oskarströms OK               85:12          

                   Sören Andersson          44     7 IK Dran                   ej start          



H50  (8)       5060 m                      

       1           Ingvar Svanberg          47     7 OK Löftan                    57:21 G        
       2           Ove Thorsson             48     7 IK Trenne                    59:57 G        
       3           Torbjörn Wikström        47     7 OK Nackhe                    65:28 S        
       4           Håkan Winnberg           49     7 IK Trenne                    66:38 S        
       5           Ingvar Jakobsson         51     7 OK Nackhe                    70:03 S        
       6           Bengt Ek                 50     7 Halmstad OK                  78:14 S        

                   Göran Eliasson           49     7 OK Nackhe                 ej start          
                   Rolf Olofsson            49     7 FK Friskus-Varberg        ej start          



H45  (10)      5060 m                      

       1           Tomas Georgsson          55     7 OK Nackhe                    52:18 G        
       2           Björn-Olof Waldemarsso   53     7 OK Nackhe                    55:28 G        
       3           Björn Karlsson           55     7 Halmstad OK                  57:42 G        
       4           Hans Andersson           56     7 Halmstad OK                  59:55 S        
       5           Kent Hansson                    7 I 16 IF                      64:45 S        
       6           Björn Nilsson            52     7 OK Nackhe                    67:33 S        
       7           Bo Edespong              53     7 FK Friskus-Varberg           74:24 S        
       8           Arne Berntsson           55     7 OK Löftan                    88:55          
       9           Bo Månsson               53     7 OK Löftan                    94:26          

                   Mats Tellqvist           55     7 Halmstad OK               ej start          



H40  (6)       6060 m                      

       1           Sven Erik Dahlberg       61     7 IK Trenne                    67:16 G        
       2           Tommy Johnsson           57     7 OK Nackhe                    75:32 S        
       3           Jan-Olof Bengtsson       59     7 FK Friskus-Varberg           88:26 S        
       4           Krister Karlsson         59     7 OK Nackhe                    95:28 S        

                   Anders Hedlund           57     7 FK Friskus-Varberg          Felst.          
                   Per Nilsson              57     7 Halmstad OK                 Felst.          



H35  (4)       6700 m                      

       1           Mats Lindgren            66     7 Halmstad OK                  66:04 G        
       2    (1055) Bengt Johansson          66     7 FK Friskus-Varberg           76:58 S        
       3           Per Gerdle                      7 I 16 IF                      90:12 S        

                   Thomas Davidsson         62     7 Halmstad OK               ej start          



H21  (10)      8040 m                      

       1    (0207) Mikael Olofsson          80     7 FK Friskus-Varberg           64:30 G        
       2    (0488) Martin Johansson          0     7 Halmstad OK                  71:06 G        
       3    (0373) Lars Davidsson           69     7 Halmstad OK                  74:06 S        
       4           Magnus Johansson         67     7 OK Löftan                    79:14 S        
       5           Stefan Ring              79     7 OK Löftan                    84:07 S        
       6    (0594) Jan-Olof Svensson        61     7 Halmstad OK                  90:09 S        

            (0252) Jan Lager                70     7 Halmstad OK                 Felst.          
            (0168) Magnus Olofsson          76     7 FK Friskus-Varberg          Felst.          
                   Mattias Carlsson         75     7 IK Trenne                 ej start          
                   Anders Johansson         75     7 IK Trenne                 ej start          



H20  (5)       6700 m                      

       1    (0782) Tobias Thorsson          82     7 IK Trenne                    74:26 G        
       2    (1183) Anders Karlsson          81     7 Oskarströms OK               95:38 S        

            (1295) Roger Ivarsson           82     7 Fjärås AIK                  Felst.          
            (0859) Jonas Kjäll              82     7 FK Friskus-Varberg        ej start          
            (1412) Björn Karlsson           81     7 Oskarströms OK            ej start          



H18  (6)       4820 m                      

       1    (0615) Kristoffer Skoog                7 Halmstad OK                  46:26 G        
       2    (0442) Pontus Nilsson           83     7 Halmstad OK                  46:28 G        
       3    (0751) Petter Jönsson           84     7 Halmstad OK                  53:19 S        
       4    (1211) John Johansson           83     7 IK Trenne                    58:55 S        
       5           Andreas Hansson          83     7 OK Lindéna                   78:32          

                   Jon Osborn                      7 Halmstad OK                 Felst.          



H16  (14)      4020 m                      

       1           Ola Stenbeck             85     7 Halmstad OK                  41:01          
       2           Joel Bengtsson           85     7 Fjärås AIK                   46:02          
       3           Karl Karlsson            85     7 Halmstad OK                  46:53          
       4           Nils Wallentin-Tärk      86     7 Halmstad OK                  48:28          
       5           Andreas Lundblad         86     7 OK Nackhe                    49:09          
       6           Sebastian Hasselblom     86     7 FK Friskus-Varberg           51:57          
       7           Stefan Månsson           85     7 OK Löftan                    53:04          
       8           Martin Ivarsson          85     7 Fjärås AIK                   53:07          
       9           Petter Rundberg          86     7 FK Friskus-Varberg           60:20          
      10           Erik Schultz             86     7 OK Löftan                    62:28          
      11           Karl Gustavsson          85     7 Fjärås AIK                   65:28          
      12           David Hedlund            86     7 FK Friskus-Varberg           67:40          

                   Erik Edespong            86     7 FK Friskus-Varberg          Felst.          
                   Emil Johansson           85     7 Halmstad OK               ej start          



H14  (8)       3440 m                      

       1           Markus Nilsson           87     7 OK Nackhe                    33:49          
       2           Peter Stenbeck           87     7 Halmstad OK                  37:52          
       3           Erik Memmi               88     7 Halmstad OK                  40:05          
       4           Alexander Larsson        87     7 IK Trenne                    42:40          
       5           Johan Virta              88     7 Oskarströms OK               44:21          
       6           Jimmy Johansson          87     7 FK Friskus-Varberg           48:22          
       7           Thor Bengtsson           88     7 Fjärås AIK                   50:30          
       8           Oskar Waldemarsson       87     7 OK Nackhe                    60:32          



H12  (7)       2420 m                      

       1           Kalle A Johansson        89     7 Halmstad OK                  18:31          
       2           Anders Carlsson          89     7 Ätrans IF                    21:20          
       3           Emil Jönsson             89     7 Halmstad OK                  22:45          
       4           Johan Samuelsson         89     7 Fagereds IF                  24:46          
       5           Anton Svanberg           89     7 OK Löftan                    35:51          

                   Erik Johansson           89     7 Halmstad OK                 Felst.          
                   Arvid Larsson            89     7 IK Trenne                 ej start          



D65  (2)       2830 m                      

       1           Inez Johansson           34     7 OK Nackhe                    58:16 G        
       2           Ruth Gustavsson          35     7 Fagereds IF                  60:33 G        



D55  (5)       3230 m                      

       1           Gun Larsson              43     7 OK Lindéna                   54:45 G        
       2           Gunni Ekberg             38     7 Ätrans IF                    67:15 S        
       3           Maja-Lisa Hansson        46     7 OK Lindéna                   69:46 S        
       4           Marie-Louise Lundström   43     7 OK Löftan                    79:21 B        
       5           Anna-Lena Nyth           45     7 OK Nackhe                    81:38 B        



D40  (3)       4020 m                      

       1           Elisabet Månsson         58     7 OK Löftan                    51:22 G        
       2           Irene Andersson          49     7 Ätrans IF                    82:48          

                   Lisbeth Lindqvist        52     7 OK Löftan                   Felst.          



D21  (2)       4820 m                      

       1           Berit Bengtsson          69     7 OK Lindéna                   72:25 G        

            (0404) Eva Bülow                78     7 Halmstad OK               ej start          



D20  (4)       4560 m                      

       1    (0780) Maria Hansson            82     7 Halmstad OK                  61:27 G        
       2    (0545) Marie Arnesson           81     7 OK Löftan                    63:20 G        
       3    (0675) Josefina Berntsson       82     7 OK Löftan                    70:32 S        

            (0475) Lisette Bengtsson        81     7 OK Nackhe                   Felst.          



D18  (2)       4020 m                      

       1    (0549) Martina Johansson        84     7 Halmstad OK                  43:25 G        
       2    (0447) Ida Svensson             83     7 Halmstad OK                  48:33 G        



D16  (9)       3590 m                      

       1           Sofia Thorsson           85     7 Halmstad OK                  43:19          
       2           Karin Nilsson            85     7 OK Nackhe                    44:05          
       3           Linda Andersson          85     7 Halmstad OK                  45:09          
       4           Josefin Antonsson        85     7 OK Löftan                    50:04          
       5           Emmy Bengtsson           86     7 Fjärås AIK                   51:08          
       6           Lovisa Senje             85     7 Halmstad OK                  51:11          
       7           Karin Karlsson           85     7 Oskarströms OK               70:17          
       8           Emma Jakobsson           86     7 OK Nackhe                    80:46          

                   Pernilla Nilsson         85     7 Halmstad OK               ej start          



D14  (5)       3090 m                      

       1           Jenny Jakobsson          88     7 OK Nackhe                    44:58          
       2           Linnéa Johnsson          87     7 OK Nackhe                    45:02          
       3           Kajsa Waldemarsson       88     7 OK Nackhe                    52:50          
       4           Anna Månsson             88     7 OK Löftan                    55:46          

                   Lisa Bengtsson           88     7 FK Friskus-Varberg        ej start          



D12  (2)       2420 m                      

       1           Helena Isaksson          89     7 Fjärås AIK                   27:52          
       2           Matilda Thelin           89     7 Hylte OK                     33:14          



Öppen 1  (1)   2070 m                      

       1           Ing-Marie Larsson               7 OK Löftan                    28:28 B        



Öppen 3  (2)   3590 m                      

       1           Ingmar Eriksson                 7 Falkenbergs OK               59:40 B        
       2           Mikael Johansson                7 OK Nackhe                   102:29          



Öppen 6  (2)   4550 m                      

       1           Göran Andersson                 7 FK Friskus-Varberg           79:52 B        

                   Jan-Bertil Lundblad             7 OK Nackhe                   Felst.