Hallands 3-dagars 2000 lö 2000-07-15 14:05
Totala resultat skapad av MT2000 © Stephan Krämer 2000

   Pl Namn                    Klubb                        Land       E1           E2           E3          Total



H80  (4)               

    1 Carl Berthag            I 16 IF                              24:37    1   25:04    1                  49:41
    2 Gunnar Johansson        Horreds Sk                           32:22    2   29:08    2                  61:30
    3 Hugo Ahldén             FK Friskus-Varberg                   32:46    3   39:40    3                  72:26
    4 Olle Ek                 SK Graal                             58:26    4   48:03    4                 106:29



H75  (21)              

    1 Rune Isaksson           Helsingborgs SOK                     22:40    1   22:39    2                  45:19
    2 Sten Fritzson           Ulricehamns OK                       27:27    5   23:50    3                  51:17
    3 Birger Wänermo          OK Silva                             24:30    3   27:26    8                  51:56
    4 Gunnar Johansson        OK Mark                              31:04    8   22:19    1                  53:23
    5 Yngve Olsson            SK Graal                             24:21    2   30:00   11                  54:21
    6 Åke Ternemyr            FK Herkules                          29:27    6   25:52    5                  55:19
    7 Bengt Olausson          OK Orinto                            31:48   11   25:00    4                  56:48
    8 Nils Carlsson           Härlövs IF                           25:56    4   30:57   13                  56:53
    9 Arne Jörlid             Toarps OK                            32:10   13   25:56    6                  58:06
   10 Yngve Ek                Pan-Kristianstad                     31:18   10   29:58   10                  61:16
   11 Gunnar Jakobsson        Ljungskile Fk                        31:05    9   32:42   15                  63:47
   12 Lars Ericsson           OK Norden                            29:55    7   35:23   19                  65:18
   13 Nils Persson            Tockarps IK                          36:01   14   30:33   12                  66:34
   14 Uno Åshage              Halmstad OK                          32:08   12   36:02   20                  68:10
   15 Yngve Hederström        OK Skogshjortarna                    41:44   17   27:10    7                  68:54
   16 Lennart Andersson       OK Alehof                            37:15   15   34:58   18                  72:13
   17 Claes-Erik Andersson    Halmstad OK                          41:23   16   33:44   17                  75:07
   18 Lennart Selmén          FK Snapphanarna                      46:30   19   29:03    9                  75:33
   19 Per Björkman            Sala OK                              46:18   18   31:33   14                  77:51
   20 Bertil Malmborg         Lerums SOK                           53:02   20   33:25   16                  86:27
   21 Ture Schough            Hylte OK                             57:44   21   60:15   21                 117:59



H70  (31)              

    1 Stig-Allan Jönsson      I 16 IF                              18:43    1   24:41    2                  43:24
    2 Rolf Gustavsson         Halmstad OK                          23:03    5   22:51    1                  45:54
    3 Nisse Bohman            OK Kompassen                         21:52    3   26:44    5                  48:36
    4 Carl-Åke Hansson        Laholms IF                           23:41    7   25:11    3                  48:52
    5 Lars Samuelsson         SK Järven                            23:35    6   27:00    7                  50:35
    6 Urban Spånmark          Mullsjö SOK                          22:20    4   29:14   10                  51:34
    7 Lennart Nilsson         OK Kompassen                         21:48    2   30:00   13                  51:48
    8 Mats Lomås              OK Tranan                            27:36   14   25:17    4                  52:53
    9 Nils Johansson          Kungälvs OK                          24:12    8   29:20   11                  53:32
   10 Egon Persson            OK Kompassen                         24:37    9   30:26   15                  55:03
   11 Bertil Johansson        Frosta OK                            27:28   13   29:02    8                  56:30
   12 Knut Nilsson            OK Kompassen                         27:54   17   30:04   14                  57:58
   13 Sven Granstedt          Pan-Kristianstad                     28:32   19   29:41   12                  58:13
   14 Gösta Pettersson        IK Uven                              32:20   23   26:57    6                  59:17
   15 Lennart Skog            Kinnaströms Sk                       27:23   12   32:19   16                  59:42
   16 Bernt Johnsson          Halmstad OK                          27:48   15   32:53   17                  60:41
   17 Stig Engström           OK Skogshjortarna                    28:15   18   34:09   20                  62:24
   18 Knut Collryd            Bredaryds SOK                        29:58   21   33:25   18                  63:23
   19 Nils Andersson          Skene Sois                           27:11   11   36:14   21                  63:25
   19 Bengt Gustavsson        OK Reftele                           34:12   25   29:13    9                  63:25
   21 Alf Svensson            Eksjö SOK                            30:01   22   34:07   19                  64:08
   22 Nils Rågstedt           IS Kullen                            25:17   10   39:40   23                  64:57
   23 Per-Olof Qvirist        Göteborg-Majorna OK                  27:53   16   41:33   25                  69:26
   24 Stig Sjöholm            Ringsjö OK                           29:24   20   40:36   24                  70:00
   25 Åke Söderblom           FK Friskus-Varberg                   36:39   27   36:43   22                  73:22
   26 Arne Lång               Göteborg-Majorna OK                  32:38   24   41:55   26                  74:33
   27 Arne Axelsson           Halmstad OK                          36:17   26   45:21   28                  81:38
   28 Börje Sundin            OK Vivill                            39:10   28   43:59   27                  83:09
   29 Lage Pettersson         OK Reftele                           42:38   29   51:14   30                  93:52
   30 Åke Pettersson          Tolered-Utby Ol                      48:19   31   50:26   29                  98:45
   31 Harry Sjöberg           OK Reftele                           44:40   30   57:02   31                 101:42



H65  (46)              

    1 Ragnar Collryd          Bredaryds SOK                        19:04    1   22:13    1                  41:17
    2 Stig Fransson           OK Stigen                            20:46    3   23:36    3                  44:22
    3 Åke Hogedal             Kungälvs OK                          22:45    8   23:10    2                  45:55
    4 Harry Söderberg         FK Friskus-Varberg                   20:35    2   26:37   11                  47:12
    5 Björn Broman            Göteborg-Majorna OK                  22:40    7   25:53    7                  48:33
    6 Nils Jansson            Skattkärrs IF                        23:02    9   25:33    6                  48:35
    7 Stig Seger              Hjärnarps GIF                        23:55   13   25:14    5                  49:09
    8 Jonny Blomqvist         Göteborg-Majorna OK                  23:18   11   25:56    8                  49:14
    9 Börje Nilsson           Järfälla OK                          23:21   12   25:56    8                  49:17
   10 Leif Hjertqvist         IK Stern                             22:05    5   28:21   18                  50:26
   11 Sven-Erik Lund          Anderstorps OK                       21:10    4   29:39   22                  50:49
   12 Bengt Frank             Göteborg-Majorna OK                  25:30   16   26:27   10                  51:57
   13 Hans Holmqvist          Örkelljunga Fk                       23:15   10   29:46   23                  53:01
   14 Karl-Eric Wannberg      IK Omega                             25:32   17   27:42   13                  53:14
   15 Ahti Pärssinen          OK Silva                             27:19   24   26:44   12                  54:03
   16 Sven-Erik Andersson     Falköpings AIK                       24:47   15   29:27   21                  54:14
   17 Nils Henmyr             OK Vilse 87                          26:41   19   27:46   15                  54:27
   18 Stig Johansson          Halmstad OK                          26:03   18   28:26   19                  54:29
   19 Arne Andersson          Eslövs Fk                            27:08   22   27:42   13                  54:50
   20 Henry Karlsson          OK Tyr                               27:01   21   27:59   16                  55:00
   21 Dennis Frisk            Vaggeryds SOK                        24:44   14   30:30   26                  55:14
   22 Jan-Eric Nelking        FK Åsen                              27:26   25   28:34   20                  56:00
   23 Erling Lundgren         OK Grane                             27:10   23   30:02   25                  57:12
   24 Ingemar Fardmark        Borås GIF                            31:09   37   28:19   17                  59:28
   25 Roland Wentzel          Kungälvs OK                          29:02   29   30:45   27                  59:47
   26 Leif Berg               Göteborg-Majorna OK                  30:13   35   29:46   23                  59:59
   27 Ingvar Lennerstedt      Lunds OK                             29:38   33   31:45   28                  61:23
   28 Sven-Erik Hedlund       Göteborg-Majorna OK                  29:30   32   31:57   29                  61:27
   29 Bengt Edh               OK Landehof                          27:29   26   34:08   35                  61:37
   30 Urban Jacobsson         FK Friskus-Varberg                   27:37   27   34:07   34                  61:44
   31 Kurt Stenberg           IK Gandvik                           29:05   30   32:52   32                  61:57
   32 Erland Olsson           Toarps OK                            26:41   19   35:43   37                  62:24
   33 Georg Rodell            Mälarö SOK                           30:45   36   33:11   33                  63:56
   34 Gunnar Bladh            OK Älme                              28:30   28   36:15   39                  64:45
   35 Evald Stenson           Kinnaströms Sk                       33:30   41   32:21   30                  65:51
   36 Lars Berggren           Matteus Si                           29:25   31   36:49   42                  66:14
   37 Åke Karlsson            Kalmar OK                            22:29    6   44:17   43                  66:46
   37 Hans Trygg              FK Friskus-Varberg                   30:04   34   36:42   41                  66:46
   39 Åke Nilsson             Växjö AIS                            33:27   40   35:56   38                  69:23
   39 Rune Karlsson           OK Löftan                            32:47   39   36:36   40                  69:23
   41 Nils-Arne Andersson     Vaggeryds SOK                        31:36   38   46:45   46                  78:21
   42 Sven Håkansson          Skene Sois                           35:41   42   45:57   45                  81:38
   43 Bengt Andersson         OK Gisle                             46:40   44   35:08   36                  81:48
   44 Bertil Johansson        OK Landehof                          46:22   43   44:47   44                  91:09

      Rune Lindgren           IK Hakarpspojkarna                  Felst.        24:47    4
      Arvid Johansson         OK Nackhe                           Felst.        32:38   31



H60  (64)              

    1 Willy Svensson          Kinnaströms Sk                       19:39    7   23:33    1                  43:12
    2 Lennart Johansson       Hässleholms OK                       17:42    1   26:11    5                  43:53
    3 Erland Ling             IK Hakarpspojkarna                   20:37   11   24:16    2                  44:53
    4 Sven-Olof Fransson      OK Stigen                            19:07    4   26:07    4                  45:14
    5 Peo Bengtsson           Pan-Kristianstad                     20:28    9   25:10    3                  45:38
    6 Ingemar Alfredsson      IK Uven                              18:57    2   26:50    6                  45:47
    7 Bo Svensson             Tockarps IK                          20:46   12   27:42    7                  48:28
    8 Rune Bengtsson          Ronneby OK                           20:01    8   29:52   12                  49:53
    9 Lars-B Larsson          OK Tyr                               21:19   16   28:55   10                  50:14
   10 Håkan Skogum            Skene Sois                           19:02    3   31:14   21                  50:16
   11 Tore Pettersson         OK Gipen                             21:48   17   28:53    9                  50:41
   12 Tord Lidström           Hagaby GoIF                          19:35    6   31:13   20                  50:48
   13 Ernie Broström          Halmstad OK                          20:30   10   30:31   17                  51:01
   14 Rune Arvidsson          OK Mark                              21:17   14   30:03   14                  51:20
   15 Lennart Bernhed         Tolered-Utby Ol                      21:03   13   30:22   15                  51:25
   16 Otto Holmdahl           Linköpings OK                        21:18   15   30:27   16                  51:45
   17 Sten Hjelm              OK Tranan                            22:27   21   29:53   13                  52:20
   18 Allan Sunnergren        Hjärnarps GIF                        22:06   19   30:43   18                  52:49
   19 Hubert Hugosson         OK Gynge                             22:03   18   31:05   19                  53:08
   20 Andre Alexandersson     Kungälvs OK                          25:28   35   28:05    8                  53:33
   21 Göran Hejdström         Svaide/Roma SOK                      22:15   20   32:05   26                  54:20
   22 Kennerth Gustafsson     OK Virdarna                          22:54   22   31:46   24                  54:40
   23 Börje Wallin            IF Sisu Tidaholm                     24:06   30   31:51   25                  55:57
   24 Tore Andersson          Halmstad OK                          26:31   38   29:45   11                  56:16
   25 Bengt Bucht             Järfälla OK                          25:18   34   31:26   23                  56:44
   26 Arne Yngström           Hagaby GoIF                          23:53   29   33:01   28                  56:54
   27 Rolf Tollesson          OK Alehof                            23:07   24   34:02   32                  57:09
   28 Roland Johansson        OK Tranan                            23:35   28   33:35   31                  57:10
   29 Gunnar Nilsson          Härlövs IF                           24:26   31   33:00   27                  57:26
   30 Clarence Månsson        Kungälvs OK                          26:51   42   33:28   30                  60:19
   31 Lennart Nilsson         Rydboholms Sk                        23:24   25   37:12   39                  60:36
   32 Ingvar Josefsson        Rydboholms Sk                        28:11   45   33:02   29                  61:13
   33 Lennart Johansson       OK Löftan                            23:29   26   37:47   42                  61:16
   34 Mats-Erik Andersson     Ulricehamns OK                       19:09    5   42:25   48                  61:34
   35 Karl-Erik Andersson     Oskarströms OK                       26:37   41   35:42   33                  62:19
   36 Egon Lynge Madsen       OK Roskilde                  DAN     31:39   56   31:17   22                  62:56
   37 Ingemar Gustavsson      OK Nackhe                            25:47   37   37:30   40                  63:17
   38 Lars Söderlund          Hallstahammars OK                    25:17   33   38:14   43                  63:31
   39 Gunnar Dahl             Växjö OK                             27:50   44   35:58   35                  63:48
   40 Lennart Eriksson        OK Stigen                            23:32   27   40:17   46                  63:49
   41 Gunnar Johansson        OK Gipen                             29:06   47   36:16   36                  65:22
   42 Börje Karlsson          Halmstad OK                          29:33   50   36:52   37                  66:25
   43 Jb Larsson              OK Löftan                            28:21   46   39:13   45                  67:34
   43 Nils-Eric Toftered      IF Rigor                             31:39   56   35:55   34                  67:34
   45 Göran Holmberg          Markaryds Fk                         29:12   48   38:39   44                  67:51
   46 Olle Petersson          Frölunda Ol                          30:16   52   37:44   41                  68:00
   47 Egon Johansson          FK Friskus-Varberg                   25:10   32   42:57   51                  68:07
   48 Bengt Carlsson          FK Friskus-Varberg                   23:04   23   45:32   57                  68:36
   49 Nils-Olof Linden        Tenhults SOK                         26:31   38   42:27   49                  68:58
   50 Rolf Severinsson        Kinnaströms Sk                       33:02   58   37:09   38                  70:11
   51 Lennart Björkman        OK Orinto                            29:21   49   41:05   47                  70:26
   52 Tord Lööv               OK Klyftamo                          26:34   40   44:20   55                  70:54
   53 Rolf Westberg           SK Trim                              25:45   36   46:17   58                  72:02
   54 Olle Söderberg          Halmstad OK                          30:12   51   42:29   50                  72:41
   55 Ingvar Zell             Halmstad OK                          30:21   53   43:00   53                  73:21
   56 Sven-Erik Gunnarsson    Hästveda OK                          27:03   43   46:59   59                  74:02
   57 Bertil Andersson        FK Friskus-Varberg                   31:33   55   42:58   52                  74:31
   58 Arne Persson            Hylte OK                             34:03   60   43:06   54                  77:09
   59 Per-Olof Gustafsson     Kinnaströms Sk                       37:22   62   44:23   56                  81:45
   60 Håkan Kristensson       IK Dran                              34:23   61   47:40   60                  82:03
   61 Gunnar Bylund           Rydboholms Sk                        33:35   59   48:53   61                  82:28
   62 Arnfinn Kappfjell       IK Dran                              30:31   54   53:26   62                  83:57

      Pete Lomas              DOC Manchester               GBR   j start      j start
      Kurt Larsson            OK Nackhe                          j start      j start



H55  (69)              

    1 Sören Andersson         IK Dran                              24:13    3   25:47    1                  50:00
    2 Knut Masseck            Ringsjö OK                           24:07    2   27:15    5                  51:22
    3 Vello Pihel             OK Tisaren                           24:51    4   26:56    4                  51:47
    4 Bengt Bergman           Lunds OK                             25:23    5   26:51    3                  52:14
    5 Rune Sandberg           Uddevalla OK                         23:32    1   28:53    8                  52:25
    6 Gösta Drotz             Hestra IF                            25:59   10   28:16    7                  54:15
    7 Roland Nilsson          Falköpings AIK                       26:05   11   28:12    6                  54:17
    8 Ulf Jönsson             Laholms IF                           26:36   14   29:23    9                  55:59
    9 Bengt Sterner           Södertälje/Nykvarn                   25:28    6   30:35   14                  56:03
   10 Morgan Ljung            Vaggeryds SOK                        29:49   23   26:44    2                  56:33
   11 Dag Lorén               OK Frisene                           25:55    9   31:46   16                  57:41
   12 Peeter-Jaan Kask        Lunds OK                             28:22   16   30:27   13                  58:49
   13 Gösta Lindqvist         OK Löftan                            26:18   12   32:34   17                  58:52
   14 Kjell-Åke Isaksson      OK Skogshjortarna                    25:47    8   33:14   22                  59:01
   15 Lars Tuvesson           Ulricehamns OK                       29:40   20   30:41   15                  60:21
   16 Hans Svensson           IF Kinnarumma                        26:32   13   34:05   27                  60:37
   17 Birger Kaiser           Frölunda Ol                          27:32   15   33:37   24                  61:09
   18 Ole Svendsen            OK Roskilde                  DAN     31:41   32   30:12   12                  61:53
   19 Anders Axelsson         Sävedalens AIK                       29:45   21   32:47   19                  62:32
   20 Bror Palgrim            Vänersborgs Sk                       29:15   18   33:40   25                  62:55
   21 Per Haeppling           Västerås SOK                         33:44   38   30:06   11                  63:50
   21 Sven-Olof Pettersson    Mullsjö SOK                          34:18   45   29:32   10                  63:50
   23 Bernt Kvist             Ulricehamns OK                       31:49   33   32:41   18                  64:30
   24 Bob Kaill               IK Omega                             25:45    7   39:24   44                  65:09
   25 Magne Hagström          Frölunda Ol                          30:00   25   36:36   30                  66:36
   26 Harry Andersson         Markaryds Fk                         30:17   26   36:33   29                  66:50
   27 Erik Jakobsson          OK Nackhe                            33:58   41   32:58   21                  66:56
   28 Steffen Häggström       IF Rigor                             30:51   28   36:52   34                  67:43
   29 Pär-Erik Johansson      Kinnaströms Sk                       34:29   46   33:19   23                  67:48
   30 Benneth Adamsson        Halmstad OK                          31:30   30   36:40   31                  68:10
   31 Björn Nordström         Hässleholms OK                       29:38   19   38:51   41                  68:29
   32 Jan Karlsson            Växjö AIS                            34:35   47   33:58   26                  68:33
   33 Alf Lindahl             IK Dran                              35:53   49   32:49   20                  68:42
   34 Carl-Eric Andersson     Fjärås AIK                           31:39   31   37:18   36                  68:57
   35 Leif Andersson          Kungälvs OK                          32:43   35   36:43   32                  69:26
   36 Frank Finkenstädt       OLV Uslar                    GER     29:48   22   40:06   48                  69:54
   37 Ingmar Zachrison        Mariestads Fk                        32:27   34   39:08   43                  71:35
   38 Reits Hall              OK Amne                              33:45   39   38:13   39                  71:58
   39 Bengt-Rune Wallström    FK Herkules                          32:47   36   39:30   45                  72:17
   40 Olle Westergren         Härlövs IF                           33:50   40   38:38   40                  72:28
   41 Ingemar Lindblom        IFK Göteborg                         30:27   27   42:34   55                  73:01
   42 Bengt Mattiasson        Södertälje/Nykvarn                   36:01   50   37:09   35                  73:10
   43 Bengt-Åke Svensson      IK Ymer                              34:16   44   38:59   42                  73:15
   44 John Olandersson        Örkelljunga Fk                       34:03   43   39:54   46                  73:57
   45 James Nyström           Stavanger Oklubb             NOR     31:11   29   44:18   60                  75:29
   46 Lars Nordin             Solna OK                             34:02   42   41:32   53                  75:34
   47 Kjell Johansson         Skene Sois                           38:08   55   38:02   38                  76:10
   48 Sven-Gunnar Svensson    Halmstad OK                          35:20   48   41:01   51                  76:21
   49 Christer Wolrath        Halmstad OK                          33:34   37   44:37   61                  78:11
   50 Leif Björkman           IK Ymer                              41:34   63   36:50   33                  78:24
   51 Göran Ivarsson          Göteborg-Majorna OK                  37:51   54   40:41   50                  78:32
   52 Bent Jacobsen           OK Kolding                   DAN     38:22   56   40:11   49                  78:33
   53 Hans-Olof Ek            IF Rigor                             36:13   51   42:28   54                  78:41
   54 Sven-Erik Forsell       Lunds OK                             29:52   24   48:58   64                  78:50
   55 Jan Rosén               Halmstad OK                          36:29   53   42:47   57                  79:16
   56 Sven-Erik Axelsson      OK Räven                             39:28   58   40:00   47                  79:28
   57 Bo Svensson             Halmstad OK                          38:25   57   42:35   56                  81:00
   58 Lars Fredriksson        Frölunda Ol                          43:44   64   37:46   37                  81:30
   59 Björn Tilly             Kungälvs OK                          41:02   61   41:19   52                  82:21
   60 Holger Mikkelsen        Odense Oklub                 DAN     36:15   52   46:54   62                  83:09
   61 Kent Carlgren           OK Skogshjortarna                    40:11   59   43:26   58                  83:37
   62 Karl-Axel Johansson     IK Uven                              41:32   62   43:52   59                  85:24
   63 Björn Ahlnér            Göteborg-Majorna OK                  40:39   60   50:43   65                  91:22
   64 Palle Möller Nielsen    Odense Oklub                 DAN     52:50   65   46:54   62                  99:44

      Waste Byström           OK Virdarna                          28:52   17 j start
      Harry Lundström         OK Löftan                          j start        34:57   28
      Mats Westerberg         Solna OK                           j start      j start
      Roland Elg              Fjärås AIK                         j start      j start
      Bengt Inghammar         Göteborg-Majorna OK                j start      j start



H55 Motion  (15)       

    1 Håkan Junfors           OK Skogshjortarna                    31:45    3   36:57    3                  68:42
    2 Arne Johansson          Gnosjö Fk                            36:40    6   32:32    1                  69:12
    3 Mårten Svensson         Stångenäs AIS                        31:27    2   37:50    4                  69:17
    4 Gunnar Green            IF Hallby                            36:17    5   33:10    2                  69:27
    5 Leif Stenström          OK Nackhe                            30:20    1   41:19    7                  71:39
    6 Bert Engel              Hässleholms OK                       32:27    4   42:10    8                  74:37
    7 Göran Erlandsson        Fjärås AIK                           37:24    7   38:10    6                  75:34
    8 Hans Forsberg           OK Kolmården                         39:52   10   38:08    5                  78:00
    9 Lennart Svensson        Bredaryds SOK                        38:29    8   45:34   10                  84:03
   10 Evert Johansson         Borås GIF                            38:41    9   45:30    9                  84:11
   11 Bengt Öberg             Fritsla Vik                          54:17   13   54:02   11                 108:19
   12 Ragnvald Bladh          OK Älme                              51:34   12   83:15   13                 134:49
   13 Sven-Olof Karlsson      Växjö AIS                            85:16   14   64:16   12                 149:32

      Per Unsgaard            OK Löftan                            50:13   11 j start
      Jan Spång               Lv 6 IF                            j start      j start



H50  (63)              

    1 Torgny Pettersson       Kinnaströms Sk                       20:38    1   26:59    1                  47:37
    2 Carl-Henry Andersson    OK Orinto                            22:47    2   27:50    2                  50:37
    3 Claes-Göran Strand      Göteborg-Majorna OK                  23:13    3   29:19    5                  52:32
    4 Björn Johansson         OK Hjorten                           23:38    4   28:57    4                  52:35
    5 Göran Johnsson          Ringsjö OK                           24:43    5   31:49    7                  56:32
    6 Stig Johansson          Bredaryds SOK                        27:44   20   28:54    3                  56:38
    7 Ingemar Arnesson        IK Dran                              27:43   19   29:58    6                  57:41
    8 Arne Johansson          Gustavsbergs IF                      25:53   11   32:05    8                  57:58
    9 Per-Arne Källen         Uddevalla OK                         25:53   11   32:15   10                  58:08
   10 Ingvar Bergman          OK Tranan                            25:22    8   33:23   12                  58:45
   11 Stanley Mattsson        IK Uven                              24:55    7   34:23   16                  59:18
   12 Lars Olsson             FK Boken                             27:18   17   32:14    9                  59:32
   13 Eric Tenland            Andrarums IF                         26:23   14   34:08   15                  60:31
   14 Bo Fransson             OK Njudung                           26:18   13   34:26   17                  60:44
   15 Bosse Noborn            Sundsvalls OK                        27:11   16   34:02   13                  61:13
   16 Tommy Peterson          Rävetofta OK                         26:36   15   34:57   20                  61:33
   17 Lars-Göran Axmalm       Sävedalens AIK                       27:27   18   34:46   19                  62:13
   18 Kenth Sundgren          OK Silva                             25:46    9   36:35   28                  62:21
   19 Åke Persson             Hjärnarps GIF                        29:09   26   35:00   21                  64:09
   20 Anders Thorild          FK Friskus-Varberg                   28:52   25   36:00   25                  64:52
   21 Fred Laederach          OLG Thun                     CH      29:28   28   35:40   23                  65:08
   22 Olle Adolfsson          Lerums SOK                           25:47   10   39:27   35                  65:14
   23 Sven Persson            FK Boken                             31:11   32   34:28   18                  65:39
   24 Sven-Erik Molander      Tolered-Utby Ol                      30:27   29   37:10   29                  67:37
   24 Håkan Carlsson          IK Dran                              31:14   33   36:23   26                  67:37
   26 Bengt Bengtsson         Tormestorps IF                       31:45   35   36:34   27                  68:19
   27 Olof Karlsson           Uddevalla OK                         32:47   38   35:49   24                  68:36
   28 Kenneth Brorsson        Hässleholms OK                       33:09   40   35:32   22                  68:41
   29 Åke Andersson           OK Stigen                            32:48   39   37:22   30                  70:10
   30 Jörgen Fransson         Emmaboda Verda OK                    28:14   22   42:14   39                  70:28
   31 Christer Samuelsson     OK Löftan                            31:24   34   39:13   34                  70:37
   32 Gert Olsson             OK Silva                             27:51   21   42:55   42                  70:46
   33 Bengt Marmander         OK Mark                              29:09   26   42:25   40                  71:34
   34 Hans-Åke Djurbäck       Kinnaströms Sk                       28:37   24   43:46   45                  72:23
   35 Bertil Fritzell         IF Rigor                             33:51   42   38:34   33                  72:25
   36 Per Knubbe              OK Mark                              39:08   56   34:06   14                  73:14
   37 Ulf Jogbratt            Ryda Skidklubb                       35:09   46   38:08   31                  73:17
   38 Bengt Rosenkvist        Hjärnarps GIF                        36:02   51   38:13   32                  74:15
   39 Bengt Ståhl             Hjärnarps GIF                        31:58   36   42:30   41                  74:28
   40 Mogens Jorgensen        OK Sölleröd                  DAN     34:42   43   39:52   36                  74:34
   41 Erland Svensson         Kvillebyns Sk                        30:52   31   44:27   46                  75:19
   42 Lars-Olof Rönnqvist     OK Löftan                            35:50   50   41:12   38                  77:02
   43 Karl-Erik Elestav       Järfälla OK                          32:35   37   44:29   47                  77:04
   44 Lars Svensson           Tibro AIK SOK                        44:52   62   33:11   11                  78:03
   45 Ingolf Bengtsson        Halmstad OK                          39:40   57   39:58   37                  79:38
   46 Kurt Ekberg             OK Orinto                            35:07   45   45:00   48                  80:07
   47 Ingmar Tykesson         Rävetofta OK                         33:12   41   47:27   51                  80:39
   48 Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                            37:51   53   43:09   43                  81:00
   48 Jörgen Hallberg         IK Ymer                              35:24   48   45:36   49                  81:00
   50 Göran Svensson          Halmstad OK                          30:43   30   51:34   56                  82:17
   51 Claes-Göran Johansson   Växjö OK                             28:15   23   56:18   60                  84:33
   52 Bo Johansson            OK Stigen                            35:45   49   48:54   52                  84:39
   53 Kenneth Axelsson        OK Tyr                               43:53   61   43:26   44                  87:19
   54 Göran Larsson I         OK Kompassen                         36:53   52   50:38   55                  87:31
   55 Jan-Erik Höglund        IK Stern                             34:58   44   55:22   58                  90:20
   56 Kjell Cederman          Mariestads Fk                        40:29   58   50:11   54                  90:40
   57 Conny Wernersson        OK Orinto                            38:59   55   52:01   57                  91:00
   58 Göran Svahn             Borås GIF                            42:08   59   49:16   53                  91:24
   59 Hans Jörgen Simonsen    OK Pan Århus                 DAN     42:34   60   55:27   59                  98:01
   60 Roger Skoog             Hestra IF                            38:46   54   62:30   61                 101:16
   61 Leif Hansson            Stångenäs AIS                        35:10   47   76:23   62                 111:33

      Allan Wikström          Stångenäs AIS                       Felst.        47:20   50
      Kent Jogeland           IK Ymer                              24:43    5  Felst.



H50 Motion  (15)       

    1 Lars Widerström         IK Ymer                              24:34    3   34:34    1                  59:08
    2 Stig Hjortvall          Borås GIF                            23:37    1   41:10    3                  64:47
    3 Lars-Inge Andersson     OK Räven                             24:10    2   41:31    4                  65:41
    4 Bo Larsson              Hylte OK                             27:33    4   39:13    2                  66:46
    5 Jörgen Johansson        Hylte OK                             33:47    9   43:50    6                  77:37
    6 Claes Lindegårdh        Tolered-Utby Ol                      32:33    7   46:02    8                  78:35
    7 Kjell Sjunnesson        Kungälvs OK                          30:17    5   48:37    9                  78:54
    8 Stig Svensson           SK Graal                             38:31   12   42:11    5                  80:42
    9 Jan Widerström          IK Ymer                              30:59    6   50:56   10                  81:55
   10 Stig Gustavsson         Bredareds IF                         37:14   11   45:08    7                  82:22
   11 Rolf Claesson           Kinnaströms Sk                       33:04    8   52:08   14                  85:12
   12 Torbjörn Ekbäck         Lerums SOK                           34:35   10   51:10   12                  85:45
   13 Jan Rosén               IK Ymer                              41:11   13   50:56   10                  92:07
   14 Bengt Karlsson          OK Orinto                            42:12   14   52:05   13                  94:17
   15 Ingemar Stångenäs       Stångenäs AIS                        47:19   15   74:44   15                 122:03



H45  (53)              

    1 Björn Karlsson          Halmstad OK                          23:28    1   30:15    4                  53:43
    2 Rune Grottenberg        SK Halden                    NOR     25:31    5   29:38    1                  55:09
    3 Olov Öström             OK Tyr                               25:48    7   30:07    3                  55:55
    4 Lars Stenbeck           Halmstad OK                          24:47    2   32:08    8                  56:55
    5 Mats Tellqvist          Halmstad OK                          26:23    9   32:05    7                  58:28
    6 Yngve Nilsson           OK Gipen                             26:46   10   31:47    5                  58:33
    7 Bo Håkansson            IFK Göteborg                         27:20   11   32:22   10                  59:42
    8 Björn Pettersson        Bottnaryds IF                        24:57    3   35:08   15                  60:05
    9 Olle Bohman             FK Boken                             28:21   14   31:59    6                  60:20
   10 Arne Bogren             OK Vivill                            28:12   13   32:14    9                  60:26
   11 Tomas Georgsson         OK Nackhe                            25:50    8   35:18   18                  61:08
   11 Wåge Martinsson         OK Vivill                            25:38    6   35:30   20                  61:08
   13 Claes-Göran Persson     Ulricehamns OK                       28:31   16   33:18   11                  61:49
   14 Inge Josefsson          Stångenäs AIS                        25:13    4   36:49   25                  62:02
   15 Owe Persson             Bottnaryds IF                        29:35   19   33:45   12                  63:20
   16 Yngve Ernstsson         FK Göingarna                         29:22   18   35:09   16                  64:31
   17 Mats Strandhagen        Göteborg-Majorna OK                  28:09   12   36:39   24                  64:48
   18 Bruno Petersson         Halmstad OK                          28:25   15   36:27   21                  64:52
   19 Jan Wahlström           Snättringe Sk                        30:08   22   35:10   17                  65:18
   20 Jan Löfvenholm          Skattkärrs IF                        30:41   25   34:52   13                  65:33
   21 Anders Thomasson        Ulricehamns OK                       31:26   28   34:53   14                  66:19
   22 Thore Jansson           Kungälvs OK                          28:33   17   38:16   32                  66:49
   23 Ingemar Gunnarsson      Lerums SOK                           30:03   21   36:50   26                  66:53
   24 Ulf Johansson           Halmstad OK                          30:35   23   36:33   22                  67:08
   25 Mats Haglund            OK Djerf                             30:53   26   38:02   30                  68:55
   26 Stefan Millegård        Sävedalens AIK                       33:01   33   36:36   23                  69:37
   27 Anders Eriksson         OK Gipen                             31:47   29   38:00   29                  69:47
   28 Bo Edespong             FK Friskus-Varberg                   32:05   32   37:56   28                  70:01
   29 Kjell Ehrencrona        IFK Göteborg                         29:41   20   41:45   40                  71:26
   30 Christer Nordström      OK Älvsjö-Örby                       36:30   41   35:29   19                  71:59
   31 Sten Blomström          IK Stern                             34:19   38   38:06   31                  72:25
   32 Staffan Skog            Hjärnarps GIF                        34:12   36   38:22   33                  72:34
   33 Dag Kolberg             IL Tyrving                   NOR     31:13   27   41:58   41                  73:11
   34 Matts Björke            Söders Sol-Tyresö                    34:58   39   38:40   34                  73:38
   35 Jan Svensson            OK Tyr                               33:04   34   40:53   37                  73:57
   36 Bo Månsson              OK Löftan                            34:12   36   40:37   36                  74:49
   37 Gert Ivarsson           OK Skogshjortarna                    39:16   47   40:00   35                  79:16
   38 Arne Andersson          OK Tyringe                           38:17   43   41:35   39                  79:52
   39 Gert Olsson             Tockarps IK                          34:04   35   46:11   44                  80:15
   40 Per-Olof Nanneson       Simlångsdalens IF                    39:02   45   41:24   38                  80:26
   41 Ingvar Andersson        OK Amne                              43:14   49   37:53   27                  81:07
   42 Mats Westerdahl         Göteborg-Majorna OK                  31:55   31   50:19   46                  82:14
   43 Tommy Wendt             SOIK Hellas                          31:48   30   51:46   49                  83:34
   44 Mats Nyberg             Lerums SOK                           41:02   48   42:42   42                  83:44
   45 Greger Kjellberg        IFK Göteborg                         39:03   46   44:42   43                  83:45
   46 Agne Karlsson           Simlångsdalens IF                    38:57   44   46:49   45                  85:46
   47 Ole Galle               Holbaek Oklub                DAN     37:45   42   50:33   47                  88:18
   48 Peter Zamecnik          OK Stigen                            44:07   50   50:40   48                  94:47

      Bo Engborg              Hällefors OK                         30:38   24  Felst.
      Kent Hansson            Lv 6 IF                             Felst.        29:54    2
      Karl-Gunnar Olsson      Lunds OK                             65:33   51 j start
      Gert Erlandsson         Laholms IF                           35:52   40 j start
      Thomas Persson          Lv 6 IF                            j start      j start



H45 Motion  (19)       

    1 Lennart Widerström      IK Ymer                              23:16    1   31:52    1                  55:08
    2 Lars Karlsson           Dalaportens Ol                       25:27    2   33:15    2                  58:42
    3 Göran Banck             Hjobygdens OK                        29:01    8   35:00    3                  64:01
    4 Jan Willy Evaldsson     SK Graal                             26:26    5   37:41    4                  64:07
    5 Anders Isaksson         Fjärås AIK                           26:25    4   39:01    6                  65:26
    6 Eskil Jönsson           Halmstad OK                          28:42    7   39:30    7                  68:12
    7 Göran Enander           Vänersborgs Sk                       27:01    6   43:03    9                  70:04
    8 Hans Weimann            IK Uven                              30:05   10   43:00    8                  73:05
    9 Bengt Jönsson           Halmstad OK                          25:29    3   47:45   13                  73:14
   10 Lars Broberg            Borås GIF                            30:23   11   44:06   10                  74:29
   11 Jan Eriksson            Ulricehamns OK                       38:06   16   37:57    5                  76:03
   12 Fredrik Odelberg        IK Ymer                              31:40   12   46:57   12                  78:37
   13 Morgan Hansson          Halmstad OK                          35:56   15   45:36   11                  81:32
   14 Anders Östanbäck        Fritsla Vik                          35:14   14   50:06   14                  85:20
   15 Lars-Göran Larsson      Bredaryds SOK                        34:57   13   53:01   17                  87:58
   16 Mats Gustavsson         OK Orinto                            42:30   17   55:20   18                  97:50
   17 Lars-Göran Bengtsson    Simlångsdalens IF                    47:20   18   50:33   15                  97:53
   18 Jan Axelsson            IK Uven                              62:05   19   51:33   16                 113:38

      Peder Gidefall          Lv 6 IF                              29:56    9  Felst.



H40  (51)              

    1 Sixten Westlund         OK Tyr                               23:28    2   27:52    1                  51:20
    2 Lars Sjökvist           Stora Tuna IK                        23:23    1   29:24    4                  52:47
    3 Morgan Erixon           Hylte OK                             25:03    3   28:18    2                  53:21
    4 Jan Granstedt           Idefjordens Sk                       25:08    4   28:42    3                  53:50
    5 Ingemar Björkman        Göteborg-Majorna OK                  27:25    9   31:03    5                  58:28
    6 Lennart Nilsson         Ulricehamns OK                       26:45    7   32:10    6                  58:55
    7 Jörgen Ivarsson         Hestra IF                            26:12    5   32:57    9                  59:09
    8 Ralph Johansson         Stångenäs AIS                        26:14    6   33:59   12                  60:13
    9 Morgan Tideman          Jönköpings OK                        28:44   13   32:10    6                  60:54
   10 Asgeir Edvardsen        Göteborg-Majorna OK                  28:49   14   32:34    8                  61:23
   11 Anders Larsson          Stenungsunds OK                      28:23   12   35:11   15                  63:34
   12 Roland Hellberg         IL Tyrving                   NOR     29:52   22   33:49   11                  63:41
   13 Stephan Schliebener     OLV Uslar                    GER     29:50   21   34:02   13                  63:52
   14 Sten Karlsson           Anderstorps OK                       28:13   11   36:38   17                  64:51
   15 Pär Jonsson             Gävle OK                             27:15    8   37:51   21                  65:06
   16 Bengt Pettersson        IK Hakarpspojkarna                   31:36   25   33:37   10                  65:13
   17 Staffan Käll            OK Älme                              27:56   10   38:01   22                  65:57
   18 Christer Bergagård      Tolered-Utby Ol                      30:47   23   35:26   16                  66:13
   19 Mats Brorsson           Tockarps IK                          28:55   15   37:35   19                  66:30
   20 Gert Nielsen            IF Lilleröd, O-afd           DAN     29:16   18   38:26   24                  67:42
   21 Jörgen Assarsson        OK Älme                              29:46   20   38:11   23                  67:57
   22 Kent Olsson             OK Hammaren                          28:58   16   40:36   29                  69:34
   23 Erik Krogh              OK Kolding                   DAN     29:29   19   40:20   28                  69:49
   24 Laus Seir Hansen        HSOK                         DAN     31:37   26   38:27   25                  70:04
   25 Kent Lindh              OK Tyr                               32:29   29   37:44   20                  70:13
   26 Erling Hansen           OK Kolding                   DAN     35:57   39   34:27   14                  70:24
   27 Göran Liljequist        OK Älme                              33:25   31   37:21   18                  70:46
   28 Anders Björklund        Sävedalens AIK                       32:20   28   38:29   26                  70:49
   29 Lars Lindkvist          Storviks IF                          33:21   30   41:32   34                  74:53
   30 Håkan Håkansson         OK Gränsen                           34:09   33   40:47   30                  74:56
   31 Håkan Blomgren          Stora Tuna IK                        36:23   40   38:54   27                  75:17
   32 Nils-Olof Larsson       Vänersborgs Sk                       34:09   33   41:12   33                  75:21
   33 Fredrik Hjort           Lunds OK                             32:04   27   43:32   35                  75:36
   34 Dan Sjöholm             Ringsjö OK                           35:52   38   40:54   31                  76:46
   35 Peter Hallenberg        Kinnaströms Sk                       35:18   37   43:44   36                  79:02
   36 Tommy Johnsson          OK Nackhe                            34:57   35   46:10   38                  81:07
   37 Werner Drese            OLV Uslar                    GER     34:04   32   47:20   39                  81:24
   38 Göran Hedman            Valbo Aif                            38:13   41   44:03   37                  82:16
   39 Tomas Karlsson          OK Skogshjortarna                    29:15   17   56:50   45                  86:05
   40 Torny Hjort             Gävle OK                             34:58   36   55:34   44                  90:32
   41 Håkan Berglind          IF Långasands                        31:35   24   59:27   46                  91:02
   42 Thomas Nilsson          Hjärnarps GIF                        44:47   44   52:46   41                  97:33
   43 Göran Berggren          Ljungskile Fk                        44:47   44   52:58   42                  97:45
   44 Bertil Axbom            OK Landehof                          45:00   46   53:00   43                  98:00
   45 Göran Håkansson         IK Uven                              40:16   42   61:59   47                 102:15
   46 Lars-Erik Andersson     Lerums SOK                           55:19   47   88:28   48                 143:47

      Calle Blomberg          Göteborg-Majorna OK                  44:12   43  Felst.
      Clas Johansson          Bredareds IF                        Felst.        41:02   32
      Bengt Ziegler           Lerums SOK                          Felst.        50:07   40
      Tommy Ljungdahl         IK Hakarpspojkarna                 j start      j start
      Ingemar Gustavsson      Göteborg-Majorna OK                j start      j start



H40 Motion  (11)       

    1 Mats Gunnarsson         Simlångsdalens IF                    30:44    3   48:37    1                  79:21
    2 Anders Hedlund          FK Friskus-Varberg                   29:15    1   57:57    3                  87:12
    3 Pether Camitz           Göteborg-Majorna OK                  34:17    4   59:01    4                  93:18
    4 Göran Siebers           IK Hakarpspojkarna                   30:25    2   67:08    8                  97:33
    5 Bo Gisslander           Bredaryds SOK                        36:27    5   66:56    7                 103:23
    6 Anders Pettersson       Mariestads Fk                        51:16    8   64:55    6                 116:11
    7 Leif Arvidsson          OK Vivill                            62:03   10   54:51    2                 116:54
    8 Tomas Hendberg          SOK 68                               48:47    7   70:11    9                 118:58
    9 Våge Johansson          OK Gisle                             57:46    9   63:50    5                 121:36
   10 Björn Hallin            IK Uven                              47:32    6   93:47   10                 141:19
   11 Putte Gustavsson        OK Skogshjortarna                    68:21   11  145:48   11                 214:09



H35  (44)              

    1 Ove Andersson           OK Löftan                            24:06    2   33:34    1                  57:40
    2 Bengt Johansson         OK Tyr                               24:05    1   35:18    2                  59:23
    3 Thomas Davidsson        Halmstad OK                          24:40    6   37:05    5                  61:45
    4 Johan Östberg           Stora Tuna IK                        26:16   12   35:37    3                  61:53
    5 Peo Svensk              Stora Tuna IK                        24:12    3   38:33    8                  62:45
    6 Per Källvik             Åmåls OK                             26:15   11   36:43    4                  62:58
    7 Hans Hultman            Sävedalens AIK                       25:12    9   39:55    9                  65:07
    8 Per Kjellander          Göteborg-Majorna OK                  27:27   16   38:07    7                  65:34
    9 Hans Wahlström          Fjärås AIK                           28:15   19   37:27    6                  65:42
   10 Ulf Johansson           OK Orion                             25:35   10   40:22   12                  65:57
   11 Erik Bergqvist          Stora Tuna IK                        25:03    7   41:18   13                  66:21
   12 Carsten Stenberg        IF Lilleröd, O-afd           DAN     25:03    7   41:27   14                  66:30
   13 Ola Allvin              IK Hakarpspojkarna                   27:08   15   40:13   10                  67:21
   14 Leif Skymberg           IK Vikings OK                        26:58   14   41:42   16                  68:40
   15 Gustav Erlandsson       OK Vivill                            30:43   30   40:15   11                  70:58
   16 Werner Holer            OLK Fricktal                 CH      24:30    5   47:16   24                  71:46
   17 Per Sundqvist           OK Tranan                            27:55   18   44:17   22                  72:12
   18 Jan-I Nygren            FK Boken                             29:19   23   43:13   19                  72:32
   19 Pär Claesson            Sävedalens AIK                       30:37   29   42:14   18                  72:51
   20 Björn Håkansson         Halmstad OK                          29:34   24   43:57   21                  73:31
   21 Peter Berggren          Matteus Si                           30:29   28   43:35   20                  74:04
   22 Mikael Backlund         Dalaportens Ol                       34:34   35   41:30   15                  76:04
   23 Ingmar Johansson        FK Friskus-Varberg                   29:42   25   46:39   23                  76:21
   24 Christer Borg           Göteborg-Majorna OK                  28:38   21   48:03   25                  76:41
   25 Ulf Nilsson             Järfälla OK                          24:21    4   52:36   32                  76:57
   26 Glenn Lövgren           Ulricehamns OK                       35:44   38   42:00   17                  77:44
   27 Jan Berggren            OK Denseln                           26:46   13   51:47   30                  78:33
   28 Martin Gustafsson       Mariestads Fk                        29:42   25   50:01   28                  79:43
   29 Erik Öhlenschlaeger     Örkelljunga Fk                       32:28   33   48:21   26                  80:49
   30 Per Gerdle              Lv 6 IF                              31:17   31   49:44   27                  81:01
   31 Roger Djupsjö           I 16 IF                              27:32   17   54:23   35                  81:55
   32 Lars Runesson           OK Vivill                            32:01   32   51:41   29                  83:42
   33 Sören Andersson         FK Boken                             34:41   36   53:03   33                  87:44
   34 Lars-Johan Våg          Snättringe Sk                        30:12   27   58:26   39                  88:38
   35 Håkan Eriksson          OK Räven                             37:10   40   51:50   31                  89:00
   36 Anders Sjöberg          OK Reftele                           34:11   34   55:02   36                  89:13
   37 Thomas Karlsson         Mariestads Fk                        28:49   22   61:59   41                  90:48
   38 Hans Kristensson        Hylte OK                             35:26   37   58:00   38                  93:26
   39 Christian Svanberg      OK Vivill                            36:17   39   59:31   40                  95:48
   40 Jörgen Karlsson         Andrarums IF                         51:09   42   54:02   34                 105:11
   41 Per Johansson           OK Löftan                            45:32   41   62:43   42                 108:15
   42 Martin Axelsson         OK Skogshjortarna                    56:02   43   55:26   37                 111:28

      Mats Windstedt          Södertälje/Nykvarn                   28:22   20  Felst.
      Dick Öjbro              IK Uven                            j start      j start



H35 Motion  (15)       

    1 Jan-Olof Svensson       Burseryds IF                         25:27    2   40:27    1                  65:54
    2 Bengt Marthinsson       Hylte OK                             24:39    1   42:20    2                  66:59
    3 Anders Gustavsson       IF Sisu Tidaholm                     25:37    3   48:24    6                  74:01
    4 Mikael Hammarstedt      Tullinge Sk                          29:46    4   47:14    5                  77:00
    5 Anders Claesson         Burseryds IF                         33:07    6   44:24    4                  77:31
    6 Stefan Spetz            Ulricehamns OK                       37:13   12   44:02    3                  81:15
    7 Clas-Göran Pettersson   Burseryds IF                         35:35   10   50:16    7                  85:51
    8 Hans Almgren            OK Stigen                            32:12    5   57:53   10                  90:05
    9 Christer Johansson      Halmstad OK                          35:01    9   55:15    8                  90:16
   10 Thomas Davidsson        OK Stigen                            36:11   11   56:20    9                  92:31
   11 Staffan Kristiansson    Tockarps IK                          34:21    8   60:10   11                  94:31
   12 Claes Lindberg          OK Skogshjortarna                    34:17    7   76:46   12                 111:03

      Magnus Björk            Örkelljunga Fk                       43:28   13  Felst.
      Bengt Gustavsson        IF Sisu Tidaholm                    Felst.        78:49   13
      Roger Gunnarsson        Falköpings AIK                     j start      j start



H21  (84)              

    1 Oskar Svärd             Ulricehamns OK                       25:40    2   55:18    3                  80:58
    2 Peter Wilhelmsson       OK Dacke                             25:56    5   56:06    7                  82:02
    3 Jesper Stenström        Vänersborgs Sk                       27:12   11   55:31    5                  82:43
    4 Ulf Eriksson            Stora Tuna IK                        27:39   16   55:23    4                  83:02
    5 Pär Hansson             FK Friskus-Varberg                   26:31    7   56:33    8                  83:04
    6 Niklas Lindegårdh       IFK Hedemora OK                      27:55   18   55:41    6                  83:36
    7 Pontus Nilsson          Halmstad OK                          29:46   29   54:28    1                  84:14
    8 Jens Thorild            FK Friskus-Varberg                   27:13   12   57:55   10                  85:08
    9 Anders Ingemarsson      Hestra IF                            25:42    3   59:33   16                  85:15
   10 Isak Bergman            Bredaryds SOK                        29:03   24   57:10    9                  86:13
   11 Ulf Johansson           Halmstad OK                          28:25   20   58:16   12                  86:41
   12 Per Kempe               OK Denseln                           27:28   15   59:18   14                  86:46
   13 Magnus Olofsson         FK Friskus-Varberg                   25:38    1   61:28   23                  87:06
   14 Lars Olsson             Hestra IF                            27:43   17   59:48   17                  87:31
   15 Daniel Wernersson       OK Orinto                            26:50    9   61:10   21                  88:00
   16 Kennet Horvath          Halmstad OK                          26:29    6   61:46   24                  88:15
   17 Joakim Gustavsson       Halmstad OK                          30:19   31   58:14   11                  88:33
   18 Anders Gunnarsson       Ulricehamns OK                       29:18   26   59:19   15                  88:37
   19 Ola Tengnér             FK Friskus-Varberg                   25:51    4   63:02   28                  88:53
   20 Kenth Gustavsson        FK Friskus-Varberg                   28:36   22   60:37   18                  89:13
   21 Östein Olsen            FL Tistedalen                NOR     29:04   25   60:39   19                  89:43
   22 Lars Davidsson          Halmstad OK                          28:30   21   61:27   22                  89:57
   23 Daniel Andersson        Göteborg-Majorna OK                  29:23   27   60:46   20                  90:09
   24 Stefan Lund             IFK Göteborg                         31:16   40   59:02   13                  90:18
   25 Andreas Johansson       Ulricehamns OK                       26:47    8   64:24   32                  91:11
   26 Patrik Lindegårdh       Tolered-Utby Ol                      29:02   23   62:37   26                  91:39
   27 Anders Carlsson         Vänersborgs Sk                       29:56   30   63:05   30                  93:01
   28 Martin Johansson        Halmstad OK                          30:44   37   62:27   25                  93:11
   29 Thomas Josarp           FK Friskus-Varberg                   32:13   46   63:02   28                  95:15
   30 Magnus Sandberg         Halmstad OK                          27:13   12   68:07   39                  95:20
   31 Daniel Robertson        IFK Göteborg                         31:22   42   65:15   33                  96:37
   32 Henrik Peterson         OK Denseln                           29:40   28   67:06   36                  96:46
   33 Stefan Ring             OK Löftan                            33:34   53   63:14   31                  96:48
   34 Thomas Andersson        OK Tranan                            30:31   34   66:58   35                  97:29
   35 Magnus Ericsson         Växjö OK                             32:04   44   66:17   34                  98:21
   36 Thomas Å Karlsson       Göteborg-Majorna OK                  30:35   35   68:33   40                  99:08
   37 Odd Wallander           IFK Göteborg                         30:27   33   69:32   43                  99:59
   38 Jonas Gustafsson        Vänersborgs Sk                       31:16   40   69:14   42                 100:30
   39 Petter Ottevik          IK Hakarpspojkarna                   28:08   19   72:46   49                 100:54
   40 Noel Nijsten            KOL Belgie                   BEL     31:43   43   69:12   41                 100:55
   41 Jan Lager               Halmstad OK                          39:21   70   62:52   27                 102:13
   42 Mattias Hermansson      IK Ymer                              32:11   45   70:04   44                 102:15
   43 Daniel Knutsson         Skogslöparna                         30:24   32   72:06   46                 102:30
   44 Bo Hallberg             Falköpings AIK                       35:21   59   67:25   37                 102:46
   45 Per Gustås              Linköpings OK                        30:45   38   72:38   48                 103:23
   46 Per Nilsson             Järfälla OK                          33:30   52   70:06   45                 103:36
   47 Johan Persson           Ulricehamns OK                       32:22   48   72:06   46                 104:28
   48 Hans Andersson          Halmstad OK                          33:07   51   73:05   50                 106:12
   49 Per Ivarsson            Göteborg-Majorna OK                  33:39   54   75:36   52                 109:15
   50 Bjarne Bäcklund         IFK Göteborg                         35:48   62   74:21   51                 110:09
   51 Henrik Johansson        Hagaby GoIF                          34:22   57   75:51   53                 110:13
   52 Peter Braun             Växjö OK                             32:15   47   78:19   56                 110:34
   53 Daniel Olsson           Toarps OK                            30:39   36   80:08   59                 110:47
   54 Mattias Ossiansson      IK Hakarpspojkarna                   45:10   74   67:26   38                 112:36
   55 Anders Larsson          Vänersborgs Sk                       35:47   61   77:02   55                 112:49
   56 Daniel Evaldsson        Värend Gn                            34:13   55   79:07   58                 113:20
   57 Göran Wendler           SV Wissenschaft Quedlingburg         32:30   49   81:33   62                 114:03
   58 Fredrik Landahl         Lerums SOK                           35:24   60   81:21   61                 116:45
   59 Klaes Axelsson          IK Hakarpspojkarna                   36:49   64   80:16   60                 117:05
   60 Andreas Simonsson       Halmstad OK                          32:47   50   84:45   66                 117:32
   61 Mark Baljeu             Ulricehamns OK                       37:18   65   81:39   63                 118:57
   62 Per Olav Andersen       FL Tistedalen                NOR     38:17   67   82:04   65                 120:21
   63 Peter Gustavsson        Hylte OK                             38:34   68   85:49   67                 124:23
   64 Fredrik Kempe           OK Denseln                           37:18   65   88:52   69                 126:10
   65 Johan Bergstrand        OK Orion                             38:47   69   89:04   70                 127:51
   66 Fredrik Ståhl           Hjärnarps GIF                        36:14   63   92:14   71                 128:28
   67 Donald McCarthy         Tolered-Utby Ol                      34:21   56   94:14   73                 128:35
   68 Bruno Ottesen           Dövania                      DAN     43:01   73   87:14   68                 130:15
   69 Per Forsberg            IK Ymer                              49:49   75   81:58   64                 131:47
   70 Lars-Göran Hedstig      Växjö OK                             39:39   71   93:08   72                 132:47
   71 Lars Ryberg             Dövania                      DAN     68:41   76  133:11   74                 201:52

      Ingvar Åkesson          IK Hakarpspojkarna                   27:00   10  Felst.
      Olle Winroth            FK Friskus-Varberg                   27:21   14  Felst.
      Mårten Frendelius       Hagaby GoIF                         Felst.        55:03    2
      Anders Gustavsson       OK Nackhe                            34:33   58  Felst.
      Jonatan Börjesson       Hestra IF                           Felst.        76:43   54
      Andreas Samuelsson      OK Reftele                           31:04   39  Felst.
      Martin Aamot            OK Skogshjortarna                    39:44   72 j start
      Magnus Strömbäck        OK Denseln                          Felst.      j start
      Stefan Andersson        FK Friskus-Varberg                 j start        79:05   57
      Roger Davidsson         FK Friskus-Varberg                 j start      j start
      Olaf Binsch             UZO/HOLLAND                  NLD   j start      j start
      Conny Rantzow           Hestra IF                          j start      j start
      Per Anders Görebrant    Jönköpings OK                      j start      j start



H21 Motion  (16)       

    1 Håkan Hansson           Lv 6 IF                              30:41    1   50:52    3                  81:33
    2 Martin Johansson        OK Stigen                            34:47    4   48:39    2                  83:26
    3 Håkan Larsson           IF Hallby                            38:14    6   47:25    1                  85:39
    4 Martin Karlsson         Lv 6 IF                              32:47    3   55:13    6                  88:00
    5 Sören Rantzow           Toarps OK                            32:14    2   56:53    7                  89:07
    6 Patrik Carlsson         OK Älme                              36:35    5   54:46    5                  91:21
    7 Peter Jönsson           FK Herkules                          50:17   12   54:30    4                 104:47
    8 Roger Åkesson           Stora Tuna IK                        41:39    7   66:48   10                 108:27
    9 Mattias Andersson       I 16 IF                              47:26   10   64:27    9                 111:53
   10 Thomas Böhn             SK Nydalens                  NOR     42:22    8   75:39   13                 118:01
   11 Erik Svensson           IK Dran                              46:36    9   71:31   11                 118:07
   12 Per Erik Karlsson       Häverödals Sk                        67:59   16   57:31    8                 125:30
   13 Michael Ziegelasch      SV Wissenschaft Quedlingburg         61:08   14   74:28   12                 135:36
   14 Johan Andersson         Främmestad IK                        50:46   13   86:50   15                 137:36
   15 Thomas Johansson        SK Graal                             66:13   15   81:42   14                 147:55
   16 Bert Mertens            KOL Belgie                   BEL     50:12   11  102:07   16                 152:19



H20  (10)              

    1 Per Rosen               IK Uven                              24:47    1   39:01    1                  63:48
    2 Jonas Zachrison         Mariestads Fk                        25:03    2   43:56    4                  68:59
    3 Jonas Gunnarsson        Lerums SOK                           29:17    4   44:25    5                  73:42
    4 Per Zachrison           Mariestads Fk                        32:17    6   41:32    2                  73:49
    5 Björn Axelsson          OK Räven                             28:56    3   49:16    8                  78:12
    6 Jonas Olsson            Lerums SOK                           36:32    7   41:53    3                  78:25
    7 Jonas Östanbäck         Fritsla Vik                          32:10    5   46:16    6                  78:26
    8 Roland Persson          Hjärnarps GIF                        40:43    8   47:02    7                  87:45
    9 Jonas Ryberg            Lerums SOK                           41:41    9   56:19    9                  98:00

      Axel Johanson           Lerums SOK                         j start      j start



H18  (14)              

    1 Fredrik Johansson       Ulricehamns OK                       25:01    2   30:21    1                  55:22
    2 Petter Jönsson          Halmstad OK                          27:41    4   32:16    2                  59:57
    3 Karl Rundberg           FK Friskus-Varberg                   30:44    8   32:57    3                  63:41
    4 Matts Tenland           Andrarums IF                         30:36    7   35:29    4                  66:05
    5 Martin Moberg           Mariestads Fk                        23:24    1   43:44   10                  67:08
    6 Per-Anders Kumlin       Växjö OK                             33:55   10   37:11    5                  71:06
    7 Rickard Pentonen        Hestra IF                            28:55    5   42:56    9                  71:51
    8 Jacob Adolfsson         Lerums SOK                           29:26    6   43:51   11                  73:17
    9 Johan Hedlund           FK Friskus-Varberg                   37:53   12   37:44    6                  75:37
   10 Tomas Unestad           Järfälla OK                          47:25   13   40:53    8                  88:18
   11 Martin Cederman         Mariestads Fk                        37:39   11   52:20   12                  89:59
   12 Anders Lindblom         IFK Göteborg                         33:29    9   75:46   13                 109:15

      Anton Frendelius        Almby IK                             26:00    3  Felst.
      Harald Knoph Svendsen   FL Tistedalen                NOR    Felst.        39:01    7



H16  (44)              

    1 Kristofer Skog          Hjärnarps GIF                        20:53    1   22:49    1                  43:42
    2 Andreas Johansson       Rydboholms Sk                        22:09    2   25:13    3                  47:22
    3 Erik Thorsson           Tullinge Sk                          26:32   11   23:23    2                  49:55
    4 Jonas Karlsson          Dalaportens Ol                       22:40    4   30:13    9                  52:53
    5 Martin Isaksson         Fjärås AIK                           24:57    7   28:15    6                  53:12
    6 Ola Stenbeck            Halmstad OK                          22:25    3   31:29   16                  53:54
    7 Mattias Lundberg        Bredaryds SOK                        23:32    5   30:23   11                  53:55
    8 Joel Bengtsson          Fjärås AIK                           26:05    8   28:44    7                  54:49
    9 Marcus Lindegårdh       Sävedalens AIK                       24:08    6   31:40   18                  55:48
   10 Fredrik Forsberg        OK Kolmården                         26:25   10   30:53   15                  57:18
   11 Peter Josefsson         Stångenäs AIS                        27:47   16   30:13    9                  58:00
   12 Andreas Skymberg        OK Grane                             30:46   24   27:15    5                  58:01
   13 Stefan Månsson          OK Löftan                            28:01   18   30:35   13                  58:36
   14 Sten Lindstrand         Tumba-Mälarhöjden OK                 27:46   15   32:08   20                  59:54
   15 Erik Bertilsson         OK Räven                             32:44   26   27:13    4                  59:57
   16 Elias Assarsson         OK Älme                              30:23   23   30:50   14                  61:13
   17 Mikael Olsson           OK Hammaren                          30:14   22   31:57   19                  62:11
   18 Gustav Östling          OK Skogshjortarna                    27:17   12   35:07   24                  62:24
   19 Mathias Jansson         Bredaryds SOK                        33:24   28   29:02    8                  62:26
   20 Rickard Pettersson      Gällstads IF                         27:33   14   35:53   26                  63:26
   21 Henrik Lidhage          IK Ymer                              33:37   29   30:32   12                  64:09
   22 Per Gustavsson          Hjärnarps GIF                        27:27   13   37:27   29                  64:54
   23 Erik Tilly              Kungälvs OK                          29:20   20   36:36   27                  65:56
   24 Tord Axelsson           OK Räven                             34:36   31   31:39   17                  66:15
   25 Olof Bengtsson          FK Åsen                              32:53   27   33:24   23                  66:17
   26 Karl Karlsson           Halmstad OK                          34:53   33   32:24   21                  67:17
   27 Magnus Nordström        OK Älvsjö-Örby                       29:59   21   37:29   30                  67:28
   28 Gustav Enander          Vänersborgs Sk                       28:49   19   38:59   32                  67:48
   29 Jakob Assarsson         OK Älme                              35:53   35   33:12   22                  69:05
   30 Emil Johansson          Halmstad OK                          34:47   32   36:37   28                  71:24
   31 Karl Gustavsson         Fjärås AIK                           33:50   30   38:11   31                  72:01
   32 Erik Lindblom           IFK Göteborg                         28:00   17   45:17   37                  73:17
   33 Jonas Landahl           Lerums SOK                           37:25   37   39:43   33                  77:08
   34 Andreas Eriksson        OK Gipen                             36:31   36   41:50   35                  78:21
   35 Johannes Svensson       OK Tyr                               32:11   25   47:25   39                  79:36
   36 Andreas Nyberg          FK Åsen                              40:14   38   40:29   34                  80:43
   37 Ralf Andersson          OK Tyringe                           46:26   42   35:42   25                  82:08
   38 Olof Ekbäck             Lerums SOK                           41:44   40   45:24   38                  87:08
   39 Kristian Bengtsson      Fjärås AIK                           35:12   34   53:40   41                  88:52
   40 Nils Björke             Söders Sol-Tyresö                    48:35   43   42:35   36                  91:10
   41 Marcus Millegård        Sävedalens AIK                       40:44   39   51:41   40                  92:25
   42 Andreas Johansson       OK Gisle                             44:02   41   62:14   43                 106:16

      Tomas Hallin            IK Uven                             Felst.        57:22   42
      Philip Gustavsson       Fjärås AIK                           26:11    9 j start



H16 Lätt  (6)          

    1 Markus Bohman           FK Boken                             39:34    3   43:31    1                  83:05
    2 Pål Rosberg             OK Gisle                             36:54    2   57:03    4                  93:57
    3 Andreas Olofsson        OK Löftan                            43:28    4   50:46    2                  94:14

      Joakim Berlin           Stångenäs AIS                       Felst.        53:20    3
      Tobias Karlsson         Dalaportens Ol                       35:10    1 j start
      Anders Kvarnström       Jönköpings OK                      j start      j start



H14  (40)              

    1 Erik Edespong           FK Friskus-Varberg                   19:34    1   21:14    2                  40:48
    2 Ola Martner             Tolered-Utby Ol                      19:42    3   21:36    3                  41:18
    3 Daniel Hjortvall        Borås GIF                            19:40    2   23:36    7                  43:16
    4 Oscar Gustafsson        Jönköpings OK                        19:58    4   23:29    6                  43:27
    5 Tobias Öström           OK Tyr                               22:02    7   21:43    4                  43:45
    6 Gustav Petersson        Ronneby OK                           20:19    5   24:01    9                  44:20
    7 Anton Sjöholm           Mullsjö SOK                          24:04   13   20:31    1                  44:35
    8 Mikael Eliasson         OK Alehof                            21:14    6   23:50    8                  45:04
    9 Henrik Gustavsson       Bredareds IF                         22:51    8   26:24   17                  49:15
   10 Lars Axelsson           Hjobygdens OK                        24:13   14   25:11   13                  49:24
   11 Oscar Borg              FK Åsen                              23:33   11   26:21   16                  49:54
   12 Martin Mårtensson       OK Vivill                            26:32   19   24:10   10                  50:42
   13 Rickard Nilsson         Markaryds Fk                         26:13   18   25:23   14                  51:36
   14 Nils Bengtsson          FK Snapphanarna                      25:03   15   27:18   21                  52:21
   15 Mikael Bogren           OK Vivill                            25:40   17   27:25   22                  53:05
   16 Johan Axelsson          IK Uven                              25:16   16   27:53   23                  53:09
   17 Daniel Olsson           Munkedals SOK                        23:30   10   30:50   28                  54:20
   18 Elias Haglund           OK Djerf                             30:21   26   24:22   11                  54:43
   19 Filip Johansson         OK Tyr                               23:55   12   30:49   27                  54:44
   20 Johan Knubbe            OK Mark                              27:41   21   27:04   19                  54:45
   21 Victor Axbom            OK Landehof                          29:17   23   26:53   18                  56:10
   22 Petter Rundberg         FK Friskus-Varberg                   30:34   27   25:51   15                  56:25
   23 Peter Stenbeck          Halmstad OK                          32:18   29   24:56   12                  57:14
   24 David Hedlund           FK Friskus-Varberg                   26:51   20   32:40   32                  59:31
   25 Johan Strand            Göteborg-Majorna OK                  23:21    9   36:13   35                  59:34
   26 Joakim Millegård        Sävedalens AIK                       28:33   22   31:08   30                  59:41
   27 Fredrik Hansen          FK Boken                             30:02   25   29:55   26                  59:57
   28 Clas Eriksson           Stora Tuna IK                        29:26   24   31:16   31                  60:42
   29 Erik Gröhn              Jönköpings OK                        33:46   31   28:31   24                  62:17
   30 Johan Tideman           Jönköpings OK                        44:12   38   23:08    5                  67:20
   31 Jimmy Johansson         FK Friskus-Varberg                   35:46   34   33:05   33                  68:51
   32 Mikael Axelsson         OK Skogshjortarna                    33:03   30   36:23   36                  69:26
   33 Markus Nilsson          OK Nackhe                            39:54   35   29:49   25                  69:43
   34 Patrik Andersson        FK Boken                             34:02   32   37:12   37                  71:14
   35 Emil Håkansson          IFK Göteborg                         42:03   37   30:52   29                  72:55
   36 Christian Törnkvist     OK Kompassen                         39:55   36   34:09   34                  74:04
   37 Johan Fredriksson       OK Vilse 87                          30:35   28   47:45   39                  78:20
   38 Mikael Nyberg           Lerums SOK                           50:52   39   37:22   38                  88:14

      Jonas Löfwall           Halmstad OK                          35:39   33 j start
      Nils Wallentin-Tärk     Halmstad OK                        j start        27:04   19



H14 Lätt  (11)         

    1 Markus Johansson        Rydboholms Sk                        20:54    1   20:48    1                  41:42
    2 Jonathan Samuelsson     OK Löftan                            26:59    2   30:58    7                  57:57
    3 Andreas Öberg           Fritsla Vik                          27:19    3   31:41    9                  59:00
    4 Andreas Frisk           Vaggeryds SOK                        29:57    4   30:40    5                  60:37
    5 Jonas Olsson            FK Snapphanarna                      31:14    5   30:47    6                  62:01
    6 Johan Björkman          Göteborg-Majorna OK                  32:51    6   31:37    8                  64:28
    7 Marcus Davidsson        OK Stigen                            35:13    8   30:03    4                  65:16
    8 Joakim Österby          Oskarströms OK                       34:33    7   34:33   10                  69:06
    9 Rickard Hermansson      IK Ymer                              45:19    9   28:30    3                  73:49
   10 Mattias Fredriksson     OK Vilse 87                          48:51   10   48:53   11                  97:44

      Marcus Erixon           Hylte OK                            Felst.        24:52    2



H12  (49)              

    1 Erik Liljeqvist         OK Älme                              18:43    1   16:34    1                  35:17
    2 Linus Bohman            FK Boken                             21:00    2   18:02    2                  39:02
    3 Mattias Nilsson         OK Alehof                            22:21    3   19:02    6                  41:23
    4 Andreas Olsson          OK Silva                             22:35    4   19:47    7                  42:22
    5 Emil Jönsson            Halmstad OK                          26:50   15   18:21    3                  45:11
    6 Lukas Petersson         Ronneby OK                           26:41   14   18:55    4                  45:36
    7 Jens Öström             OK Tyr                               24:34    8   21:08    9                  45:42
    8 Oscar Nyberg            VB OL                                23:50    7   22:54   17                  46:44
    9 Simon Gunnarsson        Laholms IF                           22:41    5   24:23   22                  47:04
   10 Calle Stenberg          OK Skogshjortarna                    26:09   12   22:08   13                  48:17
   11 Patrik Lindeberg        Ringsjö OK                           23:12    6   25:37   26                  48:49
   12 Thor Bengtsson          Fjärås AIK                           27:40   16   21:47   11                  49:27
   13 Henrik Gisslander       Bredaryds SOK                        25:49   11   23:39   19                  49:28
   14 Emil Backlund           Dalaportens Ol                       28:21   17   22:43   16                  51:04
   15 Viktor Larsson          Stenungsunds OK                      28:34   18   22:39   15                  51:13
   16 Mikael Cassel           Halmstad OK                          29:20   21   21:54   12                  51:14
   17 Jon Olsson              Tockarps IK                          25:09    9   26:11   29                  51:20
   18 Linus Karlsson          Dalaportens Ol                       26:21   13   26:22   30                  52:43
   19 Daniel Larsson          Vänersborgs Sk                       29:01   20   24:03   21                  53:04
   20 Patrik Andersson        Halmstad OK                          25:47   10   28:28   38                  54:15
   21 Charley Ziegler         Lerums SOK                           28:57   19   25:52   27                  54:49
   22 Petter Mattsson         IK Uven                              30:20   22   25:36   25                  55:56
   23 Erik Memmi              Halmstad OK                          35:03   28   21:03    8                  56:06
   24 Anton Grön              Jönköpings OK                        31:44   24   24:57   23                  56:41
   25 Johan Virta             Oskarströms OK                       30:23   23   26:45   32                  57:08
   26 Jonatan Westlund        OK Tyr                               33:18   25   24:02   20                  57:20
   27 Lars OIe Grottenberg    SK Halden                    NOR     35:49   29   23:18   18                  59:07
   28 Eric Olsson             Tockarps IK                          34:04   26   26:29   31                  60:33
   29 Fredric Gustafsson      Jönköpings OK                        37:05   31   25:58   28                  63:03
   30 Stefan Larsson          Bredaryds SOK                        36:04   30   27:07   34                  63:11
   31 Linus Nilsson           OK Gipen                             34:30   27   31:18   41                  65:48
   32 Simon Georgsson         OK Nackhe                            46:38   35   24:58   24                  71:36
   33 Anders Bergman          IK Uven                              39:59   32   36:36   43                  76:35
   34 Rasmus Nilsson          Halmstad OK                          41:45   33   37:01   45                  78:46
   35 Kristoffer Thorsson     OK Gisle                             48:27   36   30:30   40                  78:57
   36 Magnus Skymberg         IK Vikings OK                        51:59   39   27:58   36                  79:57
   37 Christian Erickson      Ulricehamns OK                       52:43   40   27:16   35                  79:59
   38 Viktor Tideman          Jönköpings OK                        61:04   42   22:26   14                  83:30
   39 Arvid Jogbratt          Ryda Skidklubb                       50:38   38   34:02   42                  84:40
   40 Karl-Oskar Jogbratt     Ryda Skidklubb                       55:34   41   29:44   39                  85:18
   41 Oscar Berntsson         FK Friskus-Varberg                   49:19   37   38:09   46                  87:28
   42 Anton Pettersson        Mariestads Fk                        69:38   43   39:34   47                 109:12
   43 August Sjöholm          Mullsjö SOK                          42:50   34   66:58   49                 109:48
   44 Marcus Karlsson         Simlångsdalens IF                    87:19   46   27:04   33                 114:23
   45 Pontus Gustavsson       OK Skogshjortarna                    83:45   45   36:41   44                 120:26
   46 Anders Nanneson         Simlångsdalens IF                    77:54   44   56:37   48                 134:31

      Jens Dahlstrand         Lerums SOK                          Felst.        21:12   10
      Jacob Gunnarsson        Lerums SOK                          Felst.        19:01    5
      Elias Johnsson          OK Nackhe                           Felst.        28:06   37



H12 Lätt  (16)         

    1 Jeppe Nielsen           IF Lilleröd, O-afd           DAN     14:59    1   16:58    1                  31:57
    2 Simon Blommergård       Hylte OK                             21:03    3   17:27    2                  38:30
    3 Billy Johansson         SOK 68                               19:48    2   20:11    4                  39:59
    4 Kalle Arvidsson         OK Vivill                            24:45    5   21:50    8                  46:35
    5 David Boman             Stångenäs AIS                        23:38    4   25:05   11                  48:43
    6 Marcus Lindberg         OK Skogshjortarna                    27:41    8   25:15   12                  52:56
    7 Adam Petersson          Halmstad OK                          27:30    7   30:25   13                  57:55
    8 David Eriksson          OK Gipen                             37:39   10   20:23    7                  58:02
    9 Mikael Mårtensson       OK Vivill                            39:32   11   20:21    6                  59:53
   10 Rasmus Westlund         OK Tyr                               37:08    9   24:26   10                  61:34
   11 Rickard Hallin          IK Uven                              64:30   13   20:17    5                  84:47
   12 Dennis Sparwath         HSOK                         DAN     47:28   12   50:27   14                  97:55

      Carl Mikaelsson         OK Stigen                           Felst.        23:47    9
      Oscar Lyding            Hylte OK                            Felst.        18:51    3
      Fredrik Olsson          FK Snapphanarna                      25:21    6  Felst.
      Kristian Tjern          VB OL                              j start      j start



H10  (39)              

    1 Erik Blomgren           Stora Tuna IK                        13:36    7   10:51    1                  24:27
    2 Rikard Sjöholm          Ringsjö OK                           12:28    1   12:16    6                  24:44
    3 Johan Runesson          OK Vivill                            12:39    2   12:07    4                  24:46
    4 Christian Nilsson       OK Löftan                            13:11    4   11:42    3                  24:53
    5 Martin Lindeberg        Ringsjö OK                           13:28    6   12:17    7                  25:45
    6 Jonas Nordström         OK Älvsjö-Örby                       13:05    3   12:43    9                  25:48
    7 Joakim Svensk           Stora Tuna IK                        14:06    8   12:14    5                  26:20
    8 Henrik Berggren         OK Denseln                           14:29   10   12:48   10                  27:17
    9 Niklas Olsson           Rävetofta OK                         14:52   13   12:42    8                  27:34
   10 Gustav Eriksson         Stora Tuna IK                        16:42   19   11:32    2                  28:14
   11 Albin Pettersson        Mariestads Fk                        15:49   15   13:01   11                  28:50
   12 Anton Sjökvist          Stora Tuna IK                        13:18    5   15:38   21                  28:56
   13 Rickard Börjesson       Hestra IF                            14:24    9   14:39   16                  29:03
   14 Carl O Johansson        Halmstad OK                          16:05   16   13:38   12                  29:43
   15 Jesper Nilsson          Ulricehamns OK                       15:20   14   14:33   15                  29:53
   16 Emil Alexandersson      Stora Tuna IK                        16:19   17   14:00   13                  30:19
   17 Jonas Gustafsson        Mariestads Fk                        16:59   21   14:53   17                  31:52
   18 Johan Bergagård         Tolered-Utby Ol                      16:58   20   15:23   18                  32:21
   19 Martin Blomgren         Stora Tuna IK                        18:58   28   14:06   14                  33:04
   20 David Pettersson        IK Hakarpspojkarna                   18:12   25   15:26   19                  33:38
   21 Sebastian Bäckström     Hestra IF                            17:54   23   16:04   22                  33:58
   22 Pontus Thorild          FK Friskus-Varberg                   18:18   26   16:41   24                  34:59
   23 John Börjesson          Hestra IF                            14:44   11   23:11   31                  37:55
   24 Joakim Eliasson         OK Alehof                            17:46   22   21:27   30                  39:13
   25 Axel Karlsson           Simlångsdalens IF                    23:12   29   16:43   25                  39:55
   26 Oskar Backlund          Dalaportens Ol                       16:29   18   24:01   32                  40:30
   27 Niklas Nilsson          OK Gipen                             23:31   30   18:37   28                  42:08
   28 Daniel Svensson         Burseryds IF                         26:41   32   16:10   23                  42:51
   29 Emil Mikaelsson         OK Stigen                            18:53   27   24:12   33                  43:05
   30 Dan Börjesson           Hestra IF                            29:53   34   15:37   20                  45:30
   31 David Siebers           IK Hakarpspojkarna                   18:02   24   28:08   36                  46:10
   32 Fredrik Nilsson         Hjärnarps GIF                        29:05   33   17:36   27                  46:41
   33 Joacim Olsson           Herrestads Aif                       39:25   35   27:40   35                  67:05

      Andreas Karlsson        Mariestads Fk                        14:48   12  Felst.
      Joakim Johansson        FK Friskus-Varberg                  Felst.        26:18   34
      Sebastian Wahlström     Snättringe Sk                       Felst.        17:23   26
      Kristoffer Kroon        Anderstorps OK                       23:41   31  Felst.
      Anders Pettersson       Mullsjö SOK                        j start        19:22   29
      Andreas Olofsson        VB OL                              j start      j start



D70  (7)               

    1 Marianne Ericsson       Laholms IF                           24:34    1   23:52    1                  48:26
    2 Netty Egeröd            FK Herkules                          30:25    2   31:45    3                  62:10
    3 Maj-Britt Malmborg      Lerums SOK                           30:31    3   35:01    5                  65:32
    4 Elvy Fritzon            Hestra IF                            38:58    7   28:34    2                  67:32
    5 Ingrid Brorsson         Tockarps IK                          36:47    5   33:02    4                  69:49
    6 Aster Olsson            SK Graal                             34:47    4   38:41    7                  73:28
    7 Ulla-Stina Selmén       FK Snapphanarna                      38:11    6   36:14    6                  74:25



D65  (22)              

    1 Kerstin Granstedt       Pan-Kristianstad                     22:29    1   22:57    3                  45:26
    2 Clarie Ek               Pan-Kristianstad                     29:29    3   22:46    2                  52:15
    3 Inez Johansson          OK Nackhe                            29:52    6   22:42    1                  52:34
    4 Inga-Lisa Johansson     Fjärås AIK                           26:15    2   28:07    6                  54:22
    5 Rita Jacobsen           OK Kolding                   DAN     29:39    4   27:34    5                  57:13
    6 Marianne Höglund        FK Herkules                          31:05    7   26:44    4                  57:49
    7 Berit Andersson         Skene Sois                           29:48    5   29:49    8                  59:37
    8 Maj Carlsson            Härlövs IF                           33:01    9   29:40    7                  62:41
    9 Elvy Holmqvist          Örkelljunga Fk                       32:48    8   31:01   11                  63:49
   10 Maj-Britt Larsson       Fjärås AIK                           36:13   11   33:11   13                  69:24
   11 Marianne Petersson      Frölunda Ol                          37:45   13   34:29   14                  72:14
   12 Gunvor Håkansson        Skene Sois                           33:40   10   38:53   21                  72:33
   13 Margareta Johansson     Kungälvs OK                          36:43   12   37:32   20                  74:15
   14 Gunborg Elmquist        Horreds Sk                           44:11   18   32:35   12                  76:46
   15 Birgitta Virdborg       Göteborg-Majorna OK                  41:50   15   36:02   17                  77:52
   16 Birgitta Enocson        OK Stigen                            43:20   17   35:26   16                  78:46
   17 Britt Skog              Kinnaströms Sk                       42:16   16   36:51   19                  79:07
   18 Laila Nygren            Säterbygdens OK                      44:17   19   34:52   15                  79:09
   19 Vera Lång               Göteborg-Majorna OK                  41:45   14   46:19   22                  88:04
   20 Märta Svensson          Västerås SOK                         62:28   20   30:02    9                  92:30
   21 Gun Holmqvist           Arboga OK                            98:54   21   30:56   10                 129:50

      Maj-Britt Pettersson    IK Uven                             Felst.        36:13   18



D60  (24)              

    1 Gudrun Broman           Göteborg-Majorna OK                  22:29    1   32:47    3                  55:16
    2 Gull-Britt Grönberg     Kungälvs OK                          29:46    5   34:26    4                  64:12
    3 Ann Sjöberg             Enebybergs IF                        27:55    3   36:19    6                  64:14
    4 Vivi-Anne Bylund        Rydboholms Sk                        30:11    6   35:32    5                  65:43
    5 Inger Hallberg          IK Uven                              26:08    2   39:41    9                  65:49
    6 Kerstin Henmyr          OK Vilse 87                          37:43   15   32:45    2                  70:28
    7 Mildred Josefsson       Rydboholms Sk                        33:43   10   36:46    7                  70:29
    8 Vera Toftered           IF Rigor                             32:07    7   40:14   11                  72:21
    9 Ann-Marie Särén         Borås GIF                            33:14    9   39:41    9                  72:55
   10 Gunilla Lundgren        OK Grane                             29:29    4   45:54   14                  75:23
   11 Inga Andersson          Eslövs Fk                            38:32   16   39:06    8                  77:38
   12 Eina-Britt Kappfjell    IK Dran                              34:09   11   47:47   16                  81:56
   13 Margareta Rodell        Mälarö SOK                           40:37   17   43:17   13                  83:54
   14 Ann-Marie Nilsson       Rydboholms Sk                        36:41   14   49:21   17                  86:02
   15 Kaisa Larsson           Hässleholms OK                       35:17   13   51:43   20                  87:00
   16 Elisabet Bucht          Järfälla OK                          32:14    8   55:33   21                  87:47
   17 Inga Persson            OK Landehof                          53:17   21   40:44   12                  94:01
   18 Barbro Jonsson          OK Roslagen                          48:06   18   46:23   15                  94:29
   19 Anita Andersson         Fjärås AIK                           49:02   19   49:22   18                  98:24

      Gunnel Börjesson        IK Uven                             Felst.        29:14    1
      Ann-Marie Tillman       Falköpings AIK                      Felst.        50:55   19
      Birgitta Pettersson     Tolered-Utby Ol                      49:43   20  Felst.
      Eva Axelsson            Hestra IF                            34:39   12 j start
      Christina Hogedal       Kungälvs OK                        j start       Felst.



D55  (43)              

    1 Christina Schedwin      FK Herkules                          21:48    1   25:22    1                  47:10
    2 Gunnel Svensson         IK Ymer                              22:58    3   27:07    2                  50:05
    3 Marie-Louise Lundström  OK Löftan                            23:32    4   27:25    5                  50:57
    4 Birgitta Tollesson      OK Alehof                            22:45    2   28:36    7                  51:21
    5 Gunborg Gustafsson      Borås GIF                            25:00    6   27:21    3                  52:21
    6 Carola Andersson        OK Löftan                            27:05   11   27:22    4                  54:27
    7 Inge Jorgensen          OK Roskilde                  DAN     23:43    5   31:43   16                  55:26
    8 Britt Rangert           Växjö AIS                            26:20   10   30:22   12                  56:42
    9 Gunnel Lindahl          IK Dran                              25:56    8   32:16   20                  58:12
   10 Britt Pirozzi           Lunds OK                             29:27   19   28:53    9                  58:20
   11 Gull Svensson           Tockarps IK                          28:59   15   29:30   10                  58:29
   12 Rosa Björkman           OK Orinto                            27:37   14   32:15   19                  59:52
   13 Mariann Kjellberg       IK Ymer                              27:29   13   32:27   21                  59:56
   14 Berit Byström           OK Virdarna                          30:36   22   30:30   13                  61:06
   15 Turid Nyström           Stavanger Oklubb             NOR     32:33   25   28:44    8                  61:17
   16 Margareta Adamsson      Halmstad OK                          30:00   21   31:21   15                  61:21
   17 Bibbi Svensson          Mariestads Fk                        33:21   27   28:34    6                  61:55
   18 Eva Isaksson            OK Skogshjortarna                    29:09   17   33:18   22                  62:27
   19 Gunnel Palgrim          Vänersborgs Sk                       31:58   24   30:59   14                  62:57
   20 Lilian Samuelsson       Kungälvs OK                          34:06   28   29:31   11                  63:37
   21 Birgit Ekman            Ulricehamns OK                       29:07   16   35:39   26                  64:46
   22 Inger Svensson          IF Kinnarumma                        31:47   23   33:24   23                  65:11
   23 Solbritt Gustafsson     OK Virdarna                          35:58   30   32:09   17                  68:07
   24 Märta Lundh             Svenljunga OK                        27:19   12   41:38   34                  68:57
   25 Kaarina Voudinmäki      Mullsjö SOK                          25:47    7   43:23   37                  69:10
   26 Inga-Lill Westberg      SK Trim                              36:34   31   33:44   24                  70:18
   27 Siv Svensson            Svenljunga OK                        29:52   20   41:08   33                  71:00
   28 Mona Carlson            OK Skogshjortarna                    29:11   18   42:07   36                  71:18
   29 Gunilla Frendelius      Almby IK                             26:14    9   46:17   40                  72:31
   30 Maj-Britt Eliasson      Fritsla Vik                          34:24   29   38:35   29                  72:59
   31 Siv Stam                Säterbygdens OK                      41:12   37   34:50   25                  76:02
   32 Lisbeth Bernhed         IK Uven                              43:56   38   32:10   18                  76:06
   33 Ulla Ling               IK Hakarpspojkarna                   36:54   32   39:41   30                  76:35
   34 Rose-Marie Johansson    FK Friskus-Varberg                   32:39   26   45:49   38                  78:28
   35 Vanja Kristensson       IK Dran                              39:19   34   39:52   31                  79:11
   36 Berit Ebbell Olsen      Stavanger Oklubb             NOR     39:07   33   40:28   32                  79:35
   37 Astrid Pärssinen        OK Silva                             48:46   40   36:10   28                  84:56
   38 Mariann Svensson        Växjö AIS                            50:26   41   36:03   27                  86:29
   38 Anna-Stina Arnesson     IK Dran                              40:36   36   45:53   39                  86:29
   40 Berit Svensson          OK Mark                              39:43   35   47:30   41                  87:13
   41 Linnéa Hall             OK Amne                              48:43   39   41:42   35                  90:25

      Raye Lomas              DOC Manchester               GBR   j start      j start
      Anita Junfors           OK Skogshjortarna                  j start      j start



D55 Motion  (11)       

    1 Ann-Britt Andersson     FK Friskus-Varberg                   32:00    2   32:43    2                  64:43
    2 Ing-Mari Larsson        OK Löftan                            31:20    1   37:02    5                  68:22
    3 Birgitta Josefsson      Halmstad OK                          33:47    3   37:40    7                  71:27
    4 Lisbeth Larsson         OK Nackhe                            40:50    6   32:00    1                  72:50
    5 Britt-Marie Lindgren    Fritsla Vik                          35:58    4   37:05    6                  73:03
    6 Ingvor Hjertqvist       IK Stern                             39:28    5   33:58    3                  73:26
    7 Inga-Maj Ring           OK Löftan                            46:31    8   44:42   10                  91:13
    8 Britt Dohse             Vaggeryds SOK                        57:15    9   34:07    4                  91:22
    9 Maj Wentzel             Kungälvs OK                          57:27   10   41:14    9                  98:41
   10 Kerstin Andersson       Kungälvs OK                          44:41    7   65:19   11                 110:00
   11 Gun Firouzi             Fritsla Vik                          71:41   11   39:15    8                 110:56



D50  (28)              

    1 Gun-Britt Fransson      Emmaboda Verda OK                    21:42    1   29:29    5                  51:11
    2 Inger Holmstrand        Herrljunga Sk                        22:17    2   29:22    3                  51:39
    3 Bibi Svensson           Halmstad OK                          23:37    4   29:06    2                  52:43
    4 Lisa Kumlin             Växjö OK                             25:17    6   29:43    6                  55:00
    5 Lisbeth Carlsson        Vaggeryds SOK                        25:14    5   32:58   13                  58:12
    6 Ulla Hammarstrand       Tumba-Mälarhöjden OK                 30:17   14   30:02    8                  60:19
    7 Lena Weiming-Nyberg     Kinnaströms Sk                       25:43    7   34:39   17                  60:22
    8 Ingrid Brelind          Horreds Sk                           30:50   16   29:54    7                  60:44
    9 Britta Wallin           IF Sisu Tidaholm                     25:43    7   35:21   19                  61:04
   10 Åsa Ståhl               Hjärnarps GIF                        29:51   12   31:24   10                  61:15
   11 Barbro Andersson        OK Skogshjortarna                    30:13   13   31:43   11                  61:56
   12 Ann-Kristin Lindegårdh  Tolered-Utby Ol                      28:30   10   34:21   16                  62:51
   13 Britt-Marie Magnusson   Laholms IF                           37:20   22   26:14    1                  63:34
   14 Kirsten Brunstedt       KFIU                         DAN     22:54    3   40:47   25                  63:41
   15 Ingalill Brorsson       Hässleholms OK                       35:27   21   29:23    4                  64:50
   16 Eva Blomström           IK Stern                             31:44   18   33:50   15                  65:34
   17 Ingrid Rex Wallström    FK Herkules                          34:18   20   31:22    9                  65:40
   18 Lena Fritzell           IF Rigor                             28:08    9   37:39   21                  65:47
   19 Marianne Rosén          IK Ymer                              31:02   17   35:21   19                  66:23
   20 Karin Larsson           OK Kompassen                         29:18   11   39:37   24                  68:55
   21 Lilian Axelsson         OK Räven                             30:31   15   38:43   22                  69:14
   22 Rosa Johansson          IK Uven                              31:48   19   39:28   23                  71:16
   23 Margareta Noborn        Sundsvalls OK                        40:22   24   33:32   14                  73:54
   24 Ylva Häggström          IF Rigor                             39:56   23   35:15   18                  75:11
   25 Lena Skoog              Hestra IF                            43:36   26   32:23   12                  75:59
   26 Gun Hansson             Stångenäs AIS                        48:10   27   40:51   26                  89:01
   27 Ulla Olsson             FK Boken                             41:33   25   48:28   28                  90:01
   28 Karin Bergman           Lunds OK                             49:09   28   45:46   27                  94:55



D50 Motion  (5)        

    1 Karin Fransson          OK Njudung                           27:22    1   36:24    3                  63:46
    2 Marita Johansson        Kinnaströms Sk                       31:41    2   32:43    1                  64:24
    3 Maritha Hallberg        IK Ymer                              33:17    3   33:28    2                  66:45
    4 Inger Eismark           OK Orinto                            42:45    5   38:17    4                  81:02

      Ulla Björkman           IK Ymer                              34:58    4  Felst.



D45  (26)              

    1 Ina Lindeberg           Ringsjö OK                           19:33    1   23:33    1                  43:06
    2 Ingmarie Brander Strand Göteborg-Majorna OK                  20:55    3   24:45    2                  45:40
    3 Agneta Kjellberg        IFK Göteborg                         21:35    4   25:43    3                  47:18
    4 Margareta Johansson     Halmstad OK                          20:01    2   29:07    5                  49:08
    5 Monica Knutsson         Sävedalens AIK                       23:47    8   27:17    4                  51:04
    6 Berit Mellberg          OK Amne                              23:17    7   31:19    6                  54:36
    7 Maria Nordvall          OK Kolmården                         22:40    6   32:15    7                  54:55
    8 Ulla Engelby            IK Stern                             22:21    5   34:37   11                  56:58
    9 Randveig Berg           Göteborg-Majorna OK                  27:44   12   32:32    8                  60:16
   10 Karin Memmi             Halmstad OK                          24:25    9   39:16   15                  63:41
   11 Britt-Marie Andersson   OK Amne                              29:57   17   33:45   10                  63:42
   12 Renja Skog              Hjärnarps GIF                        29:36   16   35:03   12                  64:39
   13 Karin Axelsson          IK Uven                              27:45   13   37:12   14                  64:57
   14 Eva Bergman             IK Uven                              29:07   15   36:04   13                  65:11
   15 Nina Kolberg            IL Tyrving                   NOR     26:11   11   43:04   19                  69:15
   16 Monika Djurberg         OK Tyr                               36:58   25   33:00    9                  69:58
   17 Inger Andersson         Stångenäs AIS                        31:42   19   42:06   18                  73:48
   18 Berit Ivarsson          OK Skogshjortarna                    28:43   14   45:08   20                  73:51
   19 Eva Thörnblom           Sjövalla Fk                          34:45   21   40:33   16                  75:18
   20 Elsie Bengtsson         Rävetofta OK                         30:09   18   45:33   22                  75:42
   21 Birgit Laederach        OLG Thun                     CH      35:28   23   41:17   17                  76:45
   22 Barbro Liljequist       OK Älme                              25:35   10   52:27   24                  78:02
   23 Katarina Bengtsson      Halmstad OK                          32:49   20   45:23   21                  78:12
   24 Marita Lennberger       FK Snapphanarna                      36:34   24   50:03   23                  86:37
   25 Annemette El-Azem       Holbaek Oklub                DAN     35:12   22   55:02   25                  90:14

      Anna-Lena Berthag       Halmstad OK                        j start      j start



D45 Motion  (18)       

    1 Pia Rosberg             OK Gisle                             31:50    1   29:38    3                  61:28
    2 Marita Johansson        OK Stigen                            34:24    3   27:55    1                  62:19
    3 Gunnel Dahlström        IFK Göteborg                         33:28    2   30:23    5                  63:51
    4 Inga-Lill Evaldsson     SK Graal                             40:53    5   30:09    4                  71:02
    5 Bodil Enander           Vänersborgs Sk                       40:14    4   31:35    6                  71:49
    6 Lizkulla Pettersson     Kinnaströms Sk                       44:56    9   28:32    2                  73:28
    7 Britt-Marie Ekberg      OK Orinto                            41:08    6   33:57    8                  75:05
    8 Annika Gustavsson       Bredareds IF                         41:59    7   34:02    9                  76:01
    9 Monica Alverslid        OK Stigen                            43:25    8   39:55   12                  83:20
   10 Åsgerd Bergman          OK Tranan                            51:01   11   33:16    7                  84:17
   11 Lisbeth Larsson         Hylte OK                             45:29   10   40:30   14                  85:59
   12 Ingela Karlsson         OK Orinto                            54:26   12   39:39   10                  94:05
   13 Anette Cederman         Mariestads Fk                        60:17   14   41:54   15                 102:11
   14 Britt-Marie Johansson   Hylte OK                             63:46   15   39:43   11                 103:29
   15 Mirjam Norén            IK Uven                              68:03   16   40:15   13                 108:18
   16 Ann-Kristin Rundberg    FK Friskus-Varberg                   68:26   17   46:24   16                 114:50

      Anna Karlsson           Dalaportens Ol                       55:12   13 j start
      Anneli Tjern            VB OL                              j start      j start



D40  (40)              

    1 Anneli Berggren         OK Denseln                           23:24    1   23:11    1                  46:35
    2 Elisabeth Strandhagen   Göteborg-Majorna OK                  26:20    4   24:21    2                  50:41
    3 Karin Gunnarsson        Stora Tuna IK                        26:06    3   24:44    3                  50:50
    4 Kerstin Blomgren        Stora Tuna IK                        27:06    6   25:52    5                  52:58
    5 Marie Gröhn             Jönköpings OK                        26:44    5   26:50    6                  53:34
    6 Susanne Nilsson         Halmstad OK                          29:19    9   24:47    4                  54:06
    7 Lena Karlsson           Halmstad OK                          27:28    7   27:21    7                  54:49
    8 Ulla Niklason           OK Räven                             27:56    8   27:41    8                  55:37
    9 Katarina Sjöholm        Mullsjö SOK                          30:04   13   27:58   10                  58:02
   10 Eva-Lena Ericson        Södertälje/Nykvarn                   25:56    2   32:10   19                  58:06
   11 Lena Olsson             Rävetofta OK                         30:20   14   28:28   12                  58:48
   12 Elisabet Öström         OK Tyr                               31:01   16   28:07   11                  59:08
   13 Karin Persson           Gävle OK                             32:06   20   27:47    9                  59:53
   14 Marie Claesson          Rydboholms Sk                        29:21   10   30:48   14                  60:09
   15 Iréne Banck             Hjobygdens OK                        29:42   12   31:08   16                  60:50
   16 Karin Olsson            Munkedals SOK                        33:13   22   29:45   13                  62:58
   17 Monica Johansson        Hjärnarps GIF                        32:00   18   31:41   17                  63:41
   18 Christina Olsson        OK Silva                             32:48   21   31:00   15                  63:48
   19 Stella Lindqvist        OK Älme                              32:02   19   34:05   24                  66:07
   20 Gunilla Axelsson        Sävedalens AIK                       33:45   23   34:14   25                  67:59
   21 Anette Nilsson          OK Gipen                             34:38   24   33:56   23                  68:34
   22 Christina Berggren      Ljungskile Fk                        35:10   25   33:46   21                  68:56
   23 Helen Axelsson          IK Uven                              30:57   15   39:28   31                  70:25
   24 Linda Assarsson         OK Älme                              36:01   27   34:42   26                  70:43
   25 Carin Gustafsson        Jönköpings OK                        37:17   30   33:48   22                  71:05
   26 Lena Runesson           OK Vivill                            35:21   26   36:12   28                  71:33
   27 Karin Mood              OK Tyr                               40:04   33   31:52   18                  71:56
   28 Ann Westerdahl          Göteborg-Majorna OK                  36:30   28   37:16   30                  73:46
   29 Ann-Sofie Johansson     FK Herkules                          31:58   17   42:07   32                  74:05
   30 Lisbeth Bergagård       Tolered-Utby Ol                      40:19   34   35:23   27                  75:42
   31 Mette Hansen            HSOK                         DAN     43:12   36   33:17   20                  76:29
   32 Elisabet Månsson        OK Löftan                            29:39   11   46:56   35                  76:35
   33 Karin Persson           Bottnaryds IF                        41:52   35   36:46   29                  78:38
   34 Mona-Lisa Jansson       Kungälvs OK                          38:36   31   45:06   33                  83:42
   35 Britt-Marie Bengtsson   Fjärås AIK                           39:22   32   46:07   34                  85:29
   36 Monika Nilsson          OK Alehof                            37:10   29   50:52   37                  88:02
   37 Lena Håkansson          IK Uven                              47:41   37   51:12   38                  98:53
   38 Ingrid Bengtsson        Tormestorps IF                       59:53   38   50:09   36                 110:02

      Katarina Östling        OK Skogshjortarna                  j start      j start
      Lena Gustavsson         Göteborg-Majorna OK                j start      j start



D40 Motion  (3)        

    1 Ann Hedlund             FK Friskus-Varberg                   37:49    1   51:11    2                  89:00
    2 Annicka Collryd         Bredaryds SOK                        46:37    2   50:08    1                  96:45
    3 Gunnel Axelsson         OK Skogshjortarna                    67:21    3   61:08    3                 128:29



D35  (20)              

    1 Ingrid Alexandersson    Stora Tuna IK                        24:17    1   27:32    1                  51:49
    2 Lotta Gertsson          Rävetofta OK                         25:55    3   28:47    3                  54:42
    3 Karin Ohrankämmen       Sävedalens AIK                       26:43    4   29:43    6                  56:26
    4 Kerstin Larsson         Stenungsunds OK                      28:23    8   28:13    2                  56:36
    5 Sari Håkansson          OK Gränsen                           27:03    5   29:34    5                  56:37
    6 Ann-Sofie Holer         OLK Fricktal                 CH      28:06    7   29:03    4                  57:09
    7 Lotta Jungåker          Östersunds OK                        29:27    9   31:25    7                  60:52
    8 Carina Lindkvist        Storviks IF                          31:07   12   32:32    8                  63:39
    9 Anna Weckner-Westlund   OK Tyr                               28:02    6   35:47   10                  63:49
   10 Ingrid Johansson        Laholms IF                           30:59   11   33:00    9                  63:59
   11 Lena Turesson           Rydboholms Sk                        30:23   10   38:07   13                  68:30
   12 Annette Falck-Larsson   Vänersborgs Sk                       32:20   13   41:31   14                  73:51
   13 Karin Karlsson          OK Tyr                               32:37   14   43:29   18                  76:06
   14 Christina Björk         Örkelljunga Fk                       40:45   18   36:34   12                  77:19
   15 Christina Granberg      Sävedalens AIK                       42:17   19   36:33   11                  78:50
   16 Annkristin Spetz        Ulricehamns OK                       35:59   15   43:02   16                  79:01
   17 Ulrika Johansson        OK Löftan                            36:33   17   43:27   17                  80:00
   18 Wiveka Ernstsson        FK Göingarna                         36:29   16   46:26   19                  82:55
   19 Cecilia Kroon           Anderstorps OK                       45:00   20   42:01   15                  87:01

      Mia Dammvik             Stora Tuna IK                        24:17    1  Felst.



D35 Motion  (13)       

    1 Monica Johansson        Bredareds IF                         38:45    2   34:20    1                  73:05
    2 Eva Almgren             OK Stigen                            37:32    1   37:28    4                  75:00
    3 Pia Hendberg            SOK 68                               40:09    3   36:17    3                  76:26
    4 Annika Marthinsson      Hylte OK                             40:15    5   39:58    5                  80:13
    5 Maria Johnsson          OK Nackhe                            40:12    4   41:20    6                  81:32
    6 Caroline Johansson      Gustavsbergs IF                      53:17    9   34:55    2                  88:12
    7 Agneta Johansson        Rydboholms Sk                        42:50    6   51:03    8                  93:53
    8 Cecilia Tellqvist       Halmstad OK                          51:35    8   54:38    9                 106:13
    9 Karin Arvidsson         OK Vivill                            56:00   10   50:39    7                 106:39
   10 Cecilia Våg             Snättringe Sk                        49:15    7   66:59   10                 116:14
   11 Elisabeth Hermansson    IK Ymer                              59:17   11   73:23   11                 132:40
   12 Anita Olsson            OK Silva                             87:33   12   79:08   12                 166:41

      Catarina Blomberg       Göteborg-Majorna OK                j start       Felst.



D21  (51)              

    1 Elisabeth Hansson       IFK Lidingö SOK                      24:39    1   32:53    1                  57:32
    2 Laila Höglund           FK Herkules                          24:50    3   33:19    2                  58:09
    3 Stina Grenholm          Ulricehamns OK                       25:56    4   33:24    3                  59:20
    4 Catarina Öberg          Stora Tuna IK                        26:59    5   33:30    4                  60:29
    5 Helena Andersson        FK Friskus-Varberg                   24:49    2   35:53    6                  60:42
    6 Taru Ikäheimonen        FK Friskus-Varberg                   28:42   11   34:37    5                  63:19
    7 Cecilia Thomasson       Ulricehamns OK                       28:22    8   36:11    7                  64:33
    8 Susanne Håkansson       Halmstad OK                          28:08    6   37:54   10                  66:02
    9 Heidrun Finke           OLV Uslar                    GER     28:29    9   37:49    9                  66:18
   10 Elisabeth Bäckström     Hestra IF                            29:18   13   38:09   12                  67:27
   11 Caroline Jönsson        FK Friskus-Varberg                   30:31   17   37:44    8                  68:15
   12 Karolina Norin          Kungälvs OK                          30:20   16   38:39   13                  68:59
   13 Maria Ossiansson        IK Hakarpspojkarna                   29:39   14   40:48   17                  70:27
   14 Lena Karlsson           Bredareds IF                         31:11   18   39:36   14                  70:47
   15 Ulrika Eriksson         Stora Tuna IK                        30:04   15   42:05   19                  72:09
   16 Ann-Charlotte Johansson IFK Göteborg                         34:50   30   38:02   11                  72:52
   17 Maria Olausson          OK Gipen                             33:22   24   40:01   15                  73:23
   18 Erika Ödlund            OK Gipen                             29:13   12   44:37   25                  73:50
   19 Karin Karlsson          Halmstad OK                          34:01   26   40:12   16                  74:13
   20 Josefina Norin          Kungälvs OK                          28:36   10   46:28   29                  75:04
   21 Karin L Karlsson        Halmstad OK                          28:18    7   46:47   30                  75:05
   22 Eva-Lotta Bengtsson     Rävetofta OK                         33:00   21   42:47   20                  75:47
   23 Eva Tykesson            Rävetofta OK                         33:20   23   43:55   23                  77:15
   24 Anna Kopp               FK Herkules                          36:23   35   42:01   18                  78:24
   25 Camilla Heden           Göteborg-Majorna OK                  35:33   34   43:10   21                  78:43
   26 Pernille Brunstedt      OK ÖST, Birkeröd             DAN     34:15   27   44:43   26                  78:58
   27 Annelie Ingesson        Stora Tuna IK                        35:21   32   44:33   24                  79:54
   28 Veronica Johansson      Anderstorps OK                       34:42   29   45:38   28                  80:20
   29 Petra Thomasson         Ulricehamns OK                       38:30   41   43:35   22                  82:05
   30 Pia Gustås              OK Linné                             34:23   28   48:02   31                  82:25
   31 Åsa Hagnestål           Malmö OK                             33:18   22   49:14   34                  82:32
   32 Anna Andersson          OK Denseln                           32:52   20   50:12   36                  83:04
   33 Anne Johansson          OK Orion                             35:27   33   48:12   32                  83:39
   34 Camilla Brorsson        Tockarps IK                          31:34   19   53:05   40                  84:39
   35 Susanne W Karlsson      Härlövs IF                           35:02   31   49:59   35                  85:01
   36 Sofia Eriksson          Stora Tuna IK                        37:25   38   48:43   33                  86:08
   37 Linda Ranbro            Malmö OK                             42:53   46   45:37   27                  88:30
   38 Mollie Lindel           OK Orion                             38:16   40   50:29   37                  88:45
   39 Maria Svensson          OK Mark                              41:05   44   50:49   38                  91:54
   40 Inger Andersson         Linköpings OK                        37:24   37   56:03   41                  93:27
   41 Marie Adolfsson         Örkelljunga Fk                       33:23   25   61:53   43                  95:16
   42 Karin Jogeland          IK Ymer                              37:14   36   62:19   44                  99:33
   43 Cecilia Lindahl         IK Dran                              42:23   45   59:00   42                 101:23
   44 Evi Drese               OLV Uslar                    GER     38:54   42   66:25   45                 105:19
   45 Annika Bengtsson        Rävetofta OK                         52:24   47   74:04   46                 126:28
   46 Mona Adolfsson          Örkelljunga Fk                       71:55   48   92:31   47                 164:26

      Annika Engel            Hässleholms OK                       38:13   39  Felst.
      Linda Hultgren          Linköpings OK                      j start        52:50   39
      Cecilia Nilsson         OK Denseln                           40:03   43 j start
      Louise Peitersen        Dövania                      DAN   j start      j start
      Mietta Groenveld        UZO/HOLLAND                  NLD   j start      j start



D21 Motion  (10)       

    1 Andrea Finkenstädt      OLV Uslar                    GER     36:57    2   36:20    1                  73:17
    2 Annica Berggren         Matteus Si                           34:06    1   42:15    3                  76:21
    3 Johanna Carlsson        OK Denseln                           41:45    4   38:29    2                  80:14
    4 Therese Gustafsson      OK Virdarna                          41:52    5   46:08    4                  88:00
    5 Maria Hammarstedt       Tullinge Sk                          39:46    3   55:33    7                  95:19
    6 Annika Sjöö             OK Gipen                             44:56    6   52:50    5                  97:46
    7 Anna-Karin Pettersson   IK Uven                              45:06    7   53:29    6                  98:35
    8 Katarina Karlsson       OK Orinto                            51:58    8   69:34    9                 121:32
    9 Pernilla Svensson       OK Virdarna                          62:39    9   61:13    8                 123:52

      Anette Sundqvist        OK Tranan                            74:50   10  Felst.



D20  (8)               

    1 Johanna Ring            Kinnaströms Sk                       24:45    1   29:32    1                  54:17
    2 Desire Wallström        FK Herkules                          25:10    2   32:06    5                  57:16
    3 Gunilla Bohman          FK Boken                             26:38    3   30:56    4                  57:34
    4 Kristina Löfvenholm     OK Tyr                               26:59    4   30:45    3                  57:44
    5 Jennifer Gull           FK Friskus-Varberg                   27:47    6   30:34    2                  58:21
    6 Lena Max                Frölunda Ol                          28:06    7   33:19    6                  61:25
    7 Maria Bergagård         Tolered-Utby Ol                      27:34    5   35:35    7                  63:09

      Linda Skog              Hjärnarps GIF                        34:23    8  Felst.



D18  (11)              

    1 Alexandra Vejedal       OK Mark                              21:34    1   26:01    2                  47:35
    2 Hanna Westerdahl        Göteborg-Majorna OK                  24:41    4   27:48    3                  52:29
    3 Linda Axelsson          IK Uven                              28:43    7   25:36    1                  54:19
    4 Lina Jogeland           IK Ymer                              24:38    3   32:29    6                  57:07
    5 Josefina Berntsson      OK Löftan                            28:47    8   32:12    4                  60:59
    6 Anna Olsson             FK Boken                             29:11    9   32:16    5                  61:27
    7 Ida Svensson            Halmstad OK                          23:34    2   38:05    9                  61:39
    8 Camilla Bohman          FK Boken                             25:20    5   36:58    8                  62:18
    9 Anna Max                Frölunda Ol                          28:20    6   34:13    7                  62:33

      Maria Hansson           Halmstad OK                          30:09   10  Felst.
      Matilda Berggren        Ljungskile Fk                      j start      j start



D16  (35)              

    1 Frida Kjäll             FK Friskus-Varberg                   26:41    6   24:37    1                  51:18
    2 Hanna Mattsson          IK Uven                              27:12   10   25:56    2                  53:08
    3 Marie Andersson         OK Stigen                            27:08    8   30:26    6                  57:34
    4 Stina Banck             Hjobygdens OK                        27:23   11   30:20    5                  57:43
    5 Andrea Westerdahl       Gävle OK                             25:43    1   32:07   10                  57:50
    6 Martina Johansson       Halmstad OK                          26:06    3   32:35   13                  58:41
    7 Linda Andersson         Halmstad OK                          26:41    6   32:21   11                  59:02
    8 Johanna Berggren        Ljungskile Fk                        26:33    5   32:32   12                  59:05
    9 Karin Kaill             IK Ymer                              29:19   12   29:50    4                  59:09
   10 Sandra Köster           FK Herkules                          33:23   18   27:22    3                  60:45
   11 Linnea Hjalmarsson      IK Ymer                              30:26   13   31:16    8                  61:42
   12 Sofia Thorsson          Halmstad OK                          26:02    2   36:33   20                  62:35
   13 Lisa Axelsson           Hjobygdens OK                        27:10    9   35:40   18                  62:50
   14 Sara Malmgren           Sjövalla Fk                          26:21    4   39:21   27                  65:42
   15 Helen Rosenkvist        Hjärnarps GIF                        31:09   15   36:32   19                  67:41
   16 Pia-Maria Bondesson     Frosta OK                            30:52   14   37:35   23                  68:27
   17 Sara Pettersson         FK Friskus-Varberg                   31:40   16   36:59   21                  68:39
   18 Emelie Svensson         OK Tyr                               38:28   26   31:16    8                  69:44
   19 Lindie Boström          Ljungskile Fk                        35:52   23   34:29   17                  70:21
   20 Amanda Sjöholm          Mullsjö SOK                          32:49   17   39:09   26                  71:58
   21 Johanna Gull            FK Friskus-Varberg                   38:18   25   34:11   16                  72:29
   22 Jeanette Sjöö           OK Gipen                             34:30   20   38:22   25                  72:52
   23 Julia Gunnarsson        Lerums SOK                           44:14   30   31:14    7                  75:28
   24 Karin Nilsson           OK Nackhe                            37:27   24   39:24   28                  76:51
   25 Sabina Olsson           OK Silva                             33:49   19   43:20   32                  77:09
   26 Josephina Ekedahl       Tolered-Utby Ol                      35:45   22   43:09   31                  78:54
   27 Ida Hallenberg          Kinnaströms Sk                       41:49   27   37:35   23                  79:24
   28 Annika Kumlin           Växjö OK                             43:50   29   37:15   22                  81:05
   29 Malin Nygren            FK Boken                             34:33   21   48:54   33                  83:27
   30 Susanne Sjöö            OK Gipen                             45:29   31   42:54   30                  88:23
   31 Hanna Weimann           IK Uven                              43:38   28   51:00   34                  94:38
   32 Ida Bengtsson           Tormestorps IF                       54:00   32   42:27   29                  96:27
   33 Jenny Larsson           OK Skogshjortarna                    65:02   33   33:22   15                  98:24

      Isabell Håkansson       IK Uven                             Felst.        32:44   14
      Albertina Henriksson    Uddevalla OK                       j start      j start



D14  (23)              

    1 Linnéa Johnsson         OK Nackhe                            26:05    2   24:28    1                  50:33
    2 Carolina Bergagård      Tolered-Utby Ol                      25:23    1   28:46    8                  54:09
    3 Emmy Bengtsson          Fjärås AIK                           27:46    3   26:30    4                  54:16
    4 Sofie Pettersson        Gällstads IF                         28:59    5   25:41    2                  54:40
    5 Helena Lidhage          IK Ymer                              28:52    4   25:57    3                  54:49
    6 Johanna Pettersson      FK Friskus-Varberg                   31:29    6   27:47    6                  59:16
    7 Emelie Bengtsson        Tormestorps IF                       31:29    6   29:06   11                  60:35
    8 Lisa Kaill              IK Omega                             32:44    8   28:48    9                  61:32
    9 Sanna Lovén             Halmstad OK                          34:19   10   27:32    5                  61:51
   10 Liselott Magnusson      FK Friskus-Varberg                   34:44   12   27:48    7                  62:32
   11 Janni Axelsson          Sävedalens AIK                       34:27   11   28:55   10                  63:22
   12 Sofia Larsson           OK Nackhe                            33:59    9   34:22   14                  68:21
   13 Emma Hallenberg         Kinnaströms Sk                       38:38   13   31:28   13                  70:06
   14 Malin Persson           Bottnaryds IF                        46:37   18   30:51   12                  77:28
   15 Katrin Josefsson        OK Kåre                              40:03   14   38:12   15                  78:15
   16 Annie Gunnarsson        OK Nackhe                            41:34   17   46:12   18                  87:46
   17 Sara Forsberg           OK Kolmården                         48:39   19   42:17   17                  90:56
   18 Emelie Svensson         Hylte OK                             41:31   16   50:59   19                  92:30
   19 Malin Marthinsson       Hylte OK                             59:41   21   40:43   16                 100:24
   20 Hanna Hultman           Sävedalens AIK                       52:33   20   52:35   21                 105:08

      Cecilia Olsson          Rävetofta OK                         40:46   15  Felst.
      Elin Gunnarsson         OK Nackhe                           Felst.        51:42   20
      Emma Olofsson           VB OL                              j start      j start



D14 Lätt  (5)          

    1 Johanna Svensson        Burseryds IF                         29:41    1   30:29    1                  60:10
    2 Emelie Hjortvall        Borås GIF                            30:44    2   35:12    5                  65:56
    3 Carolina Ehrencrona     IFK Göteborg                         36:43    3   33:08    3                  69:51
    4 Julia Lyding            Hylte OK                             40:13    4   31:05    2                  71:18

      Emmelie Georgsson       OK Nackhe                           Felst.        33:29    4



D12  (22)              

    1 Pernilla Rosberg        OK Gisle                             25:07    1   24:31    2                  49:38
    2 Anna Månsson            OK Löftan                            26:16    2   25:53    6                  52:09
    3 Lina Strand             Göteborg-Majorna OK                  30:01    5   24:11    1                  54:12
    4 Emma Marthinsson        Hylte OK                             30:53    6   25:07    3                  56:00
    5 Siri Henriksson         Uddevalla OK                         26:56    3   29:33   12                  56:29
    6 Maria Eliasson          OK Alehof                            34:36    8   26:44    9                  61:20
    7 Jenny Adolfsson         Lerums SOK                           33:13    7   29:13   11                  62:26
    8 Matilda Thelin          Hylte OK                             29:20    4   33:29   15                  62:49
    9 Hanna Axelsson          OK Skogshjortarna                    37:32    9   25:57    7                  63:29
   10 Helena Isaksson         Fjärås AIK                           38:43   11   26:19    8                  65:02
   11 Sara Davidsson          Anderstorps OK                       37:54   10   28:04   10                  65:58
   12 Pernilla Olsson         Rävetofta OK                         42:45   12   25:26    4                  68:11
   13 Helena Olsson           OK Hammaren                          44:51   16   25:51    5                  70:42
   14 Hanna Berggren          OK Denseln                           42:45   12   30:27   13                  73:12
   15 Rebecka Siebers         IK Hakarpspojkarna                   44:23   15   34:13   17                  78:36
   16 Lisa Weimann            IK Uven                              43:20   14   35:25   18                  78:45
   17 Emma Lovén              Halmstad OK                          49:54   18   33:57   16                  83:51
   18 Charlotta Berggren      Ljungskile Fk                        48:31   17   39:34   20                  88:05
   19 Elin Nilsson            Hjärnarps GIF                        57:54   20   38:36   19                  96:30
   20 Ulrika Nygren           FK Boken                             65:35   21   31:35   14                  97:10
   21 Anna Bengtsson          Fjärås AIK                           52:41   19   53:44   21                 106:25

      Malin Olofsson          VB OL                              j start      j start



D12 Lätt  (10)         

    1 Annika Blomberg         Göteborg-Majorna OK                  20:08    1   18:38    1                  38:46
    2 Angelika Larsson        Örkelljunga Fk                       23:19    3   18:40    2                  41:59
    3 Martina Petterson       Burseryds IF                         21:24    2   24:30    8                  45:54
    4 Siri Wahlström          Snättringe Sk                        24:21    4   22:04    4                  46:25
    5 Petra Östanbäck         Fritsla Vik                          27:40    5   23:45    7                  51:25
    6 Sofie Östanbäck         Fritsla Vik                          29:19    6   23:10    6                  52:29
    7 Therese Sjöblom         Fritsla Vik                          33:35    7   19:25    3                  53:00
    8 Sara Johansson          Gustavsbergs IF                      33:36    8   22:25    5                  56:01
    9 Emma Erlandsson         OK Vivill                            36:10    9   26:00    9                  62:10
   10 Elin Johansson          OK Gisle                             40:15   10   26:19   10                  66:34



D10  (28)              

    1 Anna Grön               Jönköpings OK                        14:45    2   12:24    3                  27:09
    2 Anna Forsberg           OK Kolmården                         15:37    4   11:33    1                  27:10
    3 Josefin Bergagård       Tolered-Utby Ol                      16:21    5   12:16    2                  28:37
    4 Frida Gustafsson        Jönköpings OK                        14:59    3   14:09    5                  29:08
    5 Maria Johansson         OK Löftan                            14:19    1   14:59   10                  29:18
    6 Lina Larsson            Vänersborgs Sk                       16:29    6   14:20    6                  30:49
    7 Tove Alexandersson      Stora Tuna IK                        18:16    8   14:31    7                  32:47
    8 Jennie Allansson        Falkenbergs OK                       17:15    7   15:33   11                  32:48
    9 Anne-Sofie Larsson      Örkelljunga Fk                       19:52   11   15:45   12                  35:37
   10 Mimmi Ziegler           Lerums SOK                           21:01   12   14:39    9                  35:40
   11 Ida Arvidsson           OK Vivill                            18:51    9   16:58   15                  35:49
   12 Anna Gustafsson         Jönköpings OK                        19:13   10   19:10   19                  38:23
   13 Elin Månsson            OK Löftan                            25:03   17   14:37    8                  39:40
   14 Maria Davidsson         OK Stigen                            22:58   13   16:44   14                  39:42
   15 Anna Tideman            Jönköpings OK                        23:09   14   16:40   13                  39:49
   16 Pernilla Pettersson     Burseryds IF                         24:02   15   17:22   16                  41:24
   17 Lovisa Larsson          Stenungsunds OK                      26:00   18   17:44   17                  43:44
   18 Kristin Davidsson       Anderstorps OK                       24:10   16   21:58   23                  46:08
   19 Sofia Eriksson          Stora Tuna IK                        28:12   19   21:11   21                  49:23
   20 Ida Erlandsson          OK Vivill                            28:47   20   21:41   22                  50:28
   21 Karin Håkansson         OK Gränsen                           31:08   22   19:43   20                  50:51
   22 Hanna Håkansson         OK Gränsen                           36:44   24   22:52   24                  59:36
   23 Emma Våg                Snättringe Sk                        30:09   21   30:38   25                  60:47
   24 Linda Berntsson         FK Friskus-Varberg                   38:35   26   38:51   26                  77:26
   25 Alexandra Gustafsson    Fjärås AIK                           31:39   23   45:50   28                  77:29
   26 Josefin Augustsson      Falkenbergs OK                       38:07   25   40:05   27                  78:12

      Jenny Björk             Örkelljunga Fk                      Felst.        13:30    4
      Sara Lund               IFK Göteborg                        Felst.        18:44   18



Inskolning  (83)       

    1 Kristin Edvardsen       GM OK                                14:47    3   13:34    2                  28:21
    2 Lisa Gröhn              Jönköpings OK                        14:44    2   14:00    4                  28:44
    3 Egil Edvardsen          GM OK                                15:00    4   14:00    4                  29:00
    4 Erik Siebers            IK Hakarpspojkarna                   15:24    5   14:18    7                  29:42
    5 Sofia Gereonsson        Garphyttans IF                       15:27    6   14:19    8                  29:46
    6 Emil Svensk             Stora Tuna IK                        16:24    8   14:15    6                  30:39
    7 Marie Thorsson          OK Gisle                             16:33    9   15:17   10                  31:50
    8 Christina L Hellberg    IL Tyrving                   NOR     15:52    7   16:44   13                  32:36
    9 Axel Erlandsson         OK Vivill                            18:02   11   16:54   14                  34:56
   10 Johanna Blomberg        Göteborg-Majorna OK                  17:21   10   17:43   16                  35:04
   11 Maria Sjöblom           Fritsla Vik                          20:42   22   16:18   11                  37:00
   12 David Djupsjö           Oskarströms OK                       18:34   15   18:37   21                  37:11
   13 Anton Mikaelsson        OK Stigen                            20:01   18   17:48   17                  37:49
   14 Patrik Brorsson         Tockarps IK                          18:57   16   19:51   28                  38:48
   15 Sofia Djupsjö           Oskarströms OK                       20:11   20   18:47   23                  38:58
   16 Elin Strandhagen        GM OK                                21:05   23   18:25   19                  39:30
   17 Martin Lövald Hellberg  IL Tyrving                   NOR     18:16   13   21:40   39                  39:56
   18 Anna Almgren            OK Stigen                            21:55   26   18:27   20                  40:22
   19 Linn Westerdahl         Gävle OK                             23:59   35   16:34   12                  40:33
   19 My Westlund             OK Tyr                               28:30   39   12:03    1                  40:33
   21 Linn Johansson          Gustavsbergs IF                      20:09   19   20:54   34                  41:03
   22 Malcolm Granberg        Sävedalens AIK                       22:21   27   18:43   22                  41:04
   23 Viktor Nyberg           VB OL                                21:33   25   20:21   32                  41:54
   24 Jesper Öström           OK Tyr                               29:03   40   13:43    3                  42:46
   25 Emil Hallberg           IK Uven                              24:00   36   18:48   24                  42:48
   26 Tore Mårtensson         OK Vivill                            19:55   17   24:27   51                  44:22
   27 Sofia Björk             Örkelljunga Fk                       22:51   28   21:49   40                  44:40
   28 Anette Larsson          Örkelljunga Fk                       23:09   30   21:53   41                  45:02
   29 Arvid Käll              OK Älme                              23:56   34   21:07   35                  45:03
   30 Felix Assarsson         OK Älme                              24:18   37   21:12   38                  45:30
   31 Magnus Persson          Bottnaryds IF                        23:00   29   22:35   46                  45:35
   32 Irma Håkansson          OK Gränsen                           23:48   33   21:55   42                  45:43
   33 Kristoffer Djupsjö      Oskarströms OK                       23:10   31   24:00   49                  47:10
   34 Fanny Hultman           Sävedalens AIK                       20:40   21   28:59   60                  49:39
   35 Martin Strandhagen      GM OK                                26:56   38   23:08   47                  50:04
   36 Matilda Hultman         Sävedalens AIK                       21:05   23   29:01   61                  50:06
   37 Nils Spetz              Ulricehamns OK                       29:07   41   22:02   43                  51:09
   38 Elinor Andersson        IK Uven                              31:23   45   24:17   50                  55:40
   39 Maria Erixon            Hylte OK                             40:54   51   20:44   33                  61:38
   40 Maria Gerdle            Halmstad OK                          32:07   46   33:33   65                  65:40
   41 Pontus Öström           OK Tyr                               29:47   43   36:05   67                  65:52
   42 Mikael Sjöblom          Fritsla Vik                          40:11   50   31:51   63                  72:02
   43 Magnus Brattlöv         OK Orinto                            34:45   48   39:16   69                  74:01

      Gustav Marthinsson      Hylte OK                           j start        15:10    9
      Emil Nielsen            IF Lilleröd, O-afd           DAN     14:08    1 j start
      Linus Ericson           Södertälje/Nykvarn                   23:14   32
      Rebecca Staffas         Enebybergs IF                        36:28   49
      Kajsa Banck             Hjobygdens OK                        18:05   12
      Frida Brattlöv          OK Orinto                            34:21   47
      Simon Svärd             OK Löftan                            29:43   42
      Julia Svärd             OK Löftan                            30:31   44
      Josefin Wallström       OK Tidaholm                          18:16   13
      Oskar Svensson          OK Tyr                             j start        35:58   66
      Mattias Åberg           OK Linné                                          30:18   62
      Joakim Karlsson         Mariestads Fk                                     21:10   36
      Kajsa Spetz             Ulricehamns OK                                    38:10   68
      Johanna Ingemarsson     Ulricehamns OK                                    22:14   44
      Rasmus Bäckström        Hestra IF                                         28:29   59
      Alfred Björklund        Sävedalens AIK                                    19:06   25
      Viktoria Erntsson       FK Göingarna                                      18:00   18
      Gry Emilia Granstedt    Idefjordens Sk                                    25:39   56
      Jakob Lund              IFK Göteborg                                      28:20   58
      John Fredriksson        OK Vivill                                         26:10   57
      Pontus Karlsson         Kinnaströms Sk                                    23:22   48
      Lovisa Lagerblad        OK Älme                                           24:37   52
      Märta-Stina Kjäll       OK Älme                                           24:39   53
      Hugo Hjorten            OLV Steinberg                                     19:16   27
      Peter Fast              OLV Steinberg                                     19:11   26
      Andreas Berglind        IF Långasands                                     16:55   15
      Oliva Ljung             Oskarströms OK                                    21:10   36
      Miriam Kohler           OLG Dachsen                  CH                   20:04   30
      Rasmus Pettersson       Gällstads IF                                      20:15   31
      Malin Arvidsson         OK Vivill                                         24:44   55
      Johanna Holer           OLK Fricktal                 CH                   19:59   29
      Lisa Julia Holer        OLK Fricktal                 CH                   24:43   54
      Sara Johansson          OK Tyr                                            22:17   45
      Linda Ivarsson          Fjärås AIK                                       Felst.
      Emelie Eskilsson        OK Löftan                                         32:43   64
      William Lätt            Jönköpings OK                      j start      j start
      Lina Skaar              Jönköpings OK                      j start      j start
      Carl Josefsson          Jönköpings OK                      j start      j start
      Elin Dolk               Jönköpings OK                      j start      j start
      Annika Liljeqvist       OK Älme



Öppen 1  (57)          

    1 Johan Lindqvist         Storviks IF                          20:09    1   22:58    5                  43:07
    2 Viktor Axelsson         Sävedalens AIK                       26:36   10   20:39    2                  47:15
    3 Jakob Segerslätt        Rävetofta OK                         22:47    5   27:36   12                  50:23
    4 Jens Larsson            Laholms IF                           32:08   18   23:37    6                  55:45
    5 Mats Axelsson           Hjobygdens OK                        27:58   12   27:53   13                  55:51
    6 Majvor Axelsson         Hjobygdens OK                        28:48   13   28:49   15                  57:37
    7 Johannes Söderlind      Bredaryds SOK                        20:30    2   37:55   24                  58:25
    8 Kajsa Nilsson           Laholms IF                           32:07   17   27:05    9                  59:12
    9 Frida Lovén             Halmstad OK                          31:14   14   28:14   14                  59:28
   10 Erik Andersson          Ätrans IF                            32:26   19   30:57   17                  63:23
   11 Gustav Andersson        Ätrans IF                            33:40   23   31:27   18                  65:07
   12 Elisabeth Hansen        Kolding OK                           46:08   33   32:27   20                  78:35
   13 Märta Johansson         OK Lindena                           47:28   35   36:45   23                  84:13
   14 Stefan Nannesson        Simlångsdalens IF                    39:12   29   48:48   30                  88:00
   15 Tyra von Sydow          Kungsbacka IF                        38:30   28   52:17   32                  90:47

      Markus Nilsson          OK Orinto                            50:00   36  Felst.
      Daniel Samuelsson       Fagereds IF                          32:59   20
      Inga-Britt Ruuth        okänd                                31:42   15
      Linnea Edespång         FK Friskus-Varberg                   20:42    3
      David Johansson         Rydboholms Sk                        23:32    6
      Birgitta Berntsson      FK Friskus-Varberg                   25:48    8
      Lars Berntsson          FK Friskus-Varberg                   25:46    7
      Gerti Odelberg          IK Ymer                              60:05   38
      Tobias Leterius         IK Ymer                              56:53   37
      Gabriella Karlsson      OK Orinto                            34:57   24
      Jakob Lund              VB OL                                33:35   22
      Ingvar Gudmundsson      Ängelholm                            34:57   24
      Simon Engel             OK Hässleholms                       40:35   32
      Erik Johansson          OK Hässleholms                       40:34   31
      John Kumlin             IK Ymer                              21:25    4
      Pontus Karlsson         Kinnaströms Sk                       32:04   16
      Lars Mattisson          FK Göingarna                         27:19   11
      Viktoria Ernstsson      FK Göingarna                         25:59    9
      Joakim Karlsson         Mariestads Fk                        35:17   26
      Pia Gustavsson          Mariestads Fk                        33:18   21
      Linnea Pettersson       FK Friskus-Varberg                   46:13   34
      Alexander Pettersson    FK Friskus-Varberg                   40:03   30
      Hilda von Sydow         Unbyns IF                            38:25   27
      Kristina Johansson      OK Gisle                                          30:03   16
      Elisabet Ramhult        FK Friskus-Varberg                                22:18    3
      Joel Waldemarsson       OK Lindena                                        42:13   26
      Lilian Vigelsjö         Svendborg DK                                      40:56   25
      Gerti Odelberg          IK Ymer                                           65:49   33
      Elin Petrisson          Hjärnarps GIF                                     24:32    7
      Mette Öhlenschläger     Örkelljunga Fk                                    22:56    4
      Magdalena Josefsson     Halmstad OK                                       19:15    1
      Emelie Undeland         IFK Göteborg                                      33:23   21
      Mikael Lundström        Lerums SOK                                        49:59   31
      Anton Karlson           Stenungsunds OK                                   34:48   22
      Ida Karlson             Stenungsunds OK                                   48:38   29
      Emma Karlson            Stenungsunds OK                                   32:23   19
      Krister Brattlöv        OK Orinto                                         27:29   11
      Jonas Brattlöv          OK Orinto                                         27:11   10
      Frida Brattlöv          OK Orinto                                         27:02    8
      Einar Johansson         OK Lindena                                        48:15   27
      Inger Johansson         Linköpings OK                                     48:37   28
      Fredrik Olsson          FK Snapphanarna



Öppen 2  (63)          

    1 Maloo Cassel            Halmstad OK                          35:27    1   24:29    5                  59:56
    2 Markus Johansson        OK Stigen                            39:05    3   24:11    4                  63:16
    3 Stina Kjellberg         IFK Göteborg                         44:32    5   23:51    2                  68:23
    4 Ann-Marie Svensson      Burseryds IF                         41:23    4   29:12    6                  70:35
    5 Markus Pettersson       FK Friskus-Varberg                   49:19   13   29:28    8                  78:47
    6 Pentti Fredriksson      OK Vilse 87                          46:06    9   34:23   11                  80:29
    7 Helena Fredriksson      OK Vilse 87                          46:27   10   35:03   13                  81:30
    8 Maj Fredriksson         Frölunda Ol                          45:02    7   44:24   33                  89:26
    9 Eva-Karin Jogbratt      Ryda Skidklubb                       55:36   20   36:59   15                  92:35
   10 Kristina Bethmann       SV Wissenschaft Quedlingburg         59:05   24   38:32   18                  97:37
   11 Jonas Nordling          OK Orinto                            62:41   28   40:01   25                 102:42
   12 Barbro Broberg          Borås GIF                            63:43   29   39:08   21                 102:51
   13 Veronica Gaspes         Kungsbacka IF                        53:15   19   52:57   40                 106:12
   14 Lotta Lyding            Hylte OK                             61:55   26   44:23   32                 106:18
   15 Lena Makkonen           Hylte OK                             61:54   25   44:28   34                 106:22
   16 Gunnel Fransson         OK Stigen                            56:23   21   51:09   38                 107:32
   17 Barbro Cassing          Ronneby OK                           73:13   33   40:08   26                 113:21
   18 Jonas Landgren          Hjärnarps GIF                        74:22   34   39:40   23                 114:02
   19 Christina Wernersson    OK Orinto                            64:05   30   52:59   42                 117:04
   20 Anette Nordling         OK Orinto                            64:09   31   52:58   41                 117:07
   21 Lennart Arvidsson       IK Ymer                             129:14   35   68:59   43                 198:13

      Johan Samuelsson        Fagereds IF                          50:20   14
      Christer Svensson       Ronneby OK                           71:26   32
      Lisa Bengtsson          FK Friskus-Varberg                   53:10   18
      Jonas Brattlöv          OK Orinto                            51:19   16
      Christer Brattlöv       OK Orinto                            51:24   17
      Ingrid Sjunnesson       Kungälvs OK                          56:53   22
      Katarina Bergman        VB OL                                50:45   15
      Bengt Pettersson        FK Friskus-Varberg                   48:58   12
      Barbro Löfvenholm       Karlstad                             48:23   11
      Bralro Skogum           Skene Sois                           56:54   23
      Kristina Pettersson     Mariestads Fk                        45:07    8
      Helen Blommegård        Hylte OK                             38:34    2
      Johanna Hallqvist       IF Nitta                             62:08   27
      Sven-Gunnar Thorsson    OK Gisle                             44:59    6
      Petter Niklasson        OK Räven                            Felst.
      Johanna Rönnqvist       OK Löftan                           Felst.
      Gabriella Karlsson      OK Orinto                                         40:28   28
      Christoffer Jansson     Bredaryds SOK                                     23:59    3
      Ingabritt Ruuth         Stockholm                                         69:04   44
      Anita Zamenik           OK Stigen                                         51:50   39
      Inger Nannesson         Simlångsdalens IF                                 39:14   22
      Britt Alfredsson        IK Uven                                           38:57   19
      Karin Torstensson       OK Gläntan                                        34:35   12
      Sebastian Ljungdal      Hjärnarps GIF                                     17:03    1
      Marie Ingemarsson       Ulricehamns OK                                    41:51   31
      Sören Ingemarsson       Ulricehamns OK                                    41:47   29
      Anita Toresson          OK Löftan                                         35:03   13
      Barbro Skogum           Skene Sois                                        41:48   30
      Berit Karlsson          Lerums SOK                                        38:11   17
      Gunilla Ziegler         Lerums SOK                                        37:30   16
      Inger Hallin            IK Uven                                           39:47   24
      Lina Undeland           IFK Göteborg                                      40:09   27
      Lena Karlsson           FK Friskus-Varberg                                38:57   19
      Katarina Bergman        VB OL                                             29:43    9
      John Kumlin             IK Ymer                                           30:14   10
      Lisbeth Månsson         Kungälvs OK                                       45:29   35
      Marianne Bertilsson     OK Räven                                          50:26   36
      Mikael Lundström        Lerums SOK                                        29:13    7
      Ingrid Karlsson         Simlångsdalens IF                                 51:08   37
      Elisabeht Wallander     OK Orinto                          j start
      Linda Ivarsson          Fjärås AIK
      Gunilla Loven           Halmstad OK



Öppen 3  (14)          

      Monika Olsson           Munkedals SOK                                     61:01    6
      Elisabet Svensson       Halmstad OK                                       76:18   11
      Barbro Löfvenholm       Karlstad                                          64:48    8
      Gun-Marie Hultgren      OK Origo                                          70:42   10
      Maria Hultgren          OK Origo                                          57:49    5
      Magnus Jönsson          OK Origo                                          57:47    4
      Tomas Nilsen            Älvsered                                          77:02   12
      Agneta Lagerblad        OK Älme                                           51:44    2
      Sofia Andersson         Falkenbergs OK                                    40:08    1
      Anna Nilsson            Ringsjö OK                                       Felst.
      Marita Erixon           Hylte OK                                          66:39    9
      Lennart Hansson         Lerums SOK                                        56:57    3
      Sven-Gunnar Thorsson    OK Gisle                                          62:30    7
      Lisbet Månsson          Kungälvs OK



Öppen 4  (73)          

    1 Karl-Erik Strömstedt    OK Löftan                            34:49    8   24:34    2                  59:23
    2 Desiree Segerslätt      Rävetofta OK                         32:38    5   29:29    5                  62:07
    3 Maria Hartvigsson       Halmstad OK                          42:32   25   29:19    4                  71:51
    4 Jenny Hansson           Halmstad OK                          41:14   22   30:46    7                  72:00
    5 Sonja Karlsson          OK Lindena                           37:17   15   38:44   16                  76:01
    6 Ulf Davidsson           Anderstorps OK                       44:09   28   34:00   11                  78:09
    7 Sanna Söderlind         Bredaryds SOK                        44:15   30   34:27   12                  78:42
    8 Eva Eliasson            OK Alehof                            60:43   36   42:36   20                 103:19
    9 Agneta Pettersson       Ronneby OK                           73:02   41   31:27    9                 104:29
   10 Åke Larsson             Hylte OK                             61:02   37   44:03   22                 105:05
   11 Maria Elmqvist          FK Boken                             76:00   44   47:54   25                 123:54
   12 Gun Johansson           Järnbärarn S                 S       78:50   46   45:52   24                 124:42
   13 Anna von Sydow          Boden BK                             57:27   35   70:14   29                 127:41
   14 Folke Arvidsson         Malmö OK                             76:59   45   55:13   27                 132:12

      Kristina Segerslätt     Rävetofta OK                         31:39    4  Felst.
      Hilding Johansson       IK Stern                            Felst.        38:36   15
      Stig Gustavsson         Falkenbergs OK                       35:06    9
      Tomas Nielsen           Danmark Danmark              DK      49:29   31
      Anders Karlsson         Ätrans IF                            31:19    3
      Kurt Johansson          Järnbärarn S                 S       40:54   21
      Lars Lindeberg          Ringsjö OK                           42:16   24
      Annika Karlsson         Skene Sois                           36:01   11
      Barbro Bengtsson        Oskarströms OK                       43:36   26
      Monika Johansson        FK Friskus-Varberg                   42:13   23
      Anita Toresson          OK Löftan                            75:02   43
      Gunilla Jogeland        IK Ymer                              40:06   20
      Annika Sterner B        FK Friskus-Varberg                   36:27   13
      Siv Gustavsson          OK Reftele                           64:35   38
      Morgan Johansson        SOK 68                               49:47   32
      Göte Johansson          OK Tranan                            52:30   34
      Åke Öjersson            IK Uven                              98:23   48
      Roger Andersson         Halmstad OK                          44:14   29
      Marita Larsson          Kinnaströms Sk                       43:44   27
      Lisbeth Lindqvist       OK Löftan                            39:19   18
      Lars-Gunnar Svärd       Ulricehamns OK                       29:44    1
      Karin Berntsson         OK Löftan                            39:18   17
      Britta Erixsson         Halmstad OK                          81:28   47
      Eva Nordström           OK Älvsjö-Örby                       50:10   33
      Rolf Forsman            Tolered-Utby Ol                      36:02   12
      Åke Hermansson          Tolered-Utby Ol                      38:11   16
      Henny Arwidson          Malmö OK                             73:09   42
      Hans-Tore Hansson       FK Friskus-Varberg                   34:17    7
      Jannike Berg            Majorna                              29:58    2
      Jonas Rosenkvist        Hjärnarps GIF                        66:26   40
      Britt-Marie Knutsson    Skene Sois                           65:52   39
      Steffen Rosén           IK Uven                              35:15   10
      Emmy Jönsson            Simlångsdalens IF                   100:10   49
      Helen Gunnarsson        Simlångsdalens IF                   100:55   50
      Bengt-Göran Nilsson     OK Löftan                            33:10    6
      Ylva Karlsson           Oskarströms OK                       39:40   19
      Jan Lundberg            OK Löftan                            37:06   14
      Helen Blommegård        Hylte OK                                          32:13   10
      Bernt Thelin            Hylte OK                                          31:03    8
      P-O Seren               Borås GIF                                         36:26   13
      Håkan Blommegård        Hylte OK                                          44:01   21
      Tina Åberg              OK Linné                                          61:25   28
      Martin  Johansson       IK Uven                                           25:40    3
      Maria Schad             Frosta OK                                        125:06   33
      Birgitta Johansson      Halmstad OK                                       44:29   23
      Gunilla Bäck            Halmstad OK                                      Felst.
      Lars Mattisson          FK Göingarna                                      48:26   26
      Kerstin Lindblom        FK Friskus-Varberg                                73:26   32
      Jonatan Andersson       Falkenbergs OK                                    23:44    1
      Anton Svanberg          OK Löftan                                         29:59    6
      Gun-Britt Skoglund      Fritsla Vik                                       41:50   19
      Eva Arnesson            IK Dran                                           37:20   14
      Helen Gunnarsson        Simlångsdalens IF                                 72:20   31
      Emmy Jönsson            Simlångsdalens IF                                 71:19   30
      Berit Nilsson           Markaryds Fk                                      39:11   17
      Lisa Bertilsson         OK Räven                                          41:38   18
      Tore Johansson          IF Långasands                                    Felst.
      Bo Johansson            okänd
      Anders Ekman            Ulricehamns OK



Öppen 5  (45)          

    1 Conny Johansson         Laholms IF                           34:07    1   33:47   12                  67:54
    2 Yvonne Kalén            Ringsjö OK                           52:43    2   33:13   10                  85:56

      Lillemor Hallin         OK Landehof                                       47:30   36
      Stig Harald             Göteborg Spårv                                    84:17   42
      Anna Torstensson        OK Gläntan                                        31:40    7
      Lars Gunnar Svärd       Ulricehamns OK                                    30:55    5
      Alf Kjellberg           Borås GIF                                         43:49   32
      Stig Gustavsson         Falkenbergs OK                                    28:18    3
      Tore Johansson          Hylte OK                                          35:42   18
      Anders Ekman            Ulricehamns OK                                    40:47   27
      Steffen Rosén           IK Uven                                           37:52   23
      Ann-Charlotte Karlsson  Halmstad OK                                       53:13   38
      Lennart Hultgren        OK Origo                                          46:03   35
      Per-Olof Eriksson       Hylte OK                                          48:02   37
      Monika Ivarsson         OK Skogshjortarna                                 33:45   11
      Anna Karlsson           Halmstad OK                                       31:18    6
      Gunnvi Bartholdsson     Halmstad OK                                       53:14   39
      Enid Ingemarsson        Hestra IF                                         32:29    9
      Lena Fredén             Falköpings AIK                                    36:12   19
      Jessika Murro           Malmö OK                                          56:58   41
      Kurt Johansson          OK Järnbärarna                                    32:14    8
      Bo Bäck                 Halmstad OK                                       56:19   40
      Lars Johansson          Hagaby GoIF                                       29:48    4
      Henny Arvidsson         Malmö OK                                          43:01   30
      Monika Johansson        FK Friskus-Varberg                                39:35   25
      Per Johansson           Bredareds IF                                      44:03   33
      Morgan Johansson        SOK 68                                            42:07   29
      Benny Ivarsson          Fjärås AIK                                        24:42    1
      Åse Hjertén             OLV Steinberg                                     35:14   14
      Linda Köster            FK Herkules                                       41:10   28
      Kennet Karlsson         Simlångsdalens IF                                 34:42   13
      Annie Edvardsen         Göteborg-Majorna OK                               35:38   17
      Hans Gädda              Kungälvs OK                                       36:30   20
      Inger Vejedal           OK Mark                                           37:39   22
      Ingela Lindberg         IK Stern                                          43:12   31
      Annika Lindberg         IK Stern                                          40:44   26
      Inger Bengtsson         Halmstad OK                                       44:35   34
      Alf Johansson           Växjö OK                                          25:53    2
      Reino Josefsson         Falkenbergs OK                                    36:46   21
      Katarina Karlsson       Stenungsunds OK                                   35:15   16
      Margareta Rylander      OK Gläntan                                        35:14   14
      Mats Johansson          Falkenbergs OK                                    38:41   24
      Jonas Rosenqvist        Hjärnarps GIF
      Lars Gunnar Svärd       Ulricehamns OK
      Lena Wallström          OK Tidaholm



Öppen 6  (49)          

    1 Frank Bylin             Kinnaströms Sk                       29:13    1   32:13    2                  61:26
    2 Maria Gereonsson        Garphyttans IF                       30:34    2   32:58    3                  63:32
    3 Sten Segerslätt         Rävetofta OK                         33:27    3   33:52    4                  67:19
    4 Ulf von Sydow           Boden BK                             44:02   12   52:44   16                  96:46
    5 Gabrielle Brun          AIF Simrishamns                      53:47   20   54:38   17                 108:25
    6 Björn von Sydow         IF Rigor                             60:08   26   48:21   13                 108:29
    7 Bo Johansson            FK Friskus-Varberg                   49:35   15   59:14   20                 108:49
    8 Mats Lyding             Hylte OK                             50:57   16   62:19   21                 113:16
    9 Jörgen Magnusson        FK Friskus-Varberg                   54:18   22   62:27   22                 116:45
   10 Karl-Erik Eliasson      Volvo IF Gbg                 S       55:35   23   72:36   25                 128:11
   11 Bo Andersson            AIF Simrishamns                      67:00   29   68:56   24                 135:56

      Börje Enander           Gällstads IF                         34:47    4
      Anders Lindstrand       Tumba-Mälarhöjden OK                 89:12   31
      Stig Karlsson           IK Dran                              61:02   27
      Madelene Jigsjö         IK Dran                              41:54    8
      Maria Svensson          Falkenbergs OK                       51:21   18
      Bror-Erling Svensson    Falkenbergs OK                       51:11   17
      Andreas Torstensson     Falkenbergs OK                       45:31   13
      Torbjörn Axelsson       Hjobygdens OK                      j start        36:16    6
      Bo Hedström             Kalmar OK                            46:21   14
      Per-Olof Eriksson       Hylte OK                            Felst.
      Björn Fågelberg         OK Mangen                            36:15    5
      Daniel Hansson          IK Ymer                              42:55    9
      Magnus Öjersson         IK Uven                              43:37   10
      Stig Harald             Göteborg Spårv                      Felst.
      Benny Ljungbrant        OK Mark                              43:59   11
      Kristina Pettersson     Mölnlycke                            67:49   30
      Anders Ekman            Ulricehamns OK                       52:16   19
      Leif Malm               Markaryds Fk                         39:53    6
      Johan Åberg             OK Linné                             57:23   24
      Kerstin Kayser          OK Vivill                            60:02   25
      Åke Ottosson            OK Vivill                            66:57   28
      Karl-Erik Skattberg     FK Friskus-Varberg                   41:05    7
      Lennart Pettersson      FK Friskus-Varberg                   54:11   21
      Maja Drotz              Hestra IF                                         56:30   19
      Jan Bertil Lundblad     OK Nackhe                                         49:42   14
      Barbro Hallenberg       Kinnaströms Sk                                    39:56    7
      Lena Wallstöm           OK Tidaholm                                       56:12   18
      Sten Åke Nilsson        OK Alehof                                         29:23    1
      Magnus Linde            Rävetofta OK                                     Felst.
      Stellan Helgesson       Skene Sois                                        46:55   12
      Lovisa Karlsson         Ätrans IF                                         50:09   15
      Johan Josefsson         Ätrans IF                                         34:07    5
      Karl-Göran Karlsson     Hylte OK                                          44:09   11
      Anders Kumlin           IK Ymer                                           67:44   23
      Lennart Borg            Hylte OK                                          40:18   10
      Lennart Pettersson      FK Friskus-Varberg                                40:15    9
      Stefan Matsson          Fjärås AIK                                        40:00    8
      Anders Johansson        Linköpings OK                                     84:11   26



Öppen 7  (22)          

      Rolf Forsman            Tolered-Utby Ol                                   28:01    6
      Åke Hermansson          Tolered-Utby Ol                                   23:32    4
      Bertil Karlsson         OK Skogshjortarna                                 43:25   14
      Kerstin Olsson          FK Snapphanarna                                   25:09    5
      Jennie Runesson         OK Vivill                                         18:40    2
      Göte Johansson          OK Tranan                                         31:33    8
      Finke Louise            RSV Hannover                                      60:13   16
      Åke Öjersson            IK Uven                                           37:27   12
      Annika Karlsson         Skene Sois                                        40:47   13
      Majbritt Sjöholm        Ringsjö OK                                        50:25   15
      Ronny Andersson         OK Skogshjortarna                                 18:28    1
      Lisbet Lindqvist        OK Löftan                                         29:26    7
      Carolin Karlsson        OK Löftan                                         63:04   17
      Inger Helander          OK Stigen                                         37:00   11
      Kiki Gunnarsson         Simlångsdalens IF                                 34:54    9
      Per-Olof Bondesson      Frosta OK                                         63:52   18
      Anders Karlsson         Ätrans IF                                         22:29    3
      Viggo Kristiansson      Tockarps IK                                       35:09   10
      Peter Larsson           Laholms IF
      Jennie Runesson         OK Vivill
      Lillemor Hallin         OK Landehof
      Anders Hjalmarsson      Borås GIF



Öppen 8  (70)          

    1 Hansruedi Kohler        OLG Dachsen                  CH      31:58    5   27:24    3                  59:22
    2 Lars Eliasson           Jutul                                33:24   11   31:49   11                  65:13
    3 Lars Memmi              Halmstad OK                          31:14    4   34:36   18                  65:50
    4 Eli Alfnes              SK Nydalens                  NOR     30:51    3   37:10   25                  68:01
    5 Åsa Josarp              FK Friskus-Varberg                   33:19   10   36:58   23                  70:17
    6 Marianne  Lynge         Kolding OK                           35:54   14   38:58   31                  74:52
    7 Björn Lekman            IF Rigor                             38:40   18   42:29   34                  81:09
    8 Ove Dammvik             Oskarströms OK                       38:46   19   50:16   38                  89:02
    9 Kjell Jeppson           IF Rigor                             36:24   15   56:44   44                  93:08
   10 G-M Söderlind           Bredaryds SOK                        62:42   26   75:13   47                 137:55

      Kerstin Olsson          FK Snapphanarna                      67:10   27
      Käthi Kohler            OLG Dachsen                  CH      33:12    9
      Ingvar Bengtsson        Oskarströms OK                       35:40   13
      Malin Johansson         FK Friskus-Varberg                   37:05   17
      Marie Andersson         Halmstad OK                          39:37   20
      Lillemor Hallin         OK Landehof                          55:22   24
      Lennart Alsin           IK Ymer                              50:38   23
      Inger Bengtsson         Halmstad OK                          57:07   25
      Lennart Borg            Hylte OK                             36:47   16
      B-G Johansson           Örkelljunga Fk                       47:31   22
      Mattias Ljungbrant      OK Mark                              27:19    2
      Ronny Andersson         OK Skogshjortarna                    25:43    1
      Reino Josefsson         Falkenbergs OK                       43:26   21
      Stig Bertilsson         OK Räven                             32:12    7
      Herlof Jonsen           Svendborg DK                       j start        96:09   48
      Stefan Karlsson         Oskarströms OK                       32:56    8
      Anneli Kelander         Majorna                              34:13   12
      Jenny Runesson          OK Vivill                            32:01    6
      Anders Hjalmarsson      Borås GIF                                         49:24   37
      Sven Olsson             OK Silva                                          35:10   19
      Jan Jönsson             Falkenbergs OK                                    38:57   30
      Magdalena Johansson     Hässleholms OK                                    36:47   22
      Arne Berntsson          OK Löftan                                         30:43    9
      Sune Nilsson            Laholms IF                                        32:26   13
      Bo Hedström             Kalmar OK                                         52:51   40
      Annett Bernhed          FK Herkules                                       33:10   16
      Käthi Kohler            OLG Dachsen                  CH                   30:28    7
      Jennie Karlsson         OK Löftan                                         53:44   42
      Göran Karlsson          OK Löftan                                         53:14   41
      Pirkko Turpeinen        OK Löftan                                         41:10   33
      Martin Nilsson          Ringsjö OK                                       Felst.
      Marie Arnesson          IK Dran                                           27:56    4
      Dan Nilsson             Rävetofta OK                                      38:14   29
      Jens Birkebäck          Halmstad OK                                       52:24   39
      Enar Tengström          Främmestad IK                                    Felst.
      Mats Kågesson           Lerums SOK                                        37:16   26
      Jan Lagerblad           OK Älme                                           24:11    2
      Fredrik Andersson       OK Skogshjortarna                                 30:33    8
      Torbjörn Toresson       OK Löftan                                         59:29   45
      Hans Rantzow            Toarps OK                                         37:34   27
      Jari                    FK Friskus-Varberg                                42:35   35
      Birgitta Tokander       OK Landehof                                       56:11   43
      Margareta Lindberg      IK Stern                                          67:51   46
      Martina Vejedal         OK Mark                                           36:34   21
      Håkan Josefsson         Halmstad OK                                       34:02   17
      Claes Claesson          FK Herkules                                       32:50   15
      Charlotte Karlsson      Alvesta SO Alvesta                                37:37   28
      Karl-Åke Karlsson       Halmstad OK                                       45:24   36
      Viktoria Bartholdsson   Halmstad OK                                       36:13   20
      Hasse Bartholdsson      Halmstad OK                                       32:25   12
      Rikard Nilsson          OK Räven                                          40:38   32
      Jan Karlsson            Hässleholms OK                                    23:52    1
      Lars Petrisson          Hjärnarps GIF                                     29:28    6
      Stig Bertilsson         OK Räven                                          32:44   14
      Erik Karlsson           Hässleholms OK                                    31:03   10
      Annika Almqvist         Halmstad OK                                       28:06    5
      Ida Karlsson            Hässleholms OK                                    36:58   23
      Annika Josefsson        OK Dacke                           j start
      Anna Runesson           OK Vivill
      Anders Karlsson         Ätrans IF



Öppen 9  (95)          

    1 Kristina Kull           Sävedalens AIK                       28:07   13   37:14    5                  65:21
    2 Magnus Gustavsson       Göteborg-Majorna OK                  26:07    6   42:23   13                  68:30
    3 Erik Österlind          Sävedalens AIK                       26:18    7   45:00   18                  71:18
    4 Rikard Persson          Majorna                              30:34   17   42:19   12                  72:53
    5 Patrik Axelsson         OK Reftele                           27:02   12   49:08   30                  76:10
    6 Leif Söderlind          Bredaryds SOK                        39:53   38   39:19    8                  79:12
    7 Jonas Noreus            FK Friskus-Varberg                   31:06   18   49:46   31                  80:52
    8 Mats Eliasson           FK Friskus-Varberg                   38:11   31   49:55   32                  88:06
    9 Stefan Johansson        Frölunda Ol                          36:19   28   55:09   40                  91:28
   10 Bengt Nilsson           Alvesta SO Alvesta                   40:52   39   61:29   47                 102:21

      Jan Dageblad            OK Älme                              32:34   19  Felst.
      Mikael Staffas          Enebybergs IF                        38:20   33
      Leif Rylander           Kinnaströms Sk                       35:51   25
      Gustav Fredriksson      Ronneby OK                           45:30   41
      Tobias Thorsson         IKTrenne Ullared                     24:38    1
      Sven Olsson             OK Silva                             35:51   25
      Sören Kaspersson        Fritsla Vik                          26:33    9
      Jimmie Gull             FK Friskus-Varberg                   34:17   24
      Erling Gustavsson       Fjärås AIK                           30:12   15
      Krister Karlsson        OK Nackhe                            36:07   27
      Åke Johansson           Rydboholms Sk                        29:45   14
      John Henriksson         Uddevalla OK                         33:44   20
      Torbjörn Toresson       OK Löftan                            56:29   45
      Patrik Svensson         Halmstad OK                          39:12   35
      Per Kristiansson        Halmstad OK                          26:59   11
      Nils Andersson          OK Löftan                            38:41   34
      Sören Svensson          Sjövalla Fk                          36:30   30
      Lars Knutsson           Skene Sois                           34:13   22
      Solvej Hedenblom        Sjövalla Fk                          46:12   42
      Malin Knutsson          Skene Sois                           39:40   37
      Bengt Johansson         FK Friskus-Varberg                   26:42   10
      Teres Bengtsson         FK Friskus-Varberg                   43:18   40
      JanOlof Bengtsson       FK Friskus-Varberg                   36:22   29
      Eva Alsin               IK Ymer                              47:22   43
      Stefan Andersson        OK Tranan                            34:04   21
      Kjell Ove Arvidsson     Falkenbergs OK                       24:39    2
      Roine Pettersson        IFK Göteborg                         26:04    5
      Stefan Johansson        OK Vivill                            30:15   16
      KH Svensson             IK Hakarpspojkarna                   26:27    8
      Anders Enoksson         OK Vivill                            34:13   22
      Clas Classon            FK Herkules                          39:35   36
      Ole Kjell               Langmyren                            25:54    4
      Rolf Olofsson           FK Friskus-Varberg                   38:16   32
      Mikael Johansson        OK Dacke                             59:39   46
      Roger Karlsson          OK Tranan                            25:12    3
      Bo Andreasson           OK Reftele                           49:05   44
      Lennart Olsson          IK Uven                                           60:04   45
      Magnus Johansson        Rydboholms Sk                                     46:55   23
      Niklas Isaksson         Fjärås AIK                                        65:28   50
      Kent Ivarsson           OK Skogshjortarna                                 46:44   22
      Tomas Nilsson           Hässleholms OK                                    59:40   43
      Markus Persson          Bottnaryds IF                                     72:05   53
      Bengt Ek                Halmstad OK                                       55:03   39
      Anders H Johansson      OK Alehof                                         60:51   46
      Jonas Kjäll             FK Friskus-Varberg                                48:08   26
      Björn Johannesson       OK Löftan                                         59:24   42
      Daniel Börjesson        FK Friskus-Varberg                                80:46   56
      Anders Stål             Hjärnarps GIF                                     60:00   44
      Magnus Bernhed          FK Herkules                                       44:16   17
      Magnus Eliasson         FK Friskus-Varberg                                47:27   25
      Mikael Andersson        IK Hakarpspojkarna                                34:02    1
      Elias Svanberg          OK Kåre                                           37:08    4
      Ragnar Berg             GM OK                                             50:45   34
      Per Johansson           OK Reftele                                        66:12   51
      Markus Josefsson        Bredaryds SOK                                     42:29   14
      Erik Samuelsson         OK Reftele                                       Felst.
      Hans Karlsson           IFK Göteborg                                      41:41    9
      Martin Josefsson        OK Vivill                                         42:08   10
      Lena Birkebäck          Stora Tuna IK                                     48:21   27
      Pia Birkebäck           Stora Tuna IK                                     43:07   15
      Olle Kjell              Langmyren                                         35:35    3
      Mats Lindgren           Halmstad OK                                       42:18   11
      Erland Nilsson          Markaryds Fk                                      65:14   49
      Andreas Hansson         OK Lindena                                        68:07   52
      Robert Hallberg         IK Uven                                           48:28   28
      Tomas Tranberg          Kinnaströms Sk                                    46:59   24
      Lars Finbom             OK Landehof                                       45:53   21
      Henrik Undeland         IFK Göteborg                                      37:59    6
      Ingemar Karlsson        IK Uven                                           55:58   41
      Göran Lindblom          FK Friskus-Varberg                                54:23   38
      Lars-Göran Molin        Fritsla Vik                                       52:31   37
      Lotta Magnusson         Laholms IF                                        78:34   54
      Stefan Hjertén          OLV Steinberg                                     51:40   36
      Joakim Lindblom         FK Friskus-Varberg                                50:12   33
      Karl-Uno Andersson      Falkenbergs OK                                    45:45   20
      Helen Gustavsson        IK Hakarpspojkarna                                49:01   29
      Matias Nilsson          FK Friskus-Varberg                                35:15    2
      Ingvar Svanberg         OK Löftan                                         43:41   16
      Fredrik Bartholdsson    Sävedalens AIK                                    37:59    6
      Katrin Andersson        OK Silva                                          80:45   55
      Håkan Lindén            OK Silva                                          51:10   35
      Roger Ivarsson          Fjärås AIK                                        45:00   18
      Martin Ivarsson         Fjärås AIK                                        61:30   48
      Göran Svensson          Falkenbergs OK
      Krister Kristiansson    OK Lindena




Tillbaka till startsidan