Hallands 3-dagars 2000 fr 2000-07-14 20:09
Resultat Etapp 1 skapad av MT2000 © Stephan Krämer 2000

   Pl  Bricka Namn                    Klubb                        Land  Bostadsort                Tid



H80  (4)                        2.150 km  0 Hm   6 K            

    1   29728 Carl Berthag            I 16 IF                                                    24:37
    2   13921 Gunnar Johansson        Horreds Sk                                                 32:22
    3   27554 Hugo Ahldén             FK Friskus-Varberg                                         32:46
    4   25956 Olle Ek                 SK Graal                                                   58:26



H75  (21)                       2.150 km  0 Hm   6 K            

    1   17922 Rune Isaksson           Helsingborgs SOK                                           22:40
    2   25975 Yngve Olsson            SK Graal                                                   24:21
    3   13803 Birger Wänermo          OK Silva                                                   24:30
    4   28545 Nils Carlsson           Härlövs IF                                                 25:56
    5   33627 Sten Fritzson           Ulricehamns OK                                             27:27
    6   11317 Åke Ternemyr            FK Herkules                                                29:27
    7   36025 Lars Ericsson           OK Norden                                                  29:55
    8   18404 Gunnar Johansson        OK Mark                                                    31:04
    9   26579 Gunnar Jakobsson        Ljungskile Fk                                              31:05
   10   28665 Yngve Ek                Pan-Kristianstad                                           31:18
   11   19129 Bengt Olausson          OK Orinto                                                  31:48
   12   16409 Uno Åshage              Halmstad OK                                                32:08
   13   41938 Arne Jörlid             Toarps OK                                                  32:10
   14   17042 Nils Persson            Tockarps IK                                                36:01
   15   11502 Lennart Andersson       OK Alehof                                                  37:15
   16   16375 Claes-Erik Andersson    Halmstad OK                                                41:23
   17   19532 Yngve Hederström        OK Skogshjortarna                                          41:44
   18   16882 Per Björkman            Sala OK                                                    46:18
   19   28516 Lennart Selmén          FK Snapphanarna                                            46:30
   20   14539 Bertil Malmborg         Lerums SOK                                                 53:02
   21   29219 Ture Schough            Hylte OK                                                   57:44



H70  (31)                       2.530 km  0 Hm   6 K            

    1   29726 Stig-Allan Jönsson      I 16 IF                                                    18:43
    2   16162 Lennart Nilsson         OK Kompassen                                               21:48
    3   16152 Nisse Bohman            OK Kompassen                                               21:52
    4   30792 Urban Spånmark          Mullsjö SOK                                                22:20
    5   16361 Rolf Gustavsson         Halmstad OK                                                23:03
    6   10083 Lars Samuelsson         SK Järven                                                  23:35
    7   16452 Carl-Åke Hansson        Laholms IF                                                 23:41
    8   14403 Nils Johansson          Kungälvs OK                                                24:12
    9   16160 Egon Persson            OK Kompassen                                               24:37
   10   21294 Nils Rågstedt           IS Kullen                                                  25:17
   11   21300 Nils Andersson          Skene Sois                                                 27:11
   12   44402 Lennart Skog            Kinnaströms Sk                                             27:23
   13   29205 Bertil Johansson        Frosta OK                                                  27:28
   14   12436 Mats Lomås              OK Tranan                                                  27:36
   15   16364 Bernt Johnsson          Halmstad OK                                                27:48
   16   11009 Per-Olof Qvirist        Göteborg-Majorna OK                                        27:53
   17   16163 Knut Nilsson            OK Kompassen                                               27:54
   18   19556 Stig Engström           OK Skogshjortarna                                          28:15
   19   19378 Sven Granstedt          Pan-Kristianstad                                           28:32
   20   17429 Stig Sjöholm            Ringsjö OK                                                 29:24
   21   25423 Knut Collryd            Bredaryds SOK                                              29:58
   22   19757 Alf Svensson            Eksjö SOK                                                  30:01
   23   14313 Gösta Pettersson        IK Uven                                                    32:20
   24   14058 Arne Lång               Göteborg-Majorna OK                                        32:38
   25   28633 Bengt Gustavsson        OK Reftele                                                 34:12
   26   21297 Arne Axelsson           Halmstad OK                                                36:17
   27  262379 Åke Söderblom           FK Friskus-Varberg                                         36:39
   28   43795 Börje Sundin            OK Vivill                                                  39:10
   29   28635 Lage Pettersson         OK Reftele                                                 42:38
   30   28632 Harry Sjöberg           OK Reftele                                                 44:40
   31   11063 Åke Pettersson          Tolered-Utby Ol                                            48:19



H65  (47)                       2.710 km  0 Hm   7 K            

    1   25406 Ragnar Collryd          Bredaryds SOK                                              19:04
    2   44001 Harry Söderberg         FK Friskus-Varberg                                         20:35
    3   15518 Stig Fransson           OK Stigen                                                  20:46
    4   25853 Sven-Erik Lund          Anderstorps OK                                             21:10
    5   11099 Leif Hjertqvist         IK Stern                                                   22:05
    6   30999 Åke Karlsson            Kalmar OK                                                  22:29
    7   11004 Björn Broman            Göteborg-Majorna OK                                        22:40
    8   14443 Åke Hogedal             Kungälvs OK                                                22:45
    9   36178 Nils Jansson            Skattkärrs IF                                              23:02
   10   17151 Hans Holmqvist          Örkelljunga Fk                                             23:15
   11   11002 Jonny Blomqvist         Göteborg-Majorna OK                                        23:18
   12   30206 Börje Nilsson           Järfälla OK                                                23:21
   13   16071 Stig Seger              Hjärnarps GIF                                              23:55
   14   28307 Dennis Frisk            Vaggeryds SOK                                              24:44
   15   41874 Sven-Erik Andersson     Falköpings AIK                                             24:47
   16   26195 Bengt Frank             Göteborg-Majorna OK                                        25:30
   17   15216 Karl-Eric Wannberg      IK Omega                                                   25:32
   18   16314 Stig Johansson          Halmstad OK                                                26:03
   19   10158 Nils Henmyr             OK Vilse 87                                                26:41
   19   41942 Erland Olsson           Toarps OK                                                  26:41
   21  260639 Henry Karlsson          OK Tyr                                                     27:01
   22   19079 Arne Andersson          Eslövs Fk                                                  27:08
   23   17017 Erling Lundgren         OK Grane                                                   27:10
   24   36779 Ahti Pärssinen          OK Silva                                                   27:19
   25   15920 Jan-Eric Nelking        FK Åsen                                                    27:26
   26   14607 Bengt Edh               OK Landehof                                                27:29
   27   27563 Urban Jacobsson         FK Friskus-Varberg                                         27:37
   28   17730 Gunnar Bladh            OK Älme                                                    28:30
   29   46721 Göran Axelsson          Hestra IF                                                  28:46
   30   14435 Roland Wentzel          Kungälvs OK                                                29:02
   31   16209 Kurt Stenberg           IK Gandvik                                                 29:05
   32   21607 Lars Berggren           Matteus Si                                                 29:25
   33   14049 Sven-Erik Hedlund       Göteborg-Majorna OK                                        29:30
   34   21605 Ingvar Lennerstedt      Lunds OK                                                   29:38
   35   27546 Hans Trygg              FK Friskus-Varberg                                         30:04
   36   14086 Leif Berg               Göteborg-Majorna OK                                        30:13
   37   27431 Georg Rodell            Mälarö SOK                                                 30:45
   38   25157 Ingemar Fardmark        Borås GIF                                                  31:09
   39   28309 Nils-Arne Andersson     Vaggeryds SOK                                              31:36
   40   16819 Rune Karlsson           OK Löftan                                                  32:47
   41   25583 Åke Nilsson             Växjö AIS                                                  33:27
   42   28804 Evald Stenson           Kinnaströms Sk                                             33:30
   43   17092 Sven Håkansson          Skene Sois                                                 35:41
   44   38266 Bertil Johansson        OK Landehof                                                46:22
   45   21685 Bengt Andersson         OK Gisle                                                   46:40

        18627 Rune Lindgren           IK Hakarpspojkarna                                        Felst.
        25293 Arvid Johansson         OK Nackhe                                                 Felst.



H60  (64)                       2.710 km  0 Hm   7 K            

    1   16632 Lennart Johansson       Hässleholms OK                                             17:42
    2   14333 Ingemar Alfredsson      IK Uven                                                    18:57
    3   17091 Håkan Skogum            Skene Sois                                                 19:02
    4   15525 Sven-Olof Fransson      OK Stigen                                                  19:07
    5   25748 Mats-Erik Andersson     Ulricehamns OK                                             19:09
    6   13834 Tord Lidström           Hagaby GoIF                                                19:35
    7   28807 Willy Svensson          Kinnaströms Sk                                             19:39
    8   12373 Rune Bengtsson          Ronneby OK                                                 20:01
    9   28669 Peo Bengtsson           Pan-Kristianstad                                           20:28
   10   16315 Ernie Broström          Halmstad OK                                                20:30
   11   18628 Erland Ling             IK Hakarpspojkarna                                         20:37
   12   17040 Bo Svensson             Tockarps IK                                                20:46
   13  260914 Lennart Bernhed         Tolered-Utby Ol                                            21:03
   14   18405 Rune Arvidsson          OK Mark                                                    21:17
   15   21601 Otto Holmdahl           Linköpings OK                                              21:18
   16  260647 Lars-B Larsson          OK Tyr                                                     21:19
   17   26328 Tore Pettersson         OK Gipen                                                   21:48
   18   27828 Hubert Hugosson         OK Gynge                                                   22:03
   19   16098 Allan Sunnergren        Hjärnarps GIF                                              22:06
   20   18114 Göran Hejdström         Svaide/Roma SOK                                            22:15
   21   13912 Kennerth Gustafsson     OK Virdarna                                                22:54
   22   27568 Bengt Carlsson          FK Friskus-Varberg                                         23:04
   23   11566 Rolf Tollesson          OK Alehof                                                  23:07
   24   18865 Lennart Nilsson         Rydboholms Sk                                              23:24
   25   37738 Lennart Johansson       OK Löftan                                                  23:29
   26   15517 Lennart Eriksson        OK Stigen                                                  23:32
   27   11844 Roland Johansson        OK Tranan                                                  23:35
   28   13840 Arne Yngström           Hagaby GoIF                                                23:53
   29   27398 Börje Wallin            IF Sisu Tidaholm                                           24:06
   30   33425 Gunnar Nilsson          Härlövs IF                                                 24:26
   31   37231 Egon Johansson          FK Friskus-Varberg                                         25:10
   32   25316 Lars Söderlund          Hallstahammars OK                                          25:17
   33   30213 Bengt Bucht             Järfälla OK                                                25:18
   34   14468 Andre Alexandersson     Kungälvs OK                                                25:28
   35   25076 Rolf Westberg           SK Trim                                                    25:45
   36   36875 Ingemar Gustavsson      OK Nackhe                                                  25:47
   37   27955 Nils-Olof Linden        Tenhults SOK                                               26:31
   37   16356 Tore Andersson          Halmstad OK                                                26:31
   39   19271 Tord Lööv               OK Klyftamo                                                26:34
   40   16572 Karl-Erik Andersson     Oskarströms OK                                             26:37
   41   21667 Clarence Månsson        Kungälvs OK                                                26:51
   42   15860 Sven-Erik Gunnarsson    Hästveda OK                                                27:03
   43   27172 Gunnar Dahl             Växjö OK                                                   27:50
   44   18856 Ingvar Josefsson        Rydboholms Sk                                              28:11
   45   27052 Jb Larsson              OK Löftan                                                  28:21
   46   26606 Gunnar Johansson        OK Gipen                                                   29:06
   47   25904 Göran Holmberg          Markaryds Fk                                               29:12
   48   19108 Lennart Björkman        OK Orinto                                                  29:21
   49   16363 Börje Karlsson          Halmstad OK                                                29:33
   50   16301 Olle Söderberg          Halmstad OK                                                30:12
   51   11582 Olle Petersson          Frölunda Ol                                                30:16
   52   16372 Ingvar Zell             Halmstad OK                                                30:21
   53   30701 Arnfinn Kappfjell       IK Dran                                                    30:31
   54   27551 Bertil Andersson        FK Friskus-Varberg                                         31:33
   55   25059 Nils-Eric Toftered      IF Rigor                                                   31:39
   55   21679 Egon Lynge Madsen       OK Roskilde                  DAN                           31:39
   57   28856 Rolf Severinsson        Kinnaströms Sk                                             33:02
   58   18843 Gunnar Bylund           Rydboholms Sk                                              33:35
   59   29234 Arne Persson            Hylte OK                                                   34:03
   60   30720 Håkan Kristensson       IK Dran                                                    34:23
   61   28808 Per-Olof Gustafsson     Kinnaströms Sk                                             37:22

        21651 Pete Lomas              DOC Manchester               GBR                        ej start
        12445 Sten Hjelm              OK Tranan                                               ej start
        25273 Kurt Larsson            OK Nackhe                                               ej start



H55  (69)                       3.340 km  0 Hm   8 K            

    1   26486 Rune Sandberg           Uddevalla OK                                               23:32
    2   17422 Knut Masseck            Ringsjö OK                                                 24:07
    3   30722 Sören Andersson         IK Dran                                                    24:13
    4   25836 Vello Pihel             OK Tisaren                                                 24:51
    5   10088 Bengt Bergman           Lunds OK                                                   25:23
    6   21636 Bengt Sterner           Södertälje/Nykvarn                                         25:28
    7   15212 Bob Kaill               IK Omega                                                   25:45
    8   19508 Kjell-Åke Isaksson      OK Skogshjortarna                                          25:47
    9   42841 Dag Lorén               OK Frisene                                                 25:55
   10   25366 Gösta Drotz             Hestra IF                                                  25:59
   11   36929 Roland Nilsson          Falköpings AIK                                             26:05
   12   16820 Gösta Lindqvist         OK Löftan                                                  26:18
   13   21212 Hans Svensson           IF Kinnarumma                                              26:32
   14   16460 Ulf Jönsson             Laholms IF                                                 26:36
   15   11082 Birger Kaiser           Frölunda Ol                                                27:32
   16   41892 Peeter-Jaan Kask        Lunds OK                                                   28:22
   17   13910 Waste Byström           OK Virdarna                                                28:52
   18   25113 Bror Palgrim            Vänersborgs Sk                                             29:15
   19   16601 Björn Nordström         Hässleholms OK                                             29:38
   20   33629 Lars Tuvesson           Ulricehamns OK                                             29:40
   21   14746 Anders Axelsson         Sävedalens AIK                                             29:45
   22    6333 Frank Finkenstädt       OLV Uslar                    GER                           29:48
   23   28301 Morgan Ljung            Vaggeryds SOK                                              29:49
   24   14260 Sven-Erik Forsell       Lunds OK                                                   29:52
   25   26185 Magne Hagström          Frölunda Ol                                                30:00
   26   25915 Harry Andersson         Markaryds Fk                                               30:17
   27   14209 Ingemar Lindblom        IFK Göteborg                                               30:27
   28   25048 Steffen Häggström       IF Rigor                                                   30:51
   29   21654 James Nyström           Stavanger Oklubb             NOR                           31:11
   30   16369 Benneth Adamsson        Halmstad OK                                                31:30
   31  262658 Carl-Eric Andersson     Fjärås AIK                                                 31:39
   32   21678 Ole Svendsen            OK Roskilde                  DAN                           31:41
   33   25775 Bernt Kvist             Ulricehamns OK                                             31:49
   34   15018 Ingmar Zachrison        Mariestads Fk                                              32:27
   35   14405 Leif Andersson          Kungälvs OK                                                32:43
   36   14332 Bengt-Rune Wallström    FK Herkules                                                32:47
   37   21623 Christer Wolrath        Halmstad OK                                                33:34
   38  262320 Per Haeppling           Västerås SOK                                               33:44
   39   15250 Reits Hall              OK Amne                                                    33:45
   40   33431 Olle Westergren         Härlövs IF                                                 33:50
   41   36069 Erik Jakobsson          OK Nackhe                                                  33:58
   42   19203 Lars Nordin             Solna OK                                                   34:02
   43   17156 John Olandersson        Örkelljunga Fk                                             34:03
   44   28464 Bengt-Åke Svensson      IK Ymer                                                    34:16
   45   30793 Sven-Olof Pettersson    Mullsjö SOK                                                34:18
   46   28806 Pär-Erik Johansson      Kinnaströms Sk                                             34:29
   47   29464 Jan Karlsson            Växjö AIS                                                  34:35
   48   16312 Sven-Gunnar Svensson    Halmstad OK                                                35:20
   49   30713 Alf Lindahl             IK Dran                                                    35:53
   50   27089 Bengt Mattiasson        Södertälje/Nykvarn                                         36:01
   51   25043 Hans-Olof Ek            IF Rigor                                                   36:13
   52   21652 Holger Mikkelsen        Odense Oklub                 DAN                           36:15
   53   21622 Jan Rosén               Halmstad OK                                                36:29
   54   30193 Göran Ivarsson          Göteborg-Majorna OK                                        37:51
   55   17090 Kjell Johansson         Skene Sois                                                 38:08
   56   21219 Bent Jacobsen           OK Kolding                   DAN                           38:22
   57   16407 Bo Svensson             Halmstad OK                                                38:25
   58   38441 Sven-Erik Axelsson      OK Räven                                                   39:28
   59   15824 Kent Carlgren           OK Skogshjortarna                                          40:11
   60   14062 Björn Ahlnér            Göteborg-Majorna OK                                        40:39
   61   14501 Björn Tilly             Kungälvs OK                                                41:02
   62   14309 Karl-Axel Johansson     IK Uven                                                    41:32
   63   28200 Leif Björkman           IK Ymer                                                    41:34
   64   11583 Lars Fredriksson        Frölunda Ol                                                43:44
   65   21293 Palle Möller Nielsen    Odense Oklub                 DAN                           52:50

        43906 Mats Westerberg         Solna OK                                                ej start
        16822 Harry Lundström         OK Löftan                                               ej start
        19233 Roland Elg              Fjärås AIK                                              ej start
        14018 Bengt Inghammar         Göteborg-Majorna OK                                     ej start



H55 Motion  (15)                2.750 km  0 Hm   10 K           

    1   25299 Leif Stenström          OK Nackhe                                                  30:20
    2   26403 Mårten Svensson         Stångenäs AIS                                              31:27
    3   15801 Håkan Junfors           OK Skogshjortarna                                          31:45
    4   21670 Bert Engel              Hässleholms OK                                             32:27
    5   28154 Gunnar Green            IF Hallby                                                  36:17
    6   21615 Arne Johansson          Gnosjö Fk                                                  36:40
    7   21683 Göran Erlandsson        Fjärås AIK                                                 37:24
    8   25439 Lennart Svensson        Bredaryds SOK                                              38:29
    9   25159 Evert Johansson         Borås GIF                                                  38:41
   10   21205 Hans Forsberg           OK Kolmården                                               39:52
   11   21663 Per Unsgaard            OK Löftan                                                  50:13
   12   17758 Ragnvald Bladh          OK Älme                                                    51:34
   13   47453 Bengt Öberg             Fritsla Vik                                                54:17
   14   25588 Sven-Olof Karlsson      Växjö AIS                                                  85:16

        29718 Jan Spång               Lv 6 IF                                                 ej start



H50  (63)                       3.400 km  0 Hm   8 K            

    1   15740 Torgny Pettersson       Kinnaströms Sk                                             20:38
    2   19114 Carl-Henry Andersson    OK Orinto                                                  22:47
    3   14010 Claes-Göran Strand      Göteborg-Majorna OK                                        23:13
    4   26129 Björn Johansson         OK Hjorten                                                 23:38
    5   17425 Göran Johnsson          Ringsjö OK                                                 24:43
    5   36479 Kent Jogeland           IK Ymer                                                    24:43
    7   14320 Stanley Mattsson        IK Uven                                                    24:55
    8   12437 Ingvar Bergman          OK Tranan                                                  25:22
    9   13798 Kenth Sundgren          OK Silva                                                   25:46
   10   14560 Olle Adolfsson          Lerums SOK                                                 25:47
   11   21201 Arne Johansson          Gustavsbergs IF                                            25:53
   11   26467 Per-Arne Källen         Uddevalla OK                                               25:53
   13   17250 Bo Fransson             OK Njudung                                                 26:18
   14   16976 Eric Tenland            Andrarums IF                                               26:23
   15   18977 Tommy Peterson          Rävetofta OK                                               26:36
   16   30981 Bosse Noborn            Sundsvalls OK                                              27:11
   17   15380 Lars Olsson             FK Boken                                                   27:18
   18   14741 Lars-Göran Axmalm       Sävedalens AIK                                             27:27
   19   30718 Ingemar Arnesson        IK Dran                                                    27:43
   20   25472 Stig Johansson          Bredaryds SOK                                              27:44
   21   13782 Gert Olsson             OK Silva                                                   27:51
   22   15705 Jörgen Fransson         Emmaboda Verda OK                                          28:14
   23   15983 Claes-Göran Johansson   Växjö OK                                                   28:15
   24   28844 Hans-Åke Djurbäck       Kinnaströms Sk                                             28:37
   25   21613 Anders Thorild          FK Friskus-Varberg                                         28:52
   26   18413 Bengt Marmander         OK Mark                                                    29:09
   26   16044 Åke Persson             Hjärnarps GIF                                              29:09
   28   59190 Fred Laederach          OLG Thun                     CH                            29:28
   29   11018 Sven-Erik Molander      Tolered-Utby Ol                                            30:27
   30   16365 Göran Svensson          Halmstad OK                                                30:43
   31   26247 Erland Svensson         Kvillebyns Sk                                              30:52
   32   15388 Sven Persson            FK Boken                                                   31:11
   33   30715 Håkan Carlsson          IK Dran                                                    31:14
   34   16839 Christer Samuelsson     OK Löftan                                                  31:24
   35   19302 Bengt Bengtsson         Tormestorps IF                                             31:45
   36   16047 Bengt Ståhl             Hjärnarps GIF                                              31:58
   37   30272 Karl-Erik Elestav       Järfälla OK                                                32:35
   38   30302 Olof Karlsson           Uddevalla OK                                               32:47
   39   15509 Åke Andersson           OK Stigen                                                  32:48
   40   16611 Kenneth Brorsson        Hässleholms OK                                             33:09
   41   18979 Ingmar Tykesson         Rävetofta OK                                               33:12
   42   25034 Bertil Fritzell         IF Rigor                                                   33:51
   43   36009 Mogens Jorgensen        OK Sölleröd                  DAN                           34:42
   44   21669 Jan-Erik Höglund        IK Stern                                                   34:58
   45   19101 Kurt Ekberg             OK Orinto                                                  35:07
   46  260958 Ulf Jogbratt            Ryda Skidklubb                                             35:09
   47   26425 Leif Hansson            Stångenäs AIS                                              35:10
   48   36415 Jörgen Hallberg         IK Ymer                                                    35:24
   49   15515 Bo Johansson            OK Stigen                                                  35:45
   50   16830 Lars-Olof Rönnqvist     OK Löftan                                                  35:50
   51   16041 Bengt Rosenkvist        Hjärnarps GIF                                              36:02
   52   16171 Göran Larsson I         OK Kompassen                                               36:53
   53   27904 Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                                                  37:51
   54   25395 Roger Skoog             Hestra IF                                                  38:46
   55   19119 Conny Wernersson        OK Orinto                                                  38:59
   56   18409 Per Knubbe              OK Mark                                                    39:08
   57   16308 Ingolf Bengtsson        Halmstad OK                                                39:40
   58   15020 Kjell Cederman          Mariestads Fk                                              40:29
   59   25135 Göran Svahn             Borås GIF                                                  42:08
   60   21653 Hans Jörgen Simonsen    OK Pan Århus                 DAN                           42:34
   61  260606 Kenneth Axelsson        OK Tyr                                                     43:53
   62   10985 Lars Svensson           Tibro AIK SOK                                              44:52

        26413 Allan Wikström          Stångenäs AIS                                             Felst.



H50 Motion  (15)                2.980 km  0 Hm   10 K           

    1   25134 Stig Hjortvall          Borås GIF                                                  23:37
    2   36860 Lars-Inge Andersson     OK Räven                                                   24:10
    3   38485 Lars Widerström         IK Ymer                                                    24:34
    4   29244 Bo Larsson              Hylte OK                                                   27:33
    5   14412 Kjell Sjunnesson        Kungälvs OK                                                30:17
    6   36332 Jan Widerström          IK Ymer                                                    30:59
    7   11045 Claes Lindegårdh        Tolered-Utby Ol                                            32:33
    8   44989 Rolf Claesson           Kinnaströms Sk                                             33:04
    9   29208 Jörgen Johansson        Hylte OK                                                   33:47
   10   14583 Torbjörn Ekbäck         Lerums SOK                                                 34:35
   11   21680 Stig Gustavsson         Bredareds IF                                               37:14
   12   25955 Stig Svensson           SK Graal                                                   38:31
   13   36429 Jan Rosén               IK Ymer                                                    41:11
   14   19127 Bengt Karlsson          OK Orinto                                                  42:12
   15   26405 Ingemar Stångenäs       Stångenäs AIS                                              47:19



H45  (53)                       3.700 km  0 Hm   8 K            

    1   16330 Björn Karlsson          Halmstad OK                                                23:28
    2   16337 Lars Stenbeck           Halmstad OK                                                24:47
    3   28213 Björn Pettersson        Bottnaryds IF                                              24:57
    4   26421 Inge Josefsson          Stångenäs AIS                                              25:13
    5   21214 Rune Grottenberg        SK Halden                    NOR                           25:31
    6   19690 Wåge Martinsson         OK Vivill                                                  25:38
    7   36928 Olov Öström             OK Tyr                                                     25:48
    8   25297 Tomas Georgsson         OK Nackhe                                                  25:50
    9   16399 Mats Tellqvist          Halmstad OK                                                26:23
   10   26293 Yngve Nilsson           OK Gipen                                                   26:46
   11   14216 Bo Håkansson            IFK Göteborg                                               27:20
   12   14107 Mats Strandhagen        Göteborg-Majorna OK                                        28:09
   13   19689 Arne Bogren             OK Vivill                                                  28:12
   14   15351 Olle Bohman             FK Boken                                                   28:21
   15   21295 Bruno Petersson         Halmstad OK                                                28:25
   16   25761 Claes-Göran Persson     Ulricehamns OK                                             28:31
   17   14492 Thore Jansson           Kungälvs OK                                                28:33
   18   26640 Yngve Ernstsson         FK Göingarna                                               29:22
   19   28203 Owe Persson             Bottnaryds IF                                              29:35
   20   14201 Kjell Ehrencrona        IFK Göteborg                                               29:41
   21   14543 Ingemar Gunnarsson      Lerums SOK                                                 30:03
   22   37503 Jan Wahlström           Snättringe Sk                                              30:08
   23   16323 Ulf Johansson           Halmstad OK                                                30:35
   24   46761 Bo Engborg              Hällefors OK                                               30:38
   25   42454 Jan Löfvenholm          Skattkärrs IF                                              30:41
   26   36129 Mats Haglund            OK Djerf                                                   30:53
   27   21658 Dag Kolberg             IL Tyrving                   NOR                           31:13
   28   25763 Anders Thomasson        Ulricehamns OK                                             31:26
   29   26292 Anders Eriksson         OK Gipen                                                   31:47
   30   42237 Tommy Wendt             SOIK Hellas                                                31:48
   31   14033 Mats Westerdahl         Göteborg-Majorna OK                                        31:55
   32   27512 Bo Edespong             FK Friskus-Varberg                                         32:05
   33   14650 Stefan Millegård        Sävedalens AIK                                             33:01
   34  260672 Jan Svensson            OK Tyr                                                     33:04
   35   17051 Gert Olsson             Tockarps IK                                                34:04
   36   16824 Bo Månsson              OK Löftan                                                  34:12
   36   16060 Staffan Skog            Hjärnarps GIF                                              34:12
   38   14270 Sten Blomström          IK Stern                                                   34:19
   39   10430 Matts Björke            Söders Sol-Tyresö                                          34:58
   40   16461 Gert Erlandsson         Laholms IF                                                 35:52
   41   17953 Christer Nordström      OK Älvsjö-Örby                                             36:30
   42   21648 Ole Galle               Holbaek Oklub                DAN                           37:45
   43   15752 Arne Andersson          OK Tyringe                                                 38:17
   44   16531 Agne Karlsson           Simlångsdalens IF                                          38:57
   45   16542 Per-Olof Nanneson       Simlångsdalens IF                                          39:02
   46   14228 Greger Kjellberg        IFK Göteborg                                               39:03
   47   15808 Gert Ivarsson           OK Skogshjortarna                                          39:16
   48   14584 Mats Nyberg             Lerums SOK                                                 41:02
   49   15255 Ingvar Andersson        OK Amne                                                    43:14
   50   15502 Peter Zamecnik          OK Stigen                                                  44:07
   51   29632 Karl-Gunnar Olsson      Lunds OK                                                   65:33

        29717 Kent Hansson            Lv 6 IF                                                   Felst.
        29716 Thomas Persson          Lv 6 IF                                                 ej start



H45 Motion  (19)                2.980 km  0 Hm   10 K           

    1   39610 Lennart Widerström      IK Ymer                                                    23:16
    2   28993 Lars Karlsson           Dalaportens Ol                                             25:27
    3   16303 Bengt Jönsson           Halmstad OK                                                25:29
    4   39841 Anders Isaksson         Fjärås AIK                                                 26:25
    5   25952 Jan Willy Evaldsson     SK Graal                                                   26:26
    6   33409 Göran Enander           Vänersborgs Sk                                             27:01
    7   16349 Eskil Jönsson           Halmstad OK                                                28:42
    8   13666 Göran Banck             Hjobygdens OK                                              29:01
    9   29730 Peder Gidefall          Lv 6 IF                                                    29:56
   10   14339 Hans Weimann            IK Uven                                                    30:05
   11   25132 Lars Broberg            Borås GIF                                                  30:23
   12   38376 Fredrik Odelberg        IK Ymer                                                    31:40
   13   25425 Lars-Göran Larsson      Bredaryds SOK                                              34:57
   14   37691 Anders Östanbäck        Fritsla Vik                                                35:14
   15   16317 Morgan Hansson          Halmstad OK                                                35:56
   16   25758 Jan Eriksson            Ulricehamns OK                                             38:06
   17   30889 Mats Gustavsson         OK Orinto                                                  42:30
   18   16535 Lars-Göran Bengtsson    Simlångsdalens IF                                          47:20
   19   14315 Jan Axelsson            IK Uven                                                    62:05



H40  (51)                       3.680 km  0 Hm   8 K            

    1   14863 Lars Sjökvist           Stora Tuna IK                                              23:23
    2  260677 Sixten Westlund         OK Tyr                                                     23:28
    3   29223 Morgan Erixon           Hylte OK                                                   25:03
    4   21688 Jan Granstedt           Idefjordens Sk                                             25:08
    5   21632 Jörgen Ivarsson         Hestra IF                                                  26:12
    6   26430 Ralph Johansson         Stångenäs AIS                                              26:14
    7   25720 Lennart Nilsson         Ulricehamns OK                                             26:45
    8  263075 Pär Jonsson             Gävle OK                                                   27:15
    9   14143 Ingemar Björkman        Göteborg-Majorna OK                                        27:25
   10   17719 Staffan Käll            OK Älme                                                    27:56
   11   25860 Sten Karlsson           Anderstorps OK                                             28:13
   12   44079 Anders Larsson          Stenungsunds OK                                            28:23
   13   17833 Morgan Tideman          Jönköpings OK                                              28:44
   14   10040 Asgeir Edvardsen        Göteborg-Majorna OK                                        28:49
   15   17059 Mats Brorsson           Tockarps IK                                                28:55
   16   21626 Kent Olsson             OK Hammaren                                                28:58
   17   19510 Tomas Karlsson          OK Skogshjortarna                                          29:15
   18   39871 Gert Nielsen            IF Lilleröd, O-afd           DAN                           29:16
   19   21220 Erik Krogh              OK Kolding                   DAN                           29:29
   20   17727 Jörgen Assarsson        OK Älme                                                    29:46
   21    1854 Stephan Schliebener     OLV Uslar                    GER                           29:50
   22   21659 Roland Hellberg         IL Tyrving                   NOR                           29:52
   23   14773 Christer Bergagård      Tolered-Utby Ol                                            30:47
   24   15129 Håkan Berglind          IF Långasands                                              31:35
   25   21620 Bengt Pettersson        IK Hakarpspojkarna                                         31:36
   26   21217 Laus Seir Hansen        HSOK                         DAN                           31:37
   27   12164 Fredrik Hjort           Lunds OK                                                   32:04
   28   14656 Anders Björklund        Sävedalens AIK                                             32:20
   29  260656 Kent Lindh              OK Tyr                                                     32:29
   30   38741 Lars Lindkvist          Storviks IF                                                33:21
   31   17723 Göran Liljequist        OK Älme                                                    33:25
   32    2729 Werner Drese            OLV Uslar                    GER                           34:04
   33   17892 Håkan Håkansson         OK Gränsen                                                 34:09
   33   33407 Nils-Olof Larsson       Vänersborgs Sk                                             34:09
   35   36817 Tommy Johnsson          OK Nackhe                                                  34:57
   36   28406 Torny Hjort             Gävle OK                                                   34:58
   37   28819 Peter Hallenberg        Kinnaströms Sk                                             35:18
   38  262349 Dan Sjöholm             Ringsjö OK                                                 35:52
   39   21221 Erling Hansen           OK Kolding                   DAN                           35:57
   40    4013 Håkan Blomgren          Stora Tuna IK                                              36:23
   41   25001 Göran Hedman            Valbo Aif                                                  38:13
   42   14334 Göran Håkansson         IK Uven                                                    40:16
   43   14061 Calle Blomberg          Göteborg-Majorna OK                                        44:12
   44   26565 Göran Berggren          Ljungskile Fk                                              44:47
   44   16074 Thomas Nilsson          Hjärnarps GIF                                              44:47
   46   14630 Bertil Axbom            OK Landehof                                                45:00
   47   30156 Lars-Erik Andersson     Lerums SOK                                                 55:19

        44458 Clas Johansson          Bredareds IF                                              Felst.
       260947 Bengt Ziegler           Lerums SOK                                                Felst.
        28627 Tommy Ljungdahl         IK Hakarpspojkarna                                      ej start
        21618 Ingemar Gustavsson      Göteborg-Majorna OK                                     ej start



H40 Motion  (11)                3.380 km  0 Hm   11 K           

    1   27501 Anders Hedlund          FK Friskus-Varberg                                         29:15
    2   44626 Göran Siebers           IK Hakarpspojkarna                                         30:25
    3   16548 Mats Gunnarsson         Simlångsdalens IF                                          30:44
    4  260935 Pether Camitz           Göteborg-Majorna OK                                        34:17
    5   25445 Bo Gisslander           Bredaryds SOK                                              36:27
    6   21675 Björn Hallin            IK Uven                                                    47:32
    7   47481 Tomas Hendberg          SOK 68                                                     48:47
    8   30341 Anders Pettersson       Mariestads Fk                                              51:16
    9   21286 Våge Johansson          OK Gisle                                                   57:46
   10   43793 Leif Arvidsson          OK Vivill                                                  62:03
   11   21671 Putte Gustavsson        OK Skogshjortarna                                          68:21



H35  (44)                       4.120 km  0 Hm   9 K            

    1   36731 Bengt Johansson         OK Tyr                                                     24:05
    2   11060 Ove Andersson           OK Löftan                                                  24:06
    3   14938 Peo Svensk              Stora Tuna IK                                              24:12
    4   33605 Ulf Nilsson             Järfälla OK                                                24:21
    5   64420 Werner Holer            OLK Fricktal                 CH                            24:30
    6   16422 Thomas Davidsson        Halmstad OK                                                24:40
    7   39892 Carsten Stenberg        IF Lilleröd, O-afd           DAN                           25:03
    7   21664 Erik Bergqvist          Stora Tuna IK                                              25:03
    9   14666 Hans Hultman            Sävedalens AIK                                             25:12
   10   18559 Ulf Johansson           OK Orion                                                   25:35
   11   25683 Per Källvik             Åmåls OK                                                   26:15
   12   14957 Johan Östberg           Stora Tuna IK                                              26:16
   13   21695 Jan Berggren            OK Denseln                                                 26:46
   14   12193 Leif Skymberg           IK Vikings OK                                              26:58
   15   18603 Ola Allvin              IK Hakarpspojkarna                                         27:08
   16   26194 Per Kjellander          Göteborg-Majorna OK                                        27:27
   17   29731 Roger Djupsjö           I 16 IF                                                    27:32
   18   11850 Per Sundqvist           OK Tranan                                                  27:55
   19   21684 Hans Wahlström          Fjärås AIK                                                 28:15
   20   42477 Mats Windstedt          Södertälje/Nykvarn                                         28:22
   21   14035 Christer Borg           Göteborg-Majorna OK                                        28:38
   22   15026 Thomas Karlsson         Mariestads Fk                                              28:49
   23   15375 Jan-I Nygren            FK Boken                                                   29:19
   24   16413 Björn Håkansson         Halmstad OK                                                29:34
   25   30336 Martin Gustafsson       Mariestads Fk                                              29:42
   25   27540 Ingmar Johansson        FK Friskus-Varberg                                         29:42
   27  262197 Lars-Johan Våg          Snättringe Sk                                              30:12
   28   21608 Peter Berggren          Matteus Si                                                 30:29
   29   14662 Pär Claesson            Sävedalens AIK                                             30:37
   30   19682 Gustav Erlandsson       OK Vivill                                                  30:43
   31   29720 Per Gerdle              Lv 6 IF                                                    31:17
   32   19687 Lars Runesson           OK Vivill                                                  32:01
   33   17159 Erik Öhlenschlaeger     Örkelljunga Fk                                             32:28
   34   28637 Anders Sjöberg          OK Reftele                                                 34:11
   35   10289 Mikael Backlund         Dalaportens Ol                                             34:34
   36   15347 Sören Andersson         FK Boken                                                   34:41
   37   29210 Hans Kristensson        Hylte OK                                                   35:26
   38   25723 Glenn Lövgren           Ulricehamns OK                                             35:44
   39   43794 Christian Svanberg      OK Vivill                                                  36:17
   40   27486 Håkan Eriksson          OK Räven                                                   37:10
   41   41382 Per Johansson           OK Löftan                                                  45:32
   42   28570 Jörgen Karlsson         Andrarums IF                                               51:09
   43   19546 Martin Axelsson         OK Skogshjortarna                                          56:02

        21676 Dick Öjbro              IK Uven                                                 ej start



H35 Motion  (15)                3.380 km  0 Hm   11 K           

    1   29225 Bengt Marthinsson       Hylte OK                                                   24:39
    2   29446 Jan-Olof Svensson       Burseryds IF                                               25:27
    3   21642 Anders Gustavsson       IF Sisu Tidaholm                                           25:37
    4   19840 Mikael Hammarstedt      Tullinge Sk                                                29:46
    5   15506 Hans Almgren            OK Stigen                                                  32:12
    6   29447 Anders Claesson         Burseryds IF                                               33:07
    7  262172 Claes Lindberg          OK Skogshjortarna                                          34:17
    8   17061 Staffan Kristiansson    Tockarps IK                                                34:21
    9   16380 Christer Johansson      Halmstad OK                                                35:01
   10   46791 Clas-Göran Pettersson   Burseryds IF                                               35:35
   11   15519 Thomas Davidsson        OK Stigen                                                  36:11
   12  262666 Stefan Spetz            Ulricehamns OK                                             37:13
   13   17176 Magnus Björk            Örkelljunga Fk                                             43:28

        47332 Bengt Gustavsson        IF Sisu Tidaholm                                          Felst.
        33635 Roger Gunnarsson        Falköpings AIK                                          ej start



H21  (84)                       4.680 km  0 Hm   13 K           

    1   27521 Magnus Olofsson         FK Friskus-Varberg                                         25:38
    2   25707 Oskar Svärd             Ulricehamns OK                                             25:40
    3   29959 Anders Ingemarsson      Hestra IF                                                  25:42
    4   44007 Ola Tengnér             FK Friskus-Varberg                                         25:51
    5   12578 Peter Wilhelmsson       OK Dacke                                                   25:56
    6   16336 Kennet Horvath          Halmstad OK                                                26:29
    7   27534 Pär Hansson             FK Friskus-Varberg                                         26:31
    8   25705 Andreas Johansson       Ulricehamns OK                                             26:47
    9   19110 Daniel Wernersson       OK Orinto                                                  26:50
   10   18668 Ingvar Åkesson          IK Hakarpspojkarna                                         27:00
   11   25105 Jesper Stenström        Vänersborgs Sk                                             27:12
   12   16341 Magnus Sandberg         Halmstad OK                                                27:13
   12   44003 Jens Thorild            FK Friskus-Varberg                                         27:13
   14   27561 Olle Winroth            FK Friskus-Varberg                                         27:21
   15   21691 Per Kempe               OK Denseln                                                 27:28
   16   14846 Ulf Eriksson            Stora Tuna IK                                              27:39
   17   21296 Lars Olsson             Hestra IF                                                  27:43
   18   30414 Niklas Lindegårdh       IFK Hedemora OK                                            27:55
   19   18691 Petter Ottevik          IK Hakarpspojkarna                                         28:08
   20   16070 Ulf Johansson           Halmstad OK                                                28:25
   21   16342 Lars Davidsson          Halmstad OK                                                28:30
   22   27537 Kenth Gustavsson        FK Friskus-Varberg                                         28:36
   23   11030 Patrik Lindegårdh       Tolered-Utby Ol                                            29:02
   24   25431 Isak Bergman            Bredaryds SOK                                              29:03
   25   21230 Östein Olsen            FL Tistedalen                NOR                           29:04
   26   18403 Anders Gunnarsson       Ulricehamns OK                                             29:18
   27   28488 Daniel Andersson        Göteborg-Majorna OK                                        29:23
   28   21696 Henrik Peterson         OK Denseln                                                 29:40
   29   16353 Pontus Nilsson          Halmstad OK                                                29:46
   30   25102 Anders Carlsson         Vänersborgs Sk                                             29:56
   31   28499 Joakim Gustavsson       Halmstad OK                                                30:19
   32  261567 Daniel Knutsson         Skogslöparna                                               30:24
   33   14224 Odd Wallander           IFK Göteborg                                               30:27
   34   12431 Thomas Andersson        OK Tranan                                                  30:31
   35   29061 Thomas Å Karlsson       Göteborg-Majorna OK                                        30:35
   36   41949 Daniel Olsson           Toarps OK                                                  30:39
   37   17353 Martin Johansson        Halmstad OK                                                30:44
   38   21602 Per Gustås              Linköpings OK                                              30:45
   39   28636 Andreas Samuelsson      OK Reftele                                                 31:04
   40   14218 Stefan Lund             IFK Göteborg                                               31:16
   40   25103 Jonas Gustafsson        Vänersborgs Sk                                             31:16
   42   14200 Daniel Robertson        IFK Göteborg                                               31:22
   43   37942 Noel Nijsten            KOL Belgie                   BEL                           31:43
   44   15980 Magnus Ericsson         Växjö OK                                                   32:04
   45   36440 Mattias Hermansson      IK Ymer                                                    32:11
   46   27549 Thomas Josarp           FK Friskus-Varberg                                         32:13
   47   15987 Peter Braun             Växjö OK                                                   32:15
   48   25706 Johan Persson           Ulricehamns OK                                             32:22
   49    6580 Göran Wendler           SV Wissenschaft Quedlingburg                               32:30
   50   16320 Andreas Simonsson       Halmstad OK                                                32:47
   51   16343 Hans Andersson          Halmstad OK                                                33:07
   52   33603 Per Nilsson             Järfälla OK                                                33:30
   53   27054 Stefan Ring             OK Löftan                                                  33:34
   54   14009 Per Ivarsson            Göteborg-Majorna OK                                        33:39
   55   25976 Daniel Evaldsson        Värend Gn                                                  34:13
   56   21639 Donald McCarthy         Tolered-Utby Ol                                            34:21
   57   13885 Henrik Johansson        Hagaby GoIF                                                34:22
   58   25271 Anders Gustavsson       OK Nackhe                                                  34:33
   59   11243 Bo Hallberg             Falköpings AIK                                             35:21
   60   21643 Fredrik Landahl         Lerums SOK                                                 35:24
   61   25115 Anders Larsson          Vänersborgs Sk                                             35:47
   62   13960 Bjarne Bäcklund         IFK Göteborg                                               35:48
   63   16049 Fredrik Ståhl           Hjärnarps GIF                                              36:14
   64   11241 Klaes Axelsson          IK Hakarpspojkarna                                         36:49
   65   21692 Fredrik Kempe           OK Denseln                                                 37:18
   65   25701 Mark Baljeu             Ulricehamns OK                                             37:18
   67   21231 Per Olav Andersen       FL Tistedalen                NOR                           38:17
   68   29206 Peter Gustavsson        Hylte OK                                                   38:34
   69   30003 Johan Bergstrand        OK Orion                                                   38:47
   70   16340 Jan Lager               Halmstad OK                                                39:21
   71   15958 Lars-Göran Hedstig      Växjö OK                                                   39:39
   72   19534 Martin Aamot            OK Skogshjortarna                                          39:44
   73   21647 Bruno Ottesen           Dövania                      DAN                           43:01
   74   18617 Mattias Ossiansson      IK Hakarpspojkarna                                         45:10
   75   36456 Per Forsberg            IK Ymer                                                    49:49
   76   21646 Lars Ryberg             Dövania                      DAN                           68:41

        13875 Mårten Frendelius       Hagaby GoIF                                               Felst.
        21697 Magnus Strömbäck        OK Denseln                                                Felst.
        29948 Jonatan Börjesson       Hestra IF                                                 Felst.
        27557 Roger Davidsson         FK Friskus-Varberg                                      ej start
         5151 Olaf Binsch             UZO/HOLLAND                  NLD                        ej start
        37101 Conny Rantzow           Hestra IF                                               ej start
        28042 Per Anders Görebrant    Jönköpings OK                                           ej start
        15769 Stefan Andersson        FK Friskus-Varberg                                      ej start



H21 Motion  (16)                4.130 km  0 Hm   13 K           

    1   29715 Håkan Hansson           Lv 6 IF                                                    30:41
    2   36809 Sören Rantzow           Toarps OK                                                  32:14
    3   29724 Martin Karlsson         Lv 6 IF                                                    32:47
    4   15501 Martin Johansson        OK Stigen                                                  34:47
    5   17751 Patrik Carlsson         OK Älme                                                    36:35
    6   21662 Håkan Larsson           IF Hallby                                                  38:14
    7   47205 Roger Åkesson           Stora Tuna IK                                              41:39
    8   21222 Thomas Böhn             SK Nydalens                  NOR                           42:22
    9   42273 Erik Svensson           IK Dran                                                    46:36
   10   29713 Mattias Andersson       I 16 IF                                                    47:26
   11   21604 Bert Mertens            KOL Belgie                   BEL                           50:12
   12   21631 Peter Jönsson           FK Herkules                                                50:17
   13   28489 Johan Andersson         Främmestad IK                                              50:46
   14    6578 Michael Ziegelasch      SV Wissenschaft Quedlingburg                               61:08
   15   25966 Thomas Johansson        SK Graal                                                   66:13
   16   44039 Per Erik Karlsson       Häverödals Sk                                              67:59



H20  (10)                       4.120 km  0 Hm   9 K            

    1   14349 Per Rosen               IK Uven                                                    24:47
    2   15005 Jonas Zachrison         Mariestads Fk                                              25:03
    3   27487 Björn Axelsson          OK Räven                                                   28:56
    4   14566 Jonas Gunnarsson        Lerums SOK                                                 29:17
    5   36884 Jonas Östanbäck         Fritsla Vik                                                32:10
    6   15004 Per Zachrison           Mariestads Fk                                              32:17
    7   14536 Jonas Olsson            Lerums SOK                                                 36:32
    8   16045 Roland Persson          Hjärnarps GIF                                              40:43
    9   21644 Jonas Ryberg            Lerums SOK                                                 41:41

        14552 Axel Johanson           Lerums SOK                                              ej start



H18  (14)                       3.680 km  0 Hm   8 K            

    1   15009 Martin Moberg           Mariestads Fk                                              23:24
    2   29216 Fredrik Johansson       Ulricehamns OK                                             25:01
    3   19131 Anton Frendelius        Almby IK                                                   26:00
    4   16306 Petter Jönsson          Halmstad OK                                                27:41
    5   25358 Rickard Pentonen        Hestra IF                                                  28:55
    6   14581 Jacob Adolfsson         Lerums SOK                                                 29:26
    7   16977 Matts Tenland           Andrarums IF                                               30:36
    8   27524 Karl Rundberg           FK Friskus-Varberg                                         30:44
    9   14210 Anders Lindblom         IFK Göteborg                                               33:29
   10   15929 Per-Anders Kumlin       Växjö OK                                                   33:55
   11   15032 Martin Cederman         Mariestads Fk                                              37:39
   12   27505 Johan Hedlund           FK Friskus-Varberg                                         37:53
   13   30256 Tomas Unestad           Järfälla OK                                                47:25

        21229 Harald Knoph Svendsen   FL Tistedalen                NOR                          Felst.



H16  (44)                       3.570 km  0 Hm   9 K            

    1   16063 Kristofer Skog          Hjärnarps GIF                                              20:53
    2   18851 Andreas Johansson       Rydboholms Sk                                              22:09
    3   16338 Ola Stenbeck            Halmstad OK                                                22:25
    4   28998 Jonas Karlsson          Dalaportens Ol                                             22:40
    5   25435 Mattias Lundberg        Bredaryds SOK                                              23:32
    6   11031 Marcus Lindegårdh       Sävedalens AIK                                             24:08
    7   19245 Martin Isaksson         Fjärås AIK                                                 24:57
    8   19247 Joel Bengtsson          Fjärås AIK                                                 26:05
    9   19244 Philip Gustavsson       Fjärås AIK                                                 26:11
   10   21206 Fredrik Forsberg        OK Kolmården                                               26:25
   11   19838 Erik Thorsson           Tullinge Sk                                                26:32
   12   19512 Gustav Östling          OK Skogshjortarna                                          27:17
   13   21232 Per Gustavsson          Hjärnarps GIF                                              27:27
   14   33535 Rickard Pettersson      Gällstads IF                                               27:33
   15   18712 Sten Lindstrand         Tumba-Mälarhöjden OK                                       27:46
   16   26422 Peter Josefsson         Stångenäs AIS                                              27:47
   17   14211 Erik Lindblom           IFK Göteborg                                               28:00
   18   16826 Stefan Månsson          OK Löftan                                                  28:01
   19   33413 Gustav Enander          Vänersborgs Sk                                             28:49
   20   14500 Erik Tilly              Kungälvs OK                                                29:20
   21   17960 Magnus Nordström        OK Älvsjö-Örby                                             29:59
   22   21627 Mikael Olsson           OK Hammaren                                                30:14
   23   17728 Elias Assarsson         OK Älme                                                    30:23
   24   12194 Andreas Skymberg        OK Grane                                                   30:46
   25  260691 Johannes Svensson       OK Tyr                                                     32:11
   26   37970 Erik Bertilsson         OK Räven                                                   32:44
   27   15737 Olof Bengtsson          FK Åsen                                                    32:53
   28   25455 Mathias Jansson         Bredaryds SOK                                              33:24
   29   38137 Henrik Lidhage          IK Ymer                                                    33:37
   30   19248 Karl Gustavsson         Fjärås AIK                                                 33:50
   31   27488 Tord Axelsson           OK Räven                                                   34:36
   32   16329 Emil Johansson          Halmstad OK                                                34:47
   33   16332 Karl Karlsson           Halmstad OK                                                34:53
   34   19242 Kristian Bengtsson      Fjärås AIK                                                 35:12
   35   17729 Jakob Assarsson         OK Älme                                                    35:53
   36   26304 Andreas Eriksson        OK Gipen                                                   36:31
   37   14551 Jonas Landahl           Lerums SOK                                                 37:25
   38   15902 Andreas Nyberg          FK Åsen                                                    40:14
   39   14684 Marcus Millegård        Sävedalens AIK                                             40:44
   40   14577 Olof Ekbäck             Lerums SOK                                                 41:44
   41   15598 Andreas Johansson       OK Gisle                                                   44:02
   42   15751 Ralf Andersson          OK Tyringe                                                 46:26
   43   10438 Nils Björke             Söders Sol-Tyresö                                          48:35

        21673 Tomas Hallin            IK Uven                                                   Felst.



H16 Lätt  (6)                   3.190 km  0 Hm   9 K            

    1   28999 Tobias Karlsson         Dalaportens Ol                                             35:10
    2   15597 Pål Rosberg             OK Gisle                                                   36:54
    3   15354 Markus Bohman           FK Boken                                                   39:34
    4   27070 Andreas Olofsson        OK Löftan                                                  43:28

        26434 Joakim Berlin           Stångenäs AIS                                             Felst.
        17811 Anders Kvarnström       Jönköpings OK                                           ej start



H14  (40)                       2.990 km  0 Hm   9 K            

    1   27513 Erik Edespong           FK Friskus-Varberg                                         19:34
    2   25142 Daniel Hjortvall        Borås GIF                                                  19:40
    3   11050 Ola Martner             Tolered-Utby Ol                                            19:42
    4   17848 Oscar Gustafsson        Jönköpings OK                                              19:58
    5   12387 Gustav Petersson        Ronneby OK                                                 20:19
    6   11571 Mikael Eliasson         OK Alehof                                                  21:14
    7   36461 Tobias Öström           OK Tyr                                                     22:02
    8   21681 Henrik Gustavsson       Bredareds IF                                               22:51
    9   14004 Johan Strand            Göteborg-Majorna OK                                        23:21
   10   26264 Daniel Olsson           Munkedals SOK                                              23:30
   11   15903 Oscar Borg              FK Åsen                                                    23:33
   12   37522 Filip Johansson         OK Tyr                                                     23:55
   13   30798 Anton Sjöholm           Mullsjö SOK                                                24:04
   14   13661 Lars Axelsson           Hjobygdens OK                                              24:13
   15   28522 Nils Bengtsson          FK Snapphanarna                                            25:03
   16   14318 Johan Axelsson          IK Uven                                                    25:16
   17   19688 Mikael Bogren           OK Vivill                                                  25:40
   18   25920 Rickard Nilsson         Markaryds Fk                                               26:13
   19   19699 Martin Mårtensson       OK Vivill                                                  26:32
   20   27506 David Hedlund           FK Friskus-Varberg                                         26:51
   21   18424 Johan Knubbe            OK Mark                                                    27:41
   22   30183 Joakim Millegård        Sävedalens AIK                                             28:33
   23   14631 Victor Axbom            OK Landehof                                                29:17
   24   14844 Clas Eriksson           Stora Tuna IK                                              29:26
   25   15396 Fredrik Hansen          FK Boken                                                   30:02
   26   36923 Elias Haglund           OK Djerf                                                   30:21
   27   27515 Petter Rundberg         FK Friskus-Varberg                                         30:34
   28   10165 Johan Fredriksson       OK Vilse 87                                                30:35
   29   16339 Peter Stenbeck          Halmstad OK                                                32:18
   30   19547 Mikael Axelsson         OK Skogshjortarna                                          33:03
   31   17823 Erik Gröhn              Jönköpings OK                                              33:46
   32   15349 Patrik Andersson        FK Boken                                                   34:02
   33   16394 Jonas Löfwall           Halmstad OK                                                35:39
   34   27541 Jimmy Johansson         FK Friskus-Varberg                                         35:46
   35   25279 Markus Nilsson          OK Nackhe                                                  39:54
   36   16174 Christian Törnkvist     OK Kompassen                                               39:55
   37   13963 Emil Håkansson          IFK Göteborg                                               42:03
   38   17832 Johan Tideman           Jönköpings OK                                              44:12
   39   14545 Mikael Nyberg           Lerums SOK                                                 50:52

        16302 Nils Wallentin-Tärk     Halmstad OK                                             ej start



H14 Lätt  (11)                  2.390 km  0 Hm   8 K            

    1   41492 Markus Johansson        Rydboholms Sk                                              20:54
    2   16840 Jonathan Samuelsson     OK Löftan                                                  26:59
    3   47448 Andreas Öberg           Fritsla Vik                                                27:19
    4   28330 Andreas Frisk           Vaggeryds SOK                                              29:57
    5   29997 Jonas Olsson            FK Snapphanarna                                            31:14
    6   14140 Johan Björkman          Göteborg-Majorna OK                                        32:51
    7   16562 Joakim Österby          Oskarströms OK                                             34:33
    8   15531 Marcus Davidsson        OK Stigen                                                  35:13
    9   36442 Rickard Hermansson      IK Ymer                                                    45:19
   10   10176 Mattias Fredriksson     OK Vilse 87                                                48:51

        29224 Marcus Erixon           Hylte OK                                                  Felst.



H12  (49)                       2.580 km  0 Hm   9 K            

    1   17725 Erik Liljeqvist         OK Älme                                                    18:43
    2   15355 Linus Bohman            FK Boken                                                   21:00
    3   11542 Mattias Nilsson         OK Alehof                                                  22:21
    4   13786 Andreas Olsson          OK Silva                                                   22:35
    5   16486 Simon Gunnarsson        Laholms IF                                                 22:41
    6   17409 Patrik Lindeberg        Ringsjö OK                                                 23:12
    7   37821 Oscar Nyberg            VB OL                                                      23:50
    8   36253 Jens Öström             OK Tyr                                                     24:34
    9   17052 Jon Olsson              Tockarps IK                                                25:09
   10   16346 Patrik Andersson        Halmstad OK                                                25:47
   11   25466 Henrik Gisslander       Bredaryds SOK                                              25:49
   12   19550 Calle Stenberg          OK Skogshjortarna                                          26:09
   13   29000 Linus Karlsson          Dalaportens Ol                                             26:21
   14   12390 Lukas Petersson         Ronneby OK                                                 26:41
   15   16307 Emil Jönsson            Halmstad OK                                                26:50
   16   19250 Thor Bengtsson          Fjärås AIK                                                 27:40
   17   10241 Emil Backlund           Dalaportens Ol                                             28:21
   18   43999 Viktor Larsson          Stenungsunds OK                                            28:34
   19  260948 Charley Ziegler         Lerums SOK                                                 28:57
   20   33405 Daniel Larsson          Vänersborgs Sk                                             29:01
   21   16325 Mikael Cassel           Halmstad OK                                                29:20
   22   14323 Petter Mattsson         IK Uven                                                    30:20
   23   16561 Johan Virta             Oskarströms OK                                             30:23
   24   17824 Anton Grön              Jönköpings OK                                              31:44
   25  260674 Jonatan Westlund        OK Tyr                                                     33:18
   26   17055 Eric Olsson             Tockarps IK                                                34:04
   27   26334 Linus Nilsson           OK Gipen                                                   34:30
   28   10502 Erik Memmi              Halmstad OK                                                35:03
   29   21213 Lars OIe Grottenberg    SK Halden                    NOR                           35:49
   30   25442 Stefan Larsson          Bredaryds SOK                                              36:04
   31   17846 Fredric Gustafsson      Jönköpings OK                                              37:05
   32   14355 Anders Bergman          IK Uven                                                    39:59
   33   16355 Rasmus Nilsson          Halmstad OK                                                41:45
   34   30799 August Sjöholm          Mullsjö SOK                                                42:50
   35   36835 Simon Georgsson         OK Nackhe                                                  46:38
   36   21686 Kristoffer Thorsson     OK Gisle                                                   48:27
   37   21614 Oscar Berntsson         FK Friskus-Varberg                                         49:19
   38  260960 Arvid Jogbratt          Ryda Skidklubb                                             50:38
   39   12204 Magnus Skymberg         IK Vikings OK                                              51:59
   40   25735 Christian Erickson      Ulricehamns OK                                             52:43
   41  260959 Karl-Oskar Jogbratt     Ryda Skidklubb                                             55:34
   42   17834 Viktor Tideman          Jönköpings OK                                              61:04
   43   30340 Anton Pettersson        Mariestads Fk                                              69:38
   44   16540 Anders Nanneson         Simlångsdalens IF                                          77:54
   45   21672 Pontus Gustavsson       OK Skogshjortarna                                          83:45
   46   16532 Marcus Karlsson         Simlångsdalens IF                                          87:19

        30170 Jens Dahlstrand         Lerums SOK                                                Felst.
        30161 Jacob Gunnarsson        Lerums SOK                                                Felst.
        36822 Elias Johnsson          OK Nackhe                                                 Felst.



H12 Lätt  (16)                  2.220 km  0 Hm   9 K            

    1   39870 Jeppe Nielsen           IF Lilleröd, O-afd           DAN                           14:59
    2   30925 Billy Johansson         SOK 68                                                     19:48
    3   29241 Simon Blommergård       Hylte OK                                                   21:03
    4   26433 David Boman             Stångenäs AIS                                              23:38
    5   43791 Kalle Arvidsson         OK Vivill                                                  24:45
    6   29998 Fredrik Olsson          FK Snapphanarna                                            25:21
    7   21621 Adam Petersson          Halmstad OK                                                27:30
    8  262173 Marcus Lindberg         OK Skogshjortarna                                          27:41
    9  260676 Rasmus Westlund         OK Tyr                                                     37:08
   10   26332 David Eriksson          OK Gipen                                                   37:39
   11   19698 Mikael Mårtensson       OK Vivill                                                  39:32
   12   21215 Dennis Sparwath         HSOK                         DAN                           47:28
   13   21674 Rickard Hallin          IK Uven                                                    64:30

        27722 Carl Mikaelsson         OK Stigen                                                 Felst.
        29236 Oscar Lyding            Hylte OK                                                  Felst.
        21640 Kristian Tjern          VB OL                                                   ej start



H10  (39)                       2.020 km  0 Hm   7 K            

    1   17431 Rikard Sjöholm          Ringsjö OK                                                 12:28
    2   19683 Johan Runesson          OK Vivill                                                  12:39
    3   16829 Christian Nilsson       OK Löftan                                                  13:11
    4   14862 Anton Sjökvist          Stora Tuna IK                                              13:18
    5   17410 Martin Lindeberg        Ringsjö OK                                                 13:28
    6   14821 Erik Blomgren           Stora Tuna IK                                              13:36
    7   33764 Joakim Svensk           Stora Tuna IK                                              14:06
    8   29957 Rickard Börjesson       Hestra IF                                                  14:24
    9   21698 Henrik Berggren         OK Denseln                                                 14:29
   10   29955 John Börjesson          Hestra IF                                                  14:44
   11   30331 Andreas Karlsson        Mariestads Fk                                              14:48
   12   16295 Niklas Olsson           Rävetofta OK                                               14:52
   13  262665 Jesper Nilsson          Ulricehamns OK                                             15:20
   14   30339 Albin Pettersson        Mariestads Fk                                              15:49
   15   16381 Carl O Johansson        Halmstad OK                                                16:05
   16   14973 Emil Alexandersson      Stora Tuna IK                                              16:19
   17   10097 Oskar Backlund          Dalaportens Ol                                             16:29
   18   14848 Gustav Eriksson         Stora Tuna IK                                              16:42
   19   14780 Johan Bergagård         Tolered-Utby Ol                                            16:58
   20   30337 Jonas Gustafsson        Mariestads Fk                                              16:59
   21   14474 Joakim Eliasson         OK Alehof                                                  17:46
   22   30039 Sebastian Bäckström     Hestra IF                                                  17:54
   23   44652 David Siebers           IK Hakarpspojkarna                                         18:02
   24   21619 David Pettersson        IK Hakarpspojkarna                                         18:12
   25   21611 Pontus Thorild          FK Friskus-Varberg                                         18:18
   26   27725 Emil Mikaelsson         OK Stigen                                                  18:53
   27   14823 Martin Blomgren         Stora Tuna IK                                              18:58
   28  262931 Axel Karlsson           Simlångsdalens IF                                          23:12
   29   26335 Niklas Nilsson          OK Gipen                                                   23:31
   30   25867 Kristoffer Kroon        Anderstorps OK                                             23:41
   31   46794 Daniel Svensson         Burseryds IF                                               26:41
   32   16076 Fredrik Nilsson         Hjärnarps GIF                                              29:05
   33   29958 Dan Börjesson           Hestra IF                                                  29:53
   34   17964 Jonas Nordström         OK Älvsjö-Örby                                             30:05
   35   21210 Joacim Olsson           Herrestads Aif                                             39:25

       262378 Joakim Johansson        FK Friskus-Varberg                                        Felst.
        42676 Sebastian Wahlström     Snättringe Sk                                             Felst.
        19008 Andreas Olofsson        VB OL                                                   ej start
        30804 Anders Pettersson       Mullsjö SOK                                             ej start



D70  (7)                        2.070 km  0 Hm   5 K            

    1   16475 Marianne Ericsson       Laholms IF                                                 24:34
    2   11344 Netty Egeröd            FK Herkules                                                30:25
    3   14567 Maj-Britt Malmborg      Lerums SOK                                                 30:31
    4   25951 Aster Olsson            SK Graal                                                   34:47
    5   17043 Ingrid Brorsson         Tockarps IK                                                36:47
    6   28517 Ulla-Stina Selmén       FK Snapphanarna                                            38:11
    7   29950 Elvy Fritzon            Hestra IF                                                  38:58



D65  (22)                       2.150 km  0 Hm   6 K            

    1   19379 Kerstin Granstedt       Pan-Kristianstad                                           22:29
    2   28677 Inga-Lisa Johansson     Fjärås AIK                                                 26:15
    3   28666 Clarie Ek               Pan-Kristianstad                                           29:29
    4   21218 Rita Jacobsen           OK Kolding                   DAN                           29:39
    5   17086 Berit Andersson         Skene Sois                                                 29:48
    6   25281 Inez Johansson          OK Nackhe                                                  29:52
    7   11308 Marianne Höglund        FK Herkules                                                31:05
    8   17152 Elvy Holmqvist          Örkelljunga Fk                                             32:48
    9   28546 Maj Carlsson            Härlövs IF                                                 33:01
   10   17093 Gunvor Håkansson        Skene Sois                                                 33:40
   11   19252 Maj-Britt Larsson       Fjärås AIK                                                 36:13
   12   14404 Margareta Johansson     Kungälvs OK                                                36:43
   13   11073 Marianne Petersson      Frölunda Ol                                                37:45
   14   14037 Vera Lång               Göteborg-Majorna OK                                        41:45
   15   14063 Birgitta Virdborg       Göteborg-Majorna OK                                        41:50
   16   44740 Britt Skog              Kinnaströms Sk                                             42:16
   17   15504 Birgitta Enocson        OK Stigen                                                  43:20
   18   13924 Gunborg Elmquist        Horreds Sk                                                 44:11
   19   44484 Laila Nygren            Säterbygdens OK                                            44:17
   20   39700 Märta Svensson          Västerås SOK                                               62:28
   21   25317 Gun Holmqvist           Arboga OK                                                  98:54

        14356 Maj-Britt Pettersson    IK Uven                                                   Felst.



D60  (24)                       2.350 km  0 Hm   6 K            

    1   11979 Gudrun Broman           Göteborg-Majorna OK                                        22:29
    2   14327 Inger Hallberg          IK Uven                                                    26:08
    3   21610 Ann Sjöberg             Enebybergs IF                                              27:55
    4   17018 Gunilla Lundgren        OK Grane                                                   29:29
    5   14439 Gull-Britt Grönberg     Kungälvs OK                                                29:46
    6   18844 Vivi-Anne Bylund        Rydboholms Sk                                              30:11
    7   25058 Vera Toftered           IF Rigor                                                   32:07
    8   30274 Elisabet Bucht          Järfälla OK                                                32:14
    9   25145 Ann-Marie Särén         Borås GIF                                                  33:14
   10   18858 Mildred Josefsson       Rydboholms Sk                                              33:43
   11   30702 Eina-Britt Kappfjell    IK Dran                                                    34:09
   12   25372 Eva Axelsson            Hestra IF                                                  34:39
   13   36855 Kaisa Larsson           Hässleholms OK                                             35:17
   14   18864 Ann-Marie Nilsson       Rydboholms Sk                                              36:41
   15   10161 Kerstin Henmyr          OK Vilse 87                                                37:43
   16   19077 Inga Andersson          Eslövs Fk                                                  38:32
   17   27437 Margareta Rodell        Mälarö SOK                                                 40:37
   18   36539 Barbro Jonsson          OK Roslagen                                                48:06
   19   10272 Anita Andersson         Fjärås AIK                                                 49:02
   20   11064 Birgitta Pettersson     Tolered-Utby Ol                                            49:43
   21   14612 Inga Persson            OK Landehof                                                53:17

        14326 Gunnel Börjesson        IK Uven                                                   Felst.
        41865 Ann-Marie Tillman       Falköpings AIK                                            Felst.
        14442 Christina Hogedal       Kungälvs OK                                             ej start



D55  (43)                       2.350 km  0 Hm   6 K            

    1   11315 Christina Schedwin      FK Herkules                                                21:48
    2   11564 Birgitta Tollesson      OK Alehof                                                  22:45
    3   28463 Gunnel Svensson         IK Ymer                                                    22:58
    4   16823 Marie-Louise Lundström  OK Löftan                                                  23:32
    5   21677 Inge Jorgensen          OK Roskilde                  DAN                           23:43
    6   25147 Gunborg Gustafsson      Borås GIF                                                  25:00
    7   30800 Kaarina Voudinmäki      Mullsjö SOK                                                25:47
    8   30712 Gunnel Lindahl          IK Dran                                                    25:56
    9   10081 Gunilla Frendelius      Almby IK                                                   26:14
   10   25599 Britt Rangert           Växjö AIS                                                  26:20
   11   16801 Carola Andersson        OK Löftan                                                  27:05
   12   37493 Märta Lundh             Svenljunga OK                                              27:19
   13   36465 Mariann Kjellberg       IK Ymer                                                    27:29
   14   19109 Rosa Björkman           OK Orinto                                                  27:37
   15   17044 Gull Svensson           Tockarps IK                                                28:59
   16  262662 Birgit Ekman            Ulricehamns OK                                             29:07
   17   19509 Eva Isaksson            OK Skogshjortarna                                          29:09
   18   19507 Mona Carlson            OK Skogshjortarna                                          29:11
   19   14291 Britt Piruzzi           Lunds OK                                                   29:27
   20   21633 Siv Svensson            Svenljunga OK                                              29:52
   21   16370 Margareta Adamsson      Halmstad OK                                                30:00
   22   13911 Berit Byström           OK Virdarna                                                30:36
   23   21211 Inger Svensson          IF Kinnarumma                                              31:47
   24   25119 Gunnel Palgrim          Vänersborgs Sk                                             31:58
   25   21655 Turid Nyström           Stavanger Oklubb             NOR                           32:33
   26   44008 Rose-Marie Johansson    FK Friskus-Varberg                                         32:39
   27   30333 Bibbi Svensson          Mariestads Fk                                              33:21
   28   14421 Lilian Samuelsson       Kungälvs OK                                                34:06
   29   11913 Maj-Britt Eliasson      Fritsla Vik                                                34:24
   30   13913 Solbritt Gustafsson     OK Virdarna                                                35:58
   31   25086 Inga-Lill Westberg      SK Trim                                                    36:34
   32   18606 Ulla Ling               IK Hakarpspojkarna                                         36:54
   33   21656 Berit Ebbell Olsen      Stavanger Oklubb             NOR                           39:07
   34   30721 Vanja Kristensson       IK Dran                                                    39:19
   35   18426 Berit Svensson          OK Mark                                                    39:43
   36   30719 Anna-Stina Arnesson     IK Dran                                                    40:36
   37   44485 Siv Stam                Säterbygdens OK                                            41:12
   38   30143 Lisbeth Bernhed         IK Uven                                                    43:56
   39   15251 Linnéa Hall             OK Amne                                                    48:43
   40   36748 Astrid Pärssinen        OK Silva                                                   48:46
   41   25589 Mariann Svensson        Växjö AIS                                                  50:26

        21650 Raye Lomas              DOC Manchester               GBR                        ej start
        15802 Anita Junfors           OK Skogshjortarna                                       ej start



D55 Motion  (11)                2.150 km  0 Hm   7 K            

    1   27053 Ing-Mari Larsson        OK Löftan                                                  31:20
    2   27552 Ann-Britt Andersson     FK Friskus-Varberg                                         32:00
    3   37556 Britt-Marie Lindgren    Fritsla Vik                                                35:58
    4   14285 Ingvor Hjertqvist       IK Stern                                                   39:28
    5   25284 Lisbeth Larsson         OK Nackhe                                                  40:50
    6   14406 Kerstin Andersson       Kungälvs OK                                                44:41
    7   27055 Inga-Maj Ring           OK Löftan                                                  46:31
    8   28308 Britt Dohse             Vaggeryds SOK                                              57:15
    9   21666 Maj Wentzel             Kungälvs OK                                                57:27
   10   47452 Gun Firouzi             Fritsla Vik                                                71:41

        16424 Birgitta Josefsson      Halmstad OK                                             ej start



D50  (28)                       2.350 km  0 Hm   6 K            

    1   15720 Gun-Britt Fransson      Emmaboda Verda OK                                          21:42
    2   44556 Inger Holmstrand        Herrljunga Sk                                              22:17
    3   42462 Kirsten Brunstedt       KFIU                         DAN                           22:54
    4   16311 Bibi Svensson           Halmstad OK                                                23:37
    5   28305 Lisbeth Carlsson        Vaggeryds SOK                                              25:14
    6   15949 Lisa Kumlin             Växjö OK                                                   25:17
    7   17971 Britta Wallin           IF Sisu Tidaholm                                           25:43
    7   28845 Lena Weiming-Nyberg     Kinnaströms Sk                                             25:43
    9   25033 Lena Fritzell           IF Rigor                                                   28:08
   10   11029 Ann-Kristin Lindegårdh  Tolered-Utby Ol                                            28:30
   11   16172 Karin Larsson           OK Kompassen                                               29:18
   12   16050 Åsa Ståhl               Hjärnarps GIF                                              29:51
   13   15820 Barbro Andersson        OK Skogshjortarna                                          30:13
   14   18714 Ulla Hammarstrand       Tumba-Mälarhöjden OK                                       30:17
   15   37853 Lilian Axelsson         OK Räven                                                   30:31
   16   13927 Ingrid Brelind          Horreds Sk                                                 30:50
   17   36441 Marianne Rosén          IK Ymer                                                    31:02
   18   14292 Eva Blomström           IK Stern                                                   31:44
   19   14373 Rosa Johansson          IK Uven                                                    31:48
   20   11311 Ingrid Rex Wallström    FK Herkules                                                34:18
   21   16610 Ingalill Brorsson       Hässleholms OK                                             35:27
   22   16482 Britt-Marie Magnusson   Laholms IF                                                 37:20
   23   25049 Ylva Häggström          IF Rigor                                                   39:56
   24   30982 Margareta Noborn        Sundsvalls OK                                              40:22
   25   15381 Ulla Olsson             FK Boken                                                   41:33
   26   25384 Lena Skoog              Hestra IF                                                  43:36
   27   26423 Gun Hansson             Stångenäs AIS                                              48:10
   28   11650 Karin Bergman           Lunds OK                                                   49:09



D50 Motion  (5)                 2.150 km  0 Hm   7 K            

    1   21226 Karin Fransson          OK Njudung                                                 27:22
    2   28830 Marita Johansson        Kinnaströms Sk                                             31:41
    3   36481 Maritha Hallberg        IK Ymer                                                    33:17
    4   28199 Ulla Björkman           IK Ymer                                                    34:58
    5   14212 Inger Eismark           OK Orinto                                                  42:45



D45  (26)                       2.710 km  0 Hm   7 K            

    1   17407 Ina Lindeberg           Ringsjö OK                                                 19:33
    2   16327 Margareta Johansson     Halmstad OK                                                20:01
    3   14001 Ingmarie Brander Strand Göteborg-Majorna OK                                        20:55
    4   36382 Agneta Kjellberg        IFK Göteborg                                               21:35
    5  260946 Ulla Engelby            IK Stern                                                   22:21
    6   21207 Maria Nordvall          OK Kolmården                                               22:40
    7   15260 Berit Mellberg          OK Amne                                                    23:17
    8   14646 Monica Knutsson         Sävedalens AIK                                             23:47
    9   10511 Karin Memmi             Halmstad OK                                                24:25
   10   17724 Barbro Liljequist       OK Älme                                                    25:35
   11   21657 Nina Kolberg            IL Tyrving                   NOR                           26:11
   12   14131 Randveig Berg           Göteborg-Majorna OK                                        27:44
   13   14380 Karin Axelsson          IK Uven                                                    27:45
   14   15809 Berit Ivarsson          OK Skogshjortarna                                          28:43
   15   14353 Eva Bergman             IK Uven                                                    29:07
   16   16061 Renja Skog              Hjärnarps GIF                                              29:36
   17   15256 Britt-Marie Andersson   OK Amne                                                    29:57
   18   18983 Elsie Bengtsson         Rävetofta OK                                               30:09
   19   26404 Inger Andersson         Stångenäs AIS                                              31:42
   20   16309 Katarina Bengtsson      Halmstad OK                                                32:49
   21   11373 Eva Thörnblom           Sjövalla Fk                                                34:45
   22   21649 Annemette El-Azem       Holbaek Oklub                DAN                           35:12
   23   59135 Birgit Laederach        OLG Thun                     CH                            35:28
   24   28521 Marita Lennberger       FK Snapphanarna                                            36:34
   25  260612 Monika Djurberg         OK Tyr                                                     36:58

        16304 Anna-Lena Berthag       Halmstad OK                                             ej start



D45 Motion  (18)                2.820 km  0 Hm   10 K           

    1   15596 Pia Rosberg             OK Gisle                                                   31:50
    2   36359 Gunnel Dahlström        IFK Göteborg                                               33:28
    3   15526 Marita Johansson        OK Stigen                                                  34:24
    4   33408 Bodil Enander           Vänersborgs Sk                                             40:14
    5   25953 Inga-Lill Evaldsson     SK Graal                                                   40:53
    6   19102 Britt-Marie Ekberg      OK Orinto                                                  41:08
    7   21682 Annika Gustavsson       Bredareds IF                                               41:59
    8   27717 Monica Alverslid        OK Stigen                                                  43:25
    9   15741 Lizkulla Pettersson     Kinnaströms Sk                                             44:56
   10   29243 Lisbeth Larsson         Hylte OK                                                   45:29
   11   12429 Åsgerd Bergman          OK Tranan                                                  51:01
   12   19103 Ingela Karlsson         OK Orinto                                                  54:26
   13   29001 Anna Karlsson           Dalaportens Ol                                             55:12
   14   15041 Anette Cederman         Mariestads Fk                                              60:17
   15   29207 Britt-Marie Johansson   Hylte OK                                                   63:46
   16   14324 Mirjam Norén            IK Uven                                                    68:03
   17   27535 Ann-Kristin Rundberg    FK Friskus-Varberg                                         68:26

        21641 Anneli Tjern            VB OL                                                   ej start



D40  (40)                       3.230 km  0 Hm   9 K            

    1   21699 Anneli Berggren         OK Denseln                                                 23:24
    2   27088 Eva-Lena Ericson        Södertälje/Nykvarn                                         25:56
    3   14861 Karin Gunnarsson        Stora Tuna IK                                              26:06
    4   14106 Elisabeth Strandhagen   Göteborg-Majorna OK                                        26:20
    5   17825 Marie Gröhn             Jönköpings OK                                              26:44
    6   14822 Kerstin Blomgren        Stora Tuna IK                                              27:06
    7   16331 Lena Karlsson           Halmstad OK                                                27:28
    8   37934 Ulla Niklason           OK Räven                                                   27:56
    9   16352 Susanne Nilsson         Halmstad OK                                                29:19
   10   18847 Marie Claesson          Rydboholms Sk                                              29:21
   11   16825 Elisabet Månsson        OK Löftan                                                  29:39
   12   13659 Iréne Banck             Hjobygdens OK                                              29:42
   13   30801 Katarina Sjöholm        Mullsjö SOK                                                30:04
   14   18985 Lena Olsson             Rävetofta OK                                               30:20
   15   14316 Helen Axelsson          IK Uven                                                    30:57
   16   36471 Elisabet Öström         OK Tyr                                                     31:01
   17   11323 Ann-Sofie Johansson     FK Herkules                                                31:58
   18   21224 Monica Johansson        Hjärnarps GIF                                              32:00
   19   17720 Stella Lindqvist        OK Älme                                                    32:02
   20  263074 Karin Persson           Gävle OK                                                   32:06
   21   13787 Christina Olsson        OK Silva                                                   32:48
   22   26265 Karin Olsson            Munkedals SOK                                              33:13
   23   14747 Gunilla Axelsson        Sävedalens AIK                                             33:45
   24   26309 Anette Nilsson          OK Gipen                                                   34:38
   25   26566 Christina Berggren      Ljungskile Fk                                              35:10
   26   19686 Lena Runesson           OK Vivill                                                  35:21
   27   17726 Linda Assarsson         OK Älme                                                    36:01
   28   14048 Ann Westerdahl          Göteborg-Majorna OK                                        36:30
   29   11543 Monika Nilsson          OK Alehof                                                  37:10
   30   17845 Carin Gustafsson        Jönköpings OK                                              37:17
   31   14467 Mona-Lisa Jansson       Kungälvs OK                                                38:36
   32   19254 Britt-Marie Bengtsson   Fjärås AIK                                                 39:22
   33  260660 Karin Mood              OK Tyr                                                     40:04
   34   14783 Lisbeth Bergagård       Tolered-Utby Ol                                            40:19
   35   28201 Karin Persson           Bottnaryds IF                                              41:52
   36   21216 Mette Hansen            HSOK                         DAN                           43:12
   37   14337 Lena Håkansson          IK Uven                                                    47:41
   38   19303 Ingrid Bengtsson        Tormestorps IF                                             59:53

        19511 Katarina Östling        OK Skogshjortarna                                       ej start
        21617 Lena Gustavsson         Göteborg-Majorna OK                                     ej start



D40 Motion  (3)                 3.380 km  0 Hm   11 K           

    1   27502 Ann Hedlund             FK Friskus-Varberg                                         37:49
    2   25447 Annicka Collryd         Bredaryds SOK                                              46:37
    3   28440 Gunnel Axelsson         OK Skogshjortarna                                          67:21



D35  (20)                       3.230 km  0 Hm   9 K            

    1   14974 Ingrid Alexandersson    Stora Tuna IK                                              24:17
    1   14831 Mia Dammvik             Stora Tuna IK                                              24:17
    3   18984 Lotta Gertsson          Rävetofta OK                                               25:55
    4   14668 Karin Ohrankämmen       Sävedalens AIK                                             26:43
    5   17893 Sari Håkansson          OK Gränsen                                                 27:03
    6  260678 Anna Weckner-Westlund   OK Tyr                                                     28:02
    7   59208 Ann-Sofie Holer         OLK Fricktal                 CH                            28:06
    8   43998 Kerstin Larsson         Stenungsunds OK                                            28:23
    9   27630 Lotta Jungåker          Östersunds OK                                              29:27
   10   18869 Lena Turesson           Rydboholms Sk                                              30:23
   11   16484 Ingrid Johansson        Laholms IF                                                 30:59
   12   38938 Carina Lindkvist        Storviks IF                                                31:07
   13   33406 Annette Falck-Larsson   Vänersborgs Sk                                             32:20
   14  260640 Karin Karlsson          OK Tyr                                                     32:37
   15  262667 Annkristin Spetz        Ulricehamns OK                                             35:59
   16   26659 Wiveka Ernstsson        FK Göingarna                                               36:29
   17   27058 Ulrika Johansson        OK Löftan                                                  36:33
   18   17169 Christina Björk         Örkelljunga Fk                                             40:45
   19   14665 Christina Granberg      Sävedalens AIK                                             42:17
   20   25872 Cecilia Kroon           Anderstorps OK                                             45:00



D35 Motion  (13)                3.380 km  0 Hm   11 K           

    1   15520 Eva Almgren             OK Stigen                                                  37:32
    2   44457 Monica Johansson        Bredareds IF                                               38:45
    3   47476 Pia Hendberg            SOK 68                                                     40:09
    4   36894 Maria Johnsson          OK Nackhe                                                  40:12
    5   29226 Annika Marthinsson      Hylte OK                                                   40:15
    6   41493 Agneta Johansson        Rydboholms Sk                                              42:50
    7  262196 Cecilia Våg             Snättringe Sk                                              49:15
    8   16408 Cecilia Tellqvist       Halmstad OK                                                51:35
    9   21202 Caroline Johansson      Gustavsbergs IF                                            53:17
   10   43792 Karin Arvidsson         OK Vivill                                                  56:00
   11   36436 Elisabeth Hermansson    IK Ymer                                                    59:17
   12   13788 Anita Olsson            OK Silva                                                   87:33

        14073 Catarina Blomberg       Göteborg-Majorna OK                                     ej start



D21  (51)                       3.720 km  0 Hm   8 K            

    1   15157 Elisabeth Hansson       IFK Lidingö SOK                                            24:39
    2   27536 Helena Andersson        FK Friskus-Varberg                                         24:49
    3   11324 Laila Höglund           FK Herkules                                                24:50
    4   33628 Stina Grenholm          Ulricehamns OK                                             25:56
    5   14956 Catarina Öberg          Stora Tuna IK                                              26:59
    6   16414 Susanne Håkansson       Halmstad OK                                                28:08
    7   30475 Karin L Karlsson        Halmstad OK                                                28:18
    8   25738 Cecilia Thomasson       Ulricehamns OK                                             28:22
    9    1878 Heidrun Finke           OLV Uslar                    GER                           28:29
   10   14481 Josefina Norin          Kungälvs OK                                                28:36
   11   44005 Taru Ikäheimonen        FK Friskus-Varberg                                         28:42
   12   26286 Erika Ödlund            OK Gipen                                                   29:13
   13   10350 Elisabeth Bäckström     Hestra IF                                                  29:18
   14   18635 Maria Ossiansson        IK Hakarpspojkarna                                         29:39
   15   14849 Ulrika Eriksson         Stora Tuna IK                                              30:04
   16   14414 Karolina Norin          Kungälvs OK                                                30:20
   17   27519 Caroline Jönsson        FK Friskus-Varberg                                         30:31
   18   44472 Lena Karlsson           Bredareds IF                                               31:11
   19   17066 Camilla Brorsson        Tockarps IK                                                31:34
   20   21694 Anna Andersson          OK Denseln                                                 32:52
   21   18986 Eva-Lotta Bengtsson     Rävetofta OK                                               33:00
   22   42264 Åsa Hagnestål           Malmö OK                                                   33:18
   23   18982 Eva Tykesson            Rävetofta OK                                               33:20
   24   26282 Maria Olausson          OK Gipen                                                   33:22
   25   17170 Marie Adolfsson         Örkelljunga Fk                                             33:23
   26   16395 Karin Karlsson          Halmstad OK                                                34:01
   27   42461 Pernille Brunstedt      OK ÖST, Birkeröd             DAN                           34:15
   28   43968 Pia Gustås              OK Linné                                                   34:23
   29   25873 Veronica Johansson      Anderstorps OK                                             34:42
   30   13961 Ann-Charlotte Johansson IFK Göteborg                                               34:50
   31   28569 Susanne W Karlsson      Härlövs IF                                                 35:02
   32   14870 Annelie Ingesson        Stora Tuna IK                                              35:21
   33   18526 Anne Johansson          OK Orion                                                   35:27
   34  260916 Camilla Heden           Göteborg-Majorna OK                                        35:33
   35   21629 Anna Kopp               FK Herkules                                                36:23
   36   36450 Karin Jogeland          IK Ymer                                                    37:14
   37   21603 Inger Andersson         Linköpings OK                                              37:24
   38   14841 Sofia Eriksson          Stora Tuna IK                                              37:25
   39   16634 Annika Engel            Hässleholms OK                                             38:13
   40   30002 Mollie Lindel           OK Orion                                                   38:16
   41  262663 Petra Thomasson         Ulricehamns OK                                             38:30
   42    2707 Evi Drese               OLV Uslar                    GER                           38:54
   43   21693 Cecilia Nilsson         OK Denseln                                                 40:03
   44   18429 Maria Svensson          OK Mark                                                    41:05
   45   42271 Cecilia Lindahl         IK Dran                                                    42:23
   46   26683 Linda Ranbro            Malmö OK                                                   42:53
   47   18987 Annika Bengtsson        Rävetofta OK                                               52:24
   48   17180 Mona Adolfsson          Örkelljunga Fk                                             71:55

        41691 Linda Hultgren          Linköpings OK                                           ej start
        21645 Louise Peitersen        Dövania                      DAN                        ej start
         5150 Mietta Groenveld        UZO/HOLLAND                  NLD                        ej start



D21 Motion  (10)                3.380 km  0 Hm   11 K           

    1   21609 Annica Berggren         Matteus Si                                                 34:06
    2    2701 Andrea Finkenstädt      OLV Uslar                    GER                           36:57
    3   19824 Maria Hammarstedt       Tullinge Sk                                                39:46
    4   21690 Johanna Carlsson        OK Denseln                                                 41:45
    5   33600 Therese Gustafsson      OK Virdarna                                                41:52
    6   26316 Annika Sjöö             OK Gipen                                                   44:56
    7   14357 Anna-Karin Pettersson   IK Uven                                                    45:06
    8   19106 Katarina Karlsson       OK Orinto                                                  51:58
    9   33691 Pernilla Svensson       OK Virdarna                                                62:39
   10   13721 Anette Sundqvist        OK Tranan                                                  74:50



D20  (8)                        3.230 km  0 Hm   9 K            

    1   28834 Johanna Ring            Kinnaströms Sk                                             24:45
    2   11312 Desire Wallström        FK Herkules                                                25:10
    3   15352 Gunilla Bohman          FK Boken                                                   26:38
    4  260657 Kristina Löfvenholm     OK Tyr                                                     26:59
    5   14789 Maria Bergagård         Tolered-Utby Ol                                            27:34
    6   17560 Jennifer Gull           FK Friskus-Varberg                                         27:47
    7   11079 Lena Max                Frölunda Ol                                                28:06
    8   16062 Linda Skog              Hjärnarps GIF                                              34:23



D18  (11)                       3.230 km  0 Hm   9 K            

    1   18430 Alexandra Vejedal       OK Mark                                                    21:34
    2   16411 Ida Svensson            Halmstad OK                                                23:34
    3   36433 Lina Jogeland           IK Ymer                                                    24:38
    4   14003 Hanna Westerdahl        Göteborg-Majorna OK                                        24:41
    5   15353 Camilla Bohman          FK Boken                                                   25:20
    6   11080 Anna Max                Frölunda Ol                                                28:20
    7   14317 Linda Axelsson          IK Uven                                                    28:43
    8   16811 Josefina Berntsson      OK Löftan                                                  28:47
    9   15382 Anna Olsson             FK Boken                                                   29:11
   10   21285 Maria Hansson           Halmstad OK                                                30:09

        26567 Matilda Berggren        Ljungskile Fk                                           ej start



D16  (35)                       3.180 km  0 Hm   8 K            

    1   28405 Andrea Westerdahl       Gävle OK                                                   25:43
    2   13751 Sofia Thorsson          Halmstad OK                                                26:02
    3   16398 Martina Johansson       Halmstad OK                                                26:06
    4   11372 Sara Malmgren           Sjövalla Fk                                                26:21
    5   26568 Johanna Berggren        Ljungskile Fk                                              26:33
    6   27544 Frida Kjäll             FK Friskus-Varberg                                         26:41
    6   16345 Linda Andersson         Halmstad OK                                                26:41
    8   15549 Marie Andersson         OK Stigen                                                  27:08
    9   13662 Lisa Axelsson           Hjobygdens OK                                              27:10
   10   14322 Hanna Mattsson          IK Uven                                                    27:12
   11   13660 Stina Banck             Hjobygdens OK                                              27:23
   12   15213 Karin Kaill             IK Ymer                                                    29:19
   13   19999 Linnea Hjalmarsson      IK Ymer                                                    30:26
   14   27932 Pia-Maria Bondesson     Frosta OK                                                  30:52
   15   16043 Helen Rosenkvist        Hjärnarps GIF                                              31:09
   16   27532 Sara Pettersson         FK Friskus-Varberg                                         31:40
   17   30803 Amanda Sjöholm          Mullsjö SOK                                                32:49
   18   11341 Sandra Köster           FK Herkules                                                33:23
   19   13792 Sabina Olsson           OK Silva                                                   33:49
   20   26320 Jeanette Sjöö           OK Gipen                                                   34:30
   21   15377 Malin Nygren            FK Boken                                                   34:33
   22   11043 Josephina Ekedahl       Tolered-Utby Ol                                            35:45
   23   26583 Lindie Boström          Ljungskile Fk                                              35:52
   24   25288 Karin Nilsson           OK Nackhe                                                  37:27
   25   27504 Johanna Gull            FK Friskus-Varberg                                         38:18
   26  260690 Emelie Svensson         OK Tyr                                                     38:28
   27   28836 Ida Hallenberg          Kinnaströms Sk                                             41:49
   28   14340 Hanna Weimann           IK Uven                                                    43:38
   29   15924 Annika Kumlin           Växjö OK                                                   43:50
   30   14580 Julia Gunnarsson        Lerums SOK                                                 44:14
   31   26321 Susanne Sjöö            OK Gipen                                                   45:29
   32   19304 Ida Bengtsson           Tormestorps IF                                             54:00
   33  262171 Jenny Larsson           OK Skogshjortarna                                          65:02

        14336 Isabell Håkansson       IK Uven                                                   Felst.
        30310 Albertina Henriksson    Uddevalla OK                                            ej start



D14  (23)                       2.820 km  0 Hm   10 K           

    1   11388 Carolina Bergagård      Tolered-Utby Ol                                            25:23
    2   36065 Linnéa Johnsson         OK Nackhe                                                  26:05
    3   19255 Emmy Bengtsson          Fjärås AIK                                                 27:46
    4   38933 Helena Lidhage          IK Ymer                                                    28:52
    5   33545 Sofie Pettersson        Gällstads IF                                               28:59
    6   27533 Johanna Pettersson      FK Friskus-Varberg                                         31:29
    6   19305 Emelie Bengtsson        Tormestorps IF                                             31:29
    8   15211 Lisa Kaill              IK Omega                                                   32:44
    9   25290 Sofia Larsson           OK Nackhe                                                  33:59
   10   16333 Sanna Lovén             Halmstad OK                                                34:19
   11   14748 Janni Axelsson          Sävedalens AIK                                             34:27
   12   27526 Liselott Magnusson      FK Friskus-Varberg                                         34:44
   13   28837 Emma Hallenberg         Kinnaströms Sk                                             38:38
   14   37203 Katrin Josefsson        OK Kåre                                                    40:03
   15  263055 Cecilia Olsson          Rävetofta OK                                               40:46
   16   29238 Emelie Svensson         Hylte OK                                                   41:31
   17   36055 Annie Gunnarsson        OK Nackhe                                                  41:34
   18   28205 Malin Persson           Bottnaryds IF                                              46:37
   19   21208 Sara Forsberg           OK Kolmården                                               48:39
   20   14683 Hanna Hultman           Sävedalens AIK                                             52:33
   21   29227 Malin Marthinsson       Hylte OK                                                   59:41

        36088 Elin Gunnarsson         OK Nackhe                                                 Felst.
        19006 Emma Olofsson           VB OL                                                   ej start



D14 Lätt  (5)                   2.390 km  0 Hm   8 K            

    1   29456 Johanna Svensson        Burseryds IF                                               29:41
    2   25155 Emelie Hjortvall        Borås GIF                                                  30:44
    3   14204 Carolina Ehrencrona     IFK Göteborg                                               36:43
    4   29235 Julia Lyding            Hylte OK                                                   40:13

        36090 Emmelie Georgsson       OK Nackhe                                                 Felst.



D12  (22)                       2.580 km  0 Hm   9 K            

    1   15594 Pernilla Rosberg        OK Gisle                                                   25:07
    2   16827 Anna Månsson            OK Löftan                                                  26:16
    3   30311 Siri Henriksson         Uddevalla OK                                               26:56
    4   29221 Matilda Thelin          Hylte OK                                                   29:20
    5   14002 Lina Strand             Göteborg-Majorna OK                                        30:01
    6   29228 Emma Marthinsson        Hylte OK                                                   30:53
    7   14565 Jenny Adolfsson         Lerums SOK                                                 33:13
    8   11572 Maria Eliasson          OK Alehof                                                  34:36
    9  260879 Hanna Axelsson          OK Skogshjortarna                                          37:32
   10   25876 Sara Davidsson          Anderstorps OK                                             37:54
   11   19259 Helena Isaksson         Fjärås AIK                                                 38:43
   12   18995 Pernilla Olsson         Rävetofta OK                                               42:45
   12   21700 Hanna Berggren          OK Denseln                                                 42:45
   14   14342 Lisa Weimann            IK Uven                                                    43:20
   15   44654 Rebecka Siebers         IK Hakarpspojkarna                                         44:23
   16   21628 Helena Olsson           OK Hammaren                                                44:51
   17   26569 Charlotta Berggren      Ljungskile Fk                                              48:31
   18   16334 Emma Lovén              Halmstad OK                                                49:54
   19   42848 Anna Bengtsson          Fjärås AIK                                                 52:41
   20   16075 Elin Nilsson            Hjärnarps GIF                                              57:54
   21   15378 Ulrika Nygren           FK Boken                                                   65:35

        19007 Malin Olofsson          VB OL                                                   ej start



D12 Lätt  (10)                  2.220 km  0 Hm   9 K            

    1   14047 Annika Blomberg         Göteborg-Majorna OK                                        20:08
    2   29455 Martina Petterson       Burseryds IF                                               21:24
    3   17163 Angelika Larsson        Örkelljunga Fk                                             23:19
    4   42675 Siri Wahlström          Snättringe Sk                                              24:21
    5   47451 Petra Östanbäck         Fritsla Vik                                                27:40
    6   47459 Sofie Östanbäck         Fritsla Vik                                                29:19
    7   47445 Therese Sjöblom         Fritsla Vik                                                33:35
    8   21203 Sara Johansson          Gustavsbergs IF                                            33:36
    9   43789 Emma Erlandsson         OK Vivill                                                  36:10
   10   15595 Elin Johansson          OK Gisle                                                   40:15



D10  (28)                       2.020 km  0 Hm   7 K            

    1   41381 Maria Johansson         OK Löftan                                                  14:19
    2   17826 Anna Grön               Jönköpings OK                                              14:45
    3   17847 Frida Gustafsson        Jönköpings OK                                              14:59
    4   21209 Anna Forsberg           OK Kolmården                                               15:37
    5   14792 Josefin Bergagård       Tolered-Utby Ol                                            16:21
    6   33404 Lina Larsson            Vänersborgs Sk                                             16:29
    7   21227 Jennie Allansson        Falkenbergs OK                                             17:15
    8   14975 Tove Alexandersson      Stora Tuna IK                                              18:16
    9   43790 Ida Arvidsson           OK Vivill                                                  18:51
   10   17844 Anna Gustafsson         Jönköpings OK                                              19:13
   11   17164 Anne-Sofie Larsson      Örkelljunga Fk                                             19:52
   12  260949 Mimmi Ziegler           Lerums SOK                                                 21:01
   13   15545 Maria Davidsson         OK Stigen                                                  22:58
   14   17831 Anna Tideman            Jönköpings OK                                              23:09
   15   29452 Pernilla Pettersson     Burseryds IF                                               24:02
   16   25880 Kristin Davidsson       Anderstorps OK                                             24:10
   17   16828 Elin Månsson            OK Löftan                                                  25:03
   18   44078 Lovisa Larsson          Stenungsunds OK                                            26:00
   19   14845 Sofia Eriksson          Stora Tuna IK                                              28:12
   20   43788 Ida Erlandsson          OK Vivill                                                  28:47
   21  262195 Emma Våg                Snättringe Sk                                              30:09
   22   27702 Karin Håkansson         OK Gränsen                                                 31:08
   23   19258 Alexandra Gustafsson    Fjärås AIK                                                 31:39
   24   27703 Hanna Håkansson         OK Gränsen                                                 36:44
   25   21228 Josefin Augustsson      Falkenbergs OK                                             38:07
   26   21612 Linda Berntsson         FK Friskus-Varberg                                         38:35

        17190 Jenny Björk             Örkelljunga Fk                                            Felst.
        36304 Sara Lund               IFK Göteborg                                              Felst.



Inskolning  (58)                1.960 km  0 Hm   9 K            

    1   39873 Emil Nielsen            IF Lilleröd, O-afd           DAN                           14:08
    2   30567 Lisa Gröhn              Jönköpings OK                                              14:44
    3   14082 Kristin Edvardsen       GM OK                                                      14:47
    4   14084 Egil Edvardsen          GM OK                                                      15:00
    5   44628 Erik Siebers            IK Hakarpspojkarna                                         15:24
    6   21251 Sofia Gerionsson        Garphyttans IF                                             15:27
    7   21660 Christina L Hellberg    IL Tyrving                   NOR                           15:52
    8   33763 Emil Svensk             Stora Tuna IK                                              16:24
    9   21687 Marie Thorsson          OK Gisle                                                   16:33
   10   14087 Johanna Blomberg        Göteborg-Majorna OK                                        17:21
   11   43787 Axel Erlandsson         OK Vivill                                                  18:02
   12   29145 Kajsa Banck             Hjobygdens OK                                              18:05
   13   21661 Martin Lövald Hellberg  IL Tyrving                   NOR                           18:16
   13   24074 Josefin Wallström       OK Tidaholm                                                18:16
   15  262556 David Djupsjö           Oskarströms OK                                             18:34
   16   17047 Patrik Brorsson         Tockarps IK                                                18:57
   17   43782 Tore Mårtensson         OK Vivill                                                  19:55
   18   27730 Anton Mikaelsson        OK Stigen                                                  20:01
   19   21204 Linn Johansson          Gustavsbergs IF                                            20:09
   20  262557 Sofia Djupsjö           Oskarströms OK                                             20:11
   21   25452 Johannes Söderlind      Bredaryds SOK                                              20:30
   22   21635 Fanny Hultman           Sävedalens AIK                                             20:40
   23   47447 Maria Sjöblom           Fritsla Vik                                                20:42
   24   21634 Matilda Hultman         Sävedalens AIK                                             21:05
   24   14108 Elin Strandhagen        GM OK                                                      21:05
   26   37378 Viktor Nyberg           VB OL                                                      21:33
   27  262516 Anna Almgren            OK Stigen                                                  21:55
   28   29020 Malcolm Granberg        Sävedalens AIK                                             22:21
   29   17178 Sofia Björk             Örkelljunga Fk                                             22:51
   30   28206 Magnus Persson          Bottnaryds IF                                              23:00
   31   17179 Anette Larsson          Örkelljunga Fk                                             23:09
   32  262559 Kristoffer Djupsjö      Oskarströms OK                                             23:10
   33   21275 Linus Ericson           Södertälje/Nykvarn                                         23:14
   34  260778 Irma Håkansson          OK Gränsen                                                 23:48
   35   24085 Arvid Käll              OK Älme                                                    23:56
   36   21616 Linn Westerdahl         Gävle OK                                                   23:59
   37   30155 Emil Hallberg           IK Uven                                                    24:00
   38   17760 Felix Assarsson         OK Älme                                                    24:18
   39   30191 Martin Strandhagen      GM OK                                                      26:56
   40  260675 My Westlund             OK Tyr                                                     28:30
   41  260772 Jesper Öström           OK Tyr                                                     29:03
   42  262668 Nils Spetz              Ulricehamns OK                                             29:07
   43   24084 Simon Svärd             OK Löftan                                                  29:43
   44  260771 Pontus Öström           OK Tyr                                                     29:47
   45   24083 Julia Svärd             OK Löftan                                                  30:31
   46   21248 Elinor Andersson        IK Uven                                                    31:23
   47   16335 Maria Gerdle            Halmstad OK                                                32:07
   48   21250 Frida Brattlöv          OK Orinto                                                  34:21
   49   21252 Magnus Brattlöv         OK Orinto                                                  34:45
   50   21277 Rebecca Staffas         Enebybergs IF                                              36:28
   51   47450 Mikael Sjöblom          Fritsla Vik                                                40:11
   52   21689 Maria Erixon            Hylte OK                                                   40:54

        29229 Gustav Marthinsson      Hylte OK                                                ej start
        17808 William Lätt            Jönköpings OK                                           ej start
        17810 Lina Skaar              Jönköpings OK                                           ej start
        17802 Carl Josefsson          Jönköpings OK                                           ej start
        17812 Elin Dolk               Jönköpings OK                                           ej start
        24077 Oskar Svensson          OK Tyr                                                  ej start



Öppen 1  (37)                   2.220 km  0 Hm   9 K            

    1   24048 Johan Lindqvist         Storviks IF                                                20:09
    2   21279 Linnea Edespång         FK Friskus-Varberg                                         20:42
    3   24066 John Kumlin             IK Ymer                                                    21:25
    4   18993 Jakob Segerslätt        Rävetofta OK                                               22:47
    5   21278 David Johansson         Rydboholms Sk                                              23:32
    6   21265 Lars Berntsson          FK Friskus-Varberg                                         25:46
    7   21267 Birgitta Berntsson      FK Friskus-Varberg                                         25:48
    8   16271 Viktoria Ernstsson      FK Göingarna                                               25:59
    9   14749 Viktor Axelsson         Sävedalens AIK                                             26:36
   10   16272 Lars Mattisson          FK Göingarna                                               27:19
   11   29155 Mats Axelsson           Hjobygdens OK                                              27:58
   12   21274 Majvor Axelsson         Hjobygdens OK                                              28:48
   13   16421 Frida Lovén             Halmstad OK                                                31:14
   14   21283 Inga-Britt Ruuth        okänd                                                      31:42
   15   24064 Pontus Karlsson         Kinnaströms Sk                                             32:04
   16   16493 Kajsa Nilsson           Laholms IF                                                 32:07
   17   16492 Jens Larsson            Laholms IF                                                 32:08
   18   41955 Erik Andersson          Ätrans IF                                                  32:26
   19   41516 Daniel Samuelsson       Fagereds IF                                                32:59
   20   24060 Pia Gustavsson          Mariestads Fk                                              33:18
   21   24042 Jakob Lund              VB OL                                                      33:35
   22   21281 Gustav Andersson        Ätrans IF                                                  33:40
   23   19107 Gabriella Karlsson      OK Orinto                                                  34:57
   23   24045 Ingvar Gudmundsson      Ängelholm                                                  34:57
   25   30342 Joakim Karlsson         Mariestads Fk                                              35:17
   26   24087 Hilda von Sydow         Unbyns IF                                                  38:25
   27   24089 Tyra von Sydow          Kungsbacka IF                                              38:30
   28   16539 Stefan Nannesson        Simlångsdalens IF                                          39:12
   29   24059 Alexander Pettersson    FK Friskus-Varberg                                         40:03
   30   24065 Erik Johansson          OK Hässleholms                                             40:34
   31   16633 Simon Engel             OK Hässleholms                                             40:35
   32   24088 Elisabeth Hansen        Kolding OK                                                 46:08
   33   24061 Linnea Pettersson       FK Friskus-Varberg                                         46:13
   34   16517 Märta Johansson         OK Lindena                                                 47:28
   35   21258 Markus Nilsson          OK Orinto                                                  50:00
   36   21259 Tobias Leterius         IK Ymer                                                    56:53
   37   37894 Gerti Odelberg          IK Ymer                                                    60:05



Öppen 2  (37)                   3.190 km  0 Hm   9 K            

    1   16324 Maloo Cassel            Halmstad OK                                                35:27
    2   24058 Helen Blommegård        Hylte OK                                                   38:34
    3  262525 Markus Johansson        OK Stigen                                                  39:05
    4   29453 Ann-Marie Svensson      Burseryds IF                                               41:23
    5   21243 Stina Kjellberg         IFK Göteborg                                               44:32
    6   24068 Sven-Gunnar Thorsson    OK Gisle                                                   44:59
    7   11089 Maj Fredriksson         Frölunda Ol                                                45:02
    8   24067 Kristina Pettersson     Mariestads Fk                                              45:07
    9  260800 Pentti Fredriksson      OK Vilse 87                                                46:06
   10  260799 Helena Fredriksson      OK Vilse 87                                                46:27
   11   24063 Barbro Löfvenholm       Karlstad                                                   48:23
   12   24043 Bengt Pettersson        FK Friskus-Varberg                                         48:58
   13   44004 Markus Pettersson       FK Friskus-Varberg                                         49:19
   14   41515 Johan Samuelsson        Fagereds IF                                                50:20
   15   24044 Katarina Bergman        VB OL                                                      50:45
   16   21242 Jonas Brattlöv          OK Orinto                                                  51:19
   17   21245 Christer Brattlöv       OK Orinto                                                  51:24
   18   27511 Lisa Bengtsson          FK Friskus-Varberg                                         53:10
   19   24076 Veronica Gaspes         Kungsbacka IF                                              53:15
   20   21257 Eva-Karin Jogbratt      Ryda Skidklubb                                             55:36
   21   15527 Gunnel Fransson         OK Stigen                                                  56:23
   22   24086 Ingrid Sjunnesson       Kungälvs OK                                                56:53
   23   42835 Bralro Skogum           Skene Sois                                                 56:54
   24    6583 Kristina Bethmann       SV Wissenschaft Quedlingburg                               59:05
   25   21256 Lena Makkonen           Hylte OK                                                   61:54
   26   21266 Lotta Lyding            Hylte OK                                                   61:55
   27   24062 Johanna Hallqvist       IF Nitta                                                   62:08
   28   30887 Jonas Nordling          OK Orinto                                                  62:41
   29   25158 Barbro Broberg          Borås GIF                                                  63:43
   30   30508 Christina Wernersson    OK Orinto                                                  64:05
   31   30888 Anette Nordling         OK Orinto                                                  64:09
   32   21276 Christer Svensson       Ronneby OK                                                 71:26
   33   24046 Barbro Cassing          Ronneby OK                                                 73:13
   34   21284 Jonas Landgren          okänd                                                      74:22

        24047 Petter Niklasson        OK Räven                                                  Felst.
        24075 Johanna Rönnqvist       OK Löftan                                                 Felst.
        21244 Elisabeht Wallander     OK Orinto                                               ej start



Öppen 4  (54)                   2.820 km  0 Hm   10 K           

    1  262669 Lars-Gunnar Svärd       Ulricehamns OK                                             29:44
    2   14133 Jannike Berg            Majorna                                                    29:58
    3   16780 Anders Karlsson         Ätrans IF                                                  31:19
    4   18978 Kristina Segerslätt     Rävetofta OK                                               31:39
    5  263060 Desiree Segerslätt      Rävetofta OK                                               32:38
    6   27064 Bengt-Göran Nilsson     OK Löftan                                                  33:10
    7   16464 Conny Johansson         Laholms IF                                                 34:07
    8   27548 Hans-Tore Hansson       FK Friskus-Varberg                                         34:17
    9   27056 Karl-Erik Strömstedt    OK Löftan                                                  34:49
   10   30476 Stig Gustavsson         Falkenbergs OK                                             35:06
   11   14348 Steffen Rosén           IK Uven                                                    35:15
   12   28528 Annika Karlsson         Skene Sois                                                 36:01
   13   11055 Rolf Forsman            Tolered-Utby Ol                                            36:02
   14   27509 Annika Sterner B        FK Friskus-Varberg                                         36:27
   15   27065 Jan Lundberg            OK Löftan                                                  37:06
   16   11052 Åke Hermansson          Tolered-Utby Ol                                            38:11
   17   16809 Karin Berntsson         OK Löftan                                                  39:18
   18   16821 Lisbeth Lindqvist       OK Löftan                                                  39:19
   19   16566 Ylva Karlsson           Oskarströms OK                                             39:40
   20   21255 Gunilla Jogeland        IK Ymer                                                    40:06
   21   36734 Kurt Johansson          Järnbärarn S                 S                             40:54
   22   21262 Jenny Hansson           Halmstad OK                                                41:14
   23   27542 Monika Johansson        FK Friskus-Varberg                                         42:13
   24   17408 Lars Lindeberg          Ringsjö OK                                                 42:16
   25   21263 Maria Hartvigsson       Halmstad OK                                                42:32
   26   16564 Barbro Bengtsson        Oskarströms OK                                             43:36
   27   28853 Marita Larsson          Kinnaströms Sk                                             43:44
   28   25874 Ulf Davidsson           Anderstorps OK                                             44:09
   29   16358 Roger Andersson         Halmstad OK                                                44:14
   30   25413 Sanna Söderlind         Bredaryds SOK                                              44:15
   31   21282 Tomas Nielsen           Danmark Danmark              DK                            49:29
   32   47484 Morgan Johansson        SOK 68                                                     49:47
   33   17957 Eva Nordström           OK Älvsjö-Örby                                             50:10
   34   13736 Göte Johansson          OK Tranan                                                  52:30
   35   24079 Anna von Sydow          Boden BK                                                   57:27
   36   14475 Eva Eliasson            OK Alehof                                                  60:43
   37   29214 Åke Larsson             Hylte OK                                                   61:02
   38   28643 Siv Gustavsson          OK Reftele                                                 64:35
   39   24092 Britt-Marie Knutsson    Skene Sois                                                 65:52
   40   16042 Jonas Rosenkvist        Hjärnarps GIF                                              66:26
   41   29230 Håkan Blomegård         Hylte OK                                                   66:47
   42   41964 Agneta Pettersson       Ronneby OK                                                 73:02
   43   29680 Henny Arwidson          Malmö OK                                                   73:09
   44   16834 Anita Toresson          OK Löftan                                                  75:02
   45   15376 Maria Elmqvist          FK Boken                                                   76:00
   46   29679 Folke Arvidsson         Malmö OK                                                   76:59
   47   36167 Gun Johansson           Järnbärarn S                 S                             78:50
   48   16391 Britta Erixsson         Halmstad OK                                                81:28
   49   14370 Åke Öjersson            IK Uven                                                    98:23
   50   16546 Emmy Jönsson            Simlångsdalens IF                                         100:10
   51   16547 Helen Gunnarsson        Simlångsdalens IF                                         100:55
   52   15206 Lennart Arvidsson       IK Ymer                                                   129:14

        24090 Hilding Johansson       IK Stern                                                  Felst.
        16522 Sonja Karlsson          OK Lindena                                              ej start



Öppen 6  (37)                   3.570 km  0 Hm   9 K            

    1   44731 Frank Bylin             Kinnaströms Sk                                             29:13
    2   24041 Maria Gereonsson        Garphyttans IF                                             30:34
    3   18991 Sten Segerslätt         Rävetofta OK                                               33:27
    4   21273 Börje Enander           Gällstads IF                                               34:47
    5   21269 Björn Fågelberg         OK Mangen                                                  36:15
    6   25925 Leif Malm               Markaryds Fk                                               39:53
    7   27567 Karl-Erik Skattberg     FK Friskus-Varberg                                         41:05
    8   30707 Madelene Jigsjö         IK Dran                                                    41:54
    9   38628 Daniel Hansson          IK Ymer                                                    42:55
   10   14312 Magnus Öjersson         IK Uven                                                    43:37
   11   18410 Benny Ljungbrant        OK Mark                                                    43:59
   12   24080 Ulf von Sydow           Boden BK                                                   44:02
   13   37909 Torbjörn Axelsson       Hjobygdens OK                                              45:09
   14   21246 Andreas Torstensson     Falkenbergs OK                                             45:31
   15   43684 Bo Hedström             Kalmar OK                                                  46:21
   16   44012 Bo Johansson            FK Friskus-Varberg                                         49:35
   17   21261 Mats Lyding             Hylte OK                                                   50:57
   18   36705 Bror-Erling Svensson    Falkenbergs OK                                             51:11
   19   17387 Maria Svensson          Falkenbergs OK                                             51:21
   20   24072 Anders Ekman            Ulricehamns OK                                             52:16
   21   24091 Yvonne Kalén            Ringsjö OK                                                 52:43
   22   21253 Gabrielle Brun          AIF Simrishamns                                            53:47
   23   27520 Lennart Pettersson      FK Friskus-Varberg                                         54:11
   24  262375 Jörgen Magnusson        FK Friskus-Varberg                                         54:18
   25   21271 Karl-Erik Eliasson      Volvo IF Gbg                 S                             55:35
   26   43952 Johan Åberg             OK Linné                                                   57:23
   27   25367 Maria Drotz             Hestra IF                                                  57:42
   28   24057 Kerstin Kayser          OK Vivill                                                  60:02
   29   24078 Björn von Sydow         IF Rigor                                                   60:08
   30   30704 Stig Karlsson           IK Dran                                                    61:02
   31   24050 Åke Ottosson            OK Vivill                                                  66:57
   32   21254 Bo Andersson            AIF Simrishamns                                            67:00
   33   24081 Kristina Pettersson     Mölnlycke                                                  67:49
   34   21272 Anders Lindstrand       Tumba-Mälarhöjden OK                                       89:12

        29209 Per-Olof Eriksson       Hylte OK                                                  Felst.
        24082 Stig Harald             Göteborg Spårv                                            Felst.
        37907 Torbjörn Axelsson       Hjobygdens OK                                           ej start



Öppen 8  (28)                   3.230 km  0 Hm   9 K            

    1   15821 Ronny Andersson         OK Skogshjortarna                                          25:43
    2   28641 Patrik Axelsson         OK Reftele                                                 27:02
    3   18422 Mattias Ljungbrant      OK Mark                                                    27:19
    4   21270 Eli Alfnes              SK Nydalens                  NOR                           30:51
    5   10609 Lars Memmi              Halmstad OK                                                31:14
    6   63007 Hansruedi Kohler        OLG Dachsen                  CH                            31:58
    7   19684 Jenny Runesson          OK Vivill                                                  32:01
    8   37742 Stig Bertilsson         OK Räven                                                   32:12
    9   16556 Stefan Karlsson         Oskarströms OK                                             32:56
   10   58458 Käthi Kohler            OLG Dachsen                  CH                            33:12
   11   21268 Lars Eliasson           Jutul                                                      33:24
   12   16362 Anneli Kelander         Majorna                                                    34:13
   13   16553 Ingvar Bengtsson        Oskarströms OK                                             35:40
   14   25035 Kjell Jeppson           IF Rigor                                                   36:24
   15   29211 Lennart Borg            Hylte OK                                                   36:47
   16   27508 Malin Johansson         FK Friskus-Varberg                                         37:05
   17   25050 Björn Lekman            IF Rigor                                                   38:40
   18   16551 Ove Dammvik             Oskarströms OK                                             38:46
   19   16344 Marie Andersson         Halmstad OK                                                39:37
   20   17377 Reino Josefsson         Falkenbergs OK                                             43:26
   21   24100 B-G Johansson           Örkelljunga Fk                                             47:31
   22   25797 Lennart Alsin           IK Ymer                                                    50:38
   23   14614 Lillemor Hallin         OK Landehof                                                55:22
   24   16371 Inger Bengtsson         Halmstad OK                                                57:07
   25   28367 G-M Söderlind           Bredaryds SOK                                              62:42
   26   29996 Kerstin Olsson          FK Snapphanarna                                            67:10

        24097 Herlof Jonsen           Svendborg DK                                            ej start
        24099 Annika Josefsson        OK Dacke                                                ej start



Öppen 9  (47)                   4.120 km  0 Hm   9 K            

    1   12658 Tobias Thorsson         IKTrenne Ullared                                           24:38
    2   17394 Kjell Ove Arvidsson     Falkenbergs OK                                             24:39
    3   12416 Roger Karlsson          OK Tranan                                                  25:12
    4   24071 Ole Kjell               Langmyren                                                  25:54
    5   24098 Roine Pettersson        IFK Göteborg                                               26:04
    6   14077 Magnus Gustavsson       Göteborg-Majorna OK                                        26:07
    7   14676 Erik Österlind          Sävedalens AIK                                             26:18
    8   18653 KH Svensson             IK Hakarpspojkarna                                         26:27
    9   37936 Sören Kaspersson        Fritsla Vik                                                26:33
   10   27530 Bengt Johansson         FK Friskus-Varberg                                         26:42
   11   16410 Per Kristiansson        Halmstad OK                                                26:59
   12   17371 Kristina Kull           Sävedalens AIK                                             28:07
   13   18855 Åke Johansson           Rydboholms Sk                                              29:45
   14   19239 Erling Gustavsson       Fjärås AIK                                                 30:12
   15   43783 Stefan Johansson        OK Vivill                                                  30:15
   16   14074 Rikard Persson          Majorna                                                    30:34
   17   27573 Jonas Noreus            FK Friskus-Varberg                                         31:06
   18   24094 Jan Dageblad            OK Älme                                                    32:34
   19   24093 Åsa Josarp              FK Friskus-Varberg                                         33:19
   20   30312 John Henriksson         Uddevalla OK                                               33:44
   21   21241 Stefan Andersson        OK Tranan                                                  34:04
   22   17089 Lars Knutsson           Skene Sois                                                 34:13
   22   24069 Anders Enoksson         OK Vivill                                                  34:13
   24   27517 Jimmie Gull             FK Friskus-Varberg                                         34:17
   25   28846 Leif Rylander           Kinnaströms Sk                                             35:51
   25   13784 Sven Olsson             OK Silva                                                   35:51
   27   21264 Marianne  Lynge         Kolding OK                                                 35:54
   28   25291 Krister Karlsson        OK Nackhe                                                  36:07
   29   11594 Stefan Johansson        Frölunda Ol                                                36:19
   30   27507 JanOlof Bengtsson       FK Friskus-Varberg                                         36:22
   31   11351 Sören Svensson          Sjövalla Fk                                                36:30
   32   27503 Mats Eliasson           FK Friskus-Varberg                                         38:11
   33   27569 Rolf Olofsson           FK Friskus-Varberg                                         38:16
   34   21280 Mkael Staffas           Enebybergs IF                                              38:20
   35   41388 Nils Andersson          OK Löftan                                                  38:41
   36   16322 Patrik Svensson         Halmstad OK                                                39:12
   37   24070 Clas Classon            FK Herkules                                                39:35
   38   21247 Malin Knutsson          Skene Sois                                                 39:40
   39   25465 Leif Söderlind          Bredaryds SOK                                              39:53
   40   17794 Bengt Nilsson           Alvesta SO Alvesta                                         40:52
   41   27510 Teres Bengtsson         FK Friskus-Varberg                                         43:18
   42   28683 Gustav Fredriksson      Ronneby OK                                                 45:30
   43   11005 Solvej Hedenblom        Sjövalla Fk                                                46:12
   44   25798 Eva Alsin               IK Ymer                                                    47:22
   45   28648 Bo Andreasson           OK Reftele                                                 49:05
   46   16833 Torbjörn Toresson       OK Löftan                                                  56:29
   47   24096 Mikael Johansson        OK Dacke                                                   59:39




Tillbaka till startsidan